|
|
کدخبر: ۱۵۸۹۶۷

نامه سرگشاده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل:

خبرگزاری تسنیم: اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور در نامه ای سرگشاده به وزیر نفت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کردند: واردات مجدد بنزین، وابستگی مجدد و خیانت به استقلال کشور است.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور در نامه ای سرگشاده به وزیر نفت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کردند که مراقب باشید قائله ی بنزین پتروشیمی ها حس اعتماد مردم به دولت را خدشه دار نکند. واردات مجدد بنزین، وابستگی مجدد و در مخالفت آشکار با بند ۱۳ سیاست های اقتصاد مقاومتی است و به نوعی خیانت به استقلال کشور محسوب می شود و اکنون این سوال در اذهان ما دانشجویان خودنمایی می کند که آیا پای منافع گروه یا جریان خاصی در میان است که دروغ بزرگ اتهام آلاینده بودن بنزین داخلی از سوی مسئولان تکرار می شود؟ آقای زنگنه ما منتظر هستیم تا پاسخ سوالات خود را بشنویم امیدواریم که در این مسئله مانند موضوع مذاکرات هسته ای، مردم و دانشجویان نامحرم دولت نباشند.

متن کامل این نامه بدین شرح است:

وزیر محترم نفت جناب آقای مهندس بیژن نامدار زنگنه

ریاست محترم سازمان محیط زیست سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار

سلام علیکم؛

با تحریم واردات بنزین در سال ۸۹ و ناکافی بودن بنزین تولیدی پالایشگاه ها، دولت وقت برای خنثی کردن تحریم ها و تأمین بنزین مورد نیاز داخل، با اجرای تغییرات فنی در برخی واحدهای پتروشیمی موفق به تولید بنزین توسط این پتروشیمی ها شد و این واحدهای صنعتی در دوره ای حتی در حدود ۱۷ تا ۲۰ میلیون لیتر در روز بنزین تولید کردند.(هم اکنون مصرف بنزین در کشور حدود ۷۰ میلیون لیتر در روز است که حدود ۶۰ میلیون لیتر توسط پالایشگا ها، ۷ میلیون لیتر توسط پتروشیمی ها تولید و حدود ۳ میلیون لیتر نیز وارد می شود.)

اما چند صباحی است که بحثآلاینده بودن بنزین پتروشیمی ها و لزوم توقف تولید این بنزین در پتروشیمی های کشور را به کرات از زبان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر نفت و همچنین برخی دیگر از مسئولین این دو نهاد شنیده ایم.

این فضای رسانه ای که از حدود بهمن ماه ۹۲ و عمدتا توسط ریاست محترم سازمان محیط زیست با استفاده از تمام رسانه های ارتباط جمعی اعم از صدا و سیما و مصاحبه با روزنامه ها و خبرگزاری های مختلف آغاز شده و توسط وزیر محترم نفت تکمیل شد و ایشان اظهار داشت که: این بنزین قطعا آلاینده و خارج از حد استاندارد است. حال آنکه پیش از این وی گفته بود که بنزین پتروشیمی ها پاک است.

اما نکته قابل بحثاینجاست که اخیرا برخی مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و بسیاری از کارشناسان صنعت نفت اعلام کرده اند که بنزین پتروشیمی ها کیفیت خیلی بالاتری از بنزین تولیدی در بسیاری از پالایشگاه های قدیمی موجود در کشور دارد.

علاوه بر اینها مشخص شده است از آنجا که این بنزین در پتروشیمی های حوزه خلیج فارس تولید می شود اصلا انتقال آن به کلان شهرهایی مثل تهران صرفه اقتصادی نداشته و این بنزین در همان شهرهای جنوب کشور مصرف شده است. پس نسبت دادن آلودگی کلان شهرها به این نوع بنزین یک فرضیه نادرست است.

به همین دلیل موارد زیر را خطاب به خانم دکتر ابتکار و آقای مهندس زنگنه گوشزد می نماییم:

۱ - شک نیست که جان مردم و سلامت آنها بر هر چیزی ارجحیت دارد. آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای کشور و خصوصا کلان شهرها بر همگان عیان و با چشم نیز قابل تشخیص است و باید برای رفع آن چاره اندیشی شود. اما صادق بودن با مردم و ارائه اطلاعات صحیح و واقعی به آنها نیز مورد انتظار مردم و خصوصا جامعه دانشگاهی می باشد.

۲ - سرکار خانم ابتکار

از جناب عالی به عنوان یک رئیس با سابقه و با تجربه در سازمان محیط زیست انتظار می رود که به جای زنجیره ای از مصاحبه های خبری و رسانه ای، مقداری هم بنابر تخصص خود با زبان علمی با مردم سخن بگویید. جناب عالی در ماههای اخیر بیش از ۱۰ بار این جمله را تکرار کرده اید که بنزین پتروشیمی ها آلاینده است اما یک بار هم گزارشی از نتایج یک آنالیز آزمایشگاهی و علمی از کیفیت این بنزین ارائه نکرده اید، آن هم بعد از این همه جنجال بر سر آلوده بودن یا نبودن این نوع بنزین، آیا سازمان عریض و طویل محیط زیست نمی تواند یک آنالیز آزمایشگاهی به جامعه ارائه کند و این قائله را برطرف نماید؟!

۳ - جناب آقای زنگنه

فراموش نکنید که تلاش برای جذب سرمایه گذاری های خارجی و انعقاد قراردادهای بین المللی نباید به هر هزینه ای باشد و نباید حاضر شویم برای شروع این تعاملات یا برای پس گرفتن پول های بلوکه شده ی خودمان به کشوری باج دهیم یا فضاسازی رسانه ای بر سر بنزینی که هنوز کیفیت واقعی اش مشخص نیست را بهانه مجوز انعقاد قرارداد با کشورهای خارجی بکنیم. دولت محترم باید توجه داشته باشد که اگر بدون شفاف شدن این واقعیت که آیا بنزین پتروشیمی ها آلوده کننده هست یا خیر، تولید بنزینِ این واحدها قطع و بنزین وارداتی جایگزین آن شود، در این صورت مخاطب یعنی مردم اینگونه برداشت می کنند که گزاره «آلاینده بودن بنزین پتروشیمی ها» یک گزاره صحیح و یک فرض درست بوده است. آن وقت اگر کشور به هر دلیلی مجددا بر سر واردات بنزین به مشکل بخورد، دیگر امکان استفاده از ظرفیت بنزین پتروشیمی ها وجود نخواهد داشت.

۴ - اگرچه معتقدیم طبق تحقیقات و محاسباتی که واحد آموزش و تحقیقات این اتحادیه انجام داده است، هزینه ای که دولت بنا دارد صرف واردات ۱۰ میلیون لیتر در روز بکند، در صورتی که هزینه ی سه سال از این واردات صرف تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس شود، این پالایشگاه با ظرفیت بالای بنزین خود به بهره برداری خواهد رسید و احتمالا موجب خودکفایی کشور در بنزین می شود؛ با این وجود مسئله ی این تشکل دانشجویی واردات یا عدم واردات بنزین نیست. مسئله مورد بحث«حفظ اعتماد مردم و ارائه آمار شفاف و علمی» است. زیرا بدون شفاف شدن این داستان تصور می گردد که خود دولت نیز مستندات موثقی از آلاینده بودن این نوع بنزین نداشته و اهدافی همچون «تخریب چهره دولت سابق» یا «بهانه تراشی برای صدور مجوز جهت واردات بنزین» و یا حتی خدایی نخواسته «دست داشتن افرادی ذینفع در بحثواردات بنزین» را دنبال می کرده است.

۵ - وزیر محترم نفت

همانطور که مستحضرید در بند ششم ابلاغیه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به «افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی(بویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص» اشاره شده است. با توجه به آنکه پالایشگاه ها بیش از آنکه به عنوان یک صنعت سود ده مطرح باشند به صنایعی استراتژیک در کل دنیا معروف اند. لذا شایسته و ضروری است که با سرمایه گذاری و اهتمام مناسب در جهت ساخت پالایشگاه های جدید و تکمیل طرح های موجود اقدام شود تا در آینده نزدیک از واردات کالای اساسی و استراتژیکی به نام بنزین که معمولا یکی از مهمترین مستمسک های دشمنان قسم خورده ایران در تحریم ها بوده است، بی نیاز شویم.

واردات مجدد بنزین، وابستگی مجدد و در مخالفت آشکار با بند ۱۳ سیاست های اقتصادی مقاومتی است و به نوعی خیانت به استقلال کشور محسوب می شود. و اکنون این سوال در اذهان ما دانشجویان خودنمایی می کند که آیا پای منافع گروه یا جریان خاصی در میان است که دروغ بزرگ اتهام آلاینده بودن بنزین داخلی از سوی مسئولان تکرار می شود؟ آقای زنگنه ما منتظر هستیم تا پاسخ سوالات خود را بشنویم امیدواریم که در این مسئله مانند موضوع مذاکرات هسته ای، مردم و دانشجویان نامحرم دولت نباشند.
در پایان با توجه به هزینه بالای اقتصادی و امنیتی واردات بنزین برای کشور، از «کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی» و «سازمان بازرسی کل کشور» انتظار می رود به جای آنکه منفعلانه فقط به قضایا نظاره کنند بررسی جامعی در زمینه آلایندگی بنزین پتروشیمی ها و کیفیت بنزین وارداتی انجام دهند و از سه برابر شدن واردات بنزین به دلایل نامشخص جلوگیری نمایند.

و من الله التوفیق

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور

انتهای پیام /

ارسال نظر