|
|
کدخبر: ۱۶۱۰۰۲

عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان:

خبرگزاری تسنیم: عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان با بیان اینکه دولت باید تصمیم مناسبی برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی برای تولیدکنندگان بگیرد، گفت: با افزایش قیمت مواد اولیه بازار خودرو در آینده شاهد افزایش قیمت محصولات خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، فرهاد به نیا عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان ایران امروز در نشستی خبری با اشاره به اینکه با افزایش قیمت مواد اولیه در آینده شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود، اظهارداشت: در حال حاضر فولاد ۲۵ درصد، مس ۳۲ درصد، پتروشیمی ۳۴ درصد و دستمزد ها تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است که در همین راستا نباید توقع کاهش قیمت خودرو را داشت.

وی با بیان این که زمزمه های افزایش نرخ بیمه شخص ثالثنیز در این میان بی تأثیر نیست، افزود: شورای رقابت باید در این شرایط ضمن تدوین مناسب دستور العمل خودرو سعی در منطقی شدن قیمت خودر نماید زیرا هم اکنون قیمت تمام شده تولید خودرو بین ۲۵ تا ۳۴ درصد افزایش یافته است.

به نیا با اشاره به اینکه دولت باید جهت مدیریت قیمت خودرو مواد اولیه اساسی این صنعت از جمله فولاد، مس و پتروشیمی را با نرخ ترجیحی در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد، تصریح کرد: با رایزنی های صورت گرفته مشکلات مالیات بر ارزش افزوده قطعه سازان در حال برطرف شدن بود اما با تصمیمات اخیر در اداره مالیاتی فشار بر بخش تولید به ویژه قطعه سازان به شدت افزایش یافته است.

وی ضمن بیان این مطلب که قطعه سازان در سال ۹۱ حدود ۴ هزار میلیارد تومان ضرر کرده اند، گفت: در سال ۹۲ میزان ضرر خودروسازان ۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده است که اگر دولت تدبیر مناسبی را برای حل مشکلات واحدهای تولیدی به کار نگیرد بازار خودرو در اختیار خودروهای وارداتی چینی و کره ای می شود.

این عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان با بیان این که در صورت ادامه روند فعلی بسیاری از قطعه سازان ورشکست خواهند شد، تصریح کرد: در حال حاضر با حدود ۱۷۰ میلیارد دلار گردش نقدینگی در کشور بیش از ۹۰۱ بانک و موسسه اعتباری ثبت شده فعالیت می کنند در حالی که کانادا با ۴۵۰ میلیارد دلار گردش مالی تنها دارای ۲۲ بانک است.

به نیا با بیان اینکه از وزارت اقتصاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار داریم در کنار مشکلات مذکور تصمیم مناسبی برای کاهش بهره تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان کند، اظهارداشت: البته باید این نکته را متذکر شوم که در همین شرایط نامناسب نیز قطعه سازان آماده داخلی سازی قطعات و تولید قطعات خودروهای جدید خودروسازان را دارند.

این عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان ضمن بیان این مطلب که قرار بود مجمع اول هیات مدیره این انجمن بیست و چهارم فروردین ماه برگزار شود، اظهار کرد: این مجمع به حد نصاب نرسید و قرار شد مجمع دوم ۱۴ اردیبهشت برگزار شود که البته بدون هماهنگی اعضا این زمان از سوی رییس هیات مدیره به چهارم خرداد تغییر یافتکه در این مسیر پیشنهاد می شود با برگزاری انتخابات حل مشکلات قطعه سازان در هیات مدیره جدید مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر