|
|
کدخبر: ۱۶۷۴۶۸

مدیران بیمه شوکه شدند؛

براساس تازه ترین تصمیم، قرار است تا پایان هفته جدوال و نرخ های نرخ جدید بیمه شخص ثالثدر سال ۹۳ مورد بازنگری و تعدیل قرار می گیرد که در این صورت، شرکت های بیمه موظف به بازگرداندن مابه التفاوت مبالغ دریافتی از بیمه گذاران در اعمال نرخ های جدید طی ۹ روز اخیر خواهند شد، ضمن اینکه این تصمیم مدیران صنعت بیمه را شوکه کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی افزایش ۳۱.۶ درصدی نرخ دیه سال ۱۳۹۳ از سوی قوة قضاییه، بیمه مرکزی ج. ا. ا در اولین روز اردیبهشت ماه سال جاری بر اساس قوانین و مقررات مربوط، حق بیمة شخص ثالثخودروها را با حداکثر ۲۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل تعیین و ابلاغ کرد.

این در حالی است که مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در واکنش به نرخ جدید بیمه شخص ثالثاعلام کرد که نرخ های بیمه شخص ثالثدر سال جدید تا پایان هفته جاری مورد بازنگری و تجدیدنظر قرار می گیرد. این گفته، تلاطمی در صنعت بیمه ایجاد کرده است و به زودی شاهد تغییراتی در نرخ های بیمه شخص ثالثخواهیم بود.

در عین حال، با توجه به ابلاغ افزایش ۲۴ درصدی بیمه نامه شخص ثالثاز سوی بیمه مرکزی، در حال حاضر تا زمان اعلام نرخ های جدید، شرکت های بیمه، بیمه نامه ها را با تعهداتی که نرخ های آن ابلاغ شده است، عرضه کنند و پس از ابلاغ نرخ های بازنگری شده، مابه التفاوت مبالغ را به بیمه گذاران بازپرداخت خواهند کرد.

همچنین مهلت و زمان دریافت الحاقیه بیمه نامه تا پایان فردا ۱۰ اردیبهشت اعلام شده بود، بر این اساس با توجه به اینکه سقف بیمه نامه های شخص ثالثدر سال گذشته، ۱۵۲ میلیون تومان است، این پوشش کفایت ماه های عادی با نرخ جدید را می کند اما با توجه به نزدیک بودن ماه رجب که اولین ماه حرام سال است، بیمه گذاران باید حداکثر تا ۱۰ روز آینده نسبت به خرید الحاقیه بیمه نامه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان اقدام کنند.

بیمه مرکزی اعلام کرده بود که حق بیمه در مقایسه با افزایش دیه، حدود ۸ درصد کمتر افزایش داده شده و این کاهش به عنوان تخفیف داوطلبانه صنعت بیمه در راستای اجرای سیاست های دولت تدبیر و امید و حمایت از بیمه گذاران در نظر گرفته شده است.

براساس جدوال ابلاغی در تاریخ اول اردیبهشت ماه جاری، حداکثر حق بیمه سالیانه بیمه اجباری شخص ثالثانواع وسایل نقلیه با اعمال ۵ درصد تخفیف موضوع بند ه تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و تخفیف داوطلبانه صنعت بیمه برای تعهدات بدنی(دیه) به میزان ۲۰۰ میلیون تومان و تعهدات مالی ۵ میلیون تومان، توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.

نرخ حق بیمه برای وسیله نقلیه کمتر از چهار سیلندر۵.۹۴۶. ۴۵۰ ریال، پیکان، پراید و سپند۷.۰۲۰. ۱۱۵ ریال، سایر چهار سیلندرها۸.۲۵۸. ۹۵۸ ریال، بیش از چهار سیلندر ۹.۲۵۰. ۰۳۳ ریال، موتورسیکلت گازی۱.۴۸۶. ۶۱۲ریال، موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر۱.۸۱۶. ۹۷۱ریال، موتورسیکلت دو سیلندر و به بالا۱.۹۸۲. ۱۵۰ریال، دنده ای سه چرخ یا سایدکار ۲.۱۴۷. ۳۲۹ تعیین شد.

طبق قانون، به حق بیمه هر خودرو مبلغ مقرر مالیات بر ارزش افزوده اضافه می شود. حداکثر حق بیمه پوشش حوادثراننده برای سواری ۶۰۰ هزار ریال، برای اتوبوس و بارکش ۲ میلیون ریال و برای موتورسیکلت ۵۰۰ هزار ریال است که به حق بیمه اضافه می شود.

همچنین چنانچه از سال ساخت وسیله نقلیه پانزده سال گذشته باشد، به ازای هر سال مازاد بر پانزده سال، دو درصد و حداکثر ده درصد به حق بیمه مربوط اضافه می شود.

ارسال نظر