|
|
کدخبر: ۱۷۳۴۱۶

خبرگزاری تسنیم: وزیربهداشت از رابطه ناسالم بیمه ها و بیمارستان ها انتقاد کرد و گفت: ضعف بیمه ها، بیمارستان ها را دچار مشکلات زیادی در ارائه خدمات کرده است، جامعه پزشکی نیز باید نقد محترمانه ای از درون داشته باشد و مسیر ۳۰ سال گذشته را دنبال نکند.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری سید حسن هاشمی در اجلاس سالانه روسای انجمن های علمی گروه پزشکی با اشاره به اینکه دولت یازدهم به تعامل سازنده و استفاده از همه ظرفیت ها اعتقاد دارد، اظهار داشت: یکی از نهادهایی که باید به امر اعتدال و ایجاد آرامش در کشور توجه ویژه ای داشته باشد، جامعه پزشکی و در کنار آن دانشگاه های علوم پزشکی و انجمن ها هستند.

به گفته هاشمی، وزارت بهداشت با جان و زندگی مردم سر و کار دارد و در واقع یک مجموعه خدماتی است، ولیمتاسفانه در جامعه پزشکی یکی از گرفتاری های عمده مدل های فکری مختلف است و این اتفاق باعثعقب افتادگی این جامعه از برخی از صنوف شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر مسیر حرکت جامعه پزشکی را این طور ادامه دهیم، حرمت شکنی ها بیشتر خواهد شد، گفت: بخشی از منافع جامعه از طریق انجمن ها حفظ می شود و نابسامانی در حوزه عملکرد انجمن ها و عدم وجود جذابیت در سطح ستاد باعثشده است بخشی از کارها بر زمین بماند.

هاشمی با اشاره به اینکه در حال حاضر دنبال کردن سیاست ها بر اساس خرد جمعی است، گفت: کاملاً مشخص است که حوزه سلامت هم از سویرهبر معظم انقلاب و هم از سوی دولت و اعضای هیات دولت در اولویت قرار دارد و این یک فرصت بسیار بزرگ است.

هاشمی در ادامه اذعان کرد:جامعه پزشکی باید نقد محترمانه ای از درون داشته باشد و مسیری را که در این ۳۰ سال طی شده است و باعثافت جامعه پزشکی شده را دنبال نکند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در کنار بارقه های امید، منفی بافی هایی هم وجود دارد، توضیح داد: در حال حاضر مردم تحت فشار زیادی هستند و این امر ضرورت توجه هر چه بیشتر قانون گذاران به امر سلامت را می طلبد. البته منظور افزایش صرف منابع نیست بلکه ساختارها باید تغییر کند.

به گفته وزیر بهداشت نقش انجمن ها در تغییر ساختار خیلی مهم است و منجر به کاهش فاصله ما با اولویت های نظام سلامت می شود.

هاشمی با اشاره به اینکه باید به دنبال نقد اشکالات باشیم، افزود: یکی از ابزار تحول در نظام سلامت به غیر از تامین منابع، فرهنگ سازی در میان مردم برای اهمیت دادن به حوزه سلامت است. در حوزه فرهنگ سازی نیز انجمن ها نقش بسیار برجسته ای دارند ولی ابتدا باید اصلاحاتی را در داخل خود انجام دهند و بعد به امر فرهنگ سازی در حوزه بهداشت بپردازند.

هاشمی با بیان اینکه انتخابات انجمن ها و اطلاع رسانی در حوزه این انتخابات باید پررنگ تر از گذشته شود، گفت: در حوزه سیاست گذاری و نظارت باید رد پای انجمن ها را دید و در این زمینه انتظار داریم انجمن های علمی مدیر و قدرتمند باشند.

وی بیان کرد: زمانی کمک این نهادهای مردمی موثر خواهد بود که فردی نبوده و فراگیر عمل کنند. امروز حوزه خلاق پزشکی نیاز به تشکیل کمیته های مختلف در انجمن ها دارد و در این زمینه باید نظارت های کافی صورت پذیرد.

به گفته هاشمی راهنماهای بالینی نیز توسط انجمن ها باید تدوین شوند تا هم ابزار خوبی برای بیمه ها باشند و هم در کنترل تقاضاهای القایی نقش مهمی ایفا کنند.

وزیر بهداشت افزود: این نهادها در برطرف کردن مشکلات مربوط به کمبود پزشکان در مناطق محروم و بومی گزینی در این حوزه نقش مهمی دارند.

رابطه ناسالم بین بیمه ها و بیمارستان ها

به عقیده هاشمی همیشه شاهد یک رابطه ناسالم بین بیمه ها و بیمارستان ها بوده ایم به طوریکه به دلیل ضعف بیمه ها، بیمارستان ها نیز مشکلات زیادی در نحوه ارائه خدمات داشتند و این باعثافزایش ایجاد جزایر متعدد در سطح بیمارستان ها شده بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وی ادامه داد: باید بدانیم هیچ سرمایه ای بالاتر از به دست آوردن اعتماد مردم نیست و انجمن ها در بدست آوردن این اعتماد نقش بسزایی دارند.

به گفته هاشمی در حال حاضر طرح ساماندهی نظام سلامت به خوبی در چند استان مختلف در حال اجرا است و سخت ترین کار در تهران دنبال می شود که امیدواریم انجمن ها حمایت های لازم را در زمینه اجرای این طرح از بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی به عمل آورند و به وزارت بهداشت یاری رسانند.

انتهای پیام /

ارسال نظر