|
|
کدخبر: ۱۷۳۶۴۴

حسین مرعشی در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: حسین مرعشی در پاسخ به این سوال که شما اگر مسئول(استاندار) نبودید و رانت نداشتید، می توانستید خیریه مولی الموحدین را بزنید؟ پاسخ داد: آره، می توانستم.

حسین مرعشی در گفت وگو با خبرنگارانخبرگزاری تسنیمدر پاسخ به این پرسش که " گفته بودید که چهارتا هواپیما خریدید! در آن دوره نیز شما استاندار کرمان بودید, پس از کجا خریداری شد؟ شما گفتید هواپیما را آوردید " اظهار داشت: من ماهان را تأسیس کردم. استانداری که نمی تواند هواپیما بخرد.

وی در پاسخ به این پارسش که سهامدار شرکت هواپیمایی ماهان چه کسی بود؟ گفت: در زمان استانداری من در کرمان موسسه غیرانتفاعی توسعه تأسیس شد به نام مولی الموحدین. هم هواپیمای ماهان، هم کرمان خودرو و هم سازمانی که الان در خدمتتان نشستیم و هم چندین سازمان دیگر همه متعلق به این مؤسسه غیرانتفاعی است.

مرعشی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شما در این مؤسسه سهام ندارید؟ گفت: من جزو هیئت امنا هستم.

وی همچنین در ارتباط با کسب درآمد در موسسه خیریه مولی الموحدین، تصریح کرد: هیچ چیز. اصلاً هیئت امنا یک ریال حق برداشت و حق معامله ندارد.

مرعشی البته به توضیحاتی درباره سهام مؤسسه خیریه مولی الموحدین پرداخت و گفت: ببینید مؤسسه مولی الموحدین یک مؤسسه غیرانتفاعی است ولی از جنس مؤسسات معمولی که اعانه جمع می کنند، نیست. ما جمعی بودیم که در کنار مسؤلیت های رسمی، سعی داشتیم یک ابتکاراتی را برای توسعه استان استفاده کنیم، نمی توانستیم در یک فضای صرفاً دولتی کار کنیم و نمی خواستیم هم خصوصی و دولتی کار کنیم. کارهایی هم که انجام می دهیم، عموما کارهایی است که توسط بخش خصوصی قابل تصمیم گیری و قابل اجرا نبوده است.

وی ادامه داد: مثلاً همین اتوبان هفت باغ علوی در کرمان را ببنید، از کرمان تا ماهان ۲۷ کیلومتر، به عرض ۱۲۰ متر اتوبان ساخته شده است که این با ابتکاراتی با حضور مردم و کاری که برای مردم ایجاد می کردیم، انجام می شد. این ها یک متولی می خواست، ما موسسه مولی الموحدین را به صورت یک مؤسسه غیرانتفاعی تاسیس کردیم، نه هیچ کدام از هیئت امنا نه حق انتفاع دارند، نه حق معامله دارند.

مرعشی درباره وضعیت درآمد موسسه خیریه مولی الموحدین از شرکت هواپیمایی ماهان و شرکت کرمان خودرو، افزود: ماهان سود سهام نمی دهد و هر چقدر پول در آورد، هواپیمای جدید می خرد، کرمان خودرو سود سهام نمی دهد و هر چقدر در می آورد، کارخانه در بم می سازد. یک برنامه هایی را برای توسعه در کرمان در قالب یک مؤسسه غیرانتفاعی طراحی کردیم و آن را جلو می بریم.

خبرنگار تسنیم گفت: آقای مرعشی از همین جا استفاده کنیم و بحثدیگری را مطرح کنم. شما که ظاهراً یک لیبرال هستید و به بازار آزاد اعتقاد دارید، کسی می توانست مثل یک فرد عادی بیاید و مؤسسه بزند، حتما از یک رانتی استفاده شده است.

مرعشی در پاسخ تصریح کرد: مگر این همه مؤسسه مالی و اعتباری که ثامن و مهر ایرانیان، فردوسی، میزان و ده ها مؤسسه های دیگری که ساخته شده است، خیلی از آنها شخصی است، چه اشکالی دارد؟ الان یک کسی به نام آقای پهلوان پیدا شده است و پدیده را به آن زیبایی دارد می سازد. مگر کسی می تواند بگوید چرا ساختی؟

وی در واکنش به طرح اینکه از سوی خبرنگار ما مبنی بر اینکه بالاخره در اقتصاد ایران شفافیت به خصوص در آن دوره نبود، گفت: به هر حال اگر کسی کاری کرد و مال خودش هم نبود، بعد یک عده ای جمع شوند و بگویند تو چرا انجام دادی؟! خب! اینکه حسادت است.

خبرنگار تسنیم گفت: شما اگر مسئول نبودید و رانت نداشتید، می توانستید این موسسه را بزنید؟ حداقل رانت اطلاعاتی.

مرعشی پاسخ داد: آره می توانستم؛ من الان هشت سال است مسئول نیستم. یعنی شما نظام جمهوری اسلامی را اینگونه می دانید که اگر کسی مسئول نباشد، نمی تواند کار کند؟ من اشکالم این است که جواب بی عرضگی رقبایم را باید بدهم یعنی من باید جواب بدهم، چون رقبایم بی عرضه اند؟ اگر رانت بوده، پس چرا نمی گیرند؟ احمدی نژاد که هشت سال رئیس جمهور بود، چرا نگرفت؟

وی در پاسخ به بیان این نکته از سوی خبرنگار ما مبنی بر اینکه سابقاً یک جمله ای را گفته بودید که ما دزد بودیم و احمدی نژاد عرضه نداشت ما را بگیرد، گفت: همان عرضه نداشت، حالا هم می گویم. ببینید وقتی که مثلا آقای هاشمی آمد و دانشگاه آزاد را درست کرد و ایده اش درست بوده که با پول دانشجو و شهریه دانشجو، ظرفیت ۲ میلیونی درست شده است. آقایxوyهم که رئیس قوه مقننه و مجریه بوده، می توانستند قبلش و بعدش این کار انجام دهد ولی انجام ندادند. حالا آقای هاشمی باید جواب دهد، به دلیل اینکه آنها انجام ندادند؟ آنها کار بدی کردند.

خبرنگار تسنیم گفت: آقای مرعشی دانشگاه آزاد بحثمفصلی دارد، اگر بخواهیم وارد این موضوع شویم، ما سوالات فراوانی داریم.

مرعشی توضیح داد: این بحثمفصل نیست، بحثدو کلمه است؛ شما جوان هستید، گوش کنید این را یاد بگیرید… توی ایران یک مشت آدم بی هنر، یقه یک مشت آدم باهنر را می گیرند. بارها این را من گفتم. ببینید آدم های بی هنری که کاری نمی توانند انجام دهند، می گویند تو چرا کردی!

وی افزود: آقای باهنر یک موقعی آمد تا مولی الموحدین را از ما بگیرد، باهنر بود دیگر، نمی توانیم بگویم بی هنر است، چون رسما باهنر است. بهش گفتیم شما چه می گویید، گفتم بگذار بفهمم چه می گویی تا با شما همراه شوم؟ گفت ببین تا دیروز شما بودید و این ها دست شما بود، امروز ما هستیم و باید این ها دست ما باشد. فوری از تاریخ یک چیزی آوردم و قانع کردم. گفتم ببین در کرمان یک زمانی مرحوم گنجعلی خان حاکم کرمان بود، یک مجموعه به نام گنجعلی خان ساخت. بعد ابراهیم ظهیرالدوله حاکم کرمان شد، ابراهیم ظهیرالدوله هم نیامد تابلو مجموعه گنجعلی خان را عوض کند و بگوید این مجموعه ابراهیم خان است و آمد یک مجموعه به نام مجموعه ابراهیم خان درست کرد.

وی همچنین ادامه داد: به آقای باهنر گفتم، تا دیروز ما بودیم، مولی الموحدین را ساختیم، چهار شرکت هم دارد. امروز هم شما هستید، شما بیاید آن را درست کنید، نه اینکه بیاید قبلی را بگیرید. این تفکر منجر به توسعه نمی شود، یعنی اینکه ما بیایم و به جای اینکه ایجاد کنیم، یقه بگیریم.

مرعشی تأکید کرد: ببینید یکی آمده یک کاری را در دوره مسئولیتش انجام داد، من به ده ها و صدها نفر کمک و زمین دادم ولی یک سری کارها بود به هر کسی می دادم انجام نمی داد. شرایطی فراهم شد که می توانستیم کرمان خودرو را در بم تاسیس کنیم. بم که مرکز ناامنی و شرارت آن زمان بود، بروید آنجا کارخانه بزنید. بانک سپه را صدا زدم و گفتم بیایید این کار را انجام دهید و گفت من این کار را نمی کنم. بخش خصوصی را صدا زدم و آنها گفتند ما اصلا بلد نیستیم آنجا کار کنیم. دو تا از جوان ها را صدا زدم و گفتم ۳ میلیون تومان به شما می دهم و گفتم بروید در بم کارخانه بزنید و گفتم سهامش هم برای مؤسسه غیرانتفاعی می شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر