|
|
کدخبر: ۱۷۶۸۷۰

ظاهراً حجاب در ایران گرانتر از خارج است؛ چه چادر و چه مانتو؛ پس بگو چرا بعضی از دخترها هی آستین یا پایین شلوارشان آب می رود!

گروه فرهنگی مشرق- وبلاگخاطرات و نظرات یک ایرانی ساکن لبناندر آخرین مطلب خود نوشته است: از آنجا که مطالبی در سایت ها منتشر شد مبنی بر گران بودن حجاب چادر نسبت به حجاب مانتو، خواستم وضع لبنان را هم بشنوید. اطلاعات من حاصل شنیده ها و دیده های خودم در ضاحیه و فروشگاه های مختلف لبنان است؛ البته نه فروشگاه های خاص در خیابان الحمرا که هر قطعه لباسشان بین ۶۰۰-۵۰۰ دلار تا چند هزار دلار است؛ بلکه فروشگاه هایی که عموم مردم از آنها خرید می کنند؛ هزینه پوشش برای خانم های چادری در لبنان بسیار کمتر از مانتو پوش ها یا بی حجاب هاست.

حجاب شرعی خانم مانتو پوش(مانتو شرعی بلند) باید یک مانتو بخرد و یک روسری یا شال لبنانی(ترکی): قیمت های روسری و مانتو بیداد می کند؛ قیمت یک مانتوی خوب بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار است؛ هرچند ارزانتر، بی کیفت تر و ساده تر هم وجود دارد، اما این قیمت نرمال است و البته گرانتر هم موجود است، روسری و شال حریرِ اصل اقلاً کمِ کم ۵۰ دلار قیمت دارد به بالا.

ارزانترین روسری حریر که پارچه آن حریر خالص نبوده و ترکیب دارد، ۲۳ دلار به فروش می رسد؛ با یک روسری که کار راه نمی افتد، باید اقلاً به تعداد روزهای هفته روسری خوش رنگ و خوش طرح داشته باشند؛ تصور کنید خانمی فقط ۷ مانتو و ۷ روسری داشته باشد! اقلاً هزار دلار هزینه برده.

درحالیکه چادر بهترین نوعش از مغازه های صاحب نام، حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار است؛ با این حال یک چادر برای یک کارمند یا دانشجو که ارزان و با دوام و ساده باشد، ۵۰ دلار است؛ باید توجه کرد که چادر را برای یکسال می پوشند تا سال بعد یک چادر جدید بخرند و قبلی بشود چادر دم دستی؛ با این حساب هر خانم چادری کمِ کم، ۳ چادر دارد؛ در مقابل، خانم مانتو پوش هر سال اقلاً ۴-۵ مانتو می خرد.

چادر لبنانی در عید های فطر، قربان و ولادت پیامبر(ص) که باید لباس نو بخرند و یکی دو تا هم گذری و بازارگردی! پولدارها که ماهی ۳-۴ مانتو رو شاخشان است.

گذشته از این، خانم چادری آرایش نمی کند، پس هزینه آرایش هم حذف می شود؛(فقط در منزل برای همسر آرایش می کنند یا در موارد نادر، مثل عروسی اعضای خانواده، آرایش می کنند و با روبنده به عروسی می روند) خیلی ها هم با همان چادر در عروسی یا مهمانی می نشینند(در عروسی های مختلط) پس غیر از هزینه آرایشگاه، هزینه لباس مجلسی هم حذف شد.

برسیم به کلاً بی حجاب ها؛ این خانم ها عموماً لباس مارک دار می پوشند؛ یک شلوار مناسب اقلاً ۵۰ دلار هزینه دارد؛ چه جینز چه کتان چه نوع دیگر؛ بلیز هم همینطور؛ این قیمت ها تازه جزو ارزانترین هاست که مارک معروفی نباشد؛ لباس هایی که در مغازه های ضاحیه به فروش می رسد، زیر ۷۰ دلار نیست؛ خانمی از یک مغازه صحبت می کرد که لباس های زیبایی داشت؛ می گفت شاید بتوانی لباس ارزان به قیمت ۲۰۰ هزار لیره هم پیدا کنی!(۱۳۰ دلار)

برسیم به کفش؛ کفش های چینی موجود در بازار در کمترین حالت ۲۰ دلار قیمت دارند؛ اگر از مغازه های صاحب نام کفش مناسب بخواهید که باید اقلا ً۵۰ دلار کنار بگذارید(مثل کفش فروشی Saly که کفش چرم لبنانی می فروشد)؛ کفش های مارک دار که زیر ۱۰۰ دلار وجود ندارد تازه آنهم موقع حراجی؛ مثلاً اگر در هنگام تخفیف به مغازه آدیداس بروید شاید کفشی با حدود ۱۰۰ دلار گیرتان بیاید.

کیف هم همان داستان است؛ از مغازه های پایین شهر و چیپ که خرید کنید کمتر از ۳۰ دلار کیف بنجل گیرتان نمی آید؛ اما مغازه های شیک در پاساژها و مراکز خرید کیف هایی با قیمت های ۱۰۰ دلار و ۲۰۰ دلار به شما عرضه می کنند.

بعضی از مغازه های چادر فروشی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)، در ازای خرید هر چادر یا مانتو یکی دیگر هم هدیه می دادند؛ در واقع نصف قیمت خرید می کردید.

در لبنان عموماً فروشگاه های لباس در پایان فصل، حراجی می گذارند که واقعاً لباس با نصف قیمت یا ۷۰ درصد تخفیف به فروش می رسد؛ خیلی از مردم تعدادی از لباس هایشان را این مواقع می خرند؛ در مقایسه با ایران(البته اطلاع من از قیمت های ایران مربوط به سال پیش است) قیمت هر قطعه لباس ارزانتر است.

با این حساب، ظاهراً ایران حجاب گرانتر از خارج است؛ چه چادر و چه مانتو؛ پس بگو چرا بعضی از دخترها هی آستین یا پایین شلوارشان آب می رود!

ارسال نظر