|
|
کدخبر: ۱۸۰۱۵۷

توسعه ظرفیت شبکه انتقال و ایجاد شبکه وای‌فای در سطح استان‌ها را می‌توان از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت مخابرات ایران اعلام کرد که بهره‌برداری از 100 سایت شبکه وای‌فای از آن جمله است.

به گزارش ایسنا، یکی از مواردی که اخیرا مورد توجه مسوولان حوزه ارتباطات قرار گرفته، توسعه وای‌فای و ارائه آن در مکان‌های عمومی است. شرکت مخابرات ایران نیز در این راستا اقداماتی انجام داده از جمله ارائه وای‌فای در سطح استان‌های کشور و برخی از مناطق که مدتی است توسط این شرکت آغاز شده و در همین راستا، در ایام نوروز در اماکن توریستی، تفریحی، تجاری، درمانی و مذهبی کشور بالغ بر 100 سایت شبکه وای‌فای به بهره‌برداری رسیده است.

توسعه ظرفیت شبکه انتقال در 20 استان، توسعه و نوسازی شبکه دیتا، ایجاد شبکه وای‌فای در سطح استان‌ها، ایجاد زیرساخت تحویل و توزیع محتوای داخلی و آماده‌سازی سامانه‌های پایش المان‌های شبکه و سرویس از جمله اولویت‌های برنامه شرکت مخابرات ایران در حوزه شبکه است که سیدمجید صدری -مدیرعامل شرکت مخابرات ایران- به تشریح آن‌ها پرداخته است.

صدری با اشاره به نوسازی و توسعه شبکه ثابت اظهار کرد: توسعه شبکه انتقال در 20 استان با ظرفیت قابل استفاده 22 ترابیت بر ثانیه در بیش از 400 سایت از شبکه صورت گرفته است، حجم زیادی از سرویس‌های STM۱ ، STM۴ ، ۱G ، STM۱۶ و 10 G ، STM۶۴ ، را شامل می‌شود. این سرویس‌ها غالبا مورد درخواست اپراتورهای ثابت و سیار فعال در سطح کشور هستند. بیشترین حجم ظرفیت ایجادشده مربوط به استان تهران با 80 سایت و 7 ترابیت بر ثانیه است.

مدیر شرکت مخابرات، با بیان اینکه این شرکت نوسازی و توسعه شبکه ثابت، دیتای استانها را در دستور کار دارد، درباره این پروژه توضیح می‌دهد: این پروژه با هدف افزایش ظرفیت و پهنای باند مورد استفاده کاربران سرویس پرسرعت، بهبود پارامترهای کیفی و نهایتا بهبود کیفیت تجربه مشتری و سرویس در استان‌هاست. فاز اول عملیات اجرایی آن در 14 استان کشور آغاز شده است و بیش از 100 ترابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه دیتای شرکت را افزایش می‌دهد. بهره‌برداری از بخشی از این فاز در استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان شمالی، بوشهر، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و خراسان جنوبی آغاز شده است.

همچنین صدری با تاکید بر ایجاد زیرساخت تحویل و توزیع محتوای داخلی و بهبود کیفیت سرویس و کاهش هزینه کاربران اینترنت، می‌گوید: زیرساخت فنی مبادله محتوای داخلی با ظرفیت 200 گیگابیت بر ثانیه ایجاد شد. از طریق این بستر در حال حاضر بالغ بر 100 گیگابیت بر ثانیه محتوای داخلی در سطح استان‌های کشور، شرکت ارتباطات سیار و دیگر اپراتورهای ثابت و سیار فعال در کشور مبادله می‌شود.

وی از آماده‌سازی سامانه‌های پایش المان‌های شبکه و سرویس و ایجاد سامانه‌های متمرکز و یکپارچه در این زمینه و پایش پارامترهای کیفی سرویس‌های موجود و آتی در دستور کار شرکت خبر داده و گفته است: در این راستا سامانه آنالیز و بهینه‌سازی سرویس باند پهن روی خطوط مسی، سنجش و سامانه پایش کیفیت سرویس صوت و سامانه مانیتورینگ، (OSS) پایش کیفیت تجربه مشتری، سیستم پشتیبانی عملیات لحظه‌ای پهنای باند مصرفی استانها به طور کامل مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

ارسال نظر