|
|
کدخبر: ۱۸۲۱۳۲

کارشناس مسئول مرکبات سازمان جهاد کشاورزی مازندران از آغاز برداشت میوه پائیزی نارنگی پیش رس خبر داد و خطاب به شهروندان گفت که این نوع نارنگی ها در رنگ کامل سبز به مرحله برداشت می رسند و هر گونه سبز زدایی این نوع نارنگی ها ممنوع است.

به گزارش خبرنگار ایرنا بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران از 110هزار هکتار باغ مرکبات استان ، 25هزار هکتار آن نارنگی است که 40درصد آن از رقم پیش رس 'ایواساکی' است.
در حال حاضر نارنگی زودرس در بازارهای استان مازندران با بهای هر کیلوگرم 60تا 70 هزار ریال عرضه می شود.
هادی ایزدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس مصوبه شورای مرکبات جهاد کشاورزی استان مازندران، سبز زدایی این نوع نارنگی ها ممنوع است.
وی با بیان این نکته که رقم نارنگی پیش رس ایواساکی از نیمه دوم شهریور قابل برداشت است، بیان داشت: این میوه کاملا سبز و ترش مزه است.
ایزدی توضیح داد: اگر نارنگی های عرضه شده در بازار به رنگ سبز نباشد، نشانه انجام عملیات سبز زدایی با هدف فریب دادن شهروندان است و نباید از این میوه استفاده کرد.
وی متوسط برداشت نارنگی زودرس از هر هکتار را 23 تا 25تن اعلام کرد و گفت: باغداران از چیدن نارنگی های غیر پیش رس از جمله انشو و یافا که قند آن کامل نشده است، خودداری کنند.
کارشناس مسئول مرکبات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به شرائط مناسب آب و هوایی و باردهی مناسب انواع درختان مرکبات گفت که پیش بینی می شود تولید امسال مرکبات همانند سال قبل به بیش از 2میلیون و 200 هزار تن برسد.
نیمه دوم آبان زمان برداشت انواع مرکبات از جمله پرتقال تامسون است.
ایزدی گفت: از آنجاییکه اصلاح و نوسازی باغات مرکبات از یک دهه گذشته در مازندران آغاز شده، هر ساله شاهد افزایش رقم های جدید از جمله نارنگی های پیش رس هستیم.
وجود آفت مگس میوه در برخی از باغ های مرکبات مازندران
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت که با توجه به بازدیدهای انجام شده از باغ‌های شهرستان‌های ساری، جویبار، بابلسر، بابل، قائمشهر و سیمرغ مگس میوه مشاهده شد و به همین منظور باید از سوی باغداران مبارزه برای کاهش جمعیت و پیشگیری از خسارت احتمالی بر روی مرکبات بویژه نارنگی پیش‌رس و میانرس انجام شود.
عبدالرحمان زاغی افزود: انجام طعمه‌پاشی با طعمه مسموم تهیه شده با پروتئین هیدرولیزات به میزان سه لیتر و 200 سی سی حشره‌کش مالاتیون در 100 لیتر آب با استفاده از سمپاش پشتی تلمبه‌ای به‌صورت یک ردیف در میان در قسمت آفتاب‌گیر درخت توصیه می‌شود.
وی با بیان اینکه باغداران در برداشت تمامی میوه‌های رسیده اعم از نارنگی پیش‌رس، گلابی، سیب و انار برای خارج کردن میزبان از دسترس آفت و فرار از خسارت اقدام کنند، گفت: در باغ‌ها از نصب تله‌های جلب‌کننده حاوی فرمون یا مایع سراتراپ بمنظور شکار انبوه مگس میوه استفاده شود.
زاغی بر جمع‌آوری و دفن هرگونه میوه‌های ریخته شده پای درخت و دفن در عمق بیشتر از 50 سانتی‌متری خاک تاکید کرد.
وی گفت: باغداران برای مبارزه با این آفت از طریق فروشگاه‌های سموم مجاز و معتبر برای خرید و تامین اقلام و تجهیزات کنترل مگس میوه اقدام کنند.
6990/1899

ارسال نظر