|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۹۴

معمولاً با بالا رفتن سن متوجه می‌شوید که موهایتان نازک‌تر می‌شوند، به سرعت قبل رشد نمی‌کنند و بیش از گذشته می‌ریزند. علاوه بر افزایش سن، عوامل دیگری هم وجود دارند که می‌توانند باعث ریزش مو شوند، مثل مشکلات هورمونی، زایمان، استرس و پیروی از رژیم‌های غذایی ناسالم.

 

تأثیر رژیم غذایی بر سلامت مو و پوست سر نامشخص است. با این حال، بررسی مطالعات مختلف نشان می‌دهد که پیروی از رژیم غذایی سالم به حفظ سلامت مو کمک می‌کند و مصرف بعضی از مواد غذایی مثل کربوهیدرات‌های ساده که شامل غلات و قندهای تصفیه‌شده می‌شود، خطر ریزش مو را افزایش می‌دهد. 

 

 عوامل متعددی وجود دارد که بر مو تاثیر می گذارد مثل سن، هورمون ها، کمبود مواد مغذی و موارد دیگر . اما آنچه که می خورید یکی از مواردی است که می توانید برای کنترل موهایتان انجام دهید. اگر در معرض نازک شدن موهایتان هستید، نمی خواهید آن را با مصرف مواد غذایی اشتباه بدتر کنید، آیا می خواهید؟

 

اینجا بخوانید:

طرز تهیه 29ماسک موی خانگی

 

 

با خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی که از لحاظ علمی اثبات شده اند برای کمک به موها و اجتناب از آسیب رساندن - می توانید روی موها تاثیر بگذارید. 

 

آیا غذاها می‌توانند باعث ریزش مو شوند؟ 

ریزش-مو

خوردن مقادیر زیاد غذاهای ناسالم یا دریافت ناکافی غذاهای سالم و مغذی می‌تواند ریزش مو را بدتر کند. محققان با بررسی ۲۴ مطالعه به این نتیجه رسیدند که رژیم‌های غذایی ضدالتهاب، مانند رژیم غذایی مدیترانه‌ای، می‌توانند سلامت مو را بهبود بخشیده و از ریزش مو جلوگیری کنند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل مقدار زیادی غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی از جمله میوه، سبزی، غلات کامل و روغن زیتون می‌شود. 

شواهد موجود پیرامون ارتباط ریزش مو و رژیم غذایی نشان می‌دهد که غذاهای التهاب‌زا ممکن است باعث تشدید این مشکل شوند. به‌عنوان مثال، مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌های ساده می‌تواند به‌طور غیرمستقیم به بروز التهاب و درنتیجه افزایش ریزش مو در زنان منجر شود. غلات و قندهای تصفیه‌شده (مانند نان تهیه‌شده با آرد سفید، شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های شیرین) جزء کربوهیدرات‌های ساده طبقه‌بندی می‌شوند. 

 

اینجا بخوانید:

درمان ریزش مو علت و راهکارهای آن

 

 

محققان با بررسی دو زن که در حال ورود به دوران یائسگی بودند، نشان دادند که ریزش موی آن‌ها ممکن است با خوردن ماهی مملو از جیوه ارتباط داشته باشد. با این حال، به اعتقاد نویسندگان این مطالعه در این زمینه به تحقیقات بیشتری نیاز است. در حال حاضر، در بیشتر تحقیقات غذاها و مواد مغذی مفید برای سلامت موها بررسی شده‌اند و تعداد کمی از آن‌ها به معرفی غذاهایی که مستقیماً باعث ریزش مو می‌شوند، پرداخته‌اند. 

 

 کربوهیدرات‌های ساده 

ریزش-مو

نتایج حاصل از یک پژوهش علمی نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی غنی از کربوهیدرات‌های ساده می‌توانند باعث افزایش تار موهای ریخته‌شده شوند. به اعتقاد محققان، خوردن کربوهیدرات‌های ساده تولید سبوم (Sebum)، ماده‌ی چرب و چسبناک که توسط غدد متصل به فولیکول‌های مو تولید می‌شوند، را افزایش می‌دهد. اگرچه وجود سبوم برای حفظ سلامت مو مفید است، اما مقادیر بیش از حد آن باعث افزایش التهاب شده و به موها آسیب می‌زند. 

غذاهای شیرین ترشح هورمون انسولین را توسط لوزالمعده افزایش می‌دهند و به همین دلیل می‌توانند روی عروق خونی پوست سر تأثیر منفی بگذارند. شما باید از زیاده‌روی در مصرف کربوهیدرات‌های ساده مانند نان سفید، برنج سفید، ماکارونی تهیه‌شده با آرد سفید، آبنبات، کیک و سایر شیرینی‌جات خودداری کنید. توصیه می‌شود بیشتر کربوهیدرات مصرفی شما از کربوهیدرات‌های پیچیده باشد که شامل غلات کامل و سبوس‌دار، حبوبات و سبزیجات می‌شود. 

ماهی‌های مملو از جیوه 

ریزش-مو

در سال ۲۰۱۹ میلادی (۱۳۹۷ شمسی) یک گزارش درباره‌ی دو زن مبتلا به ریزش مو نشان داد که به دلیل خوردن ماهی میزان جیوه‌ در خون آن‌ها افزایش یافته است. پس از اینکه این دو زن میزان مصرف ماهی‌های مملو از جیوه را کاهش دادند، ریزش موی آن‌ها بهبود پیدا کرد. 

به‌طور کلی، توصیه می‌شود که به منظور حفظ سلامتی دو تا سه بار در هفته ماهی مصرف شود. مصرف ماهی‌هایی که حاوی جیوه‌ی کمی هستند، مانند ماهی سالمون، نه تنها باعث ریزش مو نمی‌شود، بلکه می‌تواند به درمان آن کمک کند. 

 

اینجا بخوانید:

آب برنج معجزه ای برای مو 

 

 

غذاهای سرخ‌شده و گوشت قرمز 

ریزش-مو

شواهد حاکی از آن است که باید برای حفظ سلامت موها از مصرف گوشت قرمز و غذاهای سرخ‌شده اجتناب کرد. به گفته‌ی محققان، زیاده‌روی در مصرف این نوع غذاها باعث فعالیت بیش از حدد غدد چربی و افزایش تولید سبوم می‌شود و روی سلامت موها تأثیر منفی دارد. 

 

کدو حلوایی و کدو مسمایی بسیار تلخ 

ریزش-مو


با وجود اینکه این مورد جزو استثناها است اما باید بدانید کدو مسمایی و کدو حلوایی و دیگر کدوهای این خانواده ممکن است حاوی ترکیبات سمی زیادی باشند. در واقع ممکن است که این سبزیجات در حین گرده افشانی با دیگر سبزیجات خانواده کلم دچار تغییراتی شده و بسیار تلخ شوند.

بنابراین مصرف کدوی تلخ نه تنها باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود تا جایی که به زخم روده منجر می‌شود بلکه ممکن است مصرف این قبیل سبزیجات به موها آسیب جدی زده و باعث ریزش آن‌ها شود. بنابراین اگر متوجه طعم تلخ کدو شدید از مصرف آن صرف‌نظر کنید. 
اگر عاشق مصرف سوسیس و کالباس هستید و یا تمام مدت در حال خوردن پیراشکی‌های چرب و شیرین هستید بدانید که موهایتان از ریزش در امان نخواهند بود. 

نوشیدنی‌های الکلی به تمام قسمت‌های بدن آسیب می‌رساند. در واقع این نوشیدنی‌ها علاوه بر اینکه کبد را با آسیب‌های جدی مواجه می‌سازد باعث بروز کمبود ویتامین B نیز می‌شود.

حتماً می‌دانید که ویتامین‌های خانواده ب برای تجدید روند رویش و رشد موها لازم و ضروری هستند. بنابراین کمبود آن‌ها آسیب‌زا است. به طوری که موها از ریشه چرب شده و روند ریزش مو نیز کلید می‌خورد.

 

 

اینجا بخوانید:

ویتامین هایی که به سیاهی مو کمک می کند

 

 

در واقع با مصرف نوشیدنی‌های الکلی نه تنها کبد چرب ناشی از مصرف الکل ایجاد می‌شود که متاسفانه این مشکل در حال شیوع در کل جهان است بلکه مشکل ریزش مو نیز به شدت تشدید می‌شود. بنابراین اگر علاوه بر سلامتی کل بدن به زیبایی موهایتان اهمیت می‌دهید باید دور چنین نوشیدنی‌هایی را خط بکشید. 

 
مواد غذایی چرب 

ریزش-مو


مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب اشباع شده یا اسیدهای چرب ترانس مانند سوسیس کالباس، سیب زمینی سرخ کرده و انواع پیراشکی‌ها و شیرینیجات صنعتی، آسیب‌های جدی به موها وارد می‌کنند. یعنی اینکه اگر عاشق مصرف سوسیس و کالباس هستید و یا تمام مدت در حال خوردن پیراشکی‌های چرب و شیرین هستید بدانید که موهایتان از ریزش در امان نخواهند بود. اگر به دنبال دلیل می‌گردید باید بگوییم که این قبیل مواد غذایی باعث ترشح سبوره موها شده و باک ویتامین ب بدن را خالی می‌کنند. 

 

 

اینجا بخوانید:

روتین زمستانه مو فرفری ها 

 

 

 
نوشیدنی‌های سرشار از تانین 

ریزش-مو


چای و قهوه به دلیل دارا بودن ماده‌ای به نام تانین در روند جذب آهن توسط روده اختلال ایجاد می‌کند. بنابراین این کمبود آهن می‌تواند به ریزش مو بخصوص در خانم‌هایی که خونریزی‌های زیادی دارند منجر شود. به همین دلیل نیز مصرف این نوشیدنی‌ها بعد از مصرف مواد غذایی حاوی آهن توصیه نمی‌شود تا آهن موجود در آن‌ها به‌خوبی جذب بدن شود. یادتان باشد که افزودن سیر و پیاز باعث افزایش جذب آهن مواد غذایی بخصوص آهن موجود در لوبیاها، عدس، نخود، لپه و غیره می‌شود. 

 

محصولات لبنی 

ریزش-مو


شاید کمی گیج کننده به نظر برسد اما زیاده روی در مصرف محصولات لبنی ممکن است به ریزش مو منجر شود. با وجود اینکه بدون شک محصولات لبنی برای سلامتی بدن لازم و ضروری هستند اما باید بدانید که اختلال بین کلسیم و منیزیم عامل اصلی ریزش مو محسوب می‌شود. در واقع کلسیم یکی از دشمنان منیزیم است. منیزیم از ریزش موها به دلیل رسوب شدن کلسیم در فولیکول موها پیشگیری می‌کند. اگر بین کلسیم و منیزیم اختلال به وجود بیاید منجر به ریز مو خواهد شد. 

 

مواد غذایی آلوده شده به سموم 

ریزش-مو


حتماً در خصوص تأثیر آلودگی هوا روی سلامتی موها زیاد شنیده‌اید. اما خیلی از ما در خصوص اثرات منفی و مضر سموم بی‌اطلاع هستیم. واقعیت این است زمانی که ترکیبات شیمیایی این سموم کشاورزی وارد مواد غذایی می‌شوند اثرات منفی آن‌ها نیز بروز می‌کند. تمام آفت‌کش‌ها و سموم در بدن انباشته می‌شوند و در طولانی مدت باعث بروز اختلال در عملکرد ارگان‌های مختلف از جمله پوست سر می‌شوند؛ چون ترکیبات شیمیایی این مواد باعث بروز اختلالات زیاد در غدد درون ریز می‌شوند. به عنوان مثال اختلال در عملکرد غده تیروئید می‌تواند باعث ریزش مو می‌شود. 

 

اینجا بخوانید:

صورتتان را با یخ ماساژ دهید

 

 

یک توصیه مهم 

ریزش-مو


یادتان باشد که شستشوی زیاد موها برای هیچ‌کس خوب نیست. اما در موهای افراد بزرگسال تأثیر منفی‌تری دارد. چرا که شستشوی مداوم باعث خشک شدن پوست سر می‌شود و ریشه موها را چرب می‌کند. متخصصان بر این عقیده‌اند که شستشوی موها هر 3 روز یکبار کافی است.

این شستشو نیز باید به درستی صورت بگیرد. به این ترتیب که پوست سر به خوبی ماساژ داده شده و اگر لازم باشد دو بار شامپو زده شود. در نهایت نیز باید موها با آب فراوان آب کشیده شوند.

بعد از شستشو موها را با حوله به صورت ضربه‌ای ملایم خشک کنید. نباید حوله را با خشونت روی موها کشید و آن‌ها را سابید. چون این کار موها را پیر و خراب و آسیب‌پذیر می‌کند. توصیه می‌شود از شامپوهای بدون سولفات با بافت‌های کرمی و نرم استفاده کنید. 

 

مضرات نوشابه رژیمی برای مو  

ریزش-مو

شیرین کننده های مصنوعی - به طور خاص، آسپارتام - با ریزش مو مرتبط است. 

 

مضرات قند برای مو  

ریزش-مو

یکی دیگر از دلایل اینکه شکر به سلامتی شما لطمه می زند. بسیار ساده است:پروتئین فوق العاده برای موهای شما بسیار مهم است و قند مانع از جذب آن می شود. از مصرف شکر اضافه خود داری کنید 

 

اینجا بخوانید:

درمان خانگی آفتاب سوختگی 

 

 

نشاسته سفید 

ریزش-مو

از آنجا که نان سفید، کیک، شیرینی، پاستا سفید و سایر نشاسته های تصفیه شده و بیش از حد فرآوری شده به شکر تبدیل می شوند سبب ریزش مو می شود. 

 

مضرات مصرف فست فود برای مو  

ریزش-مو

مواد غذایی مضر به پوست چرب، مو تبدیل می شود. همانطور که منافذ مسدود می شوند، ریزش مو ممکن است رخ دهد. خوب، درست است؟ همبرگر فست فود، سرخ شده بعضی از بدترین غذاها برای رشد مو است. 
 

هله‌هوله:

ریزش-مو

 مصرف انواع هله هوله‌ها سلامت موها را به خطر می‌اندازند و ریزش مو را به دنبال دارند. کربوهیدرات‌های غنی شده شامل پاستا، نان، پیتزا و کیک، سیستم دفاعی بدن را در برابر استرس مسدود می‌کنند و اگر به دلیل استرس دچار ریزش مو هستید، زمان آن رسیده که مصرف این هله هوله‌ها را محدود کنید. 

شکر به کار رفته در این قبیل مواد با ریزش مو ارتباط دارد. مقاومت انسولینی که منجر به دیابت و چاقی می‌شود، با ریزش مو و ریزش سکه‌ای در مردان و زنان مرتبط است. علاوه بر این، مصرف غذاهایی که شاخص گلیسمیک بالا دارند و باعث افزایش ترشح انسولین می‌شوند، با ایجاد عدم تعادل هورمونی منجر به ریزش مو می‌شود. 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار