|
|
کدخبر: ۱۸۵۰۲۲

مهدی طارمی

جزئیات زندگی بازیکن خوش تکنیک ایرانی

 

مهدی طارمی، زادهٔ ۲۷ تیر ۱۳۷۱ در بوشهر، بازیکن فوتبال اهل ایران در پست مهاجم است؛ که برای باشگاه پورتو در لیگ برتر پرتغال و تیم ملی ایران بازی می‌کند.

PicsArt_05-23-12.50.37

« تحصیلات »

مهدی طارمی تحصیلات زیادی ندارد و به دلیل علاقه شدیدش به فوتبال در دوران دبیرستان، درس را رها کرد و به دنبال حرفه مورد علاقه خود که استعداد فراوانی در آن داشت رفت.

PicsArt_05-23-01.05.39

« شروع فعالیت ورزشی »

او فوتبالش را در سال ۱۳۸۱ با تیم نوجوانان و جوانان برق بوشهر آغاز کرد و با درخشش در تیم توانست توجه مربیان فوتبال را به خود جلب کند.
یک سال بعد یعنی سال ۱۳۸۲ به تیم حیات بوشهر رفت و بعد از یک سال،دوباره به تیم برق بوشهر آمد و در سال ۱۳۸۶ برای تیم ایرانجوان بوشهر بازی کرد.

PicsArt_22-05-23_01-17-52-994

« پیوستن به پرسپولیس » 

در سال 1393، علی دایی خواستار پیوستن او به تیم پرسپولیس شد. به این ترتیب مهدی طارمی در اردیبهشت 1393 به پرسپولیس پیوست.

طارمی در مورد پیوستنش پرسپولیس گفته بود:

“من هم مانند همه بوشهری ها از زمین های خاکی، فوتبالم را شروع کردم و چون بوشهر تیم های زیادی ندارد واقعا باید خیلی تلاش کنی تا به این تیم ها راه پیدا کنی. فکر کردم برای رسیدن به تیم های بزرگ باید شرایط خاصی داشته باشید و کسی به ما نگاه هم نمی کند. من در خانواده ساده ای بزرگ شده ام و فقط به فوتبال فکر می کردم و واقعا فکر نمی کردم در این سن بتوانم پیراهن پرسپولیس را بپوشم. من روزی آرزوی دیدن دایی را از نزدیک داشتم اما حالا خوشحالم که شاگرد او هستم. علی آقا در یکی از بازی های لیگ مرا دیده بود و پرسید آیا دوست داری به پرسپولیس بیایی و من هم با سر آمدم.”

PicsArt_22-05-23_01-31-44-674

وی در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ و در حضور بیش از ۱۰۰۰۰۰ هزار تماشاگر ورزشگاه آزادی تهران با به ثمر رساندن تک گل بازی از روی نقطهٔ پنالتی با یک ضربهٔ چیپ مقابل النصر عربستان در مرحلهٔ گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۵ و خوشحالی خاص‌اش پس از گل، به یک قهرمان در بین تماشاگران پرسپولس بدل شد.

طارمی در همان سالی که به پرسپولیس پیوست، توانست نهایت تلاش خود را برای این تیم کند و با به ثمر رساندن ۱۶ گل آقای گلی لیگ برتر را در سال ۹۴ – ۹۵ کسب کرد.
طارمی در سال بعد نیز باز هم نفر اول گلزنی لیگ برتر ایران بود و باز هم با زدن ۱۸ گل توانست آقای گلی لیگ ۱۳۹۵ – ۱۳۹۶ شود.

PicsArt_05-23-01.30.57

مهدی طارمی در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۶ از پرسپولیس تهران جدا و عضو باشگاه الغرافه قطر شد.

« پیوستن به تیم ملی »

طارمی 26 اردیبهشت 1394 برای اولین بار به تیم ملی ایران توسط کیروش دعوت شد. او نخستین بازی ملی خود را در یک بازی دوستانه در برابر ازبکستان در سال 2015 انجام داد. او در سومین بازی ملی خود پایش به گلزنی باز شد و در چارچوب مقدماتی جام جهانی 2018 دو بار برابر گوام گلزنی کرد. 

PicsArt_05-23-10.22.14

مهدی طارمی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ هم یکی از بازیکنان تاثیر گذار تیم ملی بود که گل و پاس گل های سرنوشت سازی داد و وی با عملکرد فوق العاده اش و گل های حساس و تاثیری گذاری را به ثمر رساند باعث موفقیت تیم ملی شد و همچنین در بازی تیم ملی با عراق تک گل صعود بخش ما را وارد دروازه عراق کرد و باعث صعود تیم ملی مان به جام جهانی ۲۰۲۲ شد. وی در مجموع ۱۱ بازی ای که به‌ میدان رفت ۴ پاس گل و ۷ گل به ثمر رساند.

 « و اما بازیکن خوش‌تکنیک تیم‌ملی در پورتو »

مهدی طارمی در سال 99 با بستن قراردادی 4 ساله به باشگاه پورتو پیوست. طارمی در پورتو در فصل ۲۰–۲۰۱۹ بهترین گلزن لیگ برتر پرتغال شد. او در فصل ۲۱–۲۰۲۰ نیز با ثبت بیشترین پاس گل فصل، در ترکیب منتخب لیگ برتر پرتغال قرار گرفت و بهترین گل لیگ قهرمانان اروپا ۲۱–۲۰۲۰ را در مقابل چلسی با ضربهٔ برگردان به ثمر رساند. در نظرسنجی صورت گرفته توسط سایت اتحادیه فوتبال اروپا، از هواداران فوتبال اروپا خواسته شده بود تا از بین ده گل، بهترین را انتخاب کنند. حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کرده و گل طارمی با کسب بیش از ۷۵۰ هزار رای اول شد که این گل نامزد دریافت جایزه پوشکاش فیفا سال ۲۰۲۱ نیز شد.

در چارچوب هفته سی و دوم لیگ پرتغال، مهدی طارمی بار دیگر درخشان ظاهر شد و توانست با به ثمر رساندن 2 گل مقابل ویزلا به بهترین بازیکن زمین نام گیرد.

طارمی مورد تمجید همگان قرار گرفت و عکس او به جلد مطبوعات پرتغال بدل شد.

PicsArt_22-05-23_11-08-09-643

- قهرمانی‌ پورتو در جام‌حذفی با درخشش طارمی 

پورتو با دو گل مهدی طارمی، توندلا را شکست داد و قهرمان جام حذفی پرتغال  در فصل ۲۲-۲۰۲۱ شد.پورتو و توندلا در چارچوب فینال جام حذفی به مصاف هم رفتند که این دیدار با پیروزی ۳ بر ۱ پورتو و قهرمانی این تیم به پایان رسید.

در این دیدار مهدی طارمی ابتدا تیمش را از روی نقطه پنالتی در دقیقه ۲۲ پیش انداخت. مهاجم ایرانی پورتو در ادامه یکی، دو شانس خوب به دست آورد و ایجاد کرد اما هیچکدام به ثمر نرسید تا این که ویتینا گل دوم پورتو را در دقیقه ۵۲ به ثمر رساند.

مهدی طارمی در دقیقه ۶۶ یک ضربه پنالتی از دست داد تا با توجه به گل‌زنی نتو برگس برای توندلا، بازی ۲ بر ۱ شود و به اوج حساسیت برسد اما طارمی جبران مافات کرد و در دقیقه ۷۴ تیر خلاص را به حریف زد تا پورتو قهرمان جام حذفی شود. 

PicsArt_22-05-23_11-23-02-306

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار