|
|
کدخبر: ۱۹۳۴۳

رئیس سازمان میراثفرهنگی و گردشگری:

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراثفرهنگی و گردشگری گفت که ایران اصرار دارد و همچنین معتقد است که گردشگری بهترین وسیله برای جایگزینی نفت است و در این راه هر گونه همکاری کشور های جهان به خصوص کشور های منطقه و سازمان های منطقه ای است.

به گزارشامید، محمدعلی نجفی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراثفرهنگی و گردشگری، درهجدهمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی و صنعت اکو اظهار داشت: گردشگری راهی برای کم کردن شکاف توسعه میان کشور ها و ترویج فرهنگ دوستی و تفاهم است و بر همین اساس از نظر اقتصادی نیز حجم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است به نوعی که در سال ۲۰۱۲ بیش از هزار میلیارد دلار گردشگران خارجی در کشور های دیگر هزینه کرده اند.

وی با اشاره به اینکه فلسفه وجودی ایجاد سازمان همکاری اقتصادی اکو خواست جمعی کشور های منطقه به منظور رشد و بهبود موقعیت اقتصادی خود در نظر بین الملل است، گفت: با توجه به جایگاه گردشگری در این زمینه امیدواریم در صدور روادید، همکاری با سازمان های بین المللی، ایجاد شبکه یکپارچه خدمات گردشگری و تأمین و آموزش نیروی انسانی متخصص و استفاده از تجربیات کشور های عضو تسهیل ایجاد شود.

معاون رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه باید در بحثروادید و ساده سازی مراحل صدور آن گام های موثری برداشته شود، گفت: بحثروادید مشترک منطقه اکو یکی از بحثهای قدیمی است که خط مشی اصلی آن را سیاست خارجی دولتها تعیین می کند. اما ایران از سال ۲۰۰۸ سامانه روادید الکترونیک را جهت صدور روادید در عرضه ۴۸ساعت و نیز صدور روادید فرودگاهی اقدامات موثری انجام داده است..

نجفی بیان کرد: در زمینه رایزن گردشگری در نمایندگی های خارجی جهت ارائه راهنمایی و مشاوره در زمینه سفر، دریافت روادید و سایر اطلاعات لازم درباره کشور مقصد از موضوعات بسیار مهم است که باید پس از اخذ موافقت های لازم در تعامل با وزارت خارجه و سایر نهاد های ذیربط آن را اجرایی کرد.


وی با بیان اینکه در ۲۸ نوامبر که مصادف با هفتم آذر است و به نام روز اکو نامگذاری شده است باید مراسمی شایسته در ۱۰ کشور عضو در نظر گرفته شود، خاطر نشان کرد: ایران یکی از سرفصل های برنامه پنجم توسعه و نیز چشم انداز ۲۰ ساله خود را افزایش صادرات غیر نفتی و کاهش اتکا بر درآمد های نفتی گذاشته شود.

نجفی ادامه داد: ایران به گفته یونسکو از نظر تاریخی و فرهنگی در میان ۱۰ کشور نخست جهان جای دارد و از منظر جاذبه های اکوتوریستی و تنوع اقلیمی نیز جرو ۵ کشور برتر دنیا است. بنابراین ایران اصرار دارد و همچنین معتقد است که گردشگری بهترین وسیله برای جایگزینی نفت است و در این راه هر گونه همکاری کشور های جهان به خصوص کشور های منطقه و سازمان های منطقه ای است.


معاون رئیس جمهور در پایان گفت: در سال گذشته حدد ۴ میلیون نفر گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده آند که حدود ۴۵ درصد آنها از کشور های منطقه اکو بوده و امیدواریم در سال جاری و سالهای آینده در هر دو مورد افزایش چشمگیری را تجربه کنیم.

ارسال نظر