|
|
کدخبر: ۳۴۵۲۰

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه از دست بانک ها پیر شده است، به شناسایی ۵۰ مانع و مشکل در بخش تولید اشاره کرد و گفت: این موانع به آمریکا ربطی ندارد و دست خودمان است.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، محمدرضا نعمت زاده در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز با بیان اینکه در اوایل انقلاب گفته می شد که صنعت باید کنار گذاشته شود و کشاورزی محور توسعه باشد، اظهار داشت: ما معتقد بودیم این ۲ مکمل یکدیگرند و مغایرتی با هم ندارند و در حال حاضر نیز چنین اعتقادی دارم و تاکید می کنم که اگر صنعت کنار گذاشته شود کشاورزی باید به دوران قدیم خود باز گردد و در مقابل نیز اگر کشاورز نباشد صنعت نیز نخواهد بود.

وی ادامه داد: اگر امروز در ذهن برخی از دوستان این موضوع وجود دارد که صنعت و کشاورزی مکمل یکدیگر نیستند باید بگویم اینها باید این ذهنیت را کنار بگذارند. برای مثال در اوایل انقلاب بخشنامه ای صادر شد که در شمال کشور توسعه صنعت ممنوع است و یا بسیار محدود باشد که پس از چند سال این بخشنامه لغو شد و در حال حاضر مردم شمال کشور نامه می زنند که وضعیت اشتغال در این منطقه مناسب نیست و نیاز به توسعه صنعت در شمال کشور وجود دارد که باید بگویم وقتی ۳۰ سال برای عدم توسعه صنعت در شمال کشور تلاش کردیم نمی توان به این زودی به دنبال توسعه صنعت در این منطقه باشیم.

وزیر صنعت با بیان اینکه منظور بنده این است که اگر ذهنیتی وجود دارد که صنعت و کشاورزی مغایر یکدیگر هستند باید بعد از ۳۵ سال این ذهنیت کنار گذاشته شود.

نعمت زاده خاطرنشان کرد: طی ۴ سال گذشته تولید محصولات اساسی کشور از جمله گندم، برنج و دانه های روغنی کاهش یافته است و طی سال گذشته شرکت بازرگانی دولتی مجموعا ۲ میلیون تن خرید تضمینی گندم انجام داد به همین دلیل تصمیم گرفته شد ۹ میلیون تن وارد شود. ولی اگر به نحو دیگری در تولید این محصول عمل می کردیم وضعیت اشتغال و درآمدزایی ما بیشتر بود.

وی با بیان اینکه درسال جاری با تصویب قیمت های تضمینی سعی کردیم نرخ ها را اصلاح کنیم و میزان خرید تضمینی گندم در حال حاضر به ۴.۸ میلیون تن رسیده که لازم است ۶.۵ الی ۷ میلیون تن وارد کنیم. همچنین در مورد برنج نیز ۲.۲ میلیون تن تولید داخلی وجود دارد در حالی که میزان مصرف ۳.۲ میلیون تن است بنابراین نیاز به واردات یک میلیون تن برنج داریم. این موضوع در مورد دانه های روغنی هم صدق می کند به نوعی که ۱۳ درصد تولید داخلی در این محصول به ۷ درصد کاهش یافته بنابراین نیازمند ۹۳ درصد واردات هستیم که البته میزان مورد نیاز وارد کشور شده و انبارها پر است.

* سیستم بانکی مرا پیر کرد

وزیر صنعت با اشاره به اینکه در مورد سایر حبوبات ها نیز باید بگویم در برخی از آنها زمانی صادرکننده بودیم ولی در حال حاضر نیاز به واردات داریم ادامه داد: بخشی از این مشکلات مربوط به کشاورزان است که می توانند آن را حل کنند و بخشی نیز به ما و دولت بر می گردد که تلاش می کنیم آن را حل کنیم به نوعی که در برنامه ۱۰۰ روزه ۲۰ مورد از برنامه ها مربوط به وزارت صنعت بود و ۱۰ مورد به بانکها مربوط می شد که البته بانکها هنوز همکاری لازم را در این زمینه انجام نداده اند.

نعمت زاده با تاکید بر اینکه از دست سیستم بانکی پیر شدم ولی آنقدر پیگیری می کنیم تا در نهایت به نتیجه برسد، اظهار داشت: اصل کار تولید به بانکها بر می گردد و اگر این بخش درست نباشد اقتصاد، تورم و اشتغال نیز درست نخواهد شد بنابراین باید بدانند نباید تنها به دکان خود بچسبند. با توجه به برنامه هایی که برای رفع موانع تولید داشتیم ۵۰ مانع را تهیه و در نهایت حدود ۳۰ مورد آن تصویب و ابلاغ شد و به دنبال آن هستیم که سایر موانع باقیمانده نیز به نحوی به تصویب برسد.

وی با تاکید بر اینکه این موانع به آمریکا ربطی ندارد و دست خودمان است گفت: طی این ۲ ماه سعی کردیم در حد امکان مشکلاتی را که می توانیم حل کنیم به نوعی که برای دریافت پروانه بهره برداری ۶ ماه زمان نیاز بود در حالی که در دوره قبلی وزارتم این موضوع یک هفته ای انجام می شد. بنابراین اعلام کردند همان مصوبه ای که در آن زمان برای دریافت پروانه بهره برداری تصویب کرده بودیم را اجرا کردند.

وزیر صنعت با اشاره به تصویب به موقع قیمت های خرید تضمینی خاطرنشان کرد: قیمت گندم ۱۰۵۰ تومان تصویب شد که این نرخ ۲۰۰ تومان بالای قیمت آن با محاسبه ارز مبادله ای است بنابراین امیدواریم تولید نیز افزایش پیدا کند. همچنین برخی از کشاورزان درخواست تسهیلات دارند که باید بگویم با توجه به بدهکاری که دولت به بانک مرکزی دارد امکان این کار به روش عادی وجود ندارد بنابراین دنبال راهکارهایی هستیم تا بتوانیم نیاز شما را تامین کنیم.

نعمت زاده با تاکید بر اینکه برای توسعه تولید کمی نیز نیاز به تعصب داریم، گفت: در زمینه آبیاری و مصرف بهینه آب نیز باید اقداماتی انجام دهیم و وزارت صنعت و بنده در همین جا آمادگی خود را برای انجام هر اقدامی در زمینه بهبود مصرف آب اعلام می کنیم به شرطی که این خواست از طرف شما باشد. همچنین در این راستا لازم است دولت نیز کمک هایی داشته باشد و یا تسهیلات قرض الحسنه ای نیز به کشاورزان برای بهبود مصرف آب انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: اگر لازم باشد در دولت و مجلس نیز این موضوع را پیگیری می کنیم و در صورت لزوم شخصا پیشنهاد می دهم برای بودجه سال آینده اگر لازم است بند و یا قانونی در مورد بهبود مصرف آب در بخش کشاورزی انجام شود.

وزیر صنعت در پایان در مورد صنایع تبدیلی گفت: حدود ۱۱ هزار واحد صنعتی در کشور در این بخش وجود دارد که به نظر بنده در اغلب موارد کفایت می کند و حدود ۳۶۰ هزار نفر به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند که ظرفیت تولید این صنایع تبدیلی ۹۰ میلیون تن است که نیاز به سرمایه گذاری و توسعه بیشتر دارد. البته امروز با توجه به این جلسه تصمیم گرفتم یک فرد خاص را مسئول بخش صنایع تبدیلی برای همفکری با وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان در نظر بگیرم.

در پایان کلانتری رئیس خانه کشاورز به وزیر صنعت پیشنهاد داد یکی از معاونین وی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز شود.

ارسال نظر