|
|
کدخبر: ۵۶۲۲۲

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای استان تهران با بیان اینکه هزینه استفاده از تبلیغات رسانه ملی بالاست و ما پول لازم برای اطلاع رسانی در خصوص راهنمایی مردم برای کاهش مصرف آب را نداریم، گفت: محدودیت مصرف آب در ادارات دولتی آغاز شد.

به گزارشامیدبه نقل از فارس، علیرضا نوذری پور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پول کافی برای تبلیغات در رسانه ملی را نداریم، افزود: اطلاع رسانی صورت گرفته در خصوص لزوم کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب توسط شهروندان تهرانی یک موضوع بسیار حیاتی است، اما متاسفانه هزینه استفاده از تبلیغات رسانه ملی برای ما به قدری سنگین است که اعتبارات لازم را برای استفاده از امکانات رسانه ملی برای اطلاع رسانی نداریم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیاوزیر نیروبا رئیس سازمان صدا و سیما در خصوص اینکه کاهش مصرف آب در این روزهای بحرانی به نفع تمام آحاد جامعه است و این تبلیغات باید رایگان باشد افزود: جلسه رئیس سازمان صدا و سیما و وزیر نیرو نیز تاکنون خروجی مثبتی در مورد همکاری رسانه ملی با ما نداشته است اما ظاهرا یک قول‌هایی در این خصوص داده شده است.

*بارش باران در روزهای اخیر به معنای حل مشکل تأمین آب پایتخت نیست

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آبفای استان تهران گفت: بارش باران در روزهای اخیر به معنای حل مشکل تأمین آب پایتخت نیست، بنابراین اگر مردم ۲۰ درصد کاهش مصرف داشته باشند، زمستان را بدون مشکل سپری خواهیم کرد.

نوذری پور در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه منظور از اینکه مردم تهران باید ۲۰ درصد صرفه جویی کنند، چیست تاکید کرد: منظور ما این است که به عنوان مثال اگر زمان استحمام خود را از نیم ساعت به ۱۵ دقیقه کاهش دهند و یا اینکه در هنگام شستن ظروف تا حد امکان سرعت خود را بالا ببرند و از حداقل میزان مایع ظرفشویی استفاده کنند.

نوذری پور با اشاره به اینکه مشکل عمده تأمین آب در استان تهران، در شهر تهران است، خاطر نشان کرد: شهر تهران در طول شبانه روز، ۸.۵ میلیون نفر جمعیت ثابت و حدود ۱.۵ میلیون نفر جمعیت شناور دارد که در روز چهارشنبه(۲۹ آبان) ۲.۵ میلیون مترمکعب آب به شبکه مصرف این شهر تزریق شد که به ازای هر نفر ۳۰۰ لیتر تولید آب صورت گرفته است.

وی افزود: در این روز مصرف مشترکان بخش خانگی به ازای هر نفر ۲۴۰ لیتر بود، بنابراین اگر هر تهرانی حدود ۵۰ لیتر در شبانه روز از مصرف خود کم کند و سرانه مصرف در پایتخت به ۱۹۰ لیتر برسد می توان امیدوار شد که زمستان را بدون مشکل سپری خواهیم کرد.

نوذری پور با بیان اینکه در شهر تهران ۹۱ درصد مشترکان در بخش خانگی هستند، اظهار داشت: ۶۵ درصد مشترکان، ماهانه بین صفر تا ۲۰ مترمکعب مصرف می کنند که با توجه به اینکه الگوی مصرف ۱۸ مترمکعب است، مصرف آنها متناسب لحاظ می شود اما ۲۷ درصد مشترکان بین ۲۰ تا ۳۰ مترمکعب، ۵ درصد بین ۳۰ تا ۴۰ مترمکعب و ۳ درصد بیش از ۴۰ مترمکعب مصرف آب دارند.

*ارسال تصمیم استفاده از ابزار جریمه به معاونت برنامه‌ریزی

وی از ارسال تصمیم استفاده از ابزار جریمه مالی به معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری خبر داد و گفت: استفاده از ابزار جریمه برای مشترکان پرمصرف با تصویب آن در شوراهای استانداری به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری منعکس شده تا در این باره تصمیم گیری شود.

*محدویت مصرف آب در ادارات دولتی آغاز شد

وی افزود: برای مشترکان پرمصرف بخش خانگی علاوه بر اطلاعیه لزوم کاهش ۲۰ درصدی مصرف که برای تمامی مشترکان ارسال شده، اخطاریه ارسال خواهد شد و بعد از دو نوبت صدور و ارسال اخطاریه، نسبت به افت فشار آنها و کاهش دسترسی آنها به آب اقدام خواهد شد.

نوذری پور گفت: برای مشترکان پرمصرف غیر خانگی به خصوص مراکز دولتی و سازمانها اطلاعیه هایی ارسال شده است که اگر مصرف خود را کاهش ندهند منتظر اخطار نخواهیم ماند، بنابراین می توان گفت که محدویت مصرف آب این مراکز به نوعی آغاز شده و حتی دبی آب را هم کاهش داده ایم.

*افت فشار آب از ساعت ۱۲ تا ۴ صبح

نوذری پور با بیان اینکه فشار آب در سطح تهران در حد متعارف ۲ اتمسفر است، گفت: هم اکنون در شهر تهران از ساعت ۱۲ شب تا ۴ صبح، افت فشار آب لحاظ شده اما در طول روز فعلا افت فشار به زیر ۲ اتمسفر نداریم اما ناچاریم مصارف مشترکان پرمصرف را در صورت عدم توجه به اخطاریه های صادر شده، محدود کنیم.

وی ادامه داد: دوران تناوب نوسانات اقلیمی و رسیدن به اقلیم خشک حدود ۵ تا ۷ سال یکبار است به طوری که در سال ۸۰ با کمبود منابع آبی روبه رو بودیم و ناچار به جیره بندی آب شدیم و در سال ۸۷ نیز این مشکل به وجود آمد و اکنون در سال ۹۲ نیز با کمبود آب مواجه ایم.

نوذری پور با بیان اینکه در شرایطی وارد سال آبی جدید شدیم که حجم ذخایر سدهای تأمین آب شرب شهر تهران ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته، گفت: این رقم در سدهای لار و لتیان که تأمین کننده آب شرق تهران هستند، امروز به ۷۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته رسیده است.

معاون نظارت بر بهره برداری آبفای تهران خاطرنشان کرد: در شرایط عادی ۷۵ درصد تأمین آب تهران وابسته به ذخایر سدها است اما در روزهای گذشته به ناچار مجبور به افزایش برداشت از منابع زیرزمینی شدیم به طوری که برداشت از منابع زیرزمینی آب در تهران از ۲۵ درصد به ۴۳ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: از مردم می خواهیم چون ذخایر سدها پایین است روند مصرف آب را آهسته کنند، زمان استحمام را کاهش دهند، از حداکثر ظرفیت ماشین لباسشویی استفاده کنند، از شستن حیاط و خیابان بپرهیزند، شستشوی ظروف را به شیوه سنتی انجام ندهند.

ارسال نظر