|
|
کدخبر: ۸۸۷۳۹

برای افزایش توان خرید وام مسکن به قدرت خرید سال ۸۴ باید به جای ۲۰ میلیون تومان وام خرید به ۷۸ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

به گزارشامیدبه نقل از واحد مرکزی خبر، آخرین آمارهای مرکز آمار ایران از قیمت مسکن در پایتخت که مربوط به بهار سال جاری است، نشان می‌دهد که توان خرید وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی امسال به کمتر از ۵ متر مربع رسیده است و برای آنکه توان خرید این وام معادل سال ۸۴ شود باید وام‌های مسکن تا ۷۸ میلیون تومان افزایش پیدا کند.
همین مقایسه‌ها باعثشده است که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم بحثافزایش وام مسکن در دستور کار قرار گیرد ولی نگرانی از تبعات افزایش بی‌مطالعه و عجولانه این اقدام باعثشده است دولت در این زمینه دست به عصا حرکت کند ولی به نظر می‌رسد به زودی در این مورد یک راهکار مناسب از سوی سیستم بانکی ارایه خواهد شد.

ولی‌اللهسیفرئیس کل بانک مرکزی در خطبه‌های پیش از نماز جمعه گفت: بانک مرکزی بهبود تأمین مالی فعالیت‌های ساختمانی را مطالعه کرده و طرح‌های بانک مسکن در این خصوص در نوبت بررسی در شورای پول و اعتبار است که در صورت تصویب رونق در این بازار ایجاد خواهد شد.

در حال حاضر وام خرید مسکن ۲۰ میلیون تومانی توسط بانک مسکن به متقاضانی که دوره سپرده‌گذاری را طی کرده باشند پرداخت می‌شود ولی این وام در شرایط فعلی عملا تاثیری در افزایش توان خرید ندارد.

افزایشقیمت مسکندر مناطق شهری طی سال‌های اخیر بسیار سریع بوده است، سرعتی که باعثشده توان خرید وام‌های مسکن ۲۰ میلیون تومان را به صفر نزدیک کرده است. براساس گزارش مرکز آمار ایران از متوسط قیمت مسکن در شهر تهران طی سال ۹۱ بالغ بر ۶۰ درصد از توان خرید این نوع وام کسر شده است. براساس نرخ های اعلامی از سوی مرکز آمار ایران برای متوسط قیمت هر متر مربع فضای مسکونی در سال ۹۱ که رقم ۳.۹ میلیون تومان را برای شهر تهران برآورد شده، در عمل توان خرید وام ۲۰ میلیون تومانی در حدود ۵.۱ متر مربع است.

این در حالی است که در سال ۹۰ با همین وام و بر اساس نرخ اعلامی مرکز آمار ایران خریداران مسکن می‌توانستند نزدیک به ۹ متر مربع به توان خرید مسکن خود اضافه کنند.

این کاهش توان خرید وام به خودی خود می‌تواند یکی از دلایل کاهش تقاضای خرید و رکود بازار خرید و فروش مسکن تلقی شود، طی سال‌های فعالیت دولت دهم در عمل بالاترین توان خرید وام مسکن مربوط به سال ۸۸ است، سالی که قیمت‌ها در بازار حدود ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد توان خرید وام مسکن تا ۱۱ مترمربع افزایش پیدا کرد.

با احتساب این وضعیت که البته قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها اتفاق افتاده است اگر سیستم بانکی بخواهد با احتساب نرخ‌های سال ۹۱ توان خرید وام را به سال ۸۸ بازگرداند باید وام مسکن را تا ۶۳ میلیون تومان افزایش دهد و اگر سیستم بانکی بخواهد در شهر تهران وامی با قدرت خرید وام‌های دو میلیون تومانی سال ۱۳۷۰ پرداخت کند باید به هر متقاضی خرید تا ۳۰۰ میلیون تومان وام بدهد تا متقاضی بتواند یک آپارتمان ۵۰ متری به نرخ سال ۹۱ خریداری کند.

ارسال نظر