|
|
کدخبر: ۱۵۵۹۶۹

دانشمندان با کمک ابزارهای پیشرفته، موفق به شناسایی بزرگ ترین بلور منفرد طلا در جهان شدند.

به گزارشافکارنیوز، یک مالک بلور در صدد گرفتن اسکن هایی از بلور خود برای اثبات بهای یک و نیم میلیون دلاری آن بود، در حالی که محققان به دنبال مطالعه آرایش این ماده بودند.

مالک بلور که ساکن آمریکا است، چهار نمونه را به زمین شناسی به نام «جان راکووان» از دانشگاه میامی داد تا ساختار بلورین آن ها را بررسی کند؛ تمامی این قطعات چهار دهه پیش در ونزوئلا کشف شده بودند.

ثابت شدن بلوربودن این سازه ها بدین معنا بود که آن ها کاملا طبیعی بودند و این امر به مثابه بالارفتن ارزش آن بود. تا پیش از این، ساختار یا آرایش اتمی بلورهای طلای در این اندازه مطالعه نشده بود و این فرصت استثنایی برای راکووان و دیگر همکارانش تلقی می شد.

در نهایت، تیم علمی «آزمایشگاه ملی لاس آلاموس» از «مرکز پراکندگی نوترون لوجان» و پراش نوترونی برای بررسی عمیق درون این ماده معدنی بهره برد. نوترون ها متفاوت از کاوشگرانی مانند اشعه های ایکس و الکترون ها بوده و قادر به نفوذ چند سانتی متری به درون بسیاری از مواد هستند.

در این مطالعه، مشخص شد سه عدد از چهار نمونه موردبررسی دارای قطعات تک بلوری طلا و نه نوع معمول چند بلوری بودند.

در میان این سه قطعه، ناگتی به شکل یک توپ گلف با وزن ۲۱۷.۷۸ گرم وجود داشت که زمانی تصور می شد بزرگ ترین بلور چهار ضلعی نامنظم(trapezohedral) طلای جهان باشد. در سال ۲۰۰۶، این بلور در حراج ها به دلیل تردید در اصل بودنش نادیده گرفته شد با این حال، ابزار لاس آلاموس تایید کرد که این ماده در آن زمان یک بلور چهار ضلعی نامنظم با رکورد جهانی نبوده است.

تفاسیر بیشتر از این نتایج درک بیشتری از چگونگی شکل گیری قطعات نایاب پیش از این که توسط بسترهای رودی باستانی شسته شوند و از شکل بیافتند، در اختیار می گذارد.

ارسال نظر