|
|
کدخبر: ۱۷۳۳۸۳

طول مدت این بیماری ممکن است یک روز تا ۲۰ سال طول بکشد.

به گزارشافکارنیوز، حسین صیرفی در مورد دلایل بروز کهیر اظهار داشت: در هر لحظه از هر هزار نفر یک نفر به کهیر مبتلا می شود و تا پایان عمر چیزی حدود ۵ تا ۷ درصد مردم گرفتار کهیر می شوند. وی افزود: کهیر یک عارضه موقت خارش دار پوستی است که با برجستگی های قرمز رنگ و خارش زیاد ظاهر می شود تا حدی که فرد ممکن است دچار اختلال خواب شود.

این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: طول مدت این بیماری ممکن است یک روز تا ۲۰ سال طول بکشد و عوامل مختلف تغذیه ای، استنشاقی، عفونت های مختلف میکروبی و ویروسی می تواند عامل ایجاد آن باشد. صیرفی در پاسخ به اینکه این بیماری معمولاً در چه سنی بروز می کند، گفت: از نوزاد گرفته تا فرد سالمند ممکن است کهیر بزند.

صیرفی با تأکید بر اینکه کهیر دو نوع مزمن و حاد دارد، گفت: در کهیر حاد کمتر از ۶ هفته این عارضه برطرف می شود ولی در کهیر مزمن بیش از ۶ هفته به طول می انجامد.

استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد نقش تغذیه و بروز کهیر گفت: ۴ درصد انواع کهیرها مربوط به مواد غذایی، دریایی، ماهی، میگو، صدف و تخم مرغ است. همچنین انواع چاشنی ها، آجیل و مواد افزودنی غذاهای صنعتی و کنسروی به ویژه مواد رنگی سبب تشدید کهیر در ۲۰ درصد مردم می شود. این متخصص پوست و مو تصریح کرد: باید مراقب بود که در برخی موارد خوراندن شیر گاو به نوزادان به ویژه زیر یکسال سبب بروز کهیر می شود.

وی در مورد دیگر علائم کهیر گفت: تورم پلک، صورت و حتی تورم زبان با عنوان آنژیواِدم از دیگر علائم کهیر است حتی در برخی موارد سبب ایجاد تورم در ناحیه گلو و حنجره می شود که تنگی نفس را به همراه دارد. صیرفی استرس های روحی و استفاده بیش از حد از فست فودها و کنسروهایی که حاوی رنگ های صنعتی است را از عوامل تشدیدکننده کهیر عنوان کرد.

این متخصص پوست و مو گفت: در کمتر از ۱۰ درصد موارد عامل ایجاد کهیر مشخص می شود و ۹۰ درصد مشخص نیست که پزشک با توجه به نوع کهیر، انواع آنتی هیستامین یا خنک کننده های موضعی مانند لوسیون کالامین را برای افراد توصیه می کند.

صیرفی در مورد اینکه مواد غذایی با طبع خنک و خاکشیر در بهبود کهیر چقدر مؤثر است، گفت: از نظر علمی تأثیر اینگونه مواد غذایی بر بهبود کهیر ثابت نشده است.

ارسال نظر