|
|
کدخبر: ۱۷۸۳۹۵

به گزارش گروه روانشناسی امیدنیوز، یکی از مشکلات رایج در جامعه که بسیاری از مردم در صدد مقابله با آن هستند، ضعف در برقراری رابطه با دیگران در اجتماع است. در دنیای امروز نیاز مبرمی به روابط اجتماعی قوی در عرصه ها مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… احساس می شود و همچنین روابط اجماعی قویاعتماد به نفسرا نیز تقویت می کند.

ما در این طلب به شرح چند توصیه برای تفویت روابط اجتماعی می پردازیم.

۱. صبور باشید

به اطرافیانتان فرصت دهید تا رشد کنند و به آنها فضای اشتباه کردن بدهید. همه چیز در زندگی دارای یک منحنی یادگیری است و شما باید به آدم‌های اطرافتان فرصت این رشد و یادگیری درونی را بدهید. این شما را قابل اعتمادتر و به تبع آن دوست داشتنی تر می کند. در نتیجه دیگران برای درخواست کمک و مشورت بیشتر به شما مراجعه خواهند کرد.

۲. شاداب باشید

به عنوان یک شخص بالغ ما فراموش می کنیم که باید کمی هم خوش بگذرانیم و از دیدی دگر آن را اصلا در نطر نمی گیریم و برای آن برنامه ریزی نمی کنیم. به عنوان مثال چه خوب که با دوستانتان کمی هم به شوخی و خنده بگذرانید؛ مثلا به دیدن یک فیلم کمدی بروید یا شهربازی می تواند انتخاب خوب دیگری باشد.

۳. صریح و صادق باشید

سعی کنید در روابط خود با دیگران صریح وصادق باشید. در گفته های خود صریح و صمیمی باشید و از هر نوع ابهامی اجتناب کنیم، چرا که اگر منظور خود را با صراحت بیان نکنید طرف مقابل به اشتباه می افتد و از واقعیت دور می گردد. این اتفاق ممکن است موجب بروز سوء تفاهمات جبران نا پذیر بشود.

۴. زود قضاوت نکنید

هیچ چیز آزاردهنده تر از فردی نیست که اطلاعات درستی راجع به اتفاقات پیش آمده ندارد و با بی عدالتی تمام دیگران را قضاوت می کند. شما باید برای نتیجه گیری در مورد یک موضوع، تمام جزییات را بدانید و پیشامدها را دقیقا بسنجید تا بتوانید قضاوت عادلانه و غیرجانبدارانه ای داشته باشید. چنین رفتاری احترام و تحسین دیگران را برمی انگیزد.

۵. علاقه خود را نشان دهید

به طور مشخص راه کار غالبی برای این مورد وجود ندارد. ممکن است شما مستقیما به شخص مورد نظر بگویید که دوستش دارید یا ممکن است یک کادو برای او بخرید. به شکلی قابل توجه این طرز بیان بین افراد مختلف متفاوت بوده و هر کس با یک سری از اعمال به آن احساس دلپذیر می رسد ولی نکته آن است که توجه غالب شما بر کسی باشد که دوستش دارید و تلاش کنید تا متوجه شوید او چگونه به این علاقه شما پی خواهد برد ممکن یک جمله کوتاه را درمورد عشق شما به یقین برساند.

۶. با شیوه مناسب مخالفت کنید

اگر می خواهید با یک ایده مخالفت کنید و یا پیشنهادی از جانب یک دوست را رد کنید، باید در نظر داشته باشید که این کار را چگونه انجام می دهید. اگر شما به گونه ای با افراد مخالفت کنید که به آن ها توهین شود و سر شوند، اشتیاق طرف مقابل نسبت به شما کم خواهد شد.

۷. بخشنده باشید

هیچ‌گاه در تقسیم کردن شادی ها و چیزهای خوب بخیل نباشید. اگر در جایی فروشگاه حراجی دیدید به دوستانتان هم بگویید. سعی کنید وقتی به مسافرت می‌روید برای محل کار و همکارانتان از خوراکی های آن جا بیاورید. زمانی که از کمک کردن به دیگران احساس خوبی داشته باشید و در آن راهی برای کمک کردن به خودتان پیدا کنید دیگران از صمیم قلب شما را دوست خواهند داشت. فقط بدون تلاش برای در کنترل زندگی دیگران به آنها کمک کنید.

۸. فعالیت خود را در دنیای مجازی کنترل کنید

شاید شما به این نتیجه رسیده باشید که مشکلات غالبتان در روابط با دیگران شبکه های اجتماعی و این فضای مجازی است. پس تلاش کنید یا آن ها را محدود کنید و یا به کلی با دنیای مجازی خداحافظی کنید!

با رعایت راه کار های فوق، به مرور زمان شاهد بهبود روابط اجتماعی خود و در نتیجه تاثیرات پر دامنه ی آن ها بر زندگی و حتی سلامت و تندرستی خود می شوید!

۹. شنونده خوبی باشید

گوش کردن را یاد بگیرید. گوش کردن به سخن وکلام دیگری موجب می شود تا او در نهایت آرامش خیال، به طور واقع منویات قلبی واحساسات خود را با ما در میان بگذارد وبرایمان احترام قائل شود وآماده شنیدن نظرات ما شود.

۱۰. دیگران را تحسین کنید

این که به خصلت ها و ویژگی های خوب دیگران توجه کنید نشان می دهد شما فرد خودمحوری نیستید. اگر به اطرافیانتان توجه نشان دهید نه تنها شما را دوست خواهند داشت بلکه وقتی شما را می بینند از ته دل لبخند می زنند و از دیدنتان خوشحال‌ می شوند. همه ما وقتی کسی تحسینمان می‌کند یا چیز خوبی در موردمان می گوید، حرف او در خاطرمان می ماند و باعثمی شود ناخودآگاه او را بیشتر دوست داشته باشیم.

ارسال نظر