|
|
کدخبر: ۲۸۳۹۷

اگر نمی دانید به اطلاعتان می رسانیم که زنبورها دارند می میرند. ولی سگ ها به یاری آنها شتافته اند.

به گزارشامید، بیایید اعتراف کنیم که به عنوان گونه ای از موجودات زنده، ما طبیعت را ویران کرده ایم. با اسپری های دئودورانت قله های یخی را ذوب کرده ایم، جنگل های بارانی را به لجن زار های لم یزرع تبدیل کرده ایم و از اتم – رکن ساختمانی جهان – سلاح ساخته ایمو ولی گویا طبیعت هنوز ما را دوست دارد و این به انحای مختلف به ما ثابت می شود. برای مثال، سگ ها را در نظر بگیرید که قوه بویایی آنها آن قدر قوی است که چیزهایی را ردیابی می کند که اصلاً را هم نمی توانید بکنید.

۱۰. باکتری


اگر نمی دانید به اطلاعتان می رسانیم که زنبورها دارند می میرند. ولی سگ ها به یاری آنها شتافته اند: از دهه هفتاد، زنبورداران سگ هایی را تربیت می کنند تا کندوهای بیمار را پیدا کنند و بدین ترتیب کندوهای سالم عفونی نشوند. سگ ها با ردیابی بوی باکتری هایی که منجر به بیماری " زنبورمرگی " می شوند، این کندوها را پیدا می کنند. در نتیجه زنبورداران با کمک سگ های تربیت شده، می توانند در عرض ۴۵ دقیقه حدود ۱۰۰ کولونی را بازرسی کنند، در حالیکه دو روز طول می کشد تا انسان ها این روند را انجام دهند.

۹. دی وی دی


می توان سگ ها را تربیت کرد تا ماده پلی کربنات را ردیابی کنند. پلی کربنات ماده اصلی دی وی دی ها است. از این سگ ها در جاهایی که قاچاق دی وی دی به میزان زیادی صورت می گیرد، مانند جنوب شرق آسیا، استفاده می شود. در واقع دو تا از این سگ ها در اولین حمله به چنین مکان هایی توانستند دی وی دی های دزدی به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار را کشف کنند. این حمله به قاچاقچیان دی وی دی در مالزی آنقدر آنها را عصبانی کرد که جایزه ۳۰ هزار دلاری برای کشتن این سگ ها گذاشتند.

۸. اجساد غرق شده


سگ های جستجوی آبی اغلب توسط پلیس آمریکا برای ردیابی و بدست آوردن اجساد غرق شده استفاده می شوند. ولی سوال اینجاست که سگ چطور می تواند بوی یک جسد را در میان این همه آب تشخیص دهد؟ جواب بدین شرح است که بوی جسد در جریان های آبی پخش می شود و بدین ترتیب وارد هوا می شود. سگ ها از ساحل، از روی قایق و حتی با شنا کردن در آب می توانند بوی جسد را ردیابی کنند و محل آن را به میزان دقیقی شناسایی کنند.

۷. کمینگاه ها و تجهیزات Vietcong


در طول جنگ ویتنام، ارتش ایالات متحده از سگ های جاسوس برای شناسایی سربازان دشمن استفاده می کرد. این شاید برایتان زیاد تعجب آور نباشد، چون همه می دانند که سگ ها بوی انسان ها را ردیابی می کنند. ولی آنچه این سگ ها را متمایز می کرد قدرت ردیابی تونل ها، اسلحه و دام های دشمن بود و این سگ ها جان صدها سرباز آمریکایی را بدین ترتیب نجات دادند. از آنجائیکه پارس کردن این سگ ها محل آنها را لو می داد، به آنها راه های دیگری برای بیان اینکه خطر نزدیک است آموزش داده می شد. بعضی از آنها موهای گردنشان را بلند می کردند و بعضی دیگر گوش هایشان را کج می کردند. یک سگ هم بود که وقتی چیز شومی را حس می کرد روی پاهای عقبش راه می رفت.

۶. دیابت

اخیراً دیده ایم که چطور سگ ها می توانند شروع تشنج را پیش بینی کنند. ولی سگ ها همچنین می توانند طوری تربیت شوند تا به صاحب مبتلا به دیابت خود هشدار دهند که چه وقت سطح قند خون آنها به سطوح خطرناک رسیده است. بعضی از آنها حتی می توانند در صورت حمله های دیابتی بروند و داروی انسولین صاحبشان را برایش بیاورند.

۵. مدفوع نهنگ


دانشمندان اغلب از مدفوع نهنگ برای نظارت بر میزان سلامت آنها استفاده می کنند. زیرا مدفوع آنها اطلاعات مهمی درباره رژیم غذایی آنها می دهد. فقط یک مشکل در این میان هست: این مدفوع در عرض نیم ساعت بعد از رفتن نهنگ غرق می شود و به عمق می رود، بنابراین دانشمندان مجبورند تا با حداکثر سرعت به آن دست یابند. به همین خاطر، گروهی از آنها شروع به تربیت سگ هایی کرده اند که از فاصله ۱ مایلی می توانند بوی مدفوع نهنگ را تشخیص دهند و با خم شدن به سمت راست یا چپ یا جنباندن گوش چپ یا راست خود جهت آن را اطلاع دهند.

۴. ساس


عصر مدرن و گسترش مسافرت های هوایی باعثشده که تعداد آلودگی های ساسی افزایش زیادی یابد. به همین دلیل، سرویس های مهار آفت شروع به تربیت سگ هایی نموده اند که به شما کمک می کنند قبل از خریدن خانه جدید آن را کاملاً بازرسی کنید و از وجود یا عدم وجود ساس در خانه مطمئن شوید. ظاهراً میزان دقت این کار ۹۶ درصد است.

۳. مواد معدنی و کانی ها


دولت فنلاند به طرح تربیت سگ هایی که سنگ های سولفید دار ارزشمند را ردیابی می کنند، بودجه داده است. وقتی سنگ ها می شکنند، بویی شبیه به تخم مرغ فاسد متصاعد می کنند که سگ ها به راحتی آن را ردیابی می کنند. در واقع این کار آنقدر برای سگ ها آسان است که یک سگ توانست در دفعه اول ذخیره عظیمی از این سنگ ها با اهمیت اقتصادی بالا پیدا کند.

۲. تخمک گذاری در گاوها


گاوها اغلب از طریق باروری مصنوعی بارور می شوند. ولی از آنجائیکه نطفه گاو نر گران است، بسیاری از دام پروران استطاعت مالی خریدن آن را نداشته و مجبورند منتظر زمانی بمانند که گاوها واقعاً آماده بارور شدن باشند. به همین دلیل دام پروران از سگ های تربیت شده برای ردیابی زمان تخمک گذاری گاوها استفاده می کنند.

۱. سرطان


سرطان واقعاً چیز بدی است و جالب است که بوی خاصی هم دارد تا آنجا که سگ ها می توانند بوی آن را ردیابی کنند. بیماران مبتلا به سرطان ریه یا سینه، هنگام بازدم موادی به هوا پخش می کنند که توسط سگ های تربیت شده قابل ردیابی است. بنابراین این سگ ها با بو کردن نفس این بیماران می توانند بوی سرطان را تشخیص دهند.

ارسال نظر