|
|
کدخبر: ۱۸۲۱۲۷

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه هم‌اکنون حدود 30 میلیارد دلار ارز در دست مردم وجود دارد، گفت: ریشه کوتاه‌مدت مشکلات اخیر سیاست‌های بانک مرکزی بود.

به گزارش امیدنیوز : حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز (دوشنبه 19 شهریور) در همایش جمهوری اسلامی؛ سرمایه‌ها و چالش‌ها که از سوی پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، با اشاره به نیروی انسانی عظیم کشور گفت: باید از این ظرفیت، برای حل مشکلات استفاده کرد.

وی ادامه داد: تحقیقی که انجام شده بود، نشان می‌داد که با استفاده از ظرفیت‌های کشور، می‌توان 300 میلیون نفر را غذا داد.

مصباحی‌مقدم، خام‌فروشی را یکی از چالش‌های اقتصادی کشور دانست و گفت: اگر خام‌فروشی را در ده سال تبدیل به فرآورده کنیم، به سرمایه 250 میلیارد دلاری می‌رسیم.

وی ظرفیت گردشگری، مخصوصاً گردشگری مذهبی نسبت به 400 میلیون شیعه و گردشگری پزشکی را مهم ارزیابی کرد و تصریح کرد: اگر از این ظرفیت استفاده شود، اقتصاد ما تکان خواهد خورد.

کارشناس مسائل اقتصادی، نقدینگی را مسئله‌ای دانست که هم می‌تواند تهدید باشد هم فرصت، و افزود: بخشی از نقدینگی مسموم است، اما مابقی آن، می‌تواند جهشی را در تامین مالی بنگاه‌های متوسط و کوچک ایجاد کند.

مصباحی‌مقدم درباره ظرفیت ارزی کشور گفت: خبر‌ها حاکی از این است که هم‌اکنون حدود سی میلیارد دلار ارز در دست مردم وجود دارد.

وی افزود: ایران دومین کشور مصرف‌کننده طلا در منطقه "منا" است که 28 کشور را شامل می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام رکود تورمی، بیکاری گسترده علی‌الخصوص بیکاری تحصیلکردگان، بی‌ثباتی نرخ ارز، کاهش اعتماد عمومی، تحریم‌ها و حاکمیت جنگ روانی دشمن را از جمله مشکلات امروز دانست.

مصباحی‌مقدم درباره ریشه‌یابی کوتاه‌مدت مشکلات اقتصادی اخیر گفت: سال گذشته بانک مرکزی به احتساب اینگه نرخ سود 20 درصد است و باید مدیریت شود، نرخ سود بلندمدت را 15 و کوتاه‌مدت را 10 درصد اعلام کرد.

وی با بیان اینکه اصل این کار، مورد قبول بود و در شرایطی که تورم پایین بود، بالا بودن نرخ سود اشتباه است، تصریح کرد:، اما دولت در شرایطی این کار را کرد که انتقال ارز از خارج به داخل با دشواری روبه‌رو بود و مقداری از این ارز را شهریور سال گذشته کاهش داد و این سیگنال به بازار داد که دولت ارز کافی ندارد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سیگنال دیگری که داده شد، نرخ سود 15 درصد بود که در پی آن، سرمایه‌گذاران ترجیح دادند پول خود را از بانک خارج کنند و ارز بخرند.

ارسال نظر