|
|
کدخبر: ۱۸۳۴۱۵

شورای عالی کار که طبق قانون با ترکیب اعضای کارگری، کارفرمایی و دولت، وظیفه تعیین دستمزد سالانه کارگران را بر عهده دارد، در مدت باقی مانده تا پایان سال ۹۷ باید در مورددستمزد حدود ۱۴ میلیون کارگر کشور تصمیم گیری کند.

نامعادله جبران هزینه های معیشت کارگری در شورای عالی کار و کمیته مزد 98 حل نشده، این در شرایطی است که سبدمعیشت خانوار حکایت از افزایش روز افزون شکاف میان دستمزد کارگری و هزینه زندگی دارد.

به گزارش افکارنیوز؛ تازه ترین محاسبات کارگری از هزینه 3میلیون و 759 هزار و 200 تومان با میانگین 3.3 نفر محاسبه شد و به تأیید کمیته دستمزد رسید، این محاسبه حکایت از کسری یک میلیون و 80 هزار تومانی دستمزد در سال98 دارد.

ارزش دستمزد کارگران در سال جاری به صورت جدی افت کرد.  همزمان با نوسانات قیمت ارز، طلا و سکه بازار کشور به شدت تحت تأثیر قرار گرفت، در این میان کارگران بیشترین ضرر را متحمل شدند .

نمایندگان کارگری به دلیل شرایط ویژه اقتصادی و کاهش قدرت خرید کارگران، از دولت و کارفرمایان انتظار دارند که در مذاکرات امسال برای افزایش قدرت خرید کارگران،  نگاه ویژه ای به این مقوله داشته باشند.

محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ضرورت افزایش حقوق کارگران، گفت: از آنجا که در حال حاضر به دلیل کاهش ارزش پول ملی حقوق کارگران براساس نرخ ارز، کمتر از ۱۰۰ دلار شده قدرت خرید مردم بسیار پایین آمده است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال‌های پس از انقلاب نخستین بار است که ارزش حقوق کارگران تا این حد کاهش یافته، افزود: کاهش ارزش پول ملی مشکلات بسیاری برای معیشت کارگران ایجاد کرده است در این شرایط کارفرمایان باید برای بهبود کیفیت تولیدات خود با پاداش‌ و پرداختی‌های انگیزشی، دریافتی کارگران را افزایش دهند تا بتوانند از این طریق بهره‌برداری نیروی کار را افزایش دهند.

پیشنهاد نمایندگان برای افزایش حقوق در سال آینده یک میلیون تومان است

عضو کمیسیون صایع و معادن مجلس با بیان اینکه افزایش ۲۰ درصد به حقوق کارگران حداقل میزانی است که باید به درآمد آنها افزوده شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد نمایندگان برای افزایش حقوق در سال آینده یک میلیون تومان است باید دید در جریان بررسی بودجه ۹۸ در صحن علنی سرانجام این پیشنهاد چه می‌شود.

 

ارسال نظر