|
|
کدخبر: ۱۸۱۰۰۲

ایالات متحده آمریکا درحالی شمشیر تیزِ تحریم‌ها را روی گردن حزب الله قرار داده است که تصمیم دارد با این اقدام پیروزی بزرگ حزب الله در انتخابات اخیر را تحت الشعاع قرار دهد.

به گزارش امیدنیوز ،

وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا اخیرا با صدور بیانیه ای شماری از مقامات حزب الله لبنان را در لیست تحریم های این کشور قرار داده است. این وزارتخانه در بیانیه منتشر شده از سوی خود در اقدامی تعجب برانگیز از «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان نیز به عنوان تروریست یاد کرده است!

وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا در بیانیه خود تحریم هایی را علیه «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله، «ابراهیم امین السید» رئیس مجلس سیاسی حزب الله، «محمد یزبک» رئیس شورای شرعی و «حسین خلیل» معاون سید حسن نصرالله در امور سیاسی، اعمال کرده است. نکته قابل تأمل این است که بلافاصله پس از اعمال تحریم های جدید آمریکایی ها علیه حزب الله لبنان، شماری از متحدان این کشور ازجمله عربستان سعودی نیز تحریم هایی را علیه حزب الله اعلام کردند و نام شماری از مقامات و مسئولان این گروه را در لیست سیاه خود قرار دادند.

واقعیت این است که تحریم های ایالات متحده آمریکا و متحدان عربی آن علیه حزب الله لبنان به فاصله کوتاهی از پایان انتخابات و مشخص شدن پیروزی حزب الله در جریان این انتخابات، اعلام و اعمال شد. بنابراین پر واضح است که تحریم های جدید آمریکایی ها در واقع به مثابه انتقام جویی از حزب الله لبنان به دلیل تحقق دستاورد ارزشمند در جریان انتخابات پارلمانی سال 2018 محسوب می شود و نمی تواند معنایی غیر از این مسأله داشته باشد. آمریکایی ها با این اقدام خود تلاش کردند این پیام را به حزب الله برسانند که اجازه نخواهند داد این گروه به راحتی دستاوردهای سیاسی و نظامی در لبنان محقق سازد.

آمریکایی ها به خوبی می دانند پیروزی حزب الله لبنان و مقاومت در انتخابات پارلمانی این کشور تنها یک پیام مهم و راهبردی دارد و آن پیام این است که مردم لبنان تحت تأثیر مشارکت نیروهای نظامی حزب الله در جنگ های فرامرزی به ویژه در سوریه قرار نگرفته و هیچ نقدی را به دلیل این حضور نظامی در فراسوی مرزهای لبنان به حزب الله وارد نمی دانند.

آمریکایی ها همچنین نیک می‌دانند که اقبال مردمی به سمت حزب الله در لبنان به معنای پذیرش منطق سیاسی حزب الله در مقابله و مواجهه با رژیم صهیونیستی توسط آنها (مردم) است. این ها همان پیام هایی هستند که آمریکایی ها از نتایج انتخابات لبنان دریافت کرده و اکنون درصدد پاسخگویی به آن برآمده اند.

ذوق‌مرگی به سبک سعودی

در همین ارتباط، پایگاه «البناء» لبنان می نویسد: «مسأله ای که وجود دارد این است که ایالات متحده آمریکا از رهگذر اعمال تحریم های جدید علیه حزب الله لبنان تلاش کرده تا پیام هایی را به طرف های مختلف مخابره کند. واشنگتن با این اقدام این پیام را به متحدان خود مخابره کرد که پیروزی حزب الله لبنان نمی تواند به مثابه سیطره کامل آن بر فضای سیاسی داخل لبنان باشد؛ به همین دلیل نباید از نتایج حاصل از انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور نگران بود».

این پایگاه در ادامه مطلب خود در خصوص تحریم های ضد مقاومت ایالات متحده آمریکا آورده است: «آمریکایی ها همچنین با این اقدام به هم پیمانان خود اعلام کردند که حمایت های واشنگتن از آنها در برابر حزب الله همچنان ادامه دارد و آمریکا اجازه نخواهد داد لبنان به عرصه ای برای یکه تازی حزب الله تبدیل شود. این یعنی اطمینان دادن به متحدان غربی عربی برای تداوم خصومت ها با حزب الله».

از سوی دیگر، هدف دیگر مقامات آمریکایی از تحریم حزب الله لبنان ایجاد تغییر در مواضع سیاسی این گروه در قبال شیخ نشینان عرب و حکام مرتجع جهان عرب است. مقامات حزب الله لبنان و در رأس آنها سید حسن نصرالله دبیرکل این گروه بارها و در مناسبت های مختلف از تنگناهای شیعیان بحرین که در نتیجه سیاست های رژیم حاکم بر این کشور اتفاق افتاده است، انتقاد کرده اند. این درحالی است که طی روزهای اخیر و همزمان با انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به بیت المقدس به نشانه رسمیت یافتن رژیم صهیونیستی، حزب الله لبنان انگشت اتهام را به سمت عربستان سعودی به عنوان بازیگرِ پشت پرده این اتفاقات، نشانه رفته است.

حزب الله لبنان صراحتا اعلام کرده است که انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس بدون تشویق و تحریک عربستان سعودی میّسر نمی شُد و به همین دلیل ریاض می بایست مسئولیت بخش مهمی از این اقدام جنایتکارانه را برعهده گیرد. درهمین حال، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان انتقادات شدیدی را به دلیل تداوم جنگ یمن توسط عربستان سعودی متوجه مقامات این کشور کرده و می کند. لذا آمریکایی ها از تحریم ها به عنوان یک ابزار تاکتیکی برای تغییر مواضع سیاسی حزب الله لبنان در برابر حکام مرتجع عرب همچون سردمداران سعودی و بحرینی، بهره‌برداری می کنند.

ذوق‌مرگی به سبک سعودی

افزون براین، آمریکایی ها بسیار تلاش می کنند تا در فرایند تشکیل دولت آینده لبنان مداخله کرده و روند تشکیل این دولت را به نفع خود و متحدانشان تغییر دهند؛ به ویژه اینکه اکنون حزب الله در انتخابات پیروز شده و کفه ترازو به سمت آن سنگینی می کند. روزنامه لبنانی «البناء» در این خصوص نیز می نویسد: «از دیگر اهداف ایالات متحده آمریکا از انجام اقدام خصمانه تحریمی علیه حزب الله تأثیرگذاری بر فرایند تشکیل دولت آینده در لبنان است که قرار است به زودی صورت پذیرد. آنچه که در مسأله دولت آینده لبنان برای آمریکایی ها بسیار حائز اهمیت است، این است که منافع و مصالح حکام مرتجع عرب رعایت شود؛ مخصوصا کسانی که واشنگتن را در اعمال تحریم های جدید علیه حزب الله همراهی کردند.

این روزنامه لبنانی همچنین در ادامه مطلب خود در این خصوص آورده است: «آمریکایی ها با این تحریم ها به حزب الله هشدار دادند که باید در تشکیل دولت جدید به منافع متحدان آن نیز توجه شود. این هشدار در حالی است که نتایج انتخابات به خوبی گویای آن است که حزب الله به دلیل پیروزی قاطعانه در جریان انتخابات پارلمانی قادر است کابینه ای همسو با رویکردهای خود به ویژه در عرصه سیاست خارجی، تشکیل دهد».

در همین حال، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مشهور جهان عرب نیز به تحریم های آمریکا علیه حزب الله واکنش نشان داده است. این تحلیلگر مشهور عرب زبان با اشاره به وجود نام سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در لیست تحریم های آمریکا می نویسد: «برخلاف حاکمان سعودی و دیگر رژیم‌های مرتجع عرب حاشیه خلیج فارس که سفرهای تفریحی پرهزینه و پر سر و صدایی در اروپا و دیگر کشورهای خوش آب و هوا دارند، سید حسن نصرالله نه کشتی تفریحی لوکس و مجلل دارد و نه هواپیمای خصوصی».

این نویسنده مشهور عرب زبان همچنین ادامه می دهد: «سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تعطیلات تابستانه‌ای را در سواحل فرانسه و تعطیلات زمستانه‌اش را در جزایر مالدیو یا تفرجگاه‌های سیشل نمی‌گذراند بلکه او تعطیلاتش را در میان هوادارانش در ضاحیه جنوبی(جنوب بیروت) یا در کوه‌های مرتفع جنوب لبنان-کوه‌هایی که مشرف به اراضی فلسطین اشغالی است- سپری می‌کند تا هوای پاک استنشاق کند و منتظر روز بزرگ آزادی بماند که قطعا چنین روزی در راه است».

عطوان در ادامه تحلیل خود در این خصوص آورده است: «سیدحسن نصرالله و دوستانش به این دلیل که اسرائیل را دو بار شکست دادند، هدف قرار گرفته می‌شوند؛ اولی زمانی‌که نیروهای اسرائیلی را در سال 2000 مجبور به عقب‌نشینی از خاک لبنان کردند و دومی زمانی‌ که مردانه در ماه جولای 2006 با تجاوز اسرائیل مقابله کردند. اگر حزب‌الله زیر پرچم آمریکا در سوریه مداخله می‌کرد میلیاردها دلار پول مانند باران بر سرش می‌بارید ولی این حزب تصمیم گرفت در سنگر مقاومت و شکست طرح‌های آمریکایی- اسرائیلی برای تجزیه سوریه، به مانند آن چه برای لیبی، یمن و عراق اتفاق افتاد، قرار بگیرد».

ارسال نظر