|
|
کدخبر: ۱۸۱۴۱۹

یک گروه حقوق بشری مستقر در انگلیس فاش کرد دولت این کشور همچنان به فروش مخفیانه سلاح به عربستان سعودی ادامه می‌دهد.

به گزارش امیدنیوز ،

یک گروه حقوق بشری مستقر در انگلیس به نام «کمپین علیه تجارت سلاح» اعلام کرد با وجود اینکه دولت انگلیس تأکید می کند صادرات سلاح را تحت کنترل خود دارد، اما انگلیس همچنان به فروش موشک‌های «استورم شادو» (Strom Shadow)، «بریمستون» (Brimstone) و بمب‌های لیزری «پیووی 4» (Paveway IV) به عربستان سعودی ادامه می دهد.

این سازمان غیردولتی مخالف صادرات سلاح همچنین گفت دولت انگلیس این سلاح ها را از طریق یک سیستم مبهم شامل مجوزهای صادرات سلاح به عربستان سعودی می فروشد.

به گزارش روزنامه گاردین، صادرات سلاح های مرگبار طی پنج سال گذشته بر اساس «مجوزهای آزاد صادرات مبتنی بر فرد حقیقی» (او آی ای ال) (Open Individual Export Licences) صورت گرفته است؛ این مجوزها فروشنده را ملزم نمی کند ارزش کلی مجوز را پس از تاریخ انقضا منتشر کند.

انتشار این خبر سوء ظن فعالان حقوق بشر را برانگیخته است. نهادهای حقوق بشری می گویند مقامات دولت انگلیس سعی دارند از این طریق، حجم واقعی صادرات سلاح به عربستان سعودی را پنهان نگه دارند.

بر اساس گزارش گاردین، لوید راسل-مویل، از نمایندگان حزب کارگر و عضو کمیته کنترل صادرات سلاح مجلس عوام انگلیس، اعلام کرد قبل از آغاز جنگ یمن، بمب هایی به ارزش صدها میلیون پوند بر اساس مجوزهای آزاد صادرشده به عربستان سعودی ارسال شدند. اندرو اسمیت، عضو کمپین مبارزه با تجارت سلاح، نیز در این باره گفت: «مجوزهای آزاد فروشنده را مکلف نمی کند که برای انجام هر مورد از صادرات، از قبل تأییدیه دریافت کند». به گفته وی، سیستم مبهم مجوزهای آزاد صادرات مبتنی بر فرد حقیقی برای تحویل سلاح های بسیار حساس به رژیم سعودی مورد استفاده قرار می گیرد.

ارسال نظر