|
|
کدخبر: ۱۸۲۳۴۵

مردم کامرون امروز یکشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری کشورشان پای صندوق های رای می روند و نتایج این انتخابات مشخص خواهد کرد «پائول بیا » رئیس جمهوری کنونی که از 36 سال پیش قدرت را در دست دارد، بار دیگر به کار ادامه می دهد یا فرد دیگری جایگزین او می شود.

به گزارش امیدنیوز ، تارنمای «افریکن دیلی وویس » نوشت، بر اساس اعلام مقام های کامرونی، حوزه های رای گیری از ساعت هشت صبح به وقت محلی ( 10:30 به وقت تهران) تا 18 آماده رای گیری از مردم است.
در این انتخابات 9 نامزد و از جمله رئیس جمهوری کنونی این کشور با هم به رقابت می پردازند. هشت نفر از نامزدها از جمله مخالفان دولت و رئیس جمهوری کنونی اند. مقام های کامرونی شمار واجدان شرایط برای رای دادن را حدود 6.5 میلیون نفر اعلام کرده اند .
بیا 85 ساله ، از سال 1982قدرت را در این کشور در دست دارد و شش دوره متوالی رئیس جمهوری کامرون بوده است . مدت زمان ریاست جمهوری در کامرون هفت سال است.
کارشناسان سیاسی اعتقاد دارند با توجه به شرایط موجود، امکان پیروزی بیا که یکی از قدیمی ترین حاکمان آفریقا است، زیاد است و این در حالی است که ساکنان مناطق واقع در شمال و جنوب غرب این کشور که به زبان انگلیسی سخن می گویند و داعیه استقلال دارند، اعلام کرده اند به دلیل ناامنی در این انتخابات شرکت نمی کنند.
آخرین انتخابات ریاست جمهوری در کامرون در سال 2011 برگزار شد.
«آنتونیو گوترش » دبیر کل سازمان ملل پیش از این از مردم این کشور خواسته بود در انتخابات شرکت کنند و از همه طرف ها خواسته بود پیش از برگزاری انتخابات ، زمان برگزاری آن و همچنین پس از پایان یافتن آن از خود خویشتن داری نشان دهند.
کامرون که از جمله متحدان نظامی فرانسه و آمریکا در آفریقا محسوب می شود و یکی از کشورهای مهم تولید کننده نفت و کاکائو در آفریقا است، 24 میلیون نفر جمعیت دارد .
جمهوری کامِرون کشوری است در غرب آفریقا و پایتخت آن «یائونده» است. زبان‌های رسمی آن فرانسوی و انگلیسی و واحد پول این کشور فرانک آفریقای مرکزی است.

ارسال نظر