|
|
کدخبر: ۱۸۲۷۹۴

اتحادیه اروپا در بیانیه ای از عربستان خواست در موضوع پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف حاکمان این کشور مواضع روشنی بگیرد.

به گزارش امید نیوز و به نقل از  تارنمای شورای اروپا، در این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا از زمان درخواستش برای انجام تحقیقات کامل، معتبر و شفاف در مورد قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی مواضع روشنی اتخاذ کرده است.
این اتحادیه، گزارش روز 15نوامبر مقامات عربستان در مورد جدیدترین تحولات درتحقیقات شان در این رابطه را مورد توجه قرار می دهد اما لازم است در مورد تمامی جوانب این جنایت هولناک به طور کامل روشن گری شود و همچنین تضمین شود که تمامی افراد مسئول در این پرونده در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرند.
در ادامه این بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: آغاز یک فرآیند قضایی باید گامی به سوی پاسخگویی در این پرونده باشد. این فرآیند عامل مهمی برای تضمین اجرای عدالت در این پرونده محسوب می شود؛ مسئله ای که جامعه جهانی و خانواده خاشقچی خواستار آن هستند.این موضع دیرینه اتحادیه اروپا بوده که با مجازات مرگ در هر پرونده و تحت هر شرایطی مخالف بوده است.
در پایان این بیانیه تاکید شده است: ما در کنار شرکای بین المللی مان با دقت نظاره گر نتیجه این تحقیقات خواهیم بود و تاکید می کنیم که عربستان باید تدابیری را اتخاذ کند تا بار دیگر چنین اتفاقاتی هرگز رخ ندهد. در این روند اتحادیه اروپا و اعضایش این مسئله را بررسی خواهند کرد که چگونه می توانند تدابیر مناسبی علیه کسانی که در این راستا مسئول هستند، اتخاذ کنند.
خاشقچی 60ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت. وی در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان این رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل وی، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
ریاض که متحد اصلی واشنگتن است تاکنون با تحقیقات بین المللی دراین زمینه مخالفت کرده است.
 

ارسال نظر