|
|
کدخبر: ۱۸۳۶۹۷

ترامپ در دیدار نخست وزیر پاکستان گفت: اگر بخواهیم در جنگ افغانستان طی یک هفته پیروز می‌شویم و حتی افغانستان از نقشه زمین حذف می‌شود، اما نمی‌خواهم میلیون‌ها انسان کشته شوند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا با «عمران خان»، نخست‌وزیر پاکستان، که به‌دعوت مقامات آمریکایی به این کشور سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

ترامپ در این دیدار گفت: اگر بخواهیم در جنگ افغانستان طی یک هفته پیروز می‌شویم و حتی افغانستان از نقشه زمین حذف می‌شود، اما نمی‌خواهم میلیون‌ها انسان کشته شوند.

ترامپ افزود: آمریکا و پاکستان به‌طور مشترک تلاش می‌کنند تا جنگ در افغانستان پایان یابد و یک صلح پایدار در این کشور تامین شود.

وی درباره راهبرد آمریکا در افغانستان در دیدار با نخست وزیر پاکستان خاطرنشان کرد: اگر آمریکا بخواهد، می‌تواند در یک هفته در جنگ افغانستان پیروز شود.

رییس جمهور آمریکا شب گذشته در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: اگر بخواهیم در جنگ افغانستان بجنگیم و پیروز شویم، می‌توانم در این جنگ طی یک هفته برنده شوم. اما من نمی‌خواهم که ۱۰ میلیون انسان کشته شود. اگر می‌خواستم آن جنگ را برنده شوم، افغانستان از نقشه زمین حذف می‌شد و نابود می‌شد و واقعا در ۱۰ روز پایان می‌یافت. اما من نمی‌خواهم این روش را پیش گیرم.

وی ادامه داد: ترجیح می‌دهم که با پاکستان کار کنم تا این جنگ را برنده شوم تا اینکه گام‌های جدیدی بردارم.

ترامپ تصریح کرد: می‌خواهم به کمک پاکستان و سایر کشورها، نیروهایمان را از افغانستان بیرون کنیم و در آنجا به شکل یک پلیس جهانی باقی نمانیم.

وی همچنین گفت: کشورش بزرگترین بمب غیرهسته‌ای را بر سر افغانستان انداخته است و نیازی نیست آمریکا برای پایان جنگ در آن کشور به چنین راهی برود.

این دیدار برای بهبود روابط پاکستان و آمریکا که به‌دلیل درگیری‌ها در افغانستان و به ویژه در ماه‌های اخیر تحت‌تاثیر قرار گرفته است، بسیار مهم ارزیابی می‌شود.

ترامپ، اوایل سال پیش کمک‌های امنیتی آمریکا به پاکستان را کاهش داده بود و این کشور را به دروغگویی و فریبکاری متهم کرده بود.

در واکنش به این سخنان عمران خان گفت که کمک‌های آمریکا را در قیاس با هزینه جنگ علیه تروریسم به رهبری آمریکا که به پاکستان وارد شده، اندک می‌داند.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین