|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۲۵

اگر تصمیم به دکلره کردن مو در خانه دارید حتما باید از قبل آموزش دکلره کردن مو را یاد گرفته باشید تا نتیجه مطلوبی از این کار بگیرید.

دکلره کردن مو در خانه کاری حرفه‌ای و تخصصی است که اگر تصمیم دارید این کار را خودتان در منزل انجام دهید حتما باید از قبل آموزش دکلره کردن مو را یاد گرفته باشید. در این مقاله امیدنیوز دکلره کردن را آموزش داده‌ایم.

دکلره چیست؟

دکلره مو (decolorizing hair) از جمله متداول ترین و محبوب ترین فرآیندهای آرایشی است که بانوان هر از گاهی انجام می دهند تا رنگ موی تیره خود را روشن کنند. معمولا بانوان به خصوص دختران، علاقه زیادی دارند در هر فصل، متناسب به طراحی مد و لباس خود، مو ها را رنگ کرده و برای ارتقا کیفیت رنگ و تغیر رنگ از تیره به روشن، از دکلره استفاده میکنند. بنابراین، مثل مانیکور و پدیکور و رنگ مو آمبره و سامبره و بالیاژ مو، از جمله اصطلاحات روتین در فرآیند های آرایشی و بهداشتی بانوان محسوب می شود.

دکلره کردن مو در خانه

یکی از دلایلی که بانوان به دلکره روی می آورند، حذف پیگمنت های سیاه از مو است اما این کار در صورتی که به مدت طولانی و بدون رعایت فاصله زمانی مشخص صورت بگیرد، حتما سلامت مو را تهدید کرده و آسیب های فراوانی را به بهداشت بانوان وارد می کند که ریزش تدریجی مو از ان جمله است.

همان طور که می دانید، رنگدانه ها، مشخص کننده رنگ در ساختمان مو بوده که با افزایش سن یا تغییرات هورمونی و بیولوژیک و تغذیه و محیط زیست، اثر گذاری رنگدانه ها کم شده و مو ها به سمت سفیدی سوق پیدا می کند. پیگمنت ها شامل گروه های ۳ گانه ایی چون آبی (blue)، قرمز (red) و زرد (yellow) است.

در واقع در پیگمنت کلیه افراد، این سه رنگ وجود دارد. در صورتی که پیگمنت آبی به ۲ رنگ دیگر غلبه کند، معمولا رنگ مو فرد، مشکی و اگر پیگمنت قرمز بر ۲ رنگ دیگر غالب شود، رنگ مو فرد قهوه ای تیره و اگر پیگمنت زرد بر ۲ رنگ دیگر غالب شود، مو بلوند را مشاهده خواهید کرد.

 دکلره کردن مو در منزل

حتماً تاکنون برای شما هم پیش آمده است که قصد بلوند کردن موی مشکی را داشته باشید. اگر این مو از قبل به رنگ مشکی درآمده باشد، بدون شک پس از استفاده از طیف رنگ طلایی برای بلوند کردن مو،‌ رنگ نهایی مو نارنجی می‌شود. این‌جاست که دکلره کردن مو اهمیت خود را نشان می‌دهد. در واقع این‌گونه باید گفت هر زمان قصد داشتید رنگ مو را سه پایه کم‌رنگ‌تر از رنگ فعلی آن کنید، حتماً باید دست به دامان دکلره مو شوید.

به فرآیند خارج کردن پیگمِنت‌های رنگی مو از ساختمان آن و بی‌رنگ شدن تدریجی مو در پایه‌های مختلف را دکلره کردن مو می‌گویند. این عمل که در فارسی همان معنای بی‌رنگ کردن مو را در ذهن تداعی می‌کند، از طریق شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. در این فرایند چند نکته حائز اهمیت است: یکی کیفیت مواد دکلره و دیگری مراقبت از مو بعد از انجام دکلره.

دکلره کردن مو در خانه

متأسفانه بر خی افراد به‌علت نداشتن آگاهی کافی در انجام دکلره به ریزش مو یا اصطلاحاً سوختن مو بعد از دکلره مبتلا شده‌اند. برای این افراد در گام اول استفاده از بهترین شامپو برای ریزش مو توصیه می‌شود. در گام بعدی ضروری است در صورتی که مایل هستید این کار را در منزل انجام دهید به نکات زیر توجه کنید.

انواع اکسیدان ها در فرآیند دکلره

یکی دیگر از متریالی که در فرآیند دکلره نیاز داریم، اکسیدان است. اکسیدان در زمان رنگ مو استفاده می شود. در دکلره، برای این که قوام و تثبیت خوبی به رنگ و پودر دکلره بدهیم، از اکسیدان استفاده می کنیم. نقش مهمی در فرآیند شیمیایی پودر دکلره داشته و بدون آن تقریبا این کار امکان پذیر نیست. اکسیدان ها هم مثل پودر دکلره، به گروه های ۳ گانه که در زیر به اجمال توضیح می دهیم تقسیم بندی می شود:

اکسیدان شش درصد که برای مو های صورت و بدن کاربرد داشته و گاها برای هایلایت و دکلره مو های خیلی آسیب پذیر و نازک استفاده می گردد.

۹ درصد که برای دکلره و هایلایت مو هایی که نه خیلی نازک است و نه خیلی ضخیم، استفاده می کتیم.

اکسیدان ۱۲ درصد بر خلاف اکسیدان ۶ درصدی و اکسیدان ۹ درصدی، برای هایلایت و دکلره مو خیلی زمخت استفاده می شود که این گونه مو ها به دلیل این که به سختی تغییر رنگ می دهد، از این اکسیدان دوازده درصدی بهره می بریم. اگر مو خیلی مشکی دارید و نسبت به استفاده از مواد دکلره،‌ واکنش کمی دارد، این نوع اکسیدان مطلوب است.

پایه های دکلره

هر رنگ دکلره، دارای یک شماره مشخص است که شماره پایه گفته می شود: قرمز، قرمز نارنجی، نارنجی و نارنجی قرمز.

دکلره کردن مو در خانه

 

اگر مو شما به یکی از پایه های رنگ ۴ گانه فوق الذکر برسد، مو شما در حد دکلره ضعیف، رنگش باز شده و مو مقاومت خود را از دست داده و رنگ های انتخابی می تواند برای آن به کار رود که شامل موارد زیر است:

  • قهوه ای متوسط
  • بلوطی
  • مسی
  • فندقی تیره
  • قهوه ای صدقی

پایه دکلره متوسط

علاوه بر ۴ رنگی که در بالا گفتیم، ۳ رنگ دیگر هم هست که به آن پایه دکلره متوسط گفته می شود و رنگ های: نارنجی زرد، زرد نارنجی و زرد نارنحی کم رنگ است. رنگ های انتخابی برای این پایه به شرح زیر است:

قهوه ای روشن

بلوند تیره

خاکستری (پایه ۵ و ۶)

دکلره قوی

اگر به دنبال دکلره قوی هستید بایستی از زرد، زرد روشن و پلاتینیه تا سفید استفاده کنید که رنگ های انتخابی آن به شرح زیر است:

دکلره کردن مو در خانه

بلوند :

  • روشن
  • طلایی
  • خاکستری
  • زیتونی

پایه های رنگ

مشکی و مشکی قهوه ای

قهوه ای و قهوه ای بلوند و بلوند قهوه ای

بلوند و بلوند روشن و بلوند زیاد روشن

پایه های دکلره

قرمز

قرمز نارنجی

نارنحی قرمز

نارنجی زرد

زردنارنجی

زردنارنجی کم رنگ

زرد

زرد روشن

سفید

فرآیند انجام دکلره

خبر خوشی که برای شما داریم این است که فرآیند انجام دکلره کار چندان سختی هم نیست،. برای دکلره کردن مو باید دو فرآیند اصلی را انجام دهید و سپس به سراغ رنگ مو بروید، این امر در زمانی که قصد داشته باشید رنگ بلوندِ ملایم‌تر یا تیره‌تر از رنگ فعلی موهای خود داشته باشید، حساسیت بیشتری پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است اگر تاکنون تجربه‌ای در دکلره کردن مو ندارید،‌ حتماً برای بارهای اول از یکی از دوستان خود برای همکاری کمک بگیرید؛ چرا که به تنهایی نمی‌توانید قسمت‌های مختلف موی سر را از نزدیک ببینید و با این حساب، حضور یک نفر در کنار شما در دکلره مو کمک بزرگی به حساب می‌آید.

البته در نهایت باید به این نکته هم اشاره کرد که اگر به دنبال دکلره بی‌عیب و نقص موهای خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم به آرایشگاه‌‌ معتبر مراجعه کنید چرا که بدون شک در دفعات اول دکلره ممکن است کار شما چندان هم تمیز و بی‌عیب از آب در نیاید.

اگر با در نظر گرفتن تمامی این نکات باز هم قصد دارید دل به دریا بزنید و به‌تنهایی دکلره مو را در منزل انجام دهید، بد به دل راه‌ ندهید و تا انتهای متن با ما همراه باشید.

ابزار لازم برای دکلره کردن مو

یک یا دو حوله (نگران تمیز بودن حوله‌ها نباشید چرا که کثیف می‌شوند!)

دکلره کردن مو در خانه

یک کاسه چوبی یا پلاستیکی برای ترکیب مواد

یک پیراهن قدیمی و بلااستفاده (ترجیحا بدون یقه باشد)

یک برس کوچک غیر فلزی برای زدن مواد دکلره به مو

دستکش‌ لاستیکی

خط کش

شیر یا دوش آب

یک نفر بردست

ساعت برای محاسبه زمان

یک یا دو بسته مواد دکلره (اگر موهای بلندی دارید حتما دو بسته تهیه کنید) یا پراکسید هیدروژن و پودر دکلره.

نکته

بسته‌های حاوی مواد دکلره ترکیبات مناسب و به اندازه‌ای دارند و با هدف کاربرد آسان و راحت ساخته شده‌‌اند. اگر موهای شما از روی شانه بلندتر است، حتما دو بسته تهیه کنید. اگر پراکسید هیدروژن و پودر دکلره تهیه کردید، حتماً طرز تهیه این مواد را از فروشنده بپرسید. اکسیدان با چهار شدت مختلف در بازار موجود است، قوی‌ترین آن ۱۲ درصد است .ممکن است برای موهای بسیار تیره به کار بیاید. لازم به ذکر است که اکسیدان با درصدهای بالا، اثر سوزآوری برای پوست دارد و ممکن است به سوزش و خارش پوست منجر شوند. اکسیدان‌های ۳، ۶ و ۹درصد هم در بازار موجود هستند.

توجه: بدیهی است که پس از دکلره کردم مو دچار خشکی و وز شدید مو یا ریزش آن شوید. برای حل این موضوع باید از شامپوهای مخصوص موهای خشک یا مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. اگر هم احیاناً پس از انجام دکلره دچار ریزش مو شدید لازم است در کنار روش های دیگر درمان ریزش مو از بهترین شامپو برای ریزش مو استفاده کنید.

دکلره کردن مو در خانه

مراحل ساده دکلره کردن مو در خانه

برای دکلره مو با استفاده از متریال و پایه رنگی که در بالا توضیح دادیم، مراحل زیر را دنبال کنید.

(دسته های مو را به ۴ بخش تقسیم کنید)

حتما مو های خود را تمیز کنید و آبکشی کنید

(حتما مو های خود را تمیز کنید و آبکشی کنید)

همیشه پیش از این که دکلره بکنید، حتما مو را تمیز کرده و خشک کنید. از شامپو استفاده نکنید تا مواد شیمایی شامپو روی فرمولاسیون اکسیدان ۶ تا ۱۲ درصد و پودر دکلره ۳ گانه، تاثیر منفی نداشته باشد.

پس از خشک کردن مو، همیشه برای این که پوست شما در معرض مواد شمیایی قرار نگیرد، اطراف صورت را چرب کنید.

یک پیمانه پودر دکلره را یک صد و بیست میل (یا کم تر)، اکسیدان ۶ یا ۹ یا ۱۲ درصد (به تناسب جنس مو) ترکیب کنید. این ترکیب کاملا با جنس و رنگ مو شما بستگی دارد نمی شود حکم واحد برای همه ارائه کرد.

در صورتی که در خانه خواستید دکلره کنید، دو آینه نیاز دارید. یکی برای جلو سر و دیگری برای پشت سر.

بهتر است برای ارتقا کیفیت و یکدستی و یکنواختی مو، فرق وسط را باز کرده و هر نیمه را به ۲ دسته تقسیم کنید. یعنی شما ۴ دسته مو دارید که باید با گیره، از یکدیگر جدا کنید.

برای انجام کار دکلره در خانه، حتما یک دستیار داشته باشید

نکته مهم

سعی کنید برای انجام کار دکلره در خانه، حتما یک دستیار داشته باشید. فرد مزبور بایستی از دستکش یک بار مصرف استفاده کند. حوله تمیز هم داشته باشید.

برای آغاز دکلره از پشت سر، از قلم رنگ مو استفاده کنید.

برای آغاز دکلره از پشت سر، از قلم رنگ مو استفاده کنید.

همیشه یکی از ۴ دسته را جدا کرده و با قلم رنگ مو، ریشه را به ترکیبی که آماده کردید، آغشته کنید.

دکلره کردن مو در خانه

همیشه یکی از ۴ دسته را جدا کرده و با قلم رنگ مو، ریشه را به ترکیبی که آماده کردید، آغشته کنید.

کل مو به مواد به صورت یکنواخت و یکدست، آغشته شود

این رشته ها را از هم جدا کنید تا کل مو به مواد به صورت یکنواخت و یکدست، آغشته شود و همه ۴ دسته آغشته شود.

وقتی ریشه مو به پایه دکلره رسید، سر خود را با آب ولرم، آب کشی کرده

هنگامی که ریشه مو به پایه دکلره رسید، سر خود را با آب ولرم، آب کشی کرده و شامپو و نرم کننده استفاده کنید. وقتی شما شامپو می زنید، نباید هیچ ماده دکلره روی مو شما باقی باند.

روش صحیح شست و شو مو دکلره شده

روش صحیح شست و شو مو دکلره شده

همیشه آب مو ها را با حوله بگیرید و حدود نیم ساعت به مو استراحت بدهید تا خشک شود.

مو دکلره خود را زیر کلاه پلاستیکی قرار ندهید تا ظرافت خود را از دست ندهد.

هر چقدر جنس مو شما ضخیم تر باشد، مدت دکلره آن افزایش می یابد.

حتما تا ماه ۵ حاملگی از دکلره مو خودداری کنید.

حتما تا ماه ۵ حاملگی از دکلره مو خودداری کنید.

اگر بیماری عصبی دارید از این کار اجتناب کنید. مخصوصا اگر داروی اعصاب استفاده می کنید.

هر چقدر مو شما تیره باشد، دکلره آن سخت تر است و مدت زمان بیش تری نیاز دارد.

پیگمنت رنگی به سختی از ساختمان مو خارج می شود.

چون پیگمنت زرد و قرمز وجود دارد و مشکل تر از دریچه مو خارج می شوند.

اگر بخشی از مو با رنگ گیاهی (حنا) رنگ شده است، پیگمنت رنگی به سختی از ساختمان مو خارج می شود.

اکسیدان ۱۲ درصد آن طور که در بالا گفتیم، برای مو های مقاوم و ۹ درصد برای مو های ضعیف است.

دکلره کردن مو در خانه

تشخیص زمان لازم برای دکلره متناسب با موی شما

پس از اینکه موفق به انتخاب مواد دکلره شدید، دستکش به دست کرده و مواد را با هم ترکیب کنید. در این مرحله‌ عجله‌ای برای زدن این مواد به موهای سر نداشته باشید. در عوض، یک تکه مو را با عرض حدود یک سانتیمتر انتخاب کرده و زمان نشستن دکلره بر روی مو را محاسبه کنید. برای این کار هر دو یا سه دقیقه یک بار رنگ مو را با برداشتن مواد دکلره و خشک کردن مو بررسی کنید.

اگر رنگ به‌دست آمده با چیزی که در نظر شماست تفاوت داشت، مجدد مقدار کمی دکلره بر روی همان قسمت از مو بزنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که موهای خیس به طور طبیعی مقداری تیره‌تر به نظر می‌آیند. هدف این است که رنگ موی شما به زرد روشن تبدیل شود. در این‌جا یک بار دیگر تاکید می‌کنیم اگر متوجه هرگونه خارش یا سوزش غیرطبیعی شدید، فرآیند دکلره را متوقف کنید چرا که به احتمال زیاد، شما به این مواد حساسیت دارید.

شیوه استفاده از مواد دکلره روی مو

اگر از نتیجه رنگ به‌دست آمده رضایت داشتید، زمان سپری شده را در نظر بگیرید و مواد دکلره را با خیال راحت بر روی سایر قسمت‌های مو بزنید. در زدن مواد به موها سعی کنید یک سانتیمتر بالاتر از محل رشد را دکلره نمایید. در این مرحله، باید مواد به صورت یکسان به تمامی موهای سر زده شود. اگر خاطر شما باشد در مرحله آزمایشی زمان دکلره را به‌دست آوردیم، بنابراین در زدن دکلره به تمامی قسمت‌های سر عجله‌ کنید تا از این زمان‌بندی عقب نمانید.

دقت کنید مواد دکلره با پوست سر تماس نداشته باشند. اجازه دهید قسمت‌های بالایی مو پس از دکلره، رنگ زرد به خود بگیرد سپس با تمرکز بیشتری موهای نزدیک‌تر به پوست سر را دکلره کنید. مو در قسمت‌های نزدیک‌تر به ریشه، سریع‌تر تغییر رنگ می‌دهد؛ بنابراین بهتر است تا مواد دکلره را (که میانه چندان خوبی هم با پوست سر ندارند) برای مدت کمتری در قسمت‌های ریشه مو استفاده کنید. پس از این‌که تمامی قسمت‌های موی سر را به مواد دکلره آغشته کردید، حتما دقت کنید این قسمت‌های مختلف، رنگ یکدستی گرفته باشند. موها در این حالت باید رنگی زرد و خمیری مانند گرفته باشد.

اجازه دهید مواد دکلره در این حالت به اندازه زمانی که برای موهای آزمایشی خود صرف کردید قرار بگیرند. هر چند لحظه یکبار، رنگ موها را بررسی کنید تا چیزی از قلم نیافتاده باشد. بد نیست بدانید کشیدن پلاستیک بر روی موها می‌تواند به کاهش زمان دکلره بیانجامد، از طرف دیگر، استفاده از سشوار هم در کاهش زمان دکلره مو تاثیر دارد.

دکلره کردن مو در خانه

شستشوی موها پس از دکلره

در نهایت، پس از این‌که احساس کردید دکلره مو به پایان رسیده‌ است، موها را کامل بشویید و بر روی مو حالت‌دهنده بزنید. البته این وضعیت برای زمانی است که قصد بلوند کردن یا رنگ کردن مو را در همان روز نداشته باشید. اگر هم در همان جلسه موها را رنگ کردید، پس از پایان فرآیند رنگ مو، حتما از حالت‌دهنده‌های غنی‌شده استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته‌ تارهای مو تاحدودی بازگردد. استفاده از بهترین شامپو برای ریزش مو برای جلوگیری از ریزش مو بعد از دکلره به‌شدت توصیه می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم در این مواقع، قبل از شستشوی کامل مو،‌ اجازه دهید نرم‌کننده و حالت‌دهنده به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سطح موی شما باقی بماند. نکات زیادی برای «رنگ کردن مو در منزل» وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

اگر از دکلره وحشت دارید!

اگر از دکلره وحشت دارید و قصد دارید تا مو های زوشنی را در اختیار داشته باشید، از دکو کرم استفاده کنید. دکوکرم، دکلره ضعیف است و قدرت پودر دکلره را ندارد. نهایت به پایه ۷ می رسد و آسیب کمی به ساختمان مو وارد می کند. روش استفاده، همانند رنگ بوده که با اکسیدان ۲ ترکیب می شود . به منظور روشن کردن مو، از اکسیدان ۳ تا ۱۲ درصد استفاده کنید.

چگونه عوارض دکلره را کاهش دهیم؟

راه خاصی ندارد! بهتر است دکلره سالی بیش از ۲ بار انجام نشود. اگر خیلی به تغییر رنگ مو حساس هستید، تیپ خود را تغییر دهید. علت این که گفته می شود تا فاصله دکلره زیاد باشد، فرصت کافی برای رشد مو است تا رنگ های جدید،آسیب جدید به ساختمان مو و رنگدانه ها وارد نکند. هر چقدر دکلره زیاد انجام شود، مو شما خشک و شکننده شده و آسیب می بیند.

نحوه رساندن موها به پایه 10

اگر قصد دارید موهای‌تان را به پایه برسانید ابتدا باید پودر دکلره را با ۱۲۰ میل اکسیدان ۱۲ درصد ترکیب کنید.

دکلره کردن مو در خانه

مواد را به خوبی با یکدیگر ترکیب کرده و آن‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه روی موی خود بگذارید. اما اگر موهای‌تان رنگ باز نکرد می‌توانید این مدت را بیشتر یا کمتر کنید.

باید بدانید که دکلره پس از مدت زمان اندکی خاصیت خود را از دست می‌دهد و می‌تواند منجر به آسیب دیدن موها شود بنابراین پس از استفاده از دکلره موهای‌تان را با نرم کننده بشویید.

پس از این که مراحل قبل را انجام دادید دوباره دو پیمانه پودر دکلره را با ۱۵۰ میل اکسیدان ۹ درصد ترکیب کنید و آن را به موهای‌تان بمالید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید. با گذشت 15 دقیقه موهای‌تان را با شامپو بشویید و خشک کنید.

سپس بعد از دو مرحله قبل وارد مرحله سوم می‌شوید. شما در این مرحله باید دو پیمانه پودر دکلره را با ۱۵۰ میل اکسیدان شماره یک ترکیب کنید و آن را به موهای خود بمالید. پس از گذشت 15 دقیقه موهای‌تان را به خوبی با شامپو بشویید و آن را خشک کنید.

اگر علاقه داشتید با استفاده از یک رنگساژ دلخواه می‌توانید موهای‌تان را رنگ کرده و بعد از آن با رنگ اصلی، رنگ کنید.

توصیه های کلیدی قبل از دکلره کردن مو

رنگ پایه مورد نیاز برای رنگ مو جدید خود را بشناسید

رنگ موهای روشن و بلوند تنوع بسیار زیادی دارند و هر یک از آن ها به یک پایه رنگ خاصی نیاز دارند. قبل از دکلره کردن موها لازم رنگ پایه مورد نیاز برای رنگ موی جدید خود را بشناسید. با شناختن پایه رنگ مو می توانید موهای خود را تا حد مورد نیاز روشن کنید. روشن شدن بیش از حد موها ممکن است نتایج دلخواه را به همراه نداشته باشند. رنگ پایه مو برای هر برند متفاوت است بنابراین بهتر تحقیقات کاملی در این رابطه داشته باشید!

تمام وسایل مورد نیاز برای دکلره کردن موها را آماده کنید

برای دکلره کردن موها در خانه باید سرعت عمل خوبی داشته باشید. به همین منظور توصیه می شود تمام وسایل مورد نیاز خود را به طور کامل آماده کنید و این کار را با دقت انجام دهید.

دوست خود را برای کمک کردن دعوت کنید

بهتر است دکلره کردن مو را به تنهایی انجام ندهید و از یک دوست بخواهید تا به کمک شما بیاید. این دوست می تواند به خوبی موهای پشت سر شما را ببیند و مواد دکلره را به بهترین شکل روی موهای پشت سر قرار دهد.

دکلره کردن مو در خانه

دستورالعمل دکلره کردن موها را با دقت بخوانید

در انجام این کار به هیچ وجه عجولانه عمل نکنید. ابتدا دستورالعمل نوشته شده روی بسته بندی را با دقت بخوانید و از مدت زمانی که مواد دکلره باید روی موها قرار بگیرند کاملا مطلع باشید و در هنگام کار حتما زمان را در نظر بگیرید.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار