|
|
کدخبر: ۱۸۵۵۰۷

دارچین برای لاغری گزینه ی بسیار مناسبی است زیرا متابولیسم بدن را بهبود می بخشد و چربی‌های رسوب‌شده در ناحیه شکم را مورد هدف قرار دهد

آیا از خواص بی نظیر دارچین برای لاغری مطلع هستید؟از دارچین به عنوان چاشنی معطر یا طعم دهنده استفاده میکنند.اما خواص دارچین برای لاغری و فواید بسیار آن برای سلامتی باعث محبوبیت آن شده است.با ما در ادامه ی این مقاله همراه باشید تا با خواص دارچین برای لاغری آشنا شوید.

خواص دارچین برای لاغری

چوب دارچین و پودر دارچین _ دارچین برای لاغری

دارچین به روش‌های مختلفی برای کاهش وزن عمل می‌کند. این ماده یک ادویه معروف به ضد دیابت است. دارچین می‌تواند به کاهش و حفظ سطح قند خون کمک کند. همچنین، به بهبود حساسیت سلولی و عملکرد هورمون انسولین نیز کمک می‌کند و گلوکز را از خون به سلول منتقل می‌کند تا به عنوان انرژی استفاده شود.
دارچین همچنین می‌تواند به مسدود کردن فعالیت بسیاری از آنزیم‌های گوارشی کمک کند، بنابراین جذب قند از خون پس از خوردن یک وعده غذایی پر کربوهیدرات را کاهش می‌دهد. به غیر از دیابت، دارچین در کاهش وزن نیز نویدبخش بوده است.
دارچین سرشار از فیبر است. بنابراین این ادویه می‌تواند با ایجاد احساس سیری به کاهش هوس غذایی کمک کند. دارچین می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد، زیرا بدن انرژی بیشتری برای پردازش ادویه نسبت به سایر غذا‌ها مصرف می‌کند.
دارچین برای لاغری ممکن است عملکردی شبیه انسولین در بدن داشته باشد که در نحوه تجزیه قند در بدن دیده می‌شود. دارچین همچنین می‌تواند متابولیسم بدن را بهبود بخشد و چربی‌های رسوب‌شده در ناحیه شکم را مورد هدف قرار دهد.

دارچین می‌تواند از طرق مختلف به کاهش وزن کمک کند. به عنوان مثال، تحقیقات می‌گوید که مکمل‌های حاوی دارچین می‌تواند منجر به بهبود قابل توجهی در تمام اجزای سندرم متابولیک شود. متابولیک شامل شرایط متعددی مانند مقاومت به انسولین، فشار خون بالا، افزایش خطر انعقاد و سطوح غیر طبیعی کلسترول است. بسیاری از این افراد چاقی یا اضافه وزن نیز دارند.

در مطالعه اخیر دیگری، محققان دریافتند که وقتی موش‌ها غذا‌های پرچرب همراه با دارچین مصرف می‌کردند، نسبت به گروه کنترلی که دارچین دریافت نمی‌کردند، وزن کمتر و چربی شکمی کمتری داشتند. آیا می‌خواهید به طور طبیعی وزن کم کنید؟ اگر چنین است، باید عرق و نوشیدنی حاوی دارچین را برای کاهش وزن به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این چربی سوز طبیعی فواید بسیاری برای سلامتی از جمله کاهش وزن دارد.
چوب دارچین و پودر دارچین _ دارچین برای لاغری

آب دارچین برای لاغری

آب تأثیر معجزه آسایی در کاهش وزن دارد. آب به شکستن سلول‌های چربی در بدن و دفع آن‌ها کمک می‌کند. هنگامی که به طور منظم آب می‌نوشید، با سرعت بخشیدن به متابولیسم و سرکوب اشتهای خود کمک می‌کنید. بهترین قسمت ماجرا این است که تهیه آب دارچین برای کاهش وزن بسیار آسان است و فقط به دو ماده نیاز دارد: چوب دارچین و آب داغ.

نوشیدنی آب دارچین چیست ؟

نوشیدنی آب دارچین به سادگی با چوب دارچین و کمی اب برای دم کردن آن آماده می‌شود. چوب دارچین طعم و مواد مغذی خود را در آب آزاد می‌کند و آن را به یک نوشیدنی سالم و خوشمزه تبدیل می‌کند.

فواید نوشیدن روزانه آب و دارچین

آب دارچین یک رسپی برای کاهش وزن فوق‌العاده ساده است که هر کسی می‌تواند آن را در خانه درست کند. تنها چیزی که نیاز دارید دارچین و آب است! دارچین دارای خواص تقویت‌کننده متابولیسم بدن است که می‌تواند به بدن شما کمک کند چربی سوزی مؤثرتری داشته باشد. دارچین همچنین به تنظیم سطح قند خون هم کمک می‌کند که می‌تواند از هوس و گرسنگی جلوگیری کند. به سادگی دارچین را به آب اضافه کنید و آن را در طول روز بنوشید. همچنین می‌توانید مواد دیگری مانند عسل یا لیمو را به آب دارچین اضافه کنید تا طعم و فواید آن برای سلامتی بیشتر شود. آب دارچین یک راه خوشمزه و آسان برای بهبود سلامت و کاهش وزن است! نوشیدن آب دارچین به طور منظم فواید زیادی دارد.
برخی از این موارد عبارتند از:
 • کاهش وزن
 • افزایش متابولیسم
 • سرکوب اشتها
 • بهبود هضم
 • کاهش سطح قند خون

آب دارچین برای کاهش وزن چگونه مؤثر واقع می شود ؟

آب دارچین _ دارچین برای لاغری

آب دارچین مدتهاست که به عنوان یک کمک‌کننده مفید برای کاهش وزن مورد توجه قرار گرفته است و تحقیقات اخیر نشان داده است که ممکن است این ادعا حقیقت داشته باشد. آب دارچین به افزایش متابولیسم و افزایش چربی سوزی کمک می‌کند. در یک مطالعه مشخص شد دارچین گرمازایی (تولید گرما در بدن) را تا 20 درصد افزایش می‌دهد که به سوزاندن کالری بیشتر کمک می‌کند. دارچین همچنین باعث کاهش اشتها و میل به غذا شده و به کنترل مصرف غذا‌های ناسالم کمک می‌کند. در نهایت، آب دارچین به هضم چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها کمک می‌کند و از ذخیره شدن این مواد مغذی به عنوان چربی بدن جلوگیری می‌کند. آب دارچین معجون هنگامی که با یک رژیم غذایی سالم و ورزش ترکیب می‌شود، می‌تواند راهی مؤثر برای کاهش وزن باشد.
آب دارچین به روش‌های زیر به کاهش وزن کمک می‌کند:
 • این کمک می‌کند تا سلول‌های چربی در بدن شما شکسته شده و آن‌ها را از بین ببرید.
 • هنگامی که به طور منظم آن را می‌نوشید، به سرعت بخشیدن به متابولیسم و سرکوب اشتهای شما کمک می‌کند.
 • آب همچنین دارای خواص تقویت‌کننده متابولیسم است که می‌تواند به بدن شما کمک کند چربی را به طور مؤثرتری بسوزاند.
 • دارچین همچنین به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند، که می‌تواند از هوس و گرسنگی جلوگیری کند.
نوشیدن آب دارچین می‌تواند به کاهش وزن به روشی طبیعی و بهبود سلامت کلی شما کمک کند. دارچین برای افزایش متابولیسم بدن یک ماده حیاتی شناخته شده است و به شما در سوزاندن چربی مؤثرتر کمک می‌کند. همچنین برای تنظیم سطح قند خون و سرکوب اشتها هم مفید است. آب دارچین راهی آسان و خوشمزه برای به دست آوردن این فواید برای سلامتی بدن است!

آب دارچین چگونه به هضم غذا کمک می کند ؟

آب دارچین می‌تواند با تحریک تولید بزاق و آنزیم‌های گوارشی به بهبود هضم غذا کمک کند. دارچین همچنین به تجزیه غذا‌های چرب کمک می‌کند و هضم آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. نوشیدن آب دارچین قبل از غذا می‌تواند به کاهش نفخ و گاز معده و همچنین علائمی مانند حالت تهوع و سوزش سر دل کمک کند. علاوه بر این، دارچین یک ضد عفونی‌کننده طبیعی است که می‌تواند باکتری‌های مضر روده را از بین ببرد. این ماده می‌تواند به حفظ سلامت و عملکرد صحیح دستگاه گوارش شما کمک کند.

با معده خالی می‌توانیم آب دارچین برای لاغری بنوشیم ؟

بله، برای کاهش وزن می‌توانید آب دارچین را با معده خالی بنوشید. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه افراد نتایج یکسانی را تجربه نمی‌کنند. برخی افراد ممکن است متوجه شوند که نوشیدن آب دارچین با معده خالی به افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی کمک می‌کند، در حالی که برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که باعث مشکلات گوارشی یا سایر عوارض جانبی می‌شود. اگر در نوشیدن آب دارچین تازه کار هستید، با افزودن مقدار کمی دارچین به یک لیوان آب شروع کنید و ببینید بدنتان چگونه واکنش نشان می‌دهد. اگر همه چیز خوب پیش رفت، می‌توانید به تدریج مقدار دارچین را افزایش دهید تا به طعم و اثرات دلخواه برسید.

بهترین زمان برای نوشیدن آب دارچین برای لاغری

بهترین زمان برای نوشیدن آب دارچین برای کاهش وزن، اول صبح، قبل از صبحانه است. این تایم زمانی است که بدن شما بیشترین آمادگی را برای سوزاندن چربی و کاهش وزن دارد. نوشیدن آب دارچین قبل از صبحانه به شروع سریع متابولیسم بدن کمک. همچنین می‌توانید چای دارچین برای لاغری را هم در اواخر روز به جای آب دارچین، و هم حوالی زمان ناهار یا اوایل عصر بنوشید. فقط مطمئن شوید که آن را خیلی نزدیک به زمان خواب ننوشید، زیرا دارچین ممکن است در کیفیت خواب اختلال ایجاد کند.

آیا نوشیدن آب دارچین قبل از خواب برای بدن بی‌خطر است ؟

اگرچه هیچ مدرک علمی برای تأیید این ادعا وجود ندارد، اما بسیاری از مردم بر این باورند که نوشیدن آب دارچین قبل از خواب می‌تواند به بهبود کیفیت خواب و آرامش عضلات کمک کند. شاید تنها عوارض مصرف دارچین برای لاغری ایجاد اختلال در خواب باشد. اگر مشکل خواب دارید، سعی کنید از آب دارچین در عصر خودداری کنید و در عوض آن را زودتر در روز بنوشید.

آیا نوشیدن آب دارچین عوارضی دارد ؟

با خاصیت دارچین برای لاغری آشنا شدید. باید بگوییم در بیشتر موارد، نوشیدن آب دارچین برای کاهش وزن بی‌خطر است و هیچ عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند. با این حال، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی یا سوزش سر دل را حس کنند. اگر بعد از نوشیدن آب دارچین واکنش منفی نشان دادید، مصرف آن را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید
آب دارچین _ دارچین برای لاغری

سرکه سیب و دارچین برای لاغری

سرکه سیب به کاهش وزن کمک می‌کند، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد و به درمان سینوزیت، مشکلات پوستی و گلو کمک می‌کند
مواد لازم
پودر دارچین: نصف قاشق چایخوری
سرکه سیب : ۱ قاشق چایخوری
آب: ۱ لیوان
طرز تهیه
یک فنجان آب را جوش آورده و پودر دارچین را اضافه کنید. شعله را خاموش کنید. اجازه دهید آب در دمای اتاق خنک شود. سرکه سیب را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

دتاکس واتر چربی سوز دارچین برای لاغری

لیموترش منبع غنی ویتامین C است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. نعناع نیز دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. از این رو برای درمان مشکلات روده، مشکلات پوستی، آلرژی، سرفه و سرماخوردگی و تسکین درد استفاده می‌شود.
مواد لازم
پوست دارچین: 2.5 سانتی‌متر
برگ نعناع: یک مشت
آب: ۱ لیوان
طرز تهیه
پوست دارچین را یک شب در یک فنجان آب خیس کنید. صبح، آب را به یک شیشه منتقل کنید. برگ‌های نعناع خرد شده را اضافه کنید.
دتاکس واتر چربی سوز لیمو نعنا و دارچین _ دارچین برای لاغری

جو دوسر و دارچین برای لاغری

صبحانه موز سرشار از پتاسیم و تقویت‌کننده انرژی است. جو دوسر سرشار از فیبر غذایی نیز هست. آن‌ها به جذب مواد مغذی و کاهش چربی شکم کمک می کنند.
مواد لازم
پودر دارچین: ۲/۱ قاشق چایخوری
برش‌های موز: ۲/۱ فنجان
شیر بدون چربی: ۲/۱ فنجان
جو : ۴/۱ فنجان
نمک: به مقدار لازم
طرز تهیه
شیر بدون چربی را بجوشانید و جو را به آن اضافه کنید. بپزید تا جو به اندازه کافی نرم شود. مواد را به یک کاسه منتقل کنید. برش‌های موز را اضافه کنید و پودر دارچین و کمی نمک بپاشید.
نکته: اگر می‌خواهید وزن کم کنید از افزودن شکر خودداری کنید. نمک، مزه‌ها را متعادل می‌کند زیرا موز شیرینی کافی به جو می‌دهد.

چای دارچین برای لاغری

تهیه چای دارچین بسیار ساده است. کافیست یک تکه چوب دارچین را در قوری چای بیندازید و به مدت 15 الی 20 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد و سپس نوش جان کنید. همچنین می‌توانید برای تهیه چای دارچین، آب را در یک تابه گرم کنید و بگذارید جوش بیاید. دو قاشق پودر دارچین را به آب اضافه کنید و بگذارید دم بکشد. صبر کنید تا آب، رنگ قرمز- قهوه‌ای بگیرد. چای را از صافی رد کنید و بنوشید.

عسل و دارچین برای لاغری

لاغری با دارچین و عسل این خاصیت را دارد که از بدن در برابر انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها محافظت می‌کند. کافیست یک تکه چوب دارچین را در آب جوشانده و مقداری عسل به آن اضافه کنید! در صورت تمایل می‌توانید ادویه‌های دیگری مانند هل، فلفل، زنجبیل یا نعناع را نیز به این دمنوش بیفزایید. عسل سرشار از ویتامین‌ها و موادمعدنی ضروری است و می‌تواند هورمون‌هایی را در بدن فعال کند که اشتها را سرکوب می‌کنند.
طرزتهیه چای دارچین و عسل برای کاهش‌ وزن، به این صورت است:
 • یک فنجان آب را در یک قوری چای بجوشانید.
 • نصف قاشق چای‌خوری پودر دارچین را به آب اضافه کنید و بگذارید خنک شود.
 • ۱ قاشق چای‌خوری عسل ارگانیک را به آب دارچین اضافه نموده و نوش جان کنید.
۱ قاشق چای‌خوری عسل خالص حاوی ۲۱ کالری و ۱ قاشق چای‌خوری دارچین ۶ کالری دارد.
دارچین و عسل _ دارچین برای لاغری

لیمو و دارچین برای لاغری

لیمو با هر نوع چای به ‌خوبی جفت می‌شود، اما یکی از محبوب‌ترین ترکیب‌های آن با دارچین است. چای دارچین – لیمو در هر زمانی از روز خوشمزه است، اما توصیه می‌کنیم صبح‌ها این دمنوش را بنوشید تا روز خود را با طراوت شروع کنید. چای لیمو را می‌توان در عصر یا بعد از غذا هم به‌ عنوان پاک‌کننده معده نوشید.
لیمو یک میوه قلیایی‌ است، به این معنی که به تعادل pH بدن کمک نموده و خواص ضدباکتریایی قوی دارد. آب‌لیمو، پوست لیمو و دارچین، همگی در تعادل قند خون نقش داشته و خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارند. دستورالعمل تهیه چای سم‌زدای لیمو دارچین برای کاهش وزن به ‌صورت زیر است:
مواد لازم
آب: ۲ فنجان
چای: ۲ قاشق چای‌خوری
میخک: ۴ عدد
چوب دارچین: ۲ الی ۴ عدد
آب‌لیمو: ۳ الی ۴ قاشق غذاخوری
عسل یا شربت افرا: ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری
طرزتهیه
چای را با یک فنجان آب دم کنید.
ادویه‌ها و یک فنجان دیگر آب را در یک قابلمه کوچک بریزید و بگذارید بجوشد.
به‌محض اینکه شروع به جوشیدن کرد، شعله را کم کنید تا مخلوط فقط دم بکشد و نجوشد.
آب‌ لیمو و شیرین‌کننده را (در صورت تمایل) به آن اضافه کنید، روی آن را بپوشانید و بگذارید ۵ تا ۱۰ دقیقه دیگر دم بکشد.
نکته مهم

هر تکه چوب دارچین را می‌توان ۴-۵ بار قبل از این‌ که طعم و فواید سلامتی خود را به‌ طور کامل از دست بدهد، دوباره استفاده نمود. برای استفاده مجدد، می‌توانید آن را زیر آب داغ بشویید و بگذارید خشک شود. دفعه بعد که می‌خواهید از آن استفاده کنید، به آرامی آن را روی یک رنده بمالید تا عطر آن مجددا آزاد شود.

شیر و دارچین برای لاغری

مخلوط شیر و دارچین برای لاغری بسیار مفید و موثر است:
مواد لازم شیر: ۱ فنجان
پوست دارچین: ۱ قطعه
طرز تهیه
در یک قابلمه، ۱ فنجان شیر و سپس ۱ تکه پوست دارچین را بریزید. مخلوط را بجوشانید. دارچین را از شیر جدا و میل کنید.

شیر و دارچین _ دارچین برای لاغریدارچین و زنجبیل برای لاغری و کاهش وزن

نوشیدن چای زنجبیل دارچین، راهی برای تقویت بیشتر اثرات کاهش ‌وزن زنجبیل است، زیرا دارچین هم مانند زنجبیل، چربی‌سوزی را تحریک نموده و به کاهش اشتها کمک می‌کند.
مواد لازم
زنجبیل تازه: ۱ سانتی‌متر
چوب دارچین: ۱ قطعه
آب: ۲۰۰ میلی‌لیتر
روش تهیه
مواد را در قابلمه بریزید و حدود ۸ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید. قابلمه را از روی حرارت بردارید، در آن را ببندید و صبر کنید تا خنک شود. سپس صاف کرده و بنوشید.

میخک و دارچین برای لاغری

میخک حاوی یک ترکیب فعال به نام اوژنول است که به هضم بهتر غذا کمک می‌کند.
مواد لازم
میخک: ۳ عدد
دارچین: ۱ قطعه
آب: ۵/۱ فنجان
طرزتهیه
برای تهیه چای دارچین و میخک باید به روش زیر عمل کنید:
آب را با میخک و دارچین به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. شعله را خاموش کنید. چای سبز را اضافه کنید و بگذارید ۳ تا ۴ دقیقه دم بکشد.

فلفل قرمز و دارچین برای لاغری

دارچین و فلفل قرمز هردو باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شوند. این میکس، دیوانه کننده به نظر می‌رسد، اما ارزش امتحان را دارد.
فلفل قرمز و دارچین _ دارچین برای لاغری

لاغری با دارچین و میوه

این مورد نیز به مطالعات بیشتری نیاز دارد. اما برای بهره بردن از خواص دارچین می‌‌توانید روی سیب، موز، سالاد میوه، برش‌های گلابی و هلو‌های نصف شده خود مقداری دارچین بریزید. این یک روش ساده برای افزایش طعم به میوه است.

لاغری با دارچین و قهوه

استفاده از دمنوش لاغری دارچین و قهوه می‌‌تواند تا حدودی متابولیسم بدن شما را بالا برده و به همراه ورزش و رژیم غذایی، به کاهش وزن‌تان کمک کند. ریختن یک قاشق دارچین در قهوه کافی نیست. قبل از دم کردن قهوه، بهتر است دارچین را اضافه کنید. این ترفند قهوه شما را خوش طعم می‌کند.

دارچین و قهوه _ دارچین برای لاغری

دارچین و زغال اخته برای کاهش وزن

 1. دو قاشق پر دانه زغال اخته را در نصف لیوان آب یک شب خیس کنید.
 2. صبح نصف اینچ چوب دارچین را بجوشانید تا قهوه ای شود.
 3. اجازه دهید خنک شود و با آب زغال اخته آن را میکس کنید و با شکم خالی مصرف کنید.
 4. بعد از یک ساعت دانه های زغال اخته را بجوید.
 5. تا یک ساعت بعد چیزی نخورید و بعد از آن یک صبحانه ساده چربی سوز میل کنید.

دارچین و Ajwain برای لاغری

 1. یک لیوان آب بردارید .
 2. یک قاشق چای خوری پر از دانه های Ajwain بردارید .
 3. آب را بجوشانید تا اینکه آب به رنگ طلایی تبدیل شود.
 4. بگذارید خنک شود.
 5. نصف قاشق چای دارچین را مخلوط کنید .
 6. آن را قبل از خوابیدن امتحان کنید .

روش جایگزین برای ایجاد این نوشیدنی با جوشیدن چوب دارچین و دانه های Ajwain در کنار هم است .

توصیه می شود این مخلوط را حداقل 3 بار در هفته قبل از خوابیدن مصرف کنید ، به خصوص زمانی که غذای سنگین یا کالری زیاد مصرف کردید .

میزان مصرف دارچین برای لاغری

هیچ مقدار مشخصی برای مصرف دارچین برای لاغری وجود ندارد. در مورد این‌ که برای لاغری با دارچین، هرچند وقت یک ‌بار این ادویه را مصرف کنید، پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. برخی افراد متوجه می‌شوند که مصرف هر روزه آن به کاهش ‌وزن موثرتر کمک می‌کند، درحالی‌ که برخی دیگر فقط چند بار در هفته آن را استفاده می‌کنند. همه چیز به نیازها و اهداف فردی بستگی دارد. بنابراین مهم است که هر فرد دوز مناسب را برای خود پیدا کند. به ‌طورکلی، نوشیدن آب دارچین درطول روز بهترین راه برای دستیابی به نتایج کاهش‌ وزن است.

میزان مصرف دارچین برای لاغری

وقتی دارچین را زیاد می خورید چه اتفاقی می افتد ؟!

 • دارچین زیاد می تواند منجر به افسردگی ، اضطراب ، مشکلات تنفسی ،مسمومیت کبد ، افزایش میزان ضربان قلب و مشکلات خواب شود .
 • بیش از یک قاشق چای خوری دارچین را در یک روز مصرف نکنید.

رژیم 5 روزه دارچین برای لاغری

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه بریتانیا، افرادی که در رژیم لاغری خود از دارچین استفاده می کنند، 50% بیشتر از سایر افراد وزن کم می کنند!! این مقاله که در نشریه دنیای بانوان (the woman’world) به چاپ رسیده است، رژیم دارچینی 5 روزه زیر را پیشنهاد میدهد:

برای لاغری و کاهش وزن سریع با استفاده از پودر دارچین توصیه می شود 500 میلی گرم دارچین در وعده صبحانه، 1000 میلی گرم در وعده ناهار و 500 میلی گرم در وعده شام میل کنید و به همین سادگی در عرض 5 روز کاهش وزن را در خود آغاز کرده باشید.

طبع دارچین

دارچین طبع گرم و خشک دارد و در طب سنتی به عنوان یک چاشنی در برنامه غذایی استفاده می‌شود. برای کسانی که رطوبت بدن‌شان بالاست توصیه می‌شود از این ادویه در برنامه غذایی خود استفاده کنند، اما کسانی که مزاج گرمی دارند باید کمتر دارچین مصرف کنند تا دچار عوارض آن نشوند.

کالری دارچین

طبق گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، یک قاشق چای‌خوری (2.6 گرم) پودر دارچین حاوی مواد مغذی زیر می‌باشد: 1 گرم کربوهیدرات 26 میلی گرم کلسیم 2 میلی گرم منیزیم 2 میلی گرم فسفر، ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B و ویتامین K

خواص دیگر دارچین

۱. حاوی ترکیبات گیاهی با خواص درمانی قدرتمند است

دارچین را از پوست داخلی درختی به همین نام می‌گیرند. تاریخچه‌ی استفاده از دارچین به دوران مصر باستان برمی‌گردد. این ادویه در آن زمان ماده‌ای بسیار ارزشمند و نایاب بوده است که آن را به پادشاهان هدیه می‌داده‌اند. اما امروز دارچین گیاه ارزان‌قیمتی است که در هر جایی پیدا و در بسیاری از غذاها، شیرینی‌ها و داروها استفاده می‌شود.

دارچین انواع مختلفی دارد که تمام آن‌ها را می‌توان به دو دسته‌ی اصلی تقسیم کرد.

 • دارچین سیلان یا دارچین هندی که به نام دارچین اصل (واقعی) هم از آن یاد می‌شود. این نوع دارچین از پوست داخلی درخت «سیناموم وروم» (Cinnamomum verum) به دست می‌آید که بومی سریلانکا و جنوب هند است. دارچین سیلان رنگ قهوه‌ای مایل به زرد و بافت نرم و نازکی دارد که شبیه کاغذ است.
 • دارچین کاسیا یا چینی که نوع رایج‌تر دارچین است. این نوع دارچین از پوست داخلی درخت «سیناموم کاسیا» (Cinnamomum cassia) به دست می‌آید که بومی جنوب چین است. دارچین کاسیا رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز تیره دارد و بافت آن ضخیم‌تر و زبرتر است.

گیاه دارچین _ دارچین برای لاغری

دارچین از برش زدن ساقه‌های درخت دارچین به دست می‌آید؛ پس از برش زدن ساقه، پوست داخلی آن را جدا و قسمت‌های چوبی را دور می‌ریزند.

پوسته‌های حاصل بعد از خشک شدن نوارهایی لوله‌ای شکل را می‌سازند که به چوب دارچین معروف است. پودر دارچین از آسیاب کردن چوب دارچین به دست می‌آید.

عطر و طعم خاص دارچین از روغن موجود در آن ناشی می‌شود که سرشار از ترکیبی به نام «سینامالدهید» (cinnamaldehyde) است.

محققان بر این باور هستند که بیشتر تاثیر دارچین بر سلامتی و متابولیسم ناشی از وجود همین ترکیب است.

۲. سرشار از آنتی‌اکسیدان است

یکی از فواید دارچین وجود آنتی‌اکسیدان‌ در آن است. آنتی‌اکسیدان‌ از بدن ما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. دارچین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی مثل پلی‌فنل است.

در تحقیقی که روی ۲۶ ادویه انجام شد، دارچین با داشتن بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان در صدر جدول قرار گرفت و حتی از سوپرفودهای دیگری مثل سیر و پونه‌ی کوهی (ارگانو) هم جلو زد.

در واقع دارچین به حدی قوی است که حتی از آن می‌توان به عنوان یک نگهدارنده‌ی طبیعی غذا استفاده کرد.

۳. خواص دارچین ضد التهاب

التهاب در بدن بسیار مهم است چرا که به بدن در مبارزه با عفونت و ترمیم بافت‌های آسیب دیده کمک می‌کند. اما وقتی التهاب مزمن می‌شود و علیه بافت‌های خود بدن عمل می‌کند، ممکن است خطرناک و مشکل‌ساز شود.

برای حل این مشکل می‌توان از خواص دارچین بهره‌مند شد. تحقیقات نشان داده است این ادویه و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن، خواص ضدالتهابی دارند. خاصیت دارچین در زمینه‌های ضدالتهابی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش دهد.

۴. فواید دارچین در کاهش بیماری‌های قلبی

دارچین می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را که رایج‌ترین علت مرگ زودرس در دنیاست کاهش دهد.

طبق تحقیقات مصرف ۱ گرم یا حدود نصف قاشق چای‌خوری پودر دارچین در روز می‌تواند برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند، مفید باشد؛ این میزان باعث کاهش سطح کلسترول تام، کلسترول «بد» LDL و و تری‌گلیسرید می‌شود، در حالی که سطح کلسترول «خوب» HDL پایدار خواهد ماند.

یک تحقیق بزرگ جدیدتر نشان داد که مصرف تنها ۱۲۰ میلی‌گرم دارچین در روز می‌تواند همین تاثیر را روی بدن بگذارد. در این تحقیق دارچین حتی باعث افزایش میزان کلسترول «خوب» HDL هم شد.همچنین تحقیقاتی که درباره فواید دارچین روی حیوانات و رابطه دارچین و فشار خون انجام شده، نشان داده است که مصرف دارچین می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود. تمام این فواید دارچین در کنار هم می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهند.

دارچین و پودر دارچین

۵. فواید دارچین در زمینه حساسیت به هورمون انسولین

انسولین یکی از مهم‌ترین هورمون‌های بدن است که متابولیسم و مصرف انرژی بدن را تنظیم می‌کند. انسولین همچنین برای انتقال قند خون به سلول‌ها بسیار ضروری است.

اما مشکل اینجاست که بدن خیلی از افراد نسبت به این هورمون مقاومت نشان می‌دهد. به این شرایط مقاومت به انسولین گفته می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند سندرم متابولیک و دیابت نوع ۲ شود.

خبر خوب این است که دارچین می‌تواند مقاومت به انسولین را به شکل قابل توجهی کاهش دهد تا این هورمون بتواند نقش مهم خود را در بدن ایفا کند.

با افزایش حساسیت به انسولین در بدن، دارچین در واقع به پایین آوردن قند خون کمک می‌کند. در بخشی بعدی بیشتر در این باره توضیح می‌‌دهیم.

۶. خواص دارچین ضد دیابت

بسیاری از قدیمی‌ترها دارچین را به دلیل تاثیر آن در کاهش قند خون می‌شناسند و به این خاصیت دارچین واقفند.

دارچین علاوه بر تاثیر مثبتی که در کاهش مقاومت به انسولین دارد، می‌تواند قند خون را به چند شیوه‌ی دیگر هم پایین بیاورد.

اولا، دارچین با مداخله کردن در عملکرد آنزیم‌های هضم، شکستن کربوهیدرات را در دستگاه گوارش کند می‌کند و با این کار میزان گلوکزی را که بعد از صرف غذا وارد خون می‌شود کاهش می‌دهد.

ثانیا، ترکیبی در دارچین وجود دارد که می‌تواند تاثیری مشابه انسولین روی سلول‌ها بگذارد. این ویژگی در کل دریافت گلوکز توسط سلول‌ها را افزایش می‌دهد، هرچند بسیار آهسته‌تر از خود انسولین عمل می‌کند.

تحقیقات زیادی درباره فواید دارچین روی انسان‌ها خاصیت ضد دیابت دارچین را تایید کرده‌اند و نشان داده‌اند دارچین می‌تواند قند خون ناشتا را بین ۱۰ تا ۲۹ درصد کاهش دهد.

دوز موثر معمولا بین ۱ الی ۶ گرم یا حدود نصف الی ۲ قاشق چای‌خوری در روز است.

۷. ممکن است برای بیماری‌های تحلیل‌برنده‌ی عصبی مفید باشد

مشخصه‌ی اصلی بیماری‌های تحلیل‌برنده‌ی عصبی (Neurodegenerative) از دست رفتن فزاینده‌ی ساختار یا عملکرد سلول‌های مغز است.

آلزایمر و پارکینسون دو نوع رایج از بیماری‌های تحلیل‌برنده‌ی عصبی هستند.

دو ترکیب در دارچین پیدا شده است که می‌توانند تشکیل پروتئینی به نام «تاو» (tau) در مغز را مهار کنند. تولید این پروتئین در مغز از مشخصه‌های بارز بیماری آلزایمر است.

در تحقیقی که روی موش‌های مبتلا به بیماری پارکینسون انجام شد، دارچین به محافظت از نورون‌ها کمک کرد، سطح ناقل‌های عصبی را به حالت عادی برگرداند و عملکردهای حرکتی را بهبود بخشید.

البته این تاثیرات و فواید دارچین در این زمینه باید روی انسان‌ها بیشتر مطالعه شود.

۸. خواص دارچین ضد سرطان

سرطان یک بیماری جدی است که با رشد کنترل‌نشده‌ی سلول‌ها شناخته می‌شود.

تحقیقات زیادی روی فواید دارچین برای درمان و پیشگیری از سرطان انجام شده است. در کل مطالعات آزمایشگاهی و تحقیق روی حیوانات نشان می‌دهد که عصاره‌ی دارچین می‌تواند خواص ضد سرطانی داشته باشد.

دارچین با کاهش رشد سلول‌های سرطانی و جلوگیری از تشکیل رگ‌های خونی در تومور با سرطان مقابله می‌کند. همچنین به نظر می‌رسد برای سلول‌های سرطانی سمی است و باعث مرگ آن‌ها می‌شود.

تحقیقی روی موش‌های مبتلا به سرطان روده‌ی بزرگ نشان داد که دارچین به عنوان یک فعال‌کننده‌ی قوی آنزیم‌های سم‌زدا در روده‌ی بزرگ عمل و از رشد بیشتر سرطان جلوگیری می‌کند.

مطالعات آزمایشگاهی روی سلول‌های روده‌ی بزرگ انسان هم این یافته‌ها را تایید می‌کند. البته تایید این تاثیر روی یک انسان زنده و کامل نیاز به تحقیقات کنترل‌شده‌ی بیشتری دارد.

چایی دارچین

۹. خواص دارچین ضد عفونت

«سینامالدهید» (cinnamaldehyde) که یکی از ترکیبات فعال اصلی در دارچین است، می‌تواند در درمان بسیاری از انواع عفونت مفید باشد؛ در نتیجه خاصیت دارچین در زمینه کنترل عفونت هم قابل بررسی است.

درمان موثر عفونت‌های قارچی مجاری تنفسی به عنوان یک خاصیت دارچین شناخته شده است. روغن دارچین همچنین می‌تواند از رشد برخی باکتری‌ها مثل لیستریا و سالمونلا جلوگیری کند.

البته شواهد در این زمینه کم هستند و هنوز دارچین برای کم کردن عفونت در مناطق دیگر بدن موثر شناخته نشده است.

خواص ضدمیکروبی دارچین همچنین می‌تواند در کاهش پوسیدگی دندان و بوی بد دهان موثر باشد.

۱۰. می‌تواند به درمان ویروس HIV کمک کند

HIV ویروسی است که به آرامی سیستم ایمنی بدن را از کار می‌اندازد و در صورتی که درمان نشود به بیماری ایدز منجر خواهد شد.

تصور بر این است که دارچین کاسیا می‌تواند به بدن برای مقابله با ویروس HIV-1 کمک کند. ویروس HIV-1 رایج‌ترین نوع ویروس HIV در انسان است.

یک تحقیق آزمایشگاهی روی سلول‌های آلوده به ویروس HIV به این نتیجه رسید که دارچین از میان ۶۹ گیاه دارویی مورد بررسی، موثرترین درمان است.

البته برای تایید این تاثیر به آزمایش‌های انسانی بیشتری نیاز است.

خواص دارچین

خواص دارچین سیلان بهتر است یا دارچین کاسیا

همه‌ی دارچین‌ها مثل هم نیستند. دارچین کاسیا یا چینی حاوی میزان قابل توجهی از ترکیبی به نام «کومارین» (coumarin) است. بسیاری معتقد هستند که مصرف زیاد کومارین می‌تواند خطرناک باشد.

در واقع مصرف تمام انواع دارچین برای سلامتی مفید است، اما مصرف زیاد دارچین کاسیا می‌تواند به دلیل وجود کومارین مشکلاتی را هم ایجاد کند.

تحقیقات نشان داده است که دارچین سیلان یا هندی میزان بسیار کمتری کومارین دارد. در نتیجه این نوع برای افرادی که قصد مصرف زیاد دارچین را دارند بهتر است.

متاسفانه اکثر دارچین‌هایی که در سوپرمارکت‌ها پیدا می‌شود، از نوع ارزان‌تر یعنی کاسیا هستند. با این حال ممکن است بتوانید دارچین سیلان را در برخی از عطاری‌ها پیدا کنید.

چوب دارچین یا دارچین پودر شده ؛ کدام یک بهتر است ؟

کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند می‌پرسند بهترین نوع دارچین برای لاغری کدام است؟ آیا بین چوب دارچین و پودرش تفاوتی وجود دارد؟ جواب این است که امکان ناخالصی برای هر دو نوع دارچین موجود در بازار وجود دارد، پودر دارچین بیشتر در معرض مواد افزودنی ناخالص است. اگر می‌خواهید از فواید دارچین برای سلامتی بهره‌مند شوید‌، توصیه می‌کنیم به جای پودر دارچین‌، چوب آن را بخرید. اگر دارچین پودر شده را ترجیح می‌دهید، دارچین را به شکل چوب خریداری کنید و آن را قبل از استفاده در مخلوط کن پودر کنید. در این صورت شما از عطر و طعم تازه دارچین با تمام مزایای سلامتی آن، بهره‌‌مند خواهید شد.
 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار