|
|
کدخبر: ۱۸۵۵۷۱

کاهش درد پریود با راهکارهای خانگی و استفاده از گیاهان دارویی امکان پذیر است.در این مطلب قصد داریم تمامی راهکارها برای کاهش درد پریود را بگوییم

آیا شما راهکارهای کاهش درد پریود را میدانید؟ اگر درد پریود خفیف تا متوسط باشد با راهکارهای خانگی میتوان درد پریود را کاهش داد. در این مطلب قصد داریم تمامی راهکارهای مفید و سریع برای کاهش درد پریود را ببینیم. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

بهترین راهکار کاهش درد پریود

بهترین راهکار کاهش درد پریود

راهکارهای خانگی برای کاهش درد پریود شامل استراحت و خواب کافی، فعالیت فیزیکی و ورزشی، استفاده از وان آب گرم یا گرم کردن نواحی شکم، مصرف مکمل‌های مختلف مانند ویتامین E، امگا ۳، ویتامین B۱، ویتامین B۶ و منیزیم و در نهایت کنترل و کاهش استرس است. همچنین راهکارهای مختلفی بر اساس طب سنتی یا طب مکمل برای کاهش درد پریود وجود دارد که در این مطلب هر دو مورد را به طور مفصل بررسی می کنیم.

ورزش برای کاهش درد پریود

ورزش منظم در کنار رعایت رژیم غذایی سالم می‌تواند به کاهش درد پریود و درمان درد قاعدگی کمک کند. در سال ۲۰۱۶ مطالعه‌ای روی ۲۵۰ زن انجام شد. این تحقیق نشان داد، زنانی که ورزش منظم را در برنامه خود قرار داده بودند و رژیم غذایی مغذی داشتند، درد بسیار کمی را زمان پریود تجربه می‌کردند.

ورزش باعث افزایش ترشح اندورفین می‌شود. گاهی حتی انجام ورزش نیاز به استفاده از داروهای مسکن را کاهش می‌دهد. در دوره پریود می‌توانید فعالیت متوسطی مانند پیاده‌روی داشته باشید.

ورزش - کاهش درد پریود

رژیم غذایی

در دوره پریود باید به برخی موارد در رژیم غذایی توجه کنید. از خوردن غذاهایی که باعث نفخ و احتباس آب می‌شوند، خودداری کنید. خوردن غذاهای زیر در دوره پریود مضر است و درد را بیشتر می‌کند.

 • غذاهای چرب
 • الکل
 • نوشیدنی گازدار
 • کافئین
 • غذاهای شور

کاهش یا عدم مصرف این غذاها به کاهش درد پریود کمک می‌کند. سعی کنید به‌جای آنها مصرف چای زنجبیل یا نعناع را بیشتر کنید.

رژیم غذایی باید حاوی غذاهای کم فرآوری شده و سرشار از فیبر و سبزیجات باشد. به‌عنوان‌مثال گردو، بادام و تخمه کدو سرشار از منگنز هستند و باعث کاهش گرفتگی عضلات می‌شوند. روغن زیتون و کلم بروکلی نیز حاوی ویتامین E بوده و در دوره پریود مصرف آنها توصیه می‌شود. در دوران قاعدگی آهن بدن کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل خوردن مواد غذایی حاوی آهن مانند مرغ، ماهی و سبزیجات دارای برگ سبز در این دوره مفید است.

کاهش استرس برای کاهش درد پریود

بسیاری از زنان علائم خلق و خوی منفی را در روزهای منتهی به قاعدگی تجربه می‌کنند. گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش، گرفتن دوش آب گرم یا ماساژ با روغن‌های ضروری و دوری از استرس، می‌تواند به کاهش علائم دردهای قاعدگی کمک کند.

تغییر وضعیت خوابیدن برای کاهش درد پریود

گزارش‌ها حاکی از این است که خوابیدن در وضعیت جنین، بهترین حالت خوابیدن برای کاهش درد پریود است. شاید به این دلیل که این وضعیت، وزنی را روی شکم یا کمر زنان وارد نمی‌کند. این روش، مناسب‌ترین روش ممکن برای خواب است.
تغییر وضعیت خوابیدن برای کاهش درد قاعدگی

خنک نگاه داشتن اتاق خواب برای کاهش درد پریود

هورمون‌هایی که دمای بدن را در قسمت‌هایی از چرخه قاعدگی افزایش می‌دهند، ممکن است به خواب رفتن را دشوار کنند. کاهش دمای اتاق خواب به میزانی بین 60 تا 68 درجه، به بهبود خواب و کاهش درد پریود کمک می‌کند.

مصرف مکمل برای کاهش درد پریود

چندین مطالعه نشان می‌دهد که مکمل‌های غذایی ممکن است به کاهش گرفتگی‌های قاعدگی کمک کند. به عنوان مثال، استفاده از منیزیم در کاهش گرفتگی عضلات دوران قاعدگی بسیار موثر است. مکمل‌های دیگری که با کاهش گرفتگی قاعدگی مرتبط هستند، عبارتند از:
 • کلسیم
 • ویتامین‌های B6، B1، E و D
 • ویتامین B12 و روغن ماهی

پرهیز از مصرف کافئین و غذاهای شور

برای کاهش درد پریود غذاهای شور و کافئین‌دار می‌توانند باعث احتباس آب، نفخ و ناراحتی شوند. طبق یک مطالعه سال 2020، پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای و کاهش مصرف الکل و کافئین با دوره‌های کوتاه‌تر، سبک‌تر و کاهش درد قاعدگی همراه بود.

گرما درمانی برای کاهش درد پریود

گرم‌کردن ناحیه شکم و کمر می‌تواند درد را تسکین دهد. مطالعاتی در سال ۲۰۱۸ انجام شد که نشان داد، گرما به‌اندازه مصرف قرص‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی در درمان درد قاعدگی موثر است. اگر پد یا کیسه آب گرم ندارید، می‌توانید حمام آب گرم بگیرید یا از حوله گرم استفاده کنید.

یکی از روش‌های خوب برای ساخت پد گرمایشی در خانه استفاده از دو تکه پارچه و مقداری برنج خام است. دو تکه پارچه را به هم دوخته، داخل آن را پر از برنج خام کنید و آن قسمت سوراخ را نیز بدوزید. این کیسه را می‌توانید در ماکروویو قرار دهید تا گرم شود. سپس از آن برای گرم‌کردن شکم و کمر خود استفاده کنید.

گرما درمانی - کاهش درد پریود

نوشیدن آب

نوشیدن آب در دوره قاعدگی از کم‌آبی بدن جلوگیری کرده و نفخ شکم و درد را کاهش می‌دهد. برای درمان گرفتگی عضلات بهتر است از آب گرم یا داغ استفاده کنید. مایعات داغ باعث افزایش جریان خون شده و به درمان گرفتگی کمک می‌کند. برای هیدراته ماندن بدن می‌توانید علاوه بر مصرف آب، مصرف برخی غذاها را نیز افزایش دهید. از جمله:

 • کاهو
 • کرفس
 • خیار
 • هندوانه
 • انواع توت، از جمله توت‌فرنگی و تمشک

ماساژ درمانی

ماساژدرمانی راه‌حل بسیار خوبی برای کاهش درد پریود است. حدود ۲۰ دقیقه ماساژ می‌تواند به درمان درد قاعدگی کمک کند. بهتر است ماساژ توسط یک شخص حرفه‌ای انجام شود تا نقاط خاص در اطراف شکم، پهلو و کمر فشار داده شود. در سبکی از ماساژ به نام آروماتراپی از روغن‌هایی معطر استفاده شده که مزایای بیشتری نسبت به ماساژ ساده دارد.

برخی از روغن‌هایی که در ماساژدرمانی می‌توانند به درمان درد پریودی کمک کنند، عبارتند از:

 • اسطوخودوس
 • نعناع تند
 • گل سرخ
 • رازیانه

کاهش مصرف کافئین

مصرف کافئین باعث افزایش التهاب می‌شود. در دوره پریود افزایش التهاب باعث افزایش درد می‌شود. بهتر است مصرف کافئین را چند روز قبل از پریود تا زمان اتمام پریود کاهش دهید. کافئین به شکل‌های مختلفی در قهوه، چای، نوشابه، شکلات و نوشیدنی‌های انرژی‌زا وجود دارد.

خواب کافی

خواب کافی در سلامت بدن تاثیر بسیار زیادی دارد. در یک مطالعه مشخص شد که زنانی که دچار بی‌خوابی هستند، بیشتر دچار قاعدگی دردناک می‌شوند. برای کاهش درد پریود بهتر است به کیفیت خواب خود بیشتر توجه کنید. هر شب در یک ساعت معین به رختخواب بروید و روتین شبانه‌ای برای خود ایجاد کنید.

خواب کافی - کاهش درد پریود

کاهش مصرف الکل و سیگار

الکل و تنباکو تاثیرات منفی در بدن داشته و سلامت کلی بدن را تهدید می‌کنند. این نوع مواد باعث افزایش التهاب شده و در دوره پریود باعث افزایش علائم دردناک قاعدگی می‌شود. برای کاهش درد پریود باید مصرف سیگار و الکل را به حداقل برسانید.

مصرف داروهای مسکن

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی جز داروهایی هستند که می‌توان برخی از آنها را بدون نسخه تهیه کرد. این دسته از داروها به کاهش درد پریود کمک کرده و علاوه بر درد، خونریزی قاعدگی را نیز کاهش می‌دهند. داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن برای درمان درد پریود توصیه می‌شوند

شکلات تلخ برای کاهش درد پریود

شکلات تلخ ماهیچه ها را به سرعت آزاد می کند و سبب تسکین درد می شود. 

خواص شگفت انگیز شکلات تلخ برای سلامتی، زیبایی و تناسب اندام را در این مطلب بخوانید.

شکلات تلخ - کاهش درد پریود

کاهش درد پریود با گیاهان دارویی

برخی از گیاهان ترکیبات ضدالتهابی و ضد اسپاسم هستند که انقباضات عضلانی و تورم را کاهش می‌دهند. برای درمان درد پریود می‌توان از این گیاهان استفاده کرد. برخی از بهترین گیاهان برای درمان درد قاعدگی عبارتند از:

چای بابونه برای کاهش درد پریود

در سال ۲۰۱۲ مطالعاتی روی چای بابونه انجام شد و نشان داد که سطح گلیسین در ادرار را افزایش می‌دهد. چای بابونه به رفع اسپاسم عضلانی کمک می‌کند. گلیسین نوعی شل‌کننده اعصاب است. حداقل یک هفته قبل از شروع پریود روزی دو فنجان چای بابونه بنوشید تا تاثیر خود را ایجاد کند.

برای تهیه‌ی دمنوش موثر بر درد‌های قاعدگی کافی است یک قاشق غذا‌خوری بابونه‌ی خشک را در یک لیوان آب جوش بریزید و سپس 5 تا 10 دقیقه روی لیوان را بپوشانید تا دم بکشد. مقدار کمی عسل را نیز می‌توانید به آن اضافه کنید.

دانه رازیانه برای کاهش درد پریود

در سال ۲۰۱۲ مطالعاتی روی زنان ۱۵ تا ۲۴ سال انجام شد. یک گروه در دوره پریود دانه رازیانه مصرف کردند و در گروه دیگر از دارونما استفاده شد. گروهی که این گیاه دارویی را استفاده کردند، حس آرامش داشته و کمی از درد آنها کاسته شده بود. اما گروه دیگر هیچ تغییری گزارش نکردند. از روزی که پریود شما شروع می‌شود، به مدت ۳ روز و ۴ بار در روز حدود ۳۰ میلی‌گرم دانه رازیانه مصرف کنید تا درد پریود درمان شود.

به یک لیوان آب گرم یک قاشق چای‌خوری دانه‌ی رازیانه اضافه کنید و روی آن را مدت 15 دقیقه بپوشانید. پس از این مدت کمی به آن عسل اضافه کنید.

زیره برای کاهش درد پریود

گیاه زیره (هم سیاه و هم سبز آن) برای حل مشکلات قاعدگی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌ است. زیره در تسکین درد‌های رحمی مفید است.

یک قاشق چای‌خوری زیره‌ی سیاه و یک قاشق چای‌خوری زیره‌ی سبز را در دو لیوان آب جوش در قوری چینی ریخته و به مدت ده دقیقه روی حرارت ملایم دم کنید. برای شیرین کردن می‌توانید از عسل استفاده نمایید.

زیره - کاهش درد پریود

دارچین برای کاهش درد پریود

در سال ۲۰۱۵ مطالعاتی در مورد تاثیر دارچین در کاهش علائم پریود انجام شد. گروهی که از کپسول دارچین استفاده کردند، خونریزی، درد، تهوع و استفراغ کمتری داشتند. در سه روز اول پریود سه بار در روز از دارچین استفاده می‌کنید. می‌توانید این گیاه دارویی را به شکل کپسول یا دم‌نوش استفاده کنید.

یک قاشق مربا‌خوری پودر دارچین را در یک لیوان آب جوش بریزید و 10 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد. از این دمنوش می‌توانید برای تسکین درد دوره‌ی قاعدگی استفاده کنید.

زنجبیل برای کاهش درد پریود

یک مطالعه روی دانشجویان انجام شد و نشان داد که مصرف ۲۵۰ میلی‌گرم پودر زنجبیل ۴ بار در روز به مدت ۳ روز باعث کاهش درد شد. همچنین این تحقیق نشان داد که تاثیر زنجبیل به‌اندازه داروی ایبوپروفن است. دم‌نوش زنجبیل در دوره پریود پیشنهاد می‌شود. برای درمان درد قاعدگی می‌توانید تکه کوچکی از زنجبیل را در آب داغ رنده کرده و پس از چند دقیقه این دم‌نوش را میل کنید.

مقداری ریشه‌ی زنجبیل تازه را پوست بکنید و به ورقه‌های نازک برش بزنید. ورقه‌ها را در ظرف پر از آبی قرار دهید و 7 ذقیقه بجوشانید. پس از صاف کردن کمی عسل به آن اضافه کنید.

شوید برای کاهش درد پریود

دررابطه‌با تاثیر شوید در درمان درد پریودی نیز مطالعاتی انجام شده است. در این تحقیقات مشخص شد مصرف ۱۰۰۰ میلی‌گرم شوید به‌اندازه داروی مفنامیک اسید در درمان درد پریود موثر است. سعی کنید دو روز قبل از سیکل قاعدگی مصرف این گیاه دارویی را شروع کنید و تا ۵ روز ادامه دهید.

دمنوش برگ تمشک برای کاهش درد پریود

دمنوش برگ تمشک طعم ملایمی دارد. برخی منابع بر این باورند که این دمنوش ممکن است به تقویت رحم کمک کند. با این حال، با وجود سابقه طولانی استفاده از آن، تحقیقات زیادی برای حمایت از استفاده از دمنوش برگ تمشک برای سلامت زنان وجود ندارد.

چای سبز برای کاهش درد پریود

چای سبز سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی است و اثرات ضدالتهابی دارد که ممکن است به کاهش نفخ و احساس آرامش کمک کند. یک مطالعه روی 1183 زن نشان داد که نوشیدن چای سبز با کاهش درد قاعدگی مرتبط است.
چای سبز - کاهش درد پریود

دمنوش نعناع فلفلی برای کاهش درد پریود

دمنوش نعناع از برگ‌های گیاه نعناع تهیه می‌شود. نعناع سرشار از منتول است. بسیاری از مردم از اسانس نعناع به عنوان یک درمان خانگی برای دردهای دستگاه گوارش، به‌ویژه دردهای مربوط به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) استفاده می‌کنند. منتول موجود در روغن نعناع، به کاهش اسپاسم عضلات صاف و کاهش گرفتگی دردناک معده کمک می‌کند. اگرچه هیچ مدرکی برای حمایت از استفاده از نعناع برای دردهای قاعدگی وجود ندارد، اما برخی منابع می‌گویند که منتول ممکن است به کاهش انقباضات رحمی کمک نموده و در نتیجه گرفتگی را کاهش دهد.

دمنوش آویشن برای کاهش درد پریود

آویشن عطر و طعم قوی و خاکی دارد و دمنوش آن خوش طعم است. یک مطالعه منفرد روی 252 نوجوان اتیوپیایی نشان داد که نوشیدن دمنوش آویشن با کاهش 63.2 درصدی درد قاعدگی همراه است. با این حال، این یک مطالعه کوچک بود و مطالعات دیگر نتایج آن را تکرار نکرده‌اند.

گل‌گاو‌زبان برای کاهش درد پریود

دمنوش گل گاو زبان از موارد مفید برای قاعدگی و پریوددمنوش قاعده آور گل‌گاو‌زبان مسکنی بسیار قوی است که می‌تواند در تسکین درد‌های زمان قاعدگی و کاهش علائم ثانویه‌ی آن مثل پرخاش‌گری موثر باشد.

مقدار دو گرم گل‌گاو‌زبان را در سه لیوان آب جوش ریخته و اجازه می‌دهیم 10 الی 15 دقیقه دم بکشد.حداکثر میزان مصرف گل‌گاو‌زبان در روز دو گرم در سه وعده است.

اسطوخودوس برای کاهش درد پریود

درد‌های قاعدگی بسیاری اوقات سبب اختلال در زندگی دختران و زنان می‌شود، از این‌رو برای جلو‌گیری از این درد‌ها استفاده از دمنوش‌های گیاهان دارویی مانند اسطوخودوس می‌تواند راهی برای خلاصی باشد.

سه تا چهار قاشق غذا‌خوری اسطوخودوس خشک را در دو لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید10 دقیقه به حال خود بماند. سعی کنید قبل از خواب یک لیوان از آن‌را بنوشید.

اسطوخودوس - کاهش درد پریود

دمنوش زعفران برای کاهش درد پریود

یک قاشق چای‌خوری زعفران خشک را کاملاً به‌شکل پودر در آورید و در یک قوری محتوی آب جوش بریزید. قوری را به‌مدت 20 دقیقه روی بخار کتری قرار دهید. این دم‌کرده برای تنظیم قاعدگی استفاده می‌شود.

از این دمنوش در زمان قاعدگی استفاده کنید و از مصرف بیش از حد و طولانی‌مدت آن خود‌داری نمایید. استفاده از زعفران به‌میزان حداکثر 3 گرم در ماه توصیه می‌شود.

بهترین غذاها برای کاهش درد پریود چیست؟

بهترین غذاها برای کاهش درد قاعدگی چیست؟

به‌طور طبیعی، مصرف غذاهایی که التهاب را در بدن کاهش می‎‌دهد، به کاهش دردهای قاعدگی کمک می‌کند. این غذاها شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل و مغزهاست. تحقیقات نشان داده الگوی غذایی گیاهی برای کاهش التهاب در بدن موثر است. این کاهش به دلیل تعداد بالای آنتی اکسیدان‌ها و مواد شیمیایی گیاهی موجود در غذاهای گیاهی است که به بهبود عملکرد بدن کمک می‌کند. البته باید توجه شود که بین غذایی که زنان می‌خورند و سطح استروژن بدن آن‌ها ارتباط وجود دارد. محصولات حیوانی و روغن‌های اشباع، سطح استروژن را در بدن افزایش می‌دهند. هر چه غذاهای مبتنی بر استروژن بیشتر مصرف شود، احتمال ضخیم شدن غیرطبیعی دیواره رحم بیشتر می‌شود. در نتیجه، پروستاگلاندین‌های بیشتری ایجاد شده و درد افزایش می‌یابد.
یک رژیم غذایی کم چرب و پرفیبر می‌تواند سطح استروژن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. هنگامی که محققان از زنان ژاپنی پرسیدند اغلب چه غذاهایی می‌خورند و درد قاعدگی خود را چگونه ارزیابی می‌کنند، دریافتند زنان ژاپنی با مصرف مقادیر زیاد فیبر به طور قابل‌توجهی به کاهش درد قاعدگی خود کمک می‌کنند. فیبر با مسدود کردن بازجذب استروژن به کاهش سطح استروژن در کم شدن دردهای قاعدگی نقش دارد. در مجموع، غذاهایی که برای کاهش دردهای قاعدگی مفیدند، به شرح زیر هستند:
 • غلات کامل: برنج قهوه‌ای، نان سبوس‌دار، بلغور جو دوسر و غیره.
 • سبزیجات: کلم بروکلی، اسفناج، هویج، سیب زمینی شیرین، لبو، کلم بروکسل و غیره.
 • حبوبات: عدس، ماش
 • میوه‌ها: سیب، انبه، توت، طالبی، خربزه، زیتون، خرما، آووکادو
 • روغن زیتون

بدترین غذاها در دوران قاعدگی کدامند؟

بدترین غذاها در دوران قاعدگی کدامند؟

محصولات حیوانی می‌توانند در تشدید درد قاعدگی نقش داشته باشند. یک مطالعه نشان داد که مصرف بیشتر گوشت قرمز ممکن است منجر به اندومتریوز شود. اجتناب از محصولات حیوانی، غذاهای فرآوری شده و روغن‌های اشباع باعث کاهش تولید استروژن و کاهش درد می‌شود. در یک مطالعه تحقیقاتی، یک رژیم غذایی کم چرب وگان، به‌طور قابل توجهی درد قاعدگی را برای بسیاری از زنان کاهش داد. این مطالعه شامل 33 زن بود که از رژیم غذایی کم‌چرب وگان یا رژیم غذایی منظم خود پیروی کردند و سپس درمان را تغییر دادند. آن‌ها همچنین احتباس آب کمتر و نوسانات خلقی کمتری را تجربه نمودند. تأثیر این رژیم به حدی قوی بود که برخی از زنان از بازگشت به رژیم غذایی معمولی خودداری کردند. به‌طورکلی، موادغذایی مضر برای درد دوران قاعدگی، عبارتند از:
 • محصولات حیوانی: ماهی، مرغ، گوشت، تخم‌مرغ و محصولات لبنی
 • غلات تصفیه شده: نان سفید، غلات تصفیه شده، شیرینی و غیره.
 • روغن‌های گیاهی: سس‌های سالاد، مارگارین و همه روغن‌های پخت و پز
 • غذاهای چرب: دونات، پنیر، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس سیب زمینی و غیره.
 • غذاهای شور کافئین الکل

کاهش درد پریود شدید

کاهش درد پریود شدید

گاهی درمان‌های خانگی برای درد قاعدگی کارساز نبوده و باید به دنبال روش‌های پزشکی بود. زمانی که برای درمان درد پریود به پزشک مراجعه می‌کنید، احتمالا متخصص باتوجه‌به علت و شدت درد پریود یکی از روش‌های زیر را به شما توصیه می‌کند.

مصرف مسکن

یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای درمان درد پریودی مصرف مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن است. با مصرف این داروها یک روز قبل از شروع پریود می‌توان درد و گرفتگی عضلات را کاهش داد. گاهی ممکن است پزشک دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی تجویزی را توصیه کند. این داروها قوی‌تر بوده و درد را بهتر درمان می‌کنند.

معمولا باید مصرف دارو را با شروع قاعدگی یا به‌محض بروز علائم پریود شروع کرد. باید دارو را طبق دستور به مدت ۲ تا ۳ روز یا تا زمان کاهش علائم مصرف کنید.

داروهای کنترل بارداری هورمونی

قرص‌های ضدبارداری خوراکی که برای جلوگیری از بارداری مصرف می‌شوند، حاوی انواع هورمون‌ها هستند. این قرص‌ها از تخمک‌گذاری جلوگیری کرده و درد قاعدگی را کاهش می‌دهند. افرادی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند، معمولا پریود‌های سبکی را تجربه می‌کنند.

این هورمون‌ها را می‌توان به چندین شکل دیگر علاوه بر قرص تهیه کرد. انواع روش‌های تزریقی، چسب پوستی، ایمپلنت زیر پوست بازو یا دستگاه داخل رحمی (IUD) وجود دارند که پزشک باتوجه‌به شرایط شخص یکی از این روش‌ها را پیشنهاد می‌دهد.

عمل جراحی برای کاهش درد پریود

اگر پزشک تشخیص دهد که علت دردهای قاعدگی اختلالی مانند اندومتریوز یا فیبروم است، عمل جراحی را توصیه می‌کند. جراحی به کاهش علائم بیماری کمک کرده و درد شدید را درمان می‌کند. گاهی تنها گزینه برداشتن رحم با جراحی است. این روش تنها در صورتی انجام می‌شود که روش‌های دیگر جواب ندهد و شخص قصد بچه‌دار شدن نداشته باشد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار