|
|
کدخبر: ۱۸۵۵۸۵

درمان سردرد میگرنی با روش های سنتی و خانگی را حتما امتحان کنید. با روش های پیشگیری و کنترل بیماری میگرن آشنا شوید.

درمان سردرد میگرنی با روش های خانگی امکان پذیر است؟ روش های مختلفی برای درمان و تسکین میگرن وجود دارد که در این مقاله از امیدنیوز به موثر ترین و کاربردی ترین روش های درمان سردرد میگرنی در خانه پرداخته ایم.

میگرن چیست ؟

سردرد عارضه‌ای است که بیشتر مردم دنیا، در طول عمر خود آن را تجربه می‌کنند. اما سردرد میگرنی یک نوع متفاوت از درد است. بسیاری از افراد هرگاه مبتلا به سردردهای شدید می‌شوند به اشتباه به آن میگرن می‌گویند. اما میگرن (Migraine)، سردردی متفاوت است. میگرن سردردی است که معمولا یک طرف سر را درگیر خود می‌کند.

سردرد زنان - درمان سردرد میگرنی

سردردی نبض‌دار که با تهوع و بی اشتهایی و گاهی با استفراغ همراه است. شدت درد میگرنی به حدی است که کیفیت زندگی افراد را مختل می‌کند. این نوع سردرد با شدت و تعداد حملات، در افراد مختلف متفاوت است. میگرن انواع مختلفی دارد.

انواع میگرن

 1. میگرن متداول یا بدون اورا (Aura) : بدون مقدمه بروز می‌کند. این نوع میگرن شایع‌تر است.
 2. میگرن کلاسیک یا با اورا: در این نوع شخص نشانه ای قبل از وقوع سردردش دریافت می کند. به این نشان های هشدار دهنده “اورا” می گویند که می تواند شنیدن صداهای مبهم و یا دیدن نورهای سفید باشد. حتی برخی افراد در روزهای قبل از سردرد خمیازه های طولانی و مکرر می کشند. در این نوع از میگرن، فرد حدود ۲ تا ۶ ساعت درد شدیدی را در سر خود احساس می‌کند.
 3. میگرن پیچیده: همزمان با سردرد میگرنی نوع دیگری از سردرد هم بروز می‌کند.
 4. میگرن مزمن: این نوع از میگرن بیش از ۱۵ روز در ماه فرد را درگیر خود می‌کند و بیشتر از ۳ ماه طول می‌مکشد. یعنی فرد در بیشتر روزهای ماه دچار سردرد با فرکانس درد مختلف است.
 5. میگرن چشمی: این نوع میگرن، سردرد بسیار شدید همراه با اختلال در بینایی است. میگرن چشمی گاهی منجر به کوری یکی از چشم‌ها یا نابینایی لحظه ای می‌شود. علائم میگرن چشمی دیدن نور سفید، تاری دید، عدم مشاهده قسمتی از میدان دید، است.
 6. میگرن شکمی: این نوع میگرن معمولا در کودکان دیده می‌شود. این کودکان همراه با سردرد، مشکلات گوارشی نیز دارند و ممکن است دچار اختلال در رشد هم شوند.
 7. میگرن حاد: در این نوع از میگرن، افراد گاهی تا دو هفته سردرد دارند. درد این افراد کمتر از درد میگرن مزمن است.
 8. میگرن قاعدگی: این میگرن در دوران قاعدگی یا قبل از آن رخ می‌دهد. این نوع درد، همراه با حالت تهوع است. میگرن قاعدگی گاهی در دوران تخمک‌گذاری رخ می‌دهد.
 9. میگرن بازیلر:  بازیلر نامش را از شریان بازلر مغز گرفته است که یکی از رگ های خونی مغز است. بازیلر تحت انقباضات و اسپاسم قرار می‌گیرد و فرد را دچار علائمی مانند؛ ضعف، لکنت، سرگیجه، وزوز گوش و تاری دید می کند.
 10. میگرن وستیبولار: یا سرگیجه میگرنی که فرد دچار عدم تعادل و سرگیجه و مشکلات شنوایی و بینایی می شود. ممکن است این نوع بدون سردرد و فقط با سرگیجه باشد.
 11. میگرن عصبی: میگرن عصبی از انواع شایع میگرن است که موجب بروز سردرد‌های ضربان‌دار می‌شود.

سردرد شدید - درمان سردرد میگرنی

علائم پیش از شروع میگرن

 • کم شدن سطح انرژی و خستگی
 • تمایل به خوردن غذا
 • تحریک پذیری
 • حالت‌های افسردگی
 • احساس سوزن سوزن شدن در بازو یا پا
 • تاری دید

علائمی که با درد میگرن همراه هستند

 • حساسیت شدید به نور: افرادی که دچار سردردهای میگرنی می‌شوند به هیچ عنوان تحمل نور را ندارند. کوچکترین منبع نوری باعث تشدید سردرد این افراد می‌شود.
 • حساسیت به بو: همراه با سردرد میگرنی، حساسیت به بو نیز زیاد می‌شود. بوی گل، ادویه, و به خصوص بوی عطر، باعث تشدید سردرد می‌شود.
 • حساسیت به صدا: افراد درگیر با میگرن، به هنگام شروع سردرد، تحمل هیچ صدایی را نیز ندارند.
 • تهوع و استفراغ: در زمان تشدید درد، تهوع و استفراغ نیز برای بسیاری از افراد درگیر با این درد، اتفاق خواهد افتاد.
 • بی اشتهایی و رنگ پریدگی: از دست دادن اشتها نیز یکی دیگر از علائم همراه با سردردهای میگرنی است.
 • خستگی و سرگیجه
 • تاری دید: بسیاری از افراد مبتلا به میگرن، در هنگام شروع درد، دچار تاری دید می‌شوند. این حالت موقت است.

سردرد تنشی - درمان سردرد میگرنی

درد میگرن به چه صورت است ؟

درد میگرن، نوعی سردرد متفاوت با باقی سردردها است. این درد ضربان دار است. بسیاری از افراد دردشان را به این صورت توصیف می‌کنند:” انگار که با مته توی را سرم سوراخ می‌کنند.” یا ” انگار که با سوزن توی سرم می‌کوبند.”

به طور کلی می‌توان این سردرد را به این صورت توصیف کرد: دردی نبض‌دار، کوبنده، تیز و طاقت فرسا.

درد میگرن گاهی بسیار خفیف شروع می‌شود و گاهی مانند یک حمله فرد را زمین‌گیر می‌کند. قسمت پیشانی، اصلی‌ترین مرکز تجمع درد میگرن است. اما گاهی این درد به یک سمت سر می‌رود، و در بعضی اوقات از یک طرف به طرف دیگر سر، جابه‌جا می‌شود.

درد میگرن چقدر طول می‌کشد ؟

مدت زمان درد میگرن در افراد مختلف، متفاوت است. در گاهی بعد از ۴ ساعت آرام می‌شود و گاهی روزها فرد را اسیر خود می‌کند. این موضوع بستگی به فرد و شرایط جسمی او و میزان درگیری با میگرن و البته نوع میگرن او دارد.

سردرد سینوزیتی - درمان سردرد میگرنی

روش های خانگی درمان سردرد میگرنی

روش طب فشاری

از جمله روش هایی که برای درمان بیماری های زیادی از جمله میگرن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، در این روش نقاط خاصی از بدن باید تحریک شود که در نتیجه تحریک، انقباض بافت ها به پایان می رسد و باعث تسکین درد می شود.

این روش درمانی به این گونه است که: به طور معمول در ناحیه 1 تا 4 که این نقطه بین انگشت شست دست چپ و انگشت اشاره آن است، فشار ایجاد می شود. سپس با استفاده از دست راست، ناحیه مورد نظر را به صورتی که دردی نداشته باشد و به صورت دورانی فشار وارد می شود، انجام این عمل به بهبود میگرن شما کمک می کند. این روش بسیار ساده از روش های درمان سردرد میگرنی در منزل است که افراد می توانند به راحتی انجام دهند.

مطالعات مختلف تحقیقاتی در زمینه درمان سردرد میگرن با استفاده از طب فشاری نشان می دهد که انجام این عمل در منطقه پی سی 6، که بالاتر از ساعد و در ناحیه داخلی دست قرار گرفته، به بهبود درمان حالت تهوع ناشی از بیماری میگرن کمک می کند، یکی از این مطالعه ها، در سال 2012 انجام شده است.

سردرد چشمی - درمان سردرد میگرنی

روش تغییر رژیم غذایی

توجه به رژیم غذایی در افراد مبتلا به بیماری میگرن بسیار اهمیت دارد و می تواند به بهبود این بیماری کمک کند، در واقع افرادی که ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری میگرن باشند می توانند با رعایت رژیم غذایی از مبتلا شدن به میگرن پیشگیری نمایند.

از جمله غذاهای متداولی که در ایجاد بیماری میگرن نقش دارند، می توان به: انواع شکلات ها، غذاهای فرآوری شده با افزودنی های بیش از حد، نوشیدنی ها الکلی و حاوی کافئین، اشاره کرد. این افراد برای جلوگیری از ابتلا به سردردهای میگرنی باید از خوردن غذاهای پرچرب، غذاهای شیرین به صورت همیشگی خودداری نمایند. در واقع عادت به رژیم های غذایی با حداقل ارزش تغذیه ای و ریسک بالا در افزایش ابتلا به بیماری ها، خطر ابتلا به میگرن را نیز افزایش می دهد.

روش استفاده از روغن

از متداولترین روش های درمان سردرد میگرنی در منزل استفاده از روغن است، که نحوه استفاده آنها متفاوت است. ماساژ دادن نواحی درد با برخی از روغن ها در بهبود درد می تواند کمک کننده باشد، همچنین، نتایج مطالعه تحقیقاتی بر روی یک جمعیت در اروپا نشان داده است که استفاده از روغن اسطوخودوس، به صورت استنشاقی، در افراد مبتلا به سردردهای میگرنی در بهبود درد آنها بسیار موثر بوده است. ماساژ روغن اسطوخودوس برای بهبود درد میگرن نیز موثر واقع می شود.

روش درمان با زنجبیل

زنجبیل از جمله گیاهان دارویی است که سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی می باشد و استفاده از آن در تهیه داروهای درمانی بسیار پرکاربرد می باشد. روش درمان سردرد میگرنی در منزل با استفاده از زنجبیل، می تواند از داروهای درمانی نیز موثرتر باشد! زیرا تاثیر زنجبیل در درمان سردرد میگرنی، توسط مطالعات مختلف به اثبات رسیده است. زنجبیل یک ماده گیاهی بدون هیچ گونه عارضه ای است. ولی افرادی که به این گیاه آلرژی دارند باید از خوردن آن پرهیز نمایند.

درمان خانگی سردرد - درمان سردرد میگرنی

روش مدیریت استرس

از عوامل ایجاد کننده میگرن به ویژه از نوع عصبی آن، داشتن استرس در زندگی میباشد. کنترل استرس و مدیریت آن به شما کمک می کند که به بهبود میگرن خود کمک کنید. همچنین در پیشگیری از این بیماری بسیار کمک کننده است. روش های مختلفی برای کنترل استرس وجود دارد که می توانید نوع مناسب آن را امتحان کنید.

انجام ورزش یوگا

این نوع ورزش برای درمان بسیاری از بیماری ها موثر است انجام این ورزش و حرکات کششی با افراد کمک می کند که بتوانند به راحتی میگرن خود را درمان نمایند.

استفاده از ویتامین‌های گروه B

ویتامین های گروه بی کمک می کنند که تعداد دفعات ایجاد میگرن و همچنین، شدت این بیماری کاهش پیدا کند. با توجه به اینکه این ویتامین ها در آب محلول می باشند، مقدار اضافی آنها همراه با ادرار از بدن دفع می شود.

نوشیدن آب کافی

شاید نوشیدن آب کافی مانع از ایجاد بیماری های میگرنی شود، و یک درمان سردرد میگرنی در منزل همین نوشیدن آب باشد، گرچه یک راه ساده است ولی اهمیت و تاثیر آن بی نظیر است.

استفاده از کمپرس سرد و گرم برای درمان میگرن

کمپرس سرد و گرم می تواند باعث کاهش سردردهای میگرنی شود. این کمپرس ها یا به صورت تکی یا همراه با هم، می توانند باعث بهبود میگرن در افراد شوند. ممکن است برخی از افراد فقط کمپرس سرد استفاده نمایند ولی این دو کمپرس با هم نیز می تواند به بهبود سردرد کمک کند.

درمان سردرد میگرنی با طب سنتی

ماساژ

یکی از روش های درمان سردرد میگرنی در منزل که اکثر افراد هنگام احساس درد از آن استفاده می کنند. ماساژ دادن ناحیه های مختلف مانند: گردن و ماهیچه های شانه، به درمان و بهبود بیماری میگرن کمک می کند. انجام دادن ماساژ باعث کاهش استرس می شود که این عامل خود در بهبود بیماری موثر است. استفاده از دستگاه های دستی ماساژ در منزل می تواند برای شما راحت باشد و همچنین می توانید از افرادی که در این زمینه مهارت و تجربه دارند کمک بگیرید.

درمان سردرد و میگرن با تغییر سبک زندگی

سایر روش‌های تغییر سبک زندگی می‌تواند در کمتر شدن شدت و علائم میگرن کمک کنند، که شامل موارد زیر است:

 1. مدیریت استرس و تکنیک‌های آرام‌سازی و بیوفیدبک و سایر اشکال آموزش آرام‌سازی روش‌هایی را برای مقابله با شرایط استرس زا به شما می‌آموزد که ممکن است به کاهش میگرن شما کمک کند.
 2. مبتلایان می‌توانند برای کاهش شدت علائم، از روش‌هایی مثل استراحت کردن در یک اتاق تاریک، ماساژ دادن سر و قرار دادن یک پارچه خنک و نمدار بر روی پیشانی یا پشت سر به درمان سردرد میگرنی کمک می‌کند.
 3. زیاد یا کم نخوابید. روزانه یک برنامه ثابت خواب و بیداری را تنظیم و دنبال کنید.
 4. سعی کنید هر روز وعده‌های غذایی را در یک زمان مشخص بخورید.
 5. به مقدار زیاد مایعات بنوشید. هیدراته ماندن، به ویژه با آب، ممکن است کمک کند.
 6. یک دفتر خاطرات سردرد داشته باشید. حتی پس از مراجعه به پزشک، در دفتر خاطرات سردرد خود را ثبت کنید. این به شما کمک می کند تا در مورد عوامل ایجاد کننده میگرن و موثرترین روش درمانی بیشتر بدانید.
 7. به طور منظم تمرین کن. ورزش هوازی منظم تنش را کاهش می‌دهد و می‌تواند به جلوگیری از میگرن کمک کند. در صورت موافقت پزشک، فعالیت هوازی مورد علاقه خود را مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری انتخاب کنید. به آرامی گرم شوید، زیرا ورزش ناگهانی و شدید می‌تواند سردرد ایجاد کند.
 8. ویزیت منظم توسط پزشک معالج

درمان سردرد میگرنی با روش خانگی

درمان میگرن در طب سنتی با داروهای گیاهی

اولین و مهم‎ترین نکته، پیش از استفاده از داروهای گیاهی، مراجعه به پزشک است. هر نوع میگرن، درمان خاص خودش را دارد. ممکن است یک درمان سنتی برای نوع خاصی از میگرن، موثر باشد اما در نوعی دیگر هیچ کارآمدی نداشته باشد.

پس حتما درمان‌های گیاهی و سنتی را بدون تجویز پزشک این حوزه، به کار نبرید. برای درمان میگرن چه بخوریم؟ در طب سنتی، نسخه‌های گیاهی گوناگونی به صورت خوراکی و غیرخوراکی وجود دارد.

 1. روغن اسطوخودوس: بوی اسطوخودوس، خاصیت آرام‌بخش دارد. کافی است چند قطره روغن اسطوخودوس را روی یک دستمال ریخته و آن را بو کنید. یا مقداری از آن را در یک ظرف آب جوش ریخته و بخار آن را استنشاق کنید. ماساژ با روغن اسطوخودوس هم در کم کردن میزان درد میگرن موثر است.
 2. دمنوش زنجبیل برای میگرن
 3. دارچین: این ادویه خوش بو، یکی از بهترین ادویه‎‌ها در درمان بسیاری از بیماری‌هاست.  مقداری پودر دارچین را با آب مخلوط کرده و به شکل خمیر درآورید. خمیر را روی پیشانی و شقیقه مالیده و آن را ماساژ بدهید. سپس با آب گرم صورتتان را بشویید. خاصیت آرام‌بخشی و مسکن بودن دارچین، باعث کم شدن درد خواهد شد.
 4. روغن آویشن: ماساژ مقداری از روغن آویشن روی پیشانی نیز در کم شدن سردرد کمک می‌کند.
 5. ریحان: این سبزی خوش عطر، خاصیت ضد درد دارد. با مصرف ریحان همراه با غذای روزانه، به کم شدن درد میگرن می‌توان کمک کرد. نوشیدن دمنوش ریحان نیز برای کنترل سردرد توصیه می‌شود.
 6. سرکه سیب برای میگرن: سرکه سیب نیز این خاصیت شفا بخش سیب را دارد. ترکیب سرکه سیب با عسل و لیمو ترش، به کم شدن درد کمک می‌کند.
 7. نمک دریایی: ترکیب آب، نمک دریایی و لیموترش، یک شربت موثر در کم کردن درد میگرن را بوجود می‌آورد.
 8. نعناع: دمنوش برگ نعناع تازه همراه با عسل، یکی دیگر از نوشیدنی‎‌هایی است که برای کنترل درد میگرن توصیه می‌شود.
 9. قهوه: کافئین موجود در قهوه، باعث کنترل درد میگرن می‌شود.
 10. بابونه: این گیاه خاصیت بسیار زیادی برای تسکین دردهای التهابی دارد. دمنوش بابونه برای کم کردن درد میگرن توصیه می‌شود. به خصوص در زنانی که دچار میگرن قاعدگی هستند، دمنوش بابونه تاثیر بسیار زیادی در کم کردن این درد دارد.

داروی درمان سردرد میگرنی

تفاوت میگرن و سردرد چیست ؟

در حالی که برخی افراد از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، بین میگرن و سردرد تفاوت وجود دارد.

میگرن یک بیماری مغزی است. این یک تشخیص بالینی است و محققان درک خوبی از تغییراتی که در سیستم عصبی در طول حمله میگرن رخ می‌دهد دارند. این «فقط یک سردرد» نیست. حملات میگرن می‌تواند ناتوان‌کننده باشند و اغلب شامل مجموعه‌ای از علائم به جز سردرد هستند.

اگرچه محققان درک خوبی از تغییراتی که در سیستم عصبی در طول حمله میگرن رخ می‌دهد دارند، اما این تغییرات در اسکن یا آزمایش خون دیده نمی‌شود. بنابراین پزشکان میگرن را بر اساس مجموعه‌ای از علائم خاص تشخیص می‌دهند نه بر اساس نتایج آزمایش.

سردرد یک اصطلاح عمومی برای توصیف میگرن است. اما همه سردردها میگرن نیستند.

سایر روش‌ های درمان میگرن

روش‌های درمان سردرد که پس از معاینه و با توجه به نوع و شدت سردرد می‌توان استفاده نمود شامل موارد زیر است:

 1. نوروفیدبک
 2. دستگاه rtms

درمان سردرد میگرنی با روش های پزشکی

درمان سر درد با نوروفیدبک ilf

دستگاه نوروفیدبک ilf به علت اینکه روشی مبتنی بر علائم و فردی است، بسیار موثر‌تر از سایر روش‌های نوروفیدبک عمل می‌کند و در حال حاضر موثرترین روش نوروفیدبک درمانی در دنیاست.

نوروفیدبک ILF مانند آینه‌ای برای مغز عمل می‌کند و با نشان دادن عملکرد مغز به خودش، باعث بهبود و درمان فرد می‌شود که به این فرآیند خود تنظیمی می‌گویند.

درمان سردرد با دستگاه rtms

تحریک مغناطیسی مغز یک روش درمان غیر دارویی و غیر تهاجمی، بدون درد با اثربخشی سریع جهت تحریک مغز است که می‌توان برای بهبود علائم و درمان طیف وسیعی از بیماری‌های مغز و اعصاب مورد استفاده قرار گیرد. از دستگاه rtms معمولا زمانی استفاده می‌شود که سایر روش‌های درمانی موثر نبوده باشند.

عوامل تشدید کننده میگرن

طبق مطالعات انجام شده استرس، قاعدگی، محرک های بینایی، تغییرات آب و هوایی، نیترات ها، گرسنگی و شراب عوامل محرک احتمالی میگرن هستند، در حالی که اختلالات خواب  محرک های احتمالی میگرن هستند. سیگار کشیدن، بوها، شکلات و تیرامین به عنوان محرک های میگرن یا سردرد عمومی ثابت نشده بودند.

درمان سردرد میگرنی مردان

چه عواملی باعث بروز میگرن می‌شوند ؟

علت‌های مختلفی برای بروز میگرن وجود دارد که نمی‌توان هیچ‌کدام را به طور قطع، به عنوان علت میگرن معرفی کرد. اما بعضی از آن‌ها عمومیت بیشتری دارند و در مبتلایان به این بیماری، بیشتر دیده شده است. از میان آن‌ها به این عوامل می‌توان اشاره کرد:

 1. سابقه خانوادگی : در بسیاری از افراد مبتلا به میگرن، سابقه وجود این بیماری در یکی از اعضای نزدیک خانواده دیده شده است.
 2. تغییر الگوی خواب: کم‌خوابی‌های طولانی مدت، و تغییر زمان خواب، مثلا بیداری شبانه، از دلایل شروع میگرن است.
 3. وجود ادویه‌های زیاد در غذا
 4. تغییرات دمای هوا
 5. گرسنگی طولانی مدت
 6. نور زیاد چراغ‌ها
 7. کم شدن آب بدن
 8. تغییرات هورمونی به خصوص در خانم‌ها، برای مثال، بارداری، یائسگی یا میگرن دوران قاعدگی
 9. صداهای بسیار بلند
 10. عوارض بعضی از داروها
 11. مصرف الکل یا سیگار و در بعضی مواقع کافئین
 12. غذاهای مانده و چرب
 13. پنیر
 14. بوهای تند و خاص
 15. استرس

درمان سردرد میگرنی در بارداری

چگونه از میگرن پیشگیری کنیم ؟

پزشکان و خود بیماران بهترین راه مبارزه با میگرن را پیشگیری از آن می‌دانند. بیمار می‌داند که باید تلاش کند درد شروع نشود. به این منظور راه‌کارهای مختلفی از سوی پزشکان توصیه می‌شود.

گاهی خود بیمار نیز با توجه به شرایط خود، پیشگیری‌هایی را انجام می‌دهد. در اولین قدم، بیمار باید بداند چه عواملی باعث بروز سردرد میگرنی در او می‌شود. با شناسایی این عوامل، آن‌ها را از زندگی خود حذف می‌کند.

 • تغییرات مختلف در سبک زندگی، مانند تصحیح الگوی خواب و تغذیه، اولین قدم در پیشگیری از میگرن است.
 • نوشیدن مقدار زیاد آب در طول شبانه روز، یکی از مواردی است که به کاهش دفعات درد میگرنی کمک می‌کند.
 • ورزش و مراقبه، از دیگر مواردی است که به جلوگیری از میگرن کمک می‌کند.
 • پزشکان بعضی از داروها را نیز برای پیشگیری از درد توصیه می‌کنند. مکمل‌های ویتامین B12، داروهای ضد افسردگی، داروهای مسکن التهابی و موارد دارویی دیگر که با توجه به منشا سردرد میگرنی برای فرد تجویز می‌شوند.
 • ترک سیگار و الکل
 • کم کردن اضطراب و استرس
 • حذف نکردن وعده‌های غذایی در طول شبانه روز
 • و سایر روش‌های پیشگیری از سردرد میگرنی

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار