|
|
کدخبر: ۱۸۵۶۴۹

از بین بردن جرم کتری یکی از معضلاتی است که خانم‌ های خانه دار با آن روبرو می‌شوند اما با چند ترفند ساده می توانید رسوب زدایی کنید.

از بین بردن جرم کتری از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده طولانی مدت از کتری موجب ایجاد گچ و رسوب در آن می‌شود. به‌همین دلیل، نگهداری کتری و اطلاع از نحوه‌ی از بین بردن جرم کتری باید جدی گرفته شود.

ترفند های از بین بردن جرم کتری

جرم زدایی کتری - از بین بردن جرم کتری

استفاده از حلال های آهک

ساده ترین روش برای از بین بردن رسوبات درون کتری و سماور استفاده از حلال های آهک است ، اما برای حفظ بهداشت و سلامتی بهتر است برای رسوب زدایی از راه های طبیعی و سالم استفاده کنید.

ترفند های پاک کردن چرک یقه را در امیدنیوز بخوانید.

داغ کردن کتری

برای از بین بردن جرم های آهکی ، کتری را داغ کنید سپس درون آن آب یخ بریزید تا جرم ها از جدار کتری جدا شوند. در این روش اگر کتری بیش از حد داغ شود لحیم آن از بین می رود.

ریختن سرکه در کتری

برای رسوب زدایی کتری و سماور مقداری سرکه درون آنها بریزید و بگذارید 10 دقیقه بجوشد. سپس آب آن را خالی کرده و بشویید دوباره کتری را از آب پر کنید و اجازه دهید ، بجوشد تا بوی نامطبوع سرکه از داخل کتری رفع شود.

از بین بردن جرم کتری با سرکه

استفاده از فلس صدف

برای از بین بردن رسوب کتری و جلوگیری از رسوب مجدد آن ، درون کتری یا سماور فلس صدف یا همان گوش ماهی بریزید تا آهک موجود در آب را به خود جذب نمایند. برای اینکه کتری های نو رسوب را به خود جذب نکنند ، می توانید از این روش استفاده کنید.

استفاده از جوش شیرین

می توانید برای جرم گیری کتری و سماور مقداری جوش شیرین را در آب حل کنید. مقدار آب باید دو برابر جوش شیرین باشد. می توانید این کار را چند بار تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. 

استفاده از سیب زمینی رنده شده

برای رسوب زدایی از سیب زمینی رنده شده استفاده کنید. با توجه به اندازه کتری دو یا سه سیب زمینی رنده کرده و درون کتری بریزید سپس اجازه دهید با آب به مدت نیم ساعت بجوشد، درون کتری یک تکه زاج سفید کوبیده شده ریخته و بگذارید نیم ساعت دیگر بجوشد سپس آب کتری را خالی کرده و آن را بشویید و آب تازه درون آن پر کنید و دوباره بجوشانید.

از بین بردن رسوب کتری نوشابه

یکی از روش‌های جالب از بین جرم آهکی درون کتری و سماور استفاده از نوشابه است. جهت به کار بردن این شیوه باید درون کتری یا سماور جرم گرفته را از نوشابه پر کنید و روی شعله گاز قرار دهید تا به نقطه جوش برسد. بعد از اینکه چند دقیقه از زمان جوشاندن کتری گذشت آن را از روی شعله بردارید و اجازه دهید درجه حرارت محلول پایین آید. در این شیوه از رسوب زدایی کتری و سماور پس از گذشت یک ساعت کتری را بشویید و آبکشی کنید. با کمک این شیوه کلیه جرم‌های کتری و سماور از بین خواهد رفت.

از بین بردن جرم کتری با نوشابه

از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو

برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور از چند عدد لیموترش یا آبلیمو (کامل یا قاچ شده) استفاده کنید. در این روش لیموها را درون آب کتری ریخته و آب را 10 دقیقه بجوشانید تا رسوب کتری کنده شود. 

قرار دادن کتری در فریزر

اگر کتری کوچک است و مقدار رسوبات آن کم است ، درون آن آب بریزید و نصف روزکتری را در جایخی یخچال قرار دهید. سپس آن را بشویید و با آب پر کنید و بگذارید به جوش بیاید تا جرم آهکی آن از بین برود.

حرارت دادن کتری

برای از بین رفتن جرم آهکی کتری چند دقیقه سماور یا کتری را بدون آب حرارت دهید سپس داخل آن را با آب سرد پر کنید تا جرم ها از دیواره کتری کنده شود. 

برای جلوگیری از رسوب گرفتن کتری نو

درون آن گوش ماهی بیاندازید. گوش ماهی ها آهک موجود در آب را به خود جذب، و از رسوب گرفتن کتری و سماور جلوگیری می کنند.

روزی یکبار کتری را با حوله مرطوب تمیز و با یک حوله نرم خشک کنید.

برای جرمگیری کتری و سماور آن را محکم نسایید و از شوینده های صنعتی استفاده نکنید.

از بین بردن جرم کتری و چایساز

چگونه از ایجاد رسوب و جرم جدید در کتری و سماور جلوگیری کنیم ؟

برای جلوگیری از رسوب و جرم جدید در کتری و سماور، می‌توانید روش‌های مختلفی را پیش بگیرید که شما را از شر رسوبات مجدد نجات دهد. در ادامه دو روش را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

روش اول 

در این روش برای جلوگیری از تشکیل رسوب آهک در سماور یا کتری بایستی به صورت منظم، کتری را شسته و خشک کنید. در صورتی که آب در کتری باقی بماند، رسوب کتری را شدیدتر می‌کند. در نتیجه اگر حوصله دارید، پس از هر بار استفاده از کتری، آن را شسته و به طور کامل خشک کنید تا از رسوب بستن آب در کف آن جلوگیری شود.

روش دوم

روش دیگری که می‌توانید پیش بگیرید استفاده از نرم کننده آب است. بله درست شنیدید، نرم کننده آب! با کمک این محلول، مواد سختی که در آب شرب مورد استفاده ما وجود دارد، از بین رفته و آن را تبدیل به آب نرم می‌کند. در نتیجه میزان رسوب بستن در کتری یا سماورتان کمتر می‌شود، چراکه آهک آب کاهش پیدا می‌کند. ضمن اینکه می‌توانید طعم دلپذیرتری از چای را با این آب نرم میل کنید، چون دیگر اثری از آهک یا مواد اضافه در آن نیست.

رسوب کتری مفید است یا مضر ؟

برخی دیگر از پزشکان بر این باورند که بدن ما به تمام املاح موجود در آب احتیاج ندارند و مصرف املاح موجود در آب موجب افزایش املاح معدنی در بدن انسان می شود و به همین دلیل افراد دچار بیماری هایی مانند نارسایی کلیه و تضعیف سیستم عصبی و حرکتی می شوند.

تراکم و رسوب کلسیم در آب موجب بیماری هایی خطرناک می شود و برای بیماران کلیوی خطرناک است.وجود سدیم موجود در آب تاثیرات مخربی بر سیستم گوارش می گذارد. همچنین وجود رسوبات باعث تغییر طعم آب می شود و کیفیت آن را پایین می آورد.

از بین بردن جرم کتری - جرم زدایی سماور

رسوبات ضخیم مانند یک عایق عمل می کنند و سبب می شوند که تبادل حرارتی بین دیواره کتری و آب دیرتر اتفاق بیفتد و انرژی بیشتری صرف جوش آوردن آب شود.

همچنین وجود رسوب در کتری باعث می شود دیواره درونی کتری دچار خوردگی شود. به شما پیشنهاد می کنیم بیش از اندازه روی رسوب کتری حساس نباشید و زمانی که رسوبات در کتری ضخیم شد اقدام به تمیز کردن کتری کنید.

در نهایت باید مثل همیشه و طبق روال تمامی مطالب نمناک خاطر نشان کنیم تنها فردی که می تواند تشخیص دهد چه چیزی برای شما مفید یا مضر است تنها پزشکی است که شما را از نزدیک معاینه می کند و به وضعیت جسمی شما واقف است و تمامی این نکات و توضیحات تنها جنبه ی اطلاع رسانی و افزایش آگاهی شما را دارند.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار