|
|
کدخبر: ۱۸۵۶۸۶

از بین بردن رسوب کتری دیگر چالش خانم های خانه دار نیست! زیرا با روش های خانگی به راحتی می توانید جرم زدایی کند.

از بین بردن رسوب کتری از واجبات است. وجود رسوب کتری می تواند باعث ابتلا به سنگ کلیه و بسیاری از بیماری های دیگر شود. بنابراین با روش هایی که امیدنیوز در اختیارتان قرار می دهد رسوب کتری را از بین ببرید.

روش های خانگی از بین بردن رسوب کتری

جرم کتری - از بین بردن رسوب کتری

از حلال‌ های آهک استفاده کنید

یکی از ساده‌ترین شیوه‌ها جهت از بین بردن رسوبات آهکی داخل کتری و سماور به کار بردن حلال‌های آهک خواهد بود. البته برای اینکه بهداشت و سلامتی حفظ شود بهتر است جهت رسوب زدایی از شیوه‌های سالم و طبیعی استفاده شود.

کتری و سماور را داغ کنید

اگر تصمیم دارید رسوبات درون کتری و سماور را از بین ببرید پیشنهاد می‌شود که آن را داغ کنید. برای این کار باید داخل آن آب سرد بریزید تا تمام جرم‌ها از جداره آن جدا شود. ذکر این نکته ضروری است اگر در این شیوه کتری بیش از حد داغ شود احتمال از بین رفتن لحیم آن زیاد خواهد بود.

رسوب‌ زدایی با مخلوط سرکه و آب

از آنجایی که اکثر افراد در یخچال‌های خود همیشه سرکه دارند اولین دستورالعمل ساده، ارزان و بدون دردسری که می‌توانند از آن برای از بین بردن رسوب کتری بهره ببرند مخلوطی از آب و سرکه سفید است.

این ترکیب از نصف سرکه سفید و نصف آب تشکیل شده است. اگر کتری کوچکی دارید، مخلوط ۲ لیوان سرکه سفید و ۲ لیوان آب کافی است.

این مخلوط را داخل کتری بریزید و بگذارید یک شب تا صبح خیس بخورد. رسوبات آهک طی این مدت به راحتی جدا می‌شوند و کتری به شکوه قبلی بازمی‌گردد.

نکاتی که باید در این روش درنظر بگیرید این است که اولاً مطمئن شوید کتری از برق جدا شده باشد و ثانیاً یک یادداشت روی آن قرار دهید تا هیچ کس به طور تصادفی از آن استفاده نکند.

جرم زدایی کتری - از بین بردن رسوب کتری

برای اینکه بو و باقی مانده سرکه در کتری را از بین ببرید باید آن را به خوبی با آب سرد بشویید. بهتر است آب ساده را هر چند بار که لازم است در کتری بجوشانید تا مزه سرکه کاملاً از بین برود.

ریختن آب و سرکه داخل کتری و جوشاندن آب به مدت یک ساعت، روش مشابه دیگری است که می‌توانید با استفاده از آن به نتیجه دلخواهتان برسید. در آخر نیز بهتر است قسمت بیرونی کتری را نیز با حوله خشک کنید.

از فلس صدف استفاده کنید

از جمله روش‌های دیگر از بین بردن رسوب کتری و سماور استفاده از فلس صدف است. جهت این کار باید فلس صدف را داخل کتری و سماور بریزید تا رسوبات آهکی جذب آن شود. یکی از راهکارهایی که باعث می‌شود کتری و سماور جدید رسوبات را به خود جذب نکند و رسوب جدید نیز درون آن تشکیل نشود نیز همین روش است.

جوش شیرین را فراموش نکنید

 
استفاده از جوش شیرین یکی دیگر از راهکارهای از بین بردن رسوبات آهکی کتری و سماور است. برای این کار لازم است که ابتدا مقدار مشخصی از جوش شیرین را در آب حل کنید و درون کتری بریزید. میزان آب باید دو برابر میزان جوش شیرین باشد. اگر این شیوه را جهت از بین بردن رسوبات انتخاب کرده‌اید باید بدانید که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چندین بار مراحل ذکر شده را انجام دهید.

سیب زمینی رنده شده

استفاده از سیب زمینی رنده شده راه حل دیگری جهت از بین بردن رسوب کتری و سماور است. جهت انجام این کار باید با در نظر گرفتن اندازه کتری تعداد دو یا سه عدد سیب زمینی را درون آن رنده کنید. در مرحله بعد باید بگذارید به مدت نیم ساعت همراه با آب به جوش آید. در این شیوه رسوب زدایی کتری و سماور باید بعد از گذشت نیم ساعت داخل کتری یک تکه زاج سفید که از قبل کوبیده‌اید بریزید و دوباره اجازه دهید به مدت نیم ساعت دیگر به جوش آید. سپس آب درون کتری را خالی کنید و آن را خوب بشویید و در نهایت آب تازه داخل کتری ریخته و مجددا بجوشانید.

از بین بردن رسوب کتری و چایساز - از بین بردن رسوب کتری

با کمک آبلیمو

در صورتی ‌که درون کتری و سماور شما رسوب آهکی ضخیمی تشکیل شده بود می‌توانید از لیموترش یا چند قطره آبلیمو استفاده کنید. اگر از لیموترش استفاده می‌کنید روش انجام این کار بدین شکل است که باید چند عدد لیمو را در داخل کتری بریزید و اجازه دهید به مدت ده دقیقه بجوشد تا رسوب ضخیم کتری از جداره آن جدا شود.

از بین بردن رسوب کتری با پوست هندوانه

اگر به دنبال یک روش عالی و کارآمد برای از بین بردن رسوب سماور هستید، پوست هندوانه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. بعد از خوردن هندوانه، پوست آن را دور نیاندازید، از آن هم استفاده کنید. پوست هندوانه را برداشته و آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید. درون کتری و سماور را با آب پر کرده و قطعات هندوانه را درون آن بریزید.

برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و رسوب گیری سماور هیچ گاه از چاقو استفاده نکنید

استفاده از چاقو برای رسوب زدایی کتری، روشی بسیار خطرناک است. جدا از آسیب و خسارتی که به کتری وارد می‌کنید ممکن است دست شما نیز در این پروسه آسیب ببیند. بهتر است برای رسوب گیری کتری، از مواد طبیعی گفته شده استفاده کنید. لیمو، جوش شیرین و پوست هندوانه می‌توانند به شما برای رسوب گیری شیر سماور و جرم گیری کتری و رسوب زدایی ضخیم کتری به شما کمک کنند.

امیدوار هستیم حداقل یکی از این ترفند‌های رفع رسوب و جرم گیری کتری و سماور و روش‌های ساده از بین بردن رسوب ضخیم کتری و سماور و رسوب گیری شیر سماور به شما کمک کرده باشد. همان‌طور که مشاهده کردید، برای جرمگیری کتری، رسوب گیری کتری، و رسوب گیری سماور نه نیازی به محکم سابیدن است؛ و نه شوینده‌های صنعتی. این جرم‌های به‌ظاهر سرسخت را با ترفند‌های خاص و موادی که همیشه در خانه موجود هستند، پاک خواهند شد.

جهت رفع رسوب کتری آن را درون فریزر قرار دهید

از این روش زمانی می‌توانید جهت رفع رسوب داخل کتری استفاده کنید که ابعاد آن کوچک باشد و مقدار رسوب کمی در داخل آن تشکیل شده باشد. جهت انجام این کار لازم است که ابتدا درون کتری را با آب پر کنید و حدود یک روز داخل فریزر یخچال قرار دهید. در مرحله بعد کتری را بشویید و درون آن را با آب پرکنید، اجازه دهید آب به نقطه جوش برسد تا تمامی جرم‌های آهکی آن از بین بروند.

از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو - از بین بردن رسوب کتری

نوشابه، روش فوری

یکی از روش‌های جالب از بین جرم آهکی درون کتری و سماور استفاده از نوشابه است. جهت به کار بردن این شیوه باید درون کتری یا سماور جرم گرفته را از نوشابه پر کنید و روی شعله گاز قرار دهید تا به نقطه جوش برسد. بعد از اینکه چند دقیقه از زمان جوشاندن کتری گذشت آن را از روی شعله بردارید و اجازه دهید درجه حرارت محلول پایین آید. در این شیوه از رسوب زدایی کتری و سماور پس از گذشت یک ساعت کتری را بشویید و آبکشی کنید. با کمک این شیوه کلیه جرم‌های کتری و سماور از بین خواهد رفت.

رسوب کتری مفید است یا مضر ؟

برخی دیگر از پزشکان بر این باورند که بدن ما به تمام املاح موجود در آب احتیاج ندارند و مصرف املاح موجود در آب موجب افزایش املاح معدنی در بدن انسان می شود و به همین دلیل افراد دچار بیماری هایی مانند نارسایی کلیه و تضعیف سیستم عصبی و حرکتی می شوند.

تراکم و رسوب کلسیم در آب موجب بیماری هایی خطرناک می شود و برای بیماران کلیوی خطرناک است.وجود سدیم موجود در آب تاثیرات مخربی بر سیستم گوارش می گذارد. همچنین وجود رسوبات باعث تغییر طعم آب می شود و کیفیت آن را پایین می آورد.

رسوبات ضخیم مانند یک عایق عمل می کنند و سبب می شوند که تبادل حرارتی بین دیواره کتری و آب دیرتر اتفاق بیفتد و انرژی بیشتری صرف جوش آوردن آب شود.

همچنین وجود رسوب در کتری باعث می شود دیواره درونی کتری دچار خوردگی شود. به شما پیشنهاد می کنیم بیش از اندازه روی رسوب کتری حساس نباشید و زمانی که رسوبات در کتری ضخیم شد اقدام به تمیز کردن کتری کنید.

از بین بردن رسوب کتری با سرکه

چگونه از رسوب گرفتن سماور و کتری نو جلوگیری کنیم ؟

  • از شوینده های صنعتی استفاده نکنید.
  • هر روز کتری و سماور را با حوله مرطوب تمیز و با یک حوله نرم خشک کنید.
  • درون آن کتری و سماور گوش ماهی بیاندازید تا آهک موجود در آب را به خود جذب کند.

نکات مهم برای جلوگیری از رسوب گرفتن کتری و سماور

برای جلوگیری از رسوبی شدن ظروف، درون آن ها ۳ تا ۴ عدد گوش ماهی بیاندازید. گوش ماهی ها آهک موجود در آب را به خود جذب می کنند. سعی کنید روزی یکبار کتری را با حوله مرطوب تمیز و با یک حوله نرم خشک کنید. همچنین برای جرمگیری کتری و سماور آن را محکم نسایید و از شوینده های صنعتی استفاده نکنید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار