|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۰۸

نگهداری دارو در منزل نیازمند داشتن اطلاعات کافی از شرایط ماندگاری دارو دارد که در امیدنیوز به آن پرداخته ایم.

اکثر افراد در نگهداری دارو در منزل مرتکب اشتباهات زیادی می شوند. آیا نگهداری دارو در یخچال کار درستی است؟ باید ها و نباید های نگهداری از دارو را در امیدنیوز بخوانید.

مقاومت میکروبی چیست ؟

مقاومت میکروبی به این معناست که دوران درمان بیماری‌های عفونی بیشتر شود، این داروها نباید به هیچ عنوان در زباله‌های معمولی دفع شوند، زیرا این داروها سرطانزا هستند و از طبیعت حذف نمی‌شوند.

قرص و دارو - نگهداری دارو در منزل

چه داروهایی را باید خانه تکانی کرد ؟

- داروهای دارای برچسب‌های ناخوانا

- داروهای تغییر رنگ یافته یا بد بو

- داروهایی که با مصرف آن دچار حساسیت و عوارض شده اید

- داروهای دارای آنتی بیوتیک و نسخه‌ای

- سرنگ، دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته است

بهترین روش نگهداری دارو در منزل

در بیشتر خانه ها قدری دارونگهداری می شود.این دارو ها معمولاً در یخچال یا در جعبه ی کمک ها ی اولیه گذاشته می شوند و معمولاً شامل باقی مانده ی داروهائی است که به طور ناقص مصرف شده اند.

نحوه نگهداری همه داروها در بروشور داخل جعبه آن ها نوشته شده است افرادی که داروها را با جعبه آن خریداری می کنند باید با توجه به نوشته داخل جعبه کنند و دارو را در شرایط مناسب نگهداری کنند و یا در موقع خرید داروها از داروساز، راهنمایی لازم را کسب کنند.

سه عامل نور، دما، رطوبت در نگهداری قرص ها حائز اهمیت است. بهتر است داروها را در کابینت های خنک و در محافظت از نور و رطوبت قرار دهید و داروها در کابینت بالای اجاق گاز، سینک ظرفشویی، حمام و سرویس بهداشتی نگذارید زیرا گرما و رطوبت سبب تخریب داروها شده و باعث می شود که داروها دیگر کارایی مناسبی در بدن نداشته باشند.

عوامل زیادی که داروها در خانه های ما طولانی مدت نگهداری می شود این است که ما برای هر بیماری از جمله سردرد و سرماخوردگی از داروهای بدون نسخه پزشک به وفور استفاده می کنیم درحالی است که بیش از 70 تا 80 درصد موارد سرماخوردگی ها ویروسی است و به مصرف دارو نیاز ندارد.

دارو - نگهداری دارو در منزل

نگهداری داروها در یخچال نباید طولانی باشد

علیمرادیان اظهار داشت: نگهداری داروها در یخچال دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد فقط برای داروهایی که یخچالی  هستند، ضروری بوده، زیرا یخچال مانند حمام دارای رطوبت  بوده و باعث می شود دارو زودتر از رسیدن تاریخ انقضا و بسته بندی خراب شود.

وی تاکید کرد: اگر داروی مورد نظر جزو لیست داروهای قابل دور ریختن در زباله باشد، داروها را بدون خرد کردن قرصها و کپسولها، از بسته بندی اصلی خارج  و با مواد ناخوشایندی مانند تفاله چای مخلوط کنید. مخلوط را در کیسه پلاستیکی دربسته قرار دهید و سپس داخل سطل زباله بیندازید.

به گفته این داروساز، شربت متادون که برای درمان نگهدارنده اعتیاد به مواد مخدر توسط پزشک تجویز می شود بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان نباید این دارو را در یخچال و در دسترس کودکان و یا در ظروف مخصوص فرآورده های خوراکی و نوشیدنی مثل بطری نوشابه نگهداری کرد چون به اشتباه ممکن است خورده شود و باعث مرگ شود. پس برای انهدام آن  باید در فاضلاب ریخت و بطری را پس از آبکشی دور انداخت.

خطرات نگهداری دارو در منزل

 • استفاده مجدد ازانواع داروهایی که در خانه نگهداری می شوند کاربرد نادرست داشته و خطر مصرف دارو ها ی فاسد و تاریخ گذشته را هم به همراه دارد . همچنین استفاده از این داروها خود سرانه وبدون تجویز پزشک خواهد بود ، بنابراین سلامتی را به خطر می اندازد و مشکلاتی را به وجود می آورد.
 • خطر مصرف داروهای نگهداری شده شامل کودکان و افراد دچار اختلالات ذهنی نیز می شود زیرا این افراد ممکن است در صورت امکان دسترسی به داروها آنها را مصرف کنند.
 • مصرف بی رویه داروها موجب ایجاد مقاومت دارویی و آنتی بیوتیکی در بدن می شود و هنگام بیماری، دیگر مصرف این داروها ، پاسخگو نخواهد بود.
 • داروها، اولین عامل مسمومیت در کشور هستند که متاسفانه اغلب در این موارد به صورت عامدانه مصرف می شوند.
 • مصرف برخی از داروها پس از به انقضاء رسیدن علاوه بر کاهش اثرات دارویی آن ها می تواند سمی شود که از جمله آن ها می توان قرص های آهن، ویتامین A، ایندومتاسین و تتراسایکلین را نام برد.
 • هرچه داروهای بیشتری در خانه نگهداری شوند به همان نسبت، میزان احتمال مصرف آنها نیز بیشتر می شود .
 • هرچه میزان مصرف دارو در یک جامعه بیشتر باشد به همان اندازه فرهنگ جامعه پزشکی پایین تر است.

تاریخ انقضای دارو - نگهداری دارو در منزل

چه داروهایی را باید خانه تکانی کرد ؟

 • داروهای دارای برچسب های ناخوانا و داروهایی با بسته بندی دچار خراش را باید دور انداخت.
 • داروهای تغییر رنگ یافته یا بد بو را باید دور انداخت .
 • داروهایی که با مصرف آن دچار حساسیت وعوارض شده اید را باید دور انداخت.
 • نگهداری آنتی بیوتیک، داروهای نسخه ای و داروهای ممنوع در خانه، خطرناک است.
 • به تاریخ انقضای دارو توجه کنید و داروهای تاریخ گذشته را دور بیاندازید زیرا مصرف اینگونه داروها عوارض زیادی را به همراه دارد.
 • سرنگ و دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند. سرنگ و یا دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته و یا کاغذ پوشش آنها پاره شده باشد غیر استریل و غیر قابل استفاده است.
 • برای دور انداختن داروهای تاریخ انقضا گذشته آنها را از بسته بندی اصلی خارج کنید و داخل نایلون زباله بیندازند یا در چاه فاضلاب بریزید.
 • داروهایی غیر قابل استفاده در منزل که تاریخ انقضای آنان فرا نرسیده را به مراکز منتخب جمعیت هلال احمر اهدا کنید.

نکات نگهداری دارو در منزل

 • دارو ها را در داخل بسته بندی و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم آفتاب قرار دهید.
 • دارو ها که نیاز به نگهداری در یخچال دارند و روی بسته بندی آنها این موضوع درج شده است در یخچال نگهداری کنید. لازم است دارو در قسمت پایین درب یخچال که دمای آن قسمت پایین تر از 2 درجه می باشد قرار داده شود.
 • تارخ مصرف همه ی داروهای موجود در منزل را حداقل هر سه ماه یک باربررسی کنید.
 • پماد و کرم که ترک خورده یا سفت شده یا نشست کرده را دور بریزید.
 • هیچگاه دارویی را در جعبه داروی دیگری نگهداری نکنید.
 • داروها را در ظرف اصلی خود نگهداری کنید.

نگهداری داروها در هنگام مسافرت

هنگام مسافرت داروها را داخل داشبورد نگذارید، زیرا دارو ها به علت گرما، سرما یا بارانی بودن هوای بیرون و یا بخاری یا کولر خودرو، ممکن است آسیب ببیند. در صورت مسافرت هوایی به این علت که محفظه حمل بار هواپیما ممکن است طی پرواز خیلی سرد یا گرم شود داروها را در کیف دستی و در جعبه اصلی خود حمل کنید تا ماموران امنیتی فرودگاه متوجه شوند که با نسخه پزشک تهیه شده اند.

روش نگهداری دارو در منزل

حمل اشیاء تیز در هواپیما ممنوع است اما بیماران دیابتی می توانند انسولین، سوزن تزریق و سوزن قند خون را با خود داخل هواپیما ببرند. بنابراین در صورت ابتلا به دیابت، پزشک شما می تواند در یک نامه داروی مصرفی شما و وسائل مورد نیاز شما از جمله سرنگ و… بنویسد. هنگام سفر نسخه پزشک خود را هم همراه داشته باشید و به میزان کافی قرص و انسولین بردارید تا مشکلی برای شما پیش نیاید و در صورت نیاز بتوانید با نسخه پزشک مجدداً داروها را تهیه کنید.

اگر در طول مسافرت داروهای مصرفی تان در جعبه قرص قرار دهید حمل آن آسان و کم حجم می شود اما اگر در جاده دچار سانحه گردید و بسته بندی اصلی داروها را همراه خود نداشته باشید با مشکل جدی مواجه می شوید. در این صورت هیچ اطلاعی از سوابق پزشکی و دارویی شما در دسترس نیست و تشخیص دارویی که مصرف می کنید ممکن نیست ، بهتر است قبل از سفر یادداشتی از تمام داروهای مصرفی، داخل کیف دستی یا کیف پول خود بگذارید.

چطور داروها را منهدم کنیم  ؟

برخی از داروها به محیط زیست آسیب وارد می کنند و ضایعات دارویی در آب آشامیدنی وجود دارند پس باید برای پیشگیری از آلودگی محیط زیست برای دور ریختن داروهای تاریخ مصرف گذشته و داروهایی که دیگر به آن نیاز ندارید و… به طریق زیر عمل کنید:

• داروها را از جلد اصلی خارج کنید و داخل کیسه زباله بریزید.

• قرص ها را با زباله های دیگر مانند تفاله چای و قهوه مخلوط کرده و داخل کیسه یا ظرف سربسته بریزید.

• ریختن دارو ها در سرویس بهداشتی یا فاضلاب سبب ورود مستقیم آن به محیط زیست می گردد و در خصوص آنتی بیوتیک ها موجب مقاومت میکروبی می گرددبنابراین داروهای تاریخ گذشته و فاسد را به این شیوه دور نریزید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار