|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۱۵

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی از جمله کارهای بسیار ساده می باشد که با ترفندهای خانگی می توان آن را انجام داد.

برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی راه های گوناگونی وجود دارد که در این مقاله به معرفی و چگونگی انجام هر یک از آنها پرداخته ایم. با چند ترفند ساده که در امیدنیوز یادتان داده ایم حتی افراد مبتدی هم می توانند برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی اقدام کنند.

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

به طور کلی بوی بد ماشین‌ظرفشویی ناشی تجمع باکتری‌ها و قارچ‌ها در دستگاه و یا حتی لوله‌های آب است از این رو تمیز کردن ماشین ظرفشویی بسیار مهم است. بنابراین به محض اینکه متوجه بوی بد ماشین‌ظرفشویی خود شدید، تمامی قسمت‌های دستگاه را چک کرده و مطمئن شوید که مکان مناسب برای تجمع باکتری‌ها و انتشار بوی بد وجود ندارد. البته گاهی اوقات ترکیب شوینده‌های نامناسب و آب داغ نیز ممکن است بوی بدی ایجاد کند. بنابراین از این مورد نیز مطمئن شوید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی - تعویض فیلتر ماشین ظرفشویی

رایج‌ترین دلایلی که منجر به بو گرفتن ماشین ظرفشویی می‌شوند از قرار زیر هستند:

 • فیلترهای ماشین ظرفشویی کثیف شده است (ذرات غذا روی آن گیر کرده است).
 • سوراخ‌های بازوی اسپری با مواد غذایی مسدود شده است.
 • مشکلاتی در شیلنگ تخلیه به وجود آمده یا شیر جریان برگشتی در خط تخلیه مسدود شده است.
 • مهر و موم پایین درب باقی مانده مواد غذایی را به خود جذب می‌کند.
 • نمک کافی در ماشین ظرفشویی وجود ندارد.
 • دو طرف در و لبه در کثیف است.
 • اگر هیچ کدام از مشکلات فوق را مشاهده نکردید، به دنبال غذای مانده یا زباله زیر یا پشت ماشین ظرفشویی بگردید.

راهکارهای رفع بوی بد ظرفشویی

چیدمان ظرف در ماشین ظرفشویی - رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

1 . باز گذاشتن درب ماشین ظرفشویی

پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی، درب دستگاه را به مدت نیم ساعت باز بگذارید. باز گذاشتن درب ماشین ظرفشویی، باعث خارج شدن بخار و رطوبت دستگاه می‌شود و از ایجاد بوی بد جلوگیری می‌کند. این کار همچنین باعث جلوگیری از زنگ‌زدگی و آسیب به بدنه‌های داخلی ماشین ظرفشویی نیز می‌شود.2 . استفاده ماهیانه از جرمگیر ماشین ظرفشویی بوش

دومین راهکار برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش، استفاده از جرمگیر است. هر ماه یک‌بار از جرمگیر مخصوص ماشین ظرفشویی بوش استفاده کنید. بعد از ریختن جرمگیر در ماشین ظرفشویی اجازه دهید که دستگاه خالی کار شستشو را انجام دهد. انجام این کار باعث شستشوی قطعات داخلی ماشین ظرفشویی و جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع خواهد شد.

3 . تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

به‌مرور استفاده از ماشین ظرفشویی، ذرات غذا در فیلتر دستگاه جمع می‌شوند که حتماً باید آن را تمیز کنید. فیلتر ماشین ظرفشویی را هر ۵ بار که از دستگاه استفاده می‌کنید، باید دربیاورید و تمیز بشویید. این فیلتر در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد و به صورت توری شکل می‌باشد. آن را دربیاورید و با مسواک و مایع شستشو تمیز کنید. البته اگر عادت دارید که ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی تمیز کنید، این میزان شستشو فیلتر کمتر می‌شود. چراکه آشغال و ته‌مانده‌های غذای کمتری در فیلتر گیر خواهد کرد.

4 .بررسی شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

حتماً زیر سینک، شلنگ خروجی فاضلاب ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. گاهی اوقات مسیر خروج آب به صورت استاندارد انجام نشده است و باعث ورود بوی نامطبوع فاضلاب به دستگاه می‌شود. حتماً شلنگ خروج آب را چک کنید و مسیر خروج آب را به صورت استاندارد وصل کنید تا این مشکل به وجود نیاید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی - رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

5 . تمیز کردن بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی

اگر بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی با ذرات غذا گرفته شود، منجر به بوی بد داخل دستگاه خواهد شد. به همین دلیل بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی را نیز همانند فیلتر باید باز کنید و تمیز بشویید. ماشین ظرفشویی 2 بازوی آبپاش در بالا و پایین دستگاه دارد. هر 2 این قطعه را باز کنید و با مسواک ذرات غذا را خارج کنید و بشویید.6 . استفاده از بوگیر ماشین ظرفشویی بوش

می‌توانید برای رفع سریع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش، از بوگیرهای مخصوص دستگاه استفاده کنید. این بوگیرهای مخصوص ماشین ظرفشویی در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. عملکرد این بوگیرها به این صورت است که وقتی ماشین ظرفشویی در حال شستشو است، آب گرم به این بوگیرها می‌خورد و باعث ایجاد بوی مطبوع و خوش در دستگاه می‌شود.

7 . انجام سرویس داخلی ماشین ظرفشویی

هر دستگاهی برای طول عمر بیشتر و عملکرد بهتر نیاز به سرویس دوره ای توسط متخصص دارد. برای سرویس دوره ای ماشین ظرفشویی که معمولا سالی یک‌بار انجام می شود به تکنسین مرکز مجاز تعمیرات بوش تماس بگیرید. انجام این سرویس‌های داخلی سالیانه باعث رفع گرفتگی‌های داخلی دستگاه می‌شود و از مشکلات و خرابی احتمالی قطعات  لوگیری می‌کند.

8. تمیز کزدن بدنه ماشین ظرفشویی

ممکن است مقداری از جرم ظروف و یا مواد غذایی باقی مانده در ظروفی که داخل دستگاه قرار میگیرند روی بدنه داخلی ماشین ظرفشویی باقی مانده باشد به همین دلیل بهتر است داخل دستگاه را تمیز کنید. هم چنین بهتر است هر چندقت یکبار سبدهای دستگاه را خارج کرده با مایع ظرفشویی بشویید، با دستنال نرم خشک کرده و مجددا داخل دستگاه قرار دهید.

مایع ماشین ظرفشویی - رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

برای از بین بردن بوی فاضلاب ماشین ظرفشویی هایی که برای مدت طولانی تمیز نشده اند، جوش شیرین یکی از بهترین درمان ها خواهد بود. جوش شیرین قدرت ضدعفونی و تمیز کنندگی بسیار بالایی دارد و بسیاری از آلودگی های موجود در بخش های مختلف ظرفشویی را از بین میبرد. یک فنجان جوش شیرین را درون سبد ماشین ظرفشویی قرار دهید و دستگاه را بدون ظرف روشن و یکی از برنامه های شستشوی آن را فعال کنید. بعد از اتمام برنامه شستشو، با دستمال تمیز تمام بخش های داخل دستگاه را خشک و درب آن را باز بگذارید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با سرکه

برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی، سرکه از دیگر ترکیب های عالی می باشد که قدرت ضدعفو نی کنندگی بالایی دارد. مانند جوش شیرین کافیست در یک فنجان سرکه سفید بریزید و آن را روی سبد ماشین ظرفشویی قرار دهید. بعد از فعال کردن یکی از برنامه  های شستشو، سرکه به تمام جداره ها و سبد و آبپاش و غیره پاشیده میشود و از این طریق باکتری ها و قارچ و کپک و سایر جرم ها را از بین میبرد.

خوشبو کردن ماشین ظرفشویی با لیمو

 لیمو مانند سرکه دارای قدرت بسیار بالایی در از بین بردن جرم و قارچ و کپک و کثیفی های درون ماشین ظرفشویی دارد. روش استفاده از لیمو مانند سرکه و جوش شیرین است و باید مقداری از آن را در فنجان بریزید و داخل سبد قرار دهید. با اجرای برنامه شستشوی ظروف لیمو می تواند سبد و سایر اجزا را تمیز و کثیفی های آنها را از بین ببرد.

بوی بد ماشین ظرفشویی - رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

نکات مهم برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش

 • استفاده از بوگیرها در ماشین ظرف‌شویی بسیار روش خوبی است.
 • از بوگیرها می‌توان به جوش‌شیرین اشاره کرد که برای بوگیری روش مناسبی می‌باشد.
 • قبل از قراردادن ظروف در ماشین ظرفشویی آن ها را پاک کنید. در غیر این صورت موادغذایی باقی مانده روی ظروف در دستگاهمانده و باعث ایجاد بوی بد میشود.
 • مورد بعدی استفاده از سرکه سفید است.
 • برای پاک کردن می‌توانید از محلول ریکا و سرکه با یک ظرف بزرگ یا سطل پر از آب گرم استفاده کنید.
 • نگه‌دارنده قفسه‌ها را برداشته و آن‌ها را برای غذای گیرکرده بررسی کنید.
 • با استفاده از یک اسفنجی که به آب‌صابون فرو می‌رود، هرچه را که پیداکرده‌اید پاک‌کنید.
 • درب ماشین ظرفشویی را با یک مسواک قدیمی یا یک برس کوچک که درون محلول درست شده قرار می‌گیرد پاک‌کنید.
 • ذرات غذایی اغلب در اطراف واشر لاستیکی، لولا و پایین درب قرار می‌گیرند و این ذرات می‌تواند بوی ناخوشایندی را از بین ببرد که این مخلوط می‌تواند این بو را از بین ببرد.
 • محل آلودگی را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید.
 • گاهی اوقات درب ماشین ظرف‌شویی خود را باز می‌کنید و متوجه بوی بدی خواهد شد باید برای پاک کردن دستگاه خود از مواد  فاسد وقت کافی را بگذارید تا بوی نامطبوع از آن حس نشود.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار