|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۲۳

جلوگیری از شلختگی سن و سال نمی شناسد، هر زمان که بتوانید جلوی آن را بگیرید موفقیت محسوب می شود. بی نظمی و بهم ریختگی محیط زندگی یا کار تمرکز شما را بهم میزند و باعث ایجاد استرس می شود. پس با کمک روش هایی که امیدنیوز یادتان می دهد شلختگی را ترک کنید.

چرا شلخته ایم ؟

«مشاهدات کلینیکی نشان داده که افراد شلخته حتما در خانواده خودشان یک فرد شلخته داشته اند. به عنوان نمونه خاله یا عمویی شلخته بوده ولی بچه با او تماس چندانی نداشته که رفتارش را از طریق یادگیری کسب کند؛ پس شلختگی می تواند ارثی باشد هرچند که هنوز ژن مخصوصی برایش یافته نشده است.

شلختگی - جلوگیری از شلختگی

یکی دیگر از دلایل شلختگی می تواند مشاهده باشد؛ یعنی به عنوان نمونه پدر شلخته است و کودک رفتارهای او را مشاهده می کند و از آنجا که بیشتر انسان ها متمایل به راحت طلبی اند، کودک ترجیح می دهد از پدرش الگوبرداری کند تا از مادرش که منظم تر است، بنابراین مسواک نمی زند، لباس هایش را جمع نمی کند و... یادگیری هم یکی دیگر از عوامل موثر است یعنی رفتار شلختگی بر اثر تکرار اتفاق می افتد. به عنوان نمونه بچه از اول لباس هایش را می ریزد و جمع نمی کند و کسی هم به او چیزی نمی گوید. همین رفتار به تدریج تبدیل به عادت می شود.» اما به وجود آمدن رفتار شلختگی علت های دیگری هم می تواند داشته باشد.

گاهی اوقات فرزندان خانواده های منظم و سختگیر هم شلخته می شوند. دکتر رزاقی اسم این نوع بی نظمی را شلختگی وارونه می گذارد. در بعضی خانواده ها تحکم و زورگویی پدر و مادر برای رعایت نظم و تکرار پیام های کلا می متوالی فرد را وادار به مقاومت می کند و در او نوعی شلختگی به وجود می آورد.

در بعضی از موارد هم فرد از ابتدا شلخته نیست ولی به خاطر شرایط خاصی دچار این رفتار می شود. بعضی ها در بحران بلوغ به دلیل میل به استقلال در مقابل نظمی که خانواده روی آن تاکید دارد مقاومت می کنند. به عنوان نمونه نوجوان نمی گذارد مادرش اتاقش را منظم کند و می گوید این طور راحت تر است. سپس این رفتار به شکل عادت در می آید و فرد در باقی زندگی اش شلخته می شود.

ترفند هایی برای تمیز کردن سرامیک و کاشی را در امیدنیوز بخوانید.

آیا اتاق به هم ریخته پیامدهایی برای سلامت روان دارد ؟

فراتر از نمونه‌هایی که گفته شد و دیگر مشکلات روانی جدی، روانشناسی حاضر در پس یک اتاق نامرتب می‌تواند حول یکی از فاکتورهای کلیدی زیر بگردد.

 • این که داشتن اتاق نامرتب یک پدیده جدید است.
 • این که شلختگی و نامرتبی چیزی است که واقعا شما را آزار می‌دهد.
 • این که بی‌نظمی نشانه‌ی موضوعی جدی‌تر در زندگی شماست.

شلختگی می‌تواند طبیعی باشد

 • آیا نامرتبی و شلختگی شما یک عادت است؟
 • مرتب و تمیز کردن برای برخی از افراد در اولویت نیست.
 • در این صورت شلختگی و نامرتبی یک امر طبیعی است. اگر خانه به هم ریخته و نامرتب است و شما با این مسئله مشکلی ندارید، به احتمال زیاد نشان دهنده نوع شخصیت و اولویت‌های شماست.

درمان شلختگی - جلوگیری از شلختگی

شلختگی به دلیل احساس فشار

 • آیا نامرتبی شما را آزار می‌دهد؟
 • اگر از نامرتبی و بی‌نظمی احساس خستگی، عصبانیت و فشار شدید می‌کنید، مشخصا جایی از کار مشکل دارد.
 • گاهی اوقات بی‌نظمی می‌تواند طاقت‌فرسا باشد اما ممکن است فهمیدن این که از کجا باید شروع و چگونه باید مشکل را حل کنید شما را بیشتر تحت فشار قرار دهد.
 • شاید لازم باشد برای حل این مشکل از بعضی چیزها بگذرید، تکنیک‌های سازمان‌دهی جدید بیاموزید یا از سایر اعضای خانواده کمک بگیرید.

شلختگی به عنوان علامتی از افسردگی

 • آیا به هم‌ریختگی اتاق یا خانه اتفاقی جدید و غیرمعمول است؟ اگر معمولا فرد مرتب و تمیزی هستید، اما به تازگی متوجه شده‌اید که شلختگی و نامرتب بودن اتاق برای شما اهمیت کمتری پیدا کرده، ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدید در زندگی شما باشد. برای مثال شلختگی و نامرتبی گاه می‌تواند نشان‌دهنده افسردگی باشد. افراد افسرده معمولا برای مرتب و تمیز کردن محل کار یا زندگی احساس درماندگی و بی‌میلی دارند.
 • افسردگی همچنین می‌تواند متمرکز ماندن و انرژی داشتن برای مرتب و تمیز نگه داشتن محل زندگی را دشوار کند. اگر برای حفظ تمرکز روی یک کار مشکل دارید، اختصاص دادن وقت به تمیز نگه داشتن اطراف، می‌تواند مشکل باشد. بنابراین با وجود این که متوجه نامرتبی خانه می‌شوید و قصد تمیز کردن آن را هم دارید، وقت و انرژی گذاشتن برای این کار به نظرتان دشوار یا حتی غیرممکن می‌آید.
 • اگر به این مشکوک شده‌اید که نامرتب بودن خانه نشانه‌ی مشکلی در زندگی شما یا نتیجه‌ی افسردگی است، از کمک خواستن نهراسید. درباره وضعیت خود با دکتر یا یک متخصص روان‌درمانی صحبت کنید تا به شما توصیه‌های خاص شرایط خودتان را ارائه دهند. تراپیست یا دکتر می‌تواند به شما برای فهمیدن مشکل و پیدا کردن یک راه حل و راهکار کمک کند.

راه های درمان شلختگی و بی نظمی

جمع کردن خرده ریزها

اگر جای روزنامه و مجله در خانه دارید، از آن به صورت عمودی به عنوان مکانی برای قرار دادن کیسه های فریزر، پلاستیک و فویل الومینیومی در آشپزخانه استفاده کنید. گردگیری خانه را نیز فراموش نکنید.

حلقه کردن سیم ها

لوله های مقوایی داخل دستمال توالت را دور نریزید. آنها را به طور مرتب درون یک جعبه کنار هم بچینید و سیم، کابل و شارژرهای اضافه را به طور مرتب حلقه کنید و درون آنها قرار دهید. به این ترتیب، از در هم پیچیده شدن سیم ها جلوگیری خواهید کرد.

افزایش فضای زیر کابینت

دیوارهای داخل کابینت زیر سینک را از دو طرف سوراخ کنید و یک میله بلند همچون رگال داخل کمد دیواری، در سقف آن اضافه کنید. با این کار می توانید اسپری های پاک کننده، شیشه شوی و … را از قسمت نازل روی این میله آویزان کنید و به این ترتیب، فضای داخل کابینت باز می شود.

برای درمان شلختگی از سیستم تا کردن استفاده کنید

کشوهای دِراوِر ها جای چندانی برای جا دادن لباسها ندارند. اگر لباسها را به طور نامرتب در این کشوها و قفسه ها قرار دهیم، فضا از آن چیزی که هست هم کمتر خواهد شد. بنابراین، سعی کنید همه لباس ها را به طور مرتب تا کنید و از جلو تا عقب کشو با نظم بچینید. به این ترتیب، می توانید همه آنها را به خوبی ببینید و به راحتی از میانشان یکی را برای پوشیدن انتخاب کنید.

بهم ریختگی اتاق - جلوگیری از شلختگی

مرتب چیدن سینی ها و تخته آشپزخانه

برای مرتب چیدن سینی، تخته آشپزخانه و حتی تابه های تخت می توانید از قفسه های جداکننده که بیشتر در ادارات و شرکت ها استفاده می شوند، کمک بگیرید. هر کدام از سینی ها را می توانید در بخش های مختلف آن قرار دهید.

استفاده از رخت آویزهای مخصوص روسری

برای مرتب نگه داشتن روسری و مقنعه و جمع بودن آنها درون کمد لباس ها، از رخت آویزهای طبقه ای مخصوص این کار استفاده کنید. به این ترتیب، علاوه بر مرتب شدن کمد، روسری ها نیز چروک نمی شوند.

جمع کردن مَلحَفه ها درون یک روبالشتی برای درمان شلختگی

پس از شستشو و اتو کشی ملحفه های روتختی و روبالشتی اگر قرار نیست روی تخت استفاده شوند، آنها را به طور مرتب تا کنید و درون یک روبالِشی جمع کنید. به این ترتیب، هیچ کدام از آنها را گم نخواهید کرد.

ساختن چوب رختی برای کفش ها

برای ساختن چوب رختی برای کفش های خود باید میله پایین چوب رختی لباس را با انبردست قطع کنید، آن را به دو طرف به بیرون یا به طور موازی به داخل خم کنید و آن را به شکل چنگک در آورید.

برای دمپایی و صندل باید چنگک های این چوب رختی را به بیرون خم کنید و برای کفش های معمولی دو بازوی آن را به طور موازی به طرف داخل خم کنید. با این خلاقیت جالب، می توانید کفش ها و صندل هایتان را از کمد آویزان کنید.

جمع کردن اسباب بازی داخل سبد

می توان با سیم های موجود در انبار خانه سبدی دیواری ساخت و آن را به اندازه قد کودکان، به دیوار نصب کرد و اسباب بازی های اضافه را داخل این سبد ریخت. با این کار می توانید بالاخره کف اتاق فرزند خود را ببینید.

مرتب کردن زیورآلات کمک به درمان شلختگی

برای نگهداری از زیورآلات، دستبند، النگو و دکمه های سر دست لازم نیست از جعبه های جواهرات استفاده کنید. به راحتی می توانید با خریدن یک میله چوبی عمودی همچون جای دستمال حوله ای آشپزخانه، آنها را داخل این میله قرار دهید تا دسترسی راحت تری نیز داشته باشید.

دیدن همه وسایل به طور یکجا

در بازار، قفسه های پارچه ای چند طبقه وجود دارد که می توان از پشت در کمد یا اتاق آویزان کرد. این قفسه های پارچه ای، برای قرار دادن وسایلی همچون، باتری، کِلید، چتر، خودکار، عینک و … جای زیاد و مجزایی دارند.

جایی برای سنجاق سرها

پیدا کردن سنجاق سر در ته کیف و کوله پشتی کار چندان ساده ای نیست. باید همه کیف را بیرون بریزید تا سنجاق سرهای خود را بیابید. برای جلوگیری از این مشکل، می توانید از قوطی یا جعبه آدامس برای جمع کردن سنجاق ها در یک جا استفاده کنید. با این کار دیگر سنجاق سر خود را گم نمی کنید و هنگام نیاز، دسترسی راحتی نیز به آنها خواهید داشت.

مرتب کردن داخل اتومبیل راهی برای درمان شلختگی

اگر کودک زیر ۶ سال دارید، احتمالا صندلی عقب ماشین پر از اسباب بازی، کتاب و وسایل کودک شماست. برای جلوگیری از این به هم ریختگی می توانید از ظرف های پلاستیکی دیواره دار یا سبدهای کوچک پیکنیک برای یکجا کردن این وسایل استفاده کنید. حتی می توانید وسایل خود همچون عینک آفتابی، دستمال ماشین و … را نیز در آن قرار دهید.

نظم بخشیدن به سه راهی برق

برای تشخیص بهتر سیم های برقی که داخل سه راهی قرار دارند، می توانید برچسب های پلاستیکی از داخل سیم ها عبور دهید و نام وسیله ای که به آن تعلق دارد را بنویسید. با این خلاقیت ساده، دیگر به اشتباه سیم وسیله ها را به اشتباه از پریز خارج نمی کنید.

تمیز کردن خانه - جلوگیری از شلختگی

استفاده بهینه از سبد چهارگوش

هنگام خرید از سوپر مارکِت، وسایل داخل کیسه های پلاستیکی مختلف قراردارند و قرار دادن آنها روی صندلی اتومبیل این احتمال را دارد تا روی دست انداز یا هنگام پیچ لیز بخورند و کف ماشین بیفتند. می توان به راحتی با خرید یک سبد چهارگوش یا حتی سبد رختشویی،از این مشکل جلوگیری کرد. با این کار، وسایل را داخل سبد و در صندق عقب قرار می دهید و هیچ چیز جابه جا نمی شود.

جلوگیری از مشکلات ناشی از ماشین لباسشویی

برای جلوگیری از مشکلات ناشی از ماشین لباسشویی می توانید از ماژیک های وایت برد که به راحتی با دستمال پاک می شوند، استفاده کنید. به این ترتیب که لباس هایی که نباید با آب گرم شسته شوند، لباس های رنگی، یا لباس هایی که نباید در دور خشک کن قرار داشته باشند را روی بدنه ماشین لباسشویی بنویسید.

درمان شلختگی با کاور کردن دفترچه های راهنمای وسایل

برای همیشه در دست بودن دفترچه های راهنمای وسایل خود، آنها را درون کاور قرار دهید و به پشت دستگاه ها بچسبانید.

به خط کردن چاقوها

چاقوهای بزرگ را از داخل کشو در بیاورید و داخل جا چاقویی های رومیزی یا دیواری قرار دهید. برای این منظور می توانید از تخته های آهن ربایی استفاده کنید و چاقوها را به آن بچسبانید.

استفاده صحیح از نرم افزارهای گوشی موبایل

هدف گوشی های موبایل هوشمند، آسان تر کردن زندگی مردم است نه افزودن به اضطراب های آنها. برای استفاده بهتر از اسمارت فون خود، بهتر است همه نرم افزارها و اپلیکیشن هایی که مشابه هم هستند در در یک جا و یک دسته بندی نگهدارید.

کاربران اندروید می توانند اپلیکیشن App Folder را دانلود کنند تا همه برنامه هایشان در فولدرهای جداگانه دسته بندی شود. اگر از اپلیکِیشِنی بیشتر از سه ماه استفاده نکردید، آن را پاک کنید.

یکجا کردن کیسه های پلاستیکی موثر در درمان شلختگی

اگر عادت به نگهداری کیسه های پلاستیکی زیر سینک ظرفشویی یا داخل فر دارید، بهتر است برای آنها یک جای مخصوص درست کنید. می توانید از سبدهای حصیری یا ساک کاغذی برای یکجا کردن آنها استفاده کنید.

چگونه از شلختگی در خانه جلوگیری کنیم ؟

با نظافت دقیق منزل و مرتب نگه داشتن آن به راحتی جلوی شلختگی گرفته خواهد شد. اکنون قصد داریم کاری کنیم که دیگر شلخته نباشیم. توضیح مختصر این که برای این که هیچ نقطه‌ای دارای بی نظمی در خانه وجود نداشته باشد ما هر منطقه از خانه را تشریح کرده و برای حل نامرتب بودن آن توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

از بین بردن شلختگی در اتاق خواب

اتاق خواب یکی از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین مکان‌ها در زندگی شخصی افراد است. با در نظر گرفتن این که بر اساس علوم روانشناسی محیط بر انسان تاثیر می‌گذارد، تاثیر اتاق خواب در رتبه‌های بالا قرار می‌گیرد. به همین منظور مهم است که اتاق خواب را همواره تمیز و مرتب حفظ کنیم تا نقش آن بر روی خلق و خویمان دیده شود.

ابتدا به سراغ مهم‌ترین قسمت سرویس خواب، یعنی تخت خواب می‌رویم. شلختگی از زمانی در اتاق خواب شروع می‌شود که از خواب بر می‌خیزید، ولی تخت را مرتب نکرده از اتاق خارج می‌شوید. مطمئن باشید در بدترین حالت مرتب کردن تخت خوابتان حدود دو دقیقه یعنی صد و بیست ثانیه از شما زمان خواهد گرفت!

پس با مرتب کردن وسایل خواب تخت خود (که شامل پتو یا لحاف، روتختی و متکاها می‌شود) نظم اولیه را در اتاق برقرار کنید. زیر تخت خواب نیز از نقاط فراموش شده در نظافت‌ها و ترسناکی است که اگر به حال خود رها شود، به خانه اشباح تبدیل می‌شود.

هر چیزی که برای آن جایی پیدا نمی‌کنید را زیر تخت هل ندهید. برای استفاده از زیر تخت بهتر است آن را به دو قسمت تقسیم کنید و برای حفظ نظم از کیسه‌های پارچه‌ای برای نگهداری لوازم مازاد کمک بگیرید.

به سراغ کمدهای لباس می‌رویم. برای این که شلخته نباشیم پیش از آن که از اتاق خارج شویم، به جای این که لباس‌ها را به گوشه‌ای پرت کرده و یا روی تخت قرار دهید، لباس‌های خواب خود را درون کمد یا سبد مخصوص قرار داده و یا بر روی جالباسی قرار دهید.

همینکار شاید از شما حداکثر سی ثانیه زمان بگیرد، اما دو اثر مفید خواهد داشت. مرتب شدن اتاق و راحتی شما هنگام بازگشت به اتاق و استفاده مجدد از لباس‌هایتان. به مظور ایجاد نظم در کمد لباس‌ها سعی کنید لباس‌های مجلسی را با کاور و رخت آویز در محل جداگانه‌ای نگهداری کنید و سایر لباس‌ها را با دسته بندی مخصوص به خودتان در کشوها یا کمد بچینید.

این کار باعث می‌شود به راحتی به هر نوع لباس دسترسی داشته باشید. کشوهای دراور لباس را به منظور دسترسی بهتر تقسیم بندی کنید. این تقسیم بندی مانع از آسیب دیدن اکسسوری‌های شما و حتی گم شدنشان می‌شود.

کف اتاق را نیز به صورت دوره‌ای و زمانبندی کوتاه نظافت کنید و لوازم کوچکی که در کف اتاق هستند را درون سبدی بریزید تا هر شخصی به دنبال آن‌ها گشت، با آدرس مشخص به سراغشان برود. این راه کارها برای اینکه شلخته نباشیم در اتاق خواب بسیار کارساز خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم که شما نیز شروع کنید.

تمیز کاری خانه - جلوگیری از شلختگی

راه کارهایی برای اینکه در آشپزخانه شلخته نباشیم

آشپزخانه قلب تپنده هر خانه و عرشه کشتی خانم‌های خانه‌دار است بنابراین تمیز کردن آشپزخانه از واجبات است! و هر چه ناخدا عرشه مرتب‌تری داشته باشد، سکان هدایت خانه روان‌تر به گردش در می‌آید. با توجه به وجود ابزار و لوازم بسیار در آشپزخانه‌های امروزی کوچک‌ترین بهم ریختگی نشان از شلختگی خواهد بود.

از سوی دیگر تبدیل شدن آشپزخانه‌های گذشته به مدل‌های آشپزخانه جزیره ای و مدل‌های اُپن آشپزخانه امروزی، این کار را بسیار سخت کرده است. اما با رعایت نکات زیر  علاوه بر جلوگیری از شلختگی، می‌توانید تحسین خانواده و دوستان خود را برای خویش به ارمغان بیاورید.

برای اینکه شلخته نباشیم در آشپزخانه از کابینت‌ها شروع می‌کنیم. معمولا کابینت‌ها محل نگهداری ظروف آشپزی، سِرو و صَرف غذا است. بخش دیگری از کابینت‌ها محل نگهداری مواد غذایی هستند و بخش باقی مانده نیز به محل نگهداری سایر لوازم اضافی تعلق دارد.

اگر آشپزخانه شما چنین ساختاری را به خود نمی‌بیند، مطمئنا شلختگی از سر رو روی آن می‌بارد. برای اینکه کابینت‌ها مرتب شوند بهتر است لوازم تزیین و بلوری جات که زیبایی دارند در کابینت های فوقانی جای بگیرند تا در هنگام باز شدن درب کابینت نمایی زیبا برای بینندگان به تصویر بکشند.

هم چنین مواد غذایی حجیم و سنگین را در کابینت‌های بالا قرار ندهید، مگر از روی کمبود جا یا اجبار؛ چرا که جابه جایی و استفاده از آن‌ها را سخت و دشوار می‌کند. هم چنین ظروف را با ساختار شبیه به هم در کمد ها بچینید. یعنی ظروف غذاخوری در یک جا، لیوان‌ها و لوازم نوشیدنی در جای دیگر و سایر لوازم مشابه نیز کنار هم.

لوازم آشپزی مانند سرخ کن، مایکروویو، چرخ گوشت و از این دست ابزارها را با ترتیب استفاده و یا سایز بچینید. به طوری که هنگام دیده شدن دارای نظم باشند و هنگام استفاده چیدمان فضا را به هم  نریزند. پس از کابینت‌ها مرتب سازی میز غذا خوری و لوازم روی آن اهمیت بالایی دارد. بهتر است اگر میز غذا خوری در آشپزخانه دارید جایی به دور از تردد زیاد برای آن انتخاب کنید. هر چند اگر مجبور شوید از تعدادی از صندلی‌ها استفاده نکنید.

یخچال نیز بخش مهمی از آشپزخانه است که نظم آشپزخانه را به نمایش می‌گذارد و تاثیر زیادی در آن دارد. برای بهتر دیده شدن یخچال و مواد درون آن برنامه ریزی کنید که یک ساختار منظم در آن پدید آوردید. به این گونه که بطری‌ها، موادی که دورن کیسه قرار می‌گیرند و ظروف میوه به شکلی زیبا در یخچال چیده شوند که هم دسترسی به آن‌ها ساده باد و هم اینکه اگر مهمانی یخچال خانه‌تان را باز کرد، شما را بابت این با سلیقه بودن تحسین کند.

با  رعایت نکات فوق آشپزخانه برای خانم‌ها محیطی آرامش بخش‌تر از قبل شده و اعضای خانواده را نیز به وجد خواهد آورد.

اتاق نشیمن را با چیدمان صحیح مرتب کنید

با توجه به میزان فضای موجود اتاق نشیمن می‌توانید ساختاری منظم و زیبا طراحی کنید تا از به کار بردن این که چگونه شلخته نباشیم فارغ باشید. با توجه به این که انواع چیدمان‌ها و دکوراسیون‌ها برای اتاق نشیمن در مجله مبلمان و دکوراسیون توکامگ برای شما عزیزان مطرح شده است، شما می‌توانید آرایش صحیح خانه خود را برگزینید، ما از نحوه چیدمان پذیرایی مستطیل شکل گرفته تا چیدمان مبل های ال در فضای کوچک برای شما مطلب تهیه و ارائه کرده‌ایم تا شما بدون دغدغه و با دستانی باز، سلیقه خود را در خانه‌هایتان به نمایش بگذارید.

فارغ از مطالب موجود، در اینجا توضیح می‌دهیم که با توجه به ساختار اتاق نشیمن مبل‌ها را به صورت یکنواخت کنار هم قرار ندهید. از دکوراتیوها برای پر کردن فضا استفاده کنید، اما محیط را شلوغ نکنید. با استفاده از جا به جایی‌های بسیار، به بهترین محل‌ها برای قرارگیری تلویزیون یا سایر لوازم اتاق نشیمن دست پیدا می‌کنید

کوسن‌های مبل را مرتب کرده و عسلی‌ها را با نظم در مقابل مبل‌ها بچینید. اگر از فرش در دکوراسیون خانه خود و برای کف اتاق نشیمن استفاده می‌کنید، بهتر است آن را با ساختار منظمی در اتاق به کار ببرید تا با محل قرارگیری مبل‌ها، همخوانی داشته باشد. اگر میز یا استندی در محل قرار دارد لوازم آن را حتما مرتب نگه دارید تا نظم محیط را بر هم نزند.

جلوگیری از شلختگی اتاق کودک

درمان شلختگی در اتاق کار

کار سختی است که اتاق کار که محل تفکر، طراحی و اجرای کار است را همیشه مرتب نگه داشت، اما با رعایت نکات زیر می‌توان بهبود زیادی در نظم این نوع اتاق‌ها به وجود آورد. بیشترین بی‌نظمی‌ها و شلختگی‌ها در اتاق کار در دو نقطه دیده می‌شوند:

 • میز کار
 • کتابخانه یا قفسه‌ها

ابتدا از میز کار شروع می کنیم. اگر شما کسی هستید که با رایانه و لوازم الکترونیکی کار می‌کنید، کار زیاد سختی ندارید و به راحتی می‌توانید همواره اتاق کار خود را مرتب نگه دارید. به شرطی که با داکت‌های مخصوص و همین طور سیم جم کن‌ها، کابل‌های اضافی را به صورت منظمی بسته و در پشت میز کارتان نصب کنید.

روی میز را هم پس از پایان کار مرتب کرده و بعد از اتاق خارج شوید. همچنین با گردگیری صفحه نمایش و صفحه کلید به صورت بازه‌های زمانی کوتاه مدت، مانع از پدیدار شدن آلودگی‌هایی شوید که هم جلوه بدی به اتاق می‌دهند و هم ممکن است در طولانی مدت باعث بیماری و اذیت شما نیز شوند.

اما اگر محصل هستید و با نوشتار سر و کار دارید، کار کمی برای شما زمانبر خواهد بود. چرا که باید سبد سطل زباله‌تان را به صورت منظم خالی نگه دارید، کاغذهای مازاد را پس از پایان کارتان درون باکس یا کشو میز قرار دهید، لوازم التحریر روی میز را در جای مخصوص خود بگذارید و میز را همواره مرتب کنید.

کتابخانه نیز بخش دیگری است که نظم در چیدمان قفسه‌های کتاب آن باعث منظم دیده شدن اتاق شده و بی‌نظمی آن باعث می‌شود که اتاق شلخته به نظر بیاید. برای این که شلخته نباشیم بهتر است قفسه‌ها یا کتابخانه‌ها را با یک ساختار اولیه، ولی صحیح برای همیشه مرتب کنید. کتاب‌ها را یا بر اساس موضوع یا رنگ و یا حتی حجم و اندازه در درون قفسه‌ها بچینید.

از کارهای دیگر برای نظم دادن به دکوراسیون کتابخانه‌های خانگی کوچک این است که با قرار دادن کتاب‌های زیبا در کمد و قفسه کتاب‌ها جلوه بصری خوبی از کتابخانه خود به نمایش بگذارید. و در نهایت فضایی برای جمع‌آوری و نگه‌داری لوازم ریز و غیر قابل استفاده در اتاق کارتان فراهم کنید تا کف اتاق نیز همواره تمیز باقی بماند.

اتاق کودک را از دست بهم ریختگی ها نجات دهیم

در این که کودکان در دنیای کودکانه خود سیر می‌کنند و کاری به اطرافشان ندارند شکی نیست؛ اما با کمی حوصله و ذوق می‌توانید از فرزندان خود بخواهید با مرتب نگه داشتن خانه از هم اکنون با شلختگی بجنگند و شخصیتی دیسیپلین و منظم برای خود بسازند.

مرتب نگه داشتن تخت کودک را خود کودکتان نمی‌تواند به عهده بگیرد. پس باید برای آن فکری کنید؛ چرا که بخش بزرگی از نظم اتاق را بر عهده دارد. مانند روش نظم‌دهی به اتاق خواب، تخت خواب فرزندتان را نیز هر روز مرتب کنید. کمد اتاق بچه‌ها و کف اتاق دو نقطه‌ای هستند که بیشرین بی‌نظمی را به وجود می‌آورند. برای فرار از دست اینکه شلخته نباشیم باید هر دوی این نقاط را مرتب نگه بداریم.

ابتدا به سراغ کمد اتاق خواب بچه‌ها می‌رویم؛ بیشترین حجم شلوغی و نامرتبی کمد مربوط به بخش اسباب بازی‌های آن‌هاست. پس برای این که درگیر شلختگی کلی کمدها نشوید، بخش لباس‌ها و اساب بازی‌ها را جدا کنید. در قسمت اسباب بازی‌ها نیز لوازم دم دستی و پر کاربرد را درون سبد مخصوص قرار داده و سایر اسباب بازی‌ها را که کودکتان از آن‌ها استفاده زیادی نمی‌کند، در محلی دیگر از کمدشان نگه داری کنید و در انتها از کودکانتان بخواهید پس از اتمام کارشان با لوازمشان، آن‌ها را در محل قبلی خود قرار دهند و برای این که به این کار ترغیب شوند در ابتدا از تشویق‌های منتوع استفاده کنید. در این صورت کودک شما خود به خود یاد خواهد گرفت که در زندگی آینده‌اش نیز شلخته نباشد.

کف اتاق کودکان هیچ وقت مرتب و تمیز نیست و این موضوع امری بدیهی است. اما با روش فوق، یعنی تشویق کودکان و بازی‌های سرگرم کننده می‌توانید به راحتی آن‌ها را در مسیر ایجاد یک شخص منظم و مسئولیت‌پذیر قرار دهید.

درمان شلختگی در سرویس بهداشتی و حمام

همین که برای اولین بار وارد یک خانه می‌شوید، و از سرویس بهداشتی آن استفاده می‌کنید، به میزان تمیزی و نگهداری خانه پی‌خواهید برد. در منازل ایرانی قدیمی که سرویس‌های بهداشتی خارج از خانه قرار داشت، رسیدگی و طراحی خاصی برای این فضاها در نظر گرفته نمی‌شد.

اما با ورود به دوره زندگی مدرن و آپارتمان نشینی، سرویس‌های بهداشتی ادغام شده و وارد محیط خانه‌ها شدند. به همین منظور نگهداری و نظافت ویژه‌تری می‌طلبد تا ساختار کلی نظم خانه حفظ شود. به همین منظور برای اینکه شلخته نباشیم، سرویس بهداشتی که شامل حمام و دستشویی می‌شود را باید همواره تمیز نگه داری کنیم و از نگه داری لوازم اضافی در این فضا بپرهیزیم.

معایب بی نظمی چیست ؟

شلختگی و بی‌نظمی که بر حسب عادت باشد معایبی هم در پی دارد. یک اتاق شلوغ و به هم‌ریخته می‌تواند پیدا کردن وسایلی که لازم داریم را برای ما دشوار کند و همچنین در کار منجر به از دست دادن فرصت‌ها یا گم کردن مدارک مهم شود. علاوه بر این ممکن است معایب دیگری هم در پی داشته باشد.

مرتب کردن اتاق خواب - جلوگیری از شلختگی

بخشش کمتر

یکی از تحقیقات نشان داده است افرادی که وقت خود را در اتاق به هم ریخته و شلوغ می‌گذرانند، کمتر به خیریه‌ها و افراد نیازمند کمک می‌کنند. ۸۲ درصد از شرکت کنندگانی که در فضاهای منظم و مرتب زندگی می‌کردند، میل به بخشیدن پول و کمک کردن به خیریه داشتند اما تنها ۴۷ درصد از کسانی که در فضاهای شلوغ و به هم ریخته کار می‌کنند، حاضر بودند به خیره کمک کنند.

کاهش تمایل به پیروی از مقررات

تحقیقات گذشته نشان داد افرادی که وقت خود را در محیط‌های آشفته و بی‌نظم می‌گذراندند، بیشتر مرتکب جرم می‌شدند. این موضوع اصلا به این معنی نیست که افراد منظم با اخلاق‌تر از افراد نامنظم هستند؛ بلکه به این معنی است که به نظر می‌رسد قرار گرفتن در معرض محیط‌های منظم، افراد را ترغیب به پیروی از قانون می‌کند. این مزیت می‌تواند در موقعیت‌هایی که پیروی از مقررات مهم است، بسیار مفید باشد.

انتخاب‌های ناسالم‌تر

در تحقیقاتی که قبل‌تر به آن اشاره شد، محققین دریافتند که شرکت‌کنندگانی که در اتاق‌های مرتب و تمیز بودند، تمایل بیشتری به انتخاب‌ گزینه‌های سالم‌تر داشتند و به جای شکلات، سیب را انتخاب می‌کردند. این نتایج نشان داد اگر می‌خواهید در جهت سلامتی قدم بردارید، شاید بد نباشد شروع به تمیز و مرتب کردن فضای زندگی و کار خود کنید.

مزایای بی‌نظم بودن چیست ؟

تحقیقات این ایده را که بی‌نظمی مزایایی هم دارد تایید می‌کند‌. این تحقیقات نشان می‌دهد در حالی که کار کردن در یک اتاق مرتب برخی از خصوصیات اخلاقی مانند سخاوتمندی و سالم غذا خوردن را تقویت می‌کند، کار کردن در اتاق به هم ریخته می‌تواند خلاقیت را افزایش دهد.

افزایش سخاوت

در این تحقیقات، از شرکت کننده‌ها درخواست شد تا فرم سوالاتی را پر کنند. آن‌ها را در دو اتاق جداگانه قرار دادند، بخشی را در اتاقی به هم ریخته و شلوغ و برخی دیگر را در اتاقی تمیز و مرتب.

در زمان خروج از اتاق چند انتخاب پیش روی شرکت‌کننده‌ها قرار داده شد. ابتدا از آن‌ها درباره‌ی تمایل به کمک مالی به یک خیریه سوال شد. سپس شرکت‌کننده‌ها می‌توانستند از بین سیب یا شکلات یکی را برای خوردن انتخاب کنند. کسانی که در اتاق‌ تمیز و مرتب قرار داشتند، کمک بیشتری به خیره می‌کردند و برای خوراکی انتخاب آن‌ها سیب بود.

جلوگیری از شلختگی محل کار

افزایش خلاقیت

محققین اعتقاد دارند کار کردن در اتاق مرتب و تمیز هنجارهای اجتماعی را فعال و فضایی ایجاد می‌کند که فرد را موظف به انجام کاری خواهد کرد که از او انتظار می‌رود. اما از طرف دیگر کار کردن در فضای نامرتب، نیاز به رعایت هنجارها را کم می‌کند و به افراد اجازه می‌دهد از مرزهای تعریف شده و توقعات عبور کنند.

در آزمایشی جداگانه، شرکت کننده‌ها مجددا در دو اتاق به هم‌ریخته و مرتب قرار گرفتند و از آن‌ها خواسته شد تا کاربردی جدید برای توپ پینگ پونگ پیدا کنند. افرادی که در اتاق به هم ریخته و نامرتب بودند ایده‌های بسیار خلاقانه‌تری نسبت به کسانی که در اتاق مرتب قرار داشتند ارائه دادند.

قطعا این تحقیقات به این معنی نیست که هرکسی در اتاق به هم ریخته و آشفته قرار بگیرد می‌تواند خلاق‌تر باشد. بعضی افراد در فضاهای منظم و مرتب بهتر کار می‌کنند و بعضی دیگر در فضاهایی که زیاد مرتب نیستند. شخصیت فرد و اولویت‌های او در برخی موقعیت‌ها نقش بیشتری ایفا می‌کند. برای مثال فشار آوردن برای کار کردن در محیط‌های شلوغ، به فردی که فضای منظم را ترجیح می‌دهد، می‌تواند نتیجه عکس بدهد و باعث کاهش خلاقیت او شود.

افزایش میل به تجربه کردن چیزهای جدید

یکی از تحقیقات نشان داد افراد در اتاق به هم ریخته و نامنظم، این قابلیت را دارند که پازل‌های پیچیده‌ را سریع‌تر از کسانی که در اتاق‌های منظم بودند حل کنند. «آلبرت اینشتین» که به دلیل نبوغ و فکر خلاقش معروف است، همیشه میزکار شلوغ و به هم‌ریخته‌ای داشت و می‌گفت: « اگر میزکار نامرتب نشانه ذهن نامرتب است، پس میزکار خالی نشانه چیست؟»

با این‌که مینیمالیسم این روزها بسیار رایج شده، ممکن است خلاقیت را در شما از بین ببرد. اگر مرتب نگه داشتن میزکار یا اتاق بیشتر از خود بی‌نظمی به شما استرس می‌دهد، سعی کنید برای مدتی به خودتان سخت نگیرید و اندکی با بی‌نظمی زندگی کنید و ببینید آیا این شلوغی به افزایش خلاقیت شما کمک می‌کند.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار