|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۴۰

درمان زانو درد با زنجبیل یکی از بهترین و موثر ترین روش های خانگی برای بهبود وضعیت زانو ها می باشد.

درمان زانو درد با زنجبیل یکی از بهترین و قدیمی ترین روش های درمان زانو درد می باشد. این روش خانگی به بهبود درد زانو کمک میکند. مقدار و نحوه مصرف زنجبیل برای درمان درد زانو را در امیدنیوز بخوانید.

درمان زانو درد با زنجیل

طبق مطالعه ای که نتایج آن در وب سایت versusarthritis.org منتشر شده است؛ بیمارانی که مبتلا به زانو درد بوده اند را به سه گروه تقسیم کردند. به گروه اول ۱۷۰ میلی گرم از کپسول زنجبیل، به گروه دوم ۴۰۰ میلی گرم از قرص ایبوپروفن و به گروه سوم دارونما داده شد. نتیجه این تحقیق نشان داد که ۶۳ درصد از بیمارانی که با قرص زنجبیل درمان شدند کاهش درد بالایی نسبت به افرادیکه دارونما مصرف کردند داشتند. اگرچه بیمارانی که ایبوپروفن دریافت کردند کاهش درد بیشتری داشتند. به همین دلیل است که زنجبیل را یکی از موثرترین درمان خانگی زانو درد و یک گیاه درمانی قوی در طب سنتی برای کاهش انواع درد مفصلی در نظر می گیرند.

زانو درد - درمان زانو درد با زنجبیل

در مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۷ به‌صورت تخصصی عملکرد زنجبیل بر بدن مورد بررسی قرار گرفت. مطالعات نشان داد که استفاده از مکمل خوراکی زنجبیل سبب تسکین و درمان زانو درد شدید، کاهش سطح قند خون ناشتا، تناسب نسبت کلسترول LDL/HDL و همچنین هموگلبینA1C می‌شود. همچنین در سال ۲۰۱۸ پزشکان توانستند ثابت کنند که تاثیرات زنجبیل به موارد بالا محدود نیست و زنجبیل اثرات بی‍شمار درمانی زیر را نیز دارا است.

 • تسکین درد و التهاب در نواحی مختلف بدن ازجمله مفاصل زانو
 • بهبود عملکرد بهتر دستگاه گوارش
 • کنترل تهوع و استفراغ در افراد
 • بهبود سندرم متابولیک
 • کاهش سطح قند خون و گلوکز بدن
 • تسکین درد در نواحی گردنی

با وجود اثرات بسیار موثر زنجبیل در کاهش دردهای مفصلی اما برخی از تحقیقات نشان می دهد تاثر ضدالتهابی زردچوبه بیشتر از زنجبیل است. از این رو در مواردی که زانو درد با التهاب همراه است درمان زانو درد با زردچوبه و یا ترکیب این دو گیاه دارویی می تواند در تسکین التهاب و درنتیجه کاهش درد موثر باشد.

از آن جایی که درصد بیشماری از افراد بدون محدودیت سنی از دردهای شدید در نواحی مفصل زانوی خود رنج می‌برند، استفاده از زنجبیل در رژیم غذایی آن‌ها سبب شده تا این درد در طول دوره استفاده از زنجبیل کاملا از بین رفته و فرد دردی به شدت مقدار اولیه در آن نواحی احساس نکند. در‌صورتی‌که به‌صورت مداوم در طول ۴ هفته از زنجبیل استفاده کنید‌، می‌توانید تاثیرگذاری بسیار بالای این گیاه درمانی را جهت بهبود هر چه بهتر دردهای موضعی مشاهده کنید.

روش درمان زانو درد با نمک را در شادمگ بخوانید.

زنجبیل تازه - درمان زانو درد با زنجبیل

زنجبیل چگونه بر درمان زانو درد تاثیر می‌گذارد ؟

باتوجه به مطالعات و شواهد به دست آمده از افراد مبتلا به آرتروز، پزشکان پی بردند افرادی که به استئوآرتریت مبتلا بوده‌اند و در یک بازه زمانی معین به‌صورت مرتب از زنجبیل استفاده کرده‌اند، در مقایسه با افراد دیگر که به این بیماری مبتلا بوده و زنجبیلی مصرف نکرده‌اند حدود ۳۵ درصد کاهش درد و حدود ۲۵ درصد کاهش در ناتوانی حرکت و وقفه برای گام برداشتن را تجربه کردند، پزشکان دریافتند که زنجبیل از نظر اثربخشی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همانند داروی ایبوپروفن عمل می‌کند.

یکی از مواردی که در پدیدار شدن آرتروز و درد در نواحی زانو تاثیرگذار است، مواد شیمیایی التهاب‌زای تولیدی توسط بدن است. زنجبیل در بدن افراد در تولید سالیسیلیک اسید که درواقع نوعی ترکیب طبیعی بوده نقش داشته و همچنین در ترکیبات داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID که درمان دارویی آرتروز است، حضور دارد.

سالیسیلسک اسید درواقع جزء ترکیباتی بوده که به تسکین درد در مفاصل کمک فراوانی می‌کند. درواقع زنجبیل در سطح مولکولی جهت کاهش سیگنال‌های شیمیایی که سبب ایجاد التهاب و محیط سمی برای مفصل شده، تاثیرگذار است. در برخی از شرایط، زنجبیل با محدود کردن عروق خونی به‌صورت اصولی التهاب را کاهش می‌دهد. پس می‌توان گفت که درمان زانو درد با زنجبیل امکان‌پذیر بوده و به فرد در کنترل درد و بهبود آن کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

چگونه از زنجبیل برای زانودرد شدید استفاده کنیم ؟

استفاده از دمنوش‌ها از دیرباز تا به امروز امتحان خود را برای درمان انواع دردها پس داده است. یکی از همین دمنوش‌ها، دمنوش زنجبیل است که به دلیل خاصیت ضدالتهابی‌اش، می‌تواند درد را کاهش دهد. مرهم‌ها و دمنوش‌هایی با ترکیب زنجبیل، برای درمان زانو درد تاثیر شگرفی دارند:

زنجبیل - درمان زانو درد با زنجبیل

۱. پماد زنجبیل برای زانو درد موثر است

برای درمان زانو درد به وسیله زنجبیل می‌توانید به تهیه پماد طبیعی این گیاه بپردارید. به این منظور یک قاشق غذا خوری زنجبیل را در مقدار کمی آب بریزید و آن را روی حرارت مناسب بجوشانید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که آب آن تبخیر شده و ترکیبی خمیری مانند و نرم به دست آید. این ماده خمیری شکل را به صورت مرهم روی ناحیه دردناک زانو قرار دهید. استفاده از این خمیر دو بار در روز به مدت یک هفته می‌تواند با جذب پوستی و ایجاد فرایند ضد التهابی به کاهش دردهای مفصل زانو کمک کند.

۲. روغن دنبه زنجبیل درمان زانو درد از قدیم تا زمان حال

از دیگر مرهم‌های گیاهی موثر برای کاهش درد، تورم و التهاب مفصل زانو، استفاده از روغن دنبه و زنجبیل است. که با گرم کردن مفصل زانو و عضلات اطراف آن، به کاهش ناراحتی‌های این ناحیه کمک می‌کند. برای بهره‌مندی از تاثیرات این مرهم، روغن دنبه و پودر زنجبیل را با هم ترکیب کرده و ترکیب حاصل را روی زانو بگذارید. زنجبیل به عنوان آرامبخش دردهای مفاصل، به کاهش انقباض دردناک و گرفتگی عضلات کمک می‌کند.

۳. تاثیر شگفت انگیز زنجبیل و عسل برای زانو درد

عسل و زنجبیل در کنار یکدیگر ترکیبی موثر برای درمان درد مفاصل به شمار می‌آروند‌. زنجبیل و عسل هر یک دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که به کاهش اثرات التهاب و تورم در نواحی ماهیچه و مفصل کمک می‌کند. برای استفاده از این ترکیب شفابخش می‌توانید یک قاشق غذا خوری پودر زنجبیل را با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی ترکیب کرده و آن را در آب جوش حل کنید. این دمنوش را پس از کاهش حرارت میل کرده و از تاثیرات آن شگفت زده شوید‌.

درد زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

۴. زنجبیل و زردچوبه برای کاهش زانو درد فوق‌العاده است

دمنوش زنجبیل و زردچوبه دیگر دمنوش موثر برای کاهش دردهای مفصلی محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای خوش طعم‌تر کردن این ترکیب طبیعی از مقداری عسل نیز استفاده کنید. خاصیت ضد التهابی و تسکین دهندگی زنجبیل، زردچوبه و عسل در مدت معین باعث کاهش دردهای ناحیه مفصل زانو شده و به درمان بیماری‌هایی مثل روماتیسم مفصلی و آرتروز کمک می‌کند.‌ برای این کار یک قاشق غذا خوری پودر زنجبیل، یک قاشق غذا خوری زردچوبه و یک قاشق غذا خوری عسل را در آب جوش حل کرده و بعد از رسیدن به دمای مناسب میل کنید. بهتر است هر روز به مدت یک تا دو هفته از این معجون معجزه‌بخش استفاده کنید تا تاثیرات آن بر درد مفصل زانو آشکار شود. توجه داشته باشید که استفاده از زرد چوبه برای درمان زانو درد تاثیر بلند مدت داشته و با یک بار استفاده اثری ایجاد نخواهد شد.

۵. دمنوش زنجبیل و لیمو؛ بهترین روش درمان زانو درد با زنجبیل

زنجبیل از ترکیبات طبیعی است که قابلیت کاهش درد و التهاب را دارد و به خصوص برای تسکین مشکلات مربوط به زانو مفید است. برای تسریع در بهبود زانو درد، میتوانید از دمنوش‌های زنجبیل استفاده کنید. دمنوش زنجبیل و لیمو از دیگر ترکیبات موثر برای تسکین در مفصل به شمار می‌آید. برای استفاده از این دمنوش مقداری ریشه زنجبیل تازه را رنده کرده و در دو فنجان آب جوش بریزید تا به مدت ده دقیقه بجوشد. این دمنوش را بعد از خنک شدن، با عصاره لیمو تازه ترکیب کرده و دو بار در روز به مدت یک هفته میل کنید.

۶. دمنوش زنجبیل و نعناع برای درد زانو بسیار کار است

نعناع نیز در کنار زنجبیل از ترکیبات گیاهی موثر برای کاهش درد و گرفتگی عضلات و مفاصل است. برای استفاده از دمنوش زنجبیل و نعناع، مقداری ریشه زنجبیل تازه را رنده کرده و در یک فنجان آب جوش بریزید. پس از ده دقیقه آن را صاف کرده و چند برگ نعناع تازه به آن اضافه کنید. این دمنوش را دم کنید و با یک قاشق عسل میل نمایید.

روش مصرف زنجبیل برای درمان درد شدید زانو

درصورتی‌که قصد دارید برای درمان زانو درد با زنجبیل اقدام کنید اما اطلاعی ندارید که میزانی که باید به‌صورت استاندارد استفاده کنید چقدر است، ما به شما کمک می‌کنیم. پزشکان متخصص معتقد هستند برای درمان زانو درد شدید باید حدود ۲۵۰ میلی‌گرم زنجبیل در ۲ الی ۴ بار در روز مصرف شود. گرچه این مقدار کم بوده اما فرد می‌تواند به مرور دوز آن را بیشتر کند. البته در نظر داشته باشید که نباید بیش از ۴۰۰۰ میلی‌گرم از زنجبیل را مصرف کنید زیرا عوارض منفی را به‌دنبال خواهد داشت.

اگر قصد مصرف کپسول‌های زنجبیل را دارید، خوب است کپسول را به همراه غذا یا با شکم پر مصرف کنید. درصورتی‌که معده‌ای حساس دارید، استفاده از زنجبیل با شکم خالی سبب ناراحتی در ناحیه معده می‌شود و درصورتی‌که به آن توجه نکنید در برخی باعث حالت تهوع می‌شود. به این ترتیب علاوه‌بر اینکه تاثیری بر بهبود وضعیت شما نداشته نتیجه عکس را برای شما به ارمغان می‌آورد.

دمنوش زنجبیل - درمان زانو درد با زنجبیل

درمان زانو درد با آب زنجبیل

زنجبیل‌های تازه منبع غنی جهت تهیه آب زنجبیل هستند. بسیاری از محصولات، حاوی عصاره زنجبیل یا طعم زنجبیل بوده که هیچگونه تاثیری بر بهبود و تسکین درد ندارند. شما می‌توانید با آ‌ب‌گیری زنجبیل از فواید آن جهت تسکین التهاب بدن استفاده کنید. برای این امر می‌توانید زنجبیل تازه را از مغازه‌های خروار فروشی تهیه کرده و مراحل زیر را جهت آب‌گیری زنجبیل انجام دهید.

 • ریشه زنجبیل را به خوبی بشویید.
 • زنجبیل شسته شده را به اندازه ۲/۱ قاشق چایی خوری رنده کنید.
 • ۴ فنجان آب را بر اجاق گاز بجوشانید و زمانی که آب به جوش آمد زنجبیل‌های رنده شده را به آن اضافه کنید.
 • به مدت ۱۰ دقیقه اجازه دهید زنجبیل در آب بدون حرارت قرار بگیرد.

شما می‌توانید آب زنجبیل به دست آمده را باتوجه به ذائقه خود به‌صورت سرد یا گرم بنوشید یا آن را به همراه یک قاشق عسل و یک قاشق آبلیمو میل کنید.

روش هایی برای گنجاندن زنجبیل به رژیم غذایی

کارشناسان توصیه می کنند که موثرترین راه برای دستیابی به فواید زنجبیل مصرف مکمل آن بصورت روزانه و به مقدار 100-225 میلی گرم می باشد. بهتر است قبل از مصرف مکمل های زنجبیل با پزشک نیز مشورت کنید زیرا ممکن است که با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) تداخل داشته باشد. اگر ترجیح می دهید که از مکمل ها استفاده نکنید می توانید آن را بصورت تازه، خشک شده و ترشی به رژیم غذایی خود بیفزایید . در ادامه مطلب روش هایی را برای استفاده از زنجبیل در رژیم غذایی برای شما آورده ایم :

1. زنجبیل یکی از ادویه های اصلی مورد استفاده در غذاهای آسیایی است و آن را می توان در غذاهای آماده تایلندی مانند مرغ زنجبیلی یافت.

2. پودر زنجبیل را می توان به غذاهای گیاهی نیز اضافه کرد تا عطر و طعمی تند به غذا داده شود.

3. ریشه زنجبیل تازه را می توان درون سوپ رنده کرد و یا همراه سیب زمینی سرخ کرده مصرف کرد.

4. برای معطر کردن چای نیز می توان از زنجبیل تازه یا پودر آن استفاده کرد.

5. استفاده از شربت زنجبیل در نوشیدنی های خنک نیز بسیار مفید و پرکاربرد است.

چنانچه پیش از این هم گفتیم زنجبیل می تواند فعالیت چندین ماده شیمیایی عامل التهاب مفاصل را کاهش دهد و داروی گیاهی با عوارض جانبی جزئی است که شایع ترین آنها ناراحتی معده و سوزش دهان میباشد.

درمان زانو درد - درمان زانو درد با زنجبیل

موارد منبع استفاده از زنجبیل برای زانو درد

همانطور که به آن اشاره شد درمان زانو درد با زنجبیل روشی بدون ضرر بوده که برای تمامی افراد مناسب است اما در این روش درمانی همانند دیگر روش‌ها محدودیت‌هایی نیز برای برخی از افراد وجود دارد و درصورتی‌که از آن‌ها چشم پوشی گردد، تاثیرات منفی و بسیار جدی را در فرد به ارمغان می‌آورند.

 • درصورتی‌که معده‌ای حساس یا مشکلات معده دارید استفاده از زنجبیل برای شما مناسب نیست.
 • در خانوم‌های باردار استفاده از زنجبیل باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.
 • با توجه به اینکه زنجبیل برای پوست مناسب بوده اما استفاده بی‌رویه از آن منجر به خارش پوست می‌شود.
 • در افرادی که داروهای ضد انعقاد خون، دیابت و فشار خون استفاده می‌کنند، استفاده از زنجبیل باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

درصورتی‌‎که قصد دارید از زنجبیل جهت درمان درد شدید زانو استفاده کنید، قبل از مصرف بهتر است که با پزشک متخصص خود مشورت کنید زیرا درصورتی‌که بدون مشورت مصرف زنجبیل را شروع کنید ممکن است منجر به درد در ناحیه معده و در نهایت خونریزی معده شود.

تداخلات دارویی و مصرف زنجبیل برای درمان زانو درد شدید

شاید به درستی ندانید که زنجبیل با کدام داروها تداخل داشته و درصورتی‌که آن دارو را مصرف می‌کنید نباید از زنجبیل جهت درمان درد زانو استفاده کنید. درصورتی‌که زنجبیل با برخی از داروها تداخل مصرفی داشته باشد می‌تواند منجر به آسیب‌های بسیار جدی در فرد شود به‌طوری که سلامت فرد را به‌صورت جدی تهدید کند، موارد زیر تداخلات دارویی با مصرف زنجبیل هستند که باید مورد توجه افراد مصرف‌کننده این داروها قرار گیرند.

داروهای رقیق کننده و ضد انعقاد خون

زنجبیل سرعت لخته شدن خون را کاهش می‌دهد اما مصرف زنجبیل به همراه داروهای ضد انعقادی خون شانس لخته شدن را افرایش می‌دهد. داروهای ضد انعقادی همانند آسپرین، دیکلوفناک، ناپروکس، هپارین، وارفارین، انوکساپرین و ایبوپروفن هستند. پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که غلظت خون خود را به‌طور مداوم چک کنند و در‌ صورت لزوم تحت نظر پزشک متخصص دوز داروی مصرفی را تغییر دهند.

داروهای فشار خون

همانطور که به آن اشاره کردیم، زنجبیل تاثیر بینظری در کاهش فشار خون افراد دارد اما مصرف آن با داروهای بیماران فشار خون تداخل دارد و موجب افت بسیار شدید فشار خون و بی‌نظمی در تپش قلب می‌شود. در‌صورتی‌که داروهایی همانند نیفدیپین، وراپامیل، دیلیتازم، ایزرادیپین، فلودیپین و آملودیپین را مصرف می‌کنید بهتر است برای مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای دیابتی

زنجبیل تاثیر بسیار زیادی در کاهش سطح قند خون افراد دارد. همچنین داروهای دیابتی برای کاهش سطح قند خون توسط پزشک برای برخی از افراد تجویز می‌شود اما مصرف زنجبیل به همراه داروهای دیابتی منجر به افت بسیار شدید سطح قند خون در برخی از افراد خواهد شد.

بیمارانی که از داروهای دیابتی استفاده می‌کنند بهتر است به‌طور مرتب سطح قند خون خود را چک کنند. در‌صورتی‌که از داروهایی همانند گلیمپرید، گلیبورید، انسولین، پیوگلیتازون، روزیگلیتازون، کلورپروپامید، گلیپیزید و تولبوتامید جهت دیابت خود استفاده می‌کنید، بهتر است از مصرف زنجبیل صرف نظر کنید.

درمان زانو در طب سنتی - درمان زانو درد با زنجبیل

سایر روش های درمان زانو درد در خانه

درمان زانو درد با نمک

فرو بردن پاهای خسته خود در آب گرم حاوی نمک دریا به آرامش ماهیچه ها و تسکین درد پای شما کمک می کند.

علاوه بر درمان دردهای ناشی از فعالیت شدید عضلانی، شما می توانید از نمک های معدنی برای درمان دیگر انواع دردها نیز استفاده کنید. نشان داده شده است که می توان از این مواد برای بهبود کبودی ها و کاهش درد نیش زنبور، سوختگی (ناشی از حرارت یا خورشید) و دردهای ناشی از سرماخوردگی استفاده کرد. درمان زانو درد با نمک یکی از روش های رایج و قدیمی برای تسکین درد است.

سرکه سیب

سرکه سیب برای کاهش درد زانو نیز مفید است. به دلیل اثر قلیایی، سرکه سیب به تجزیه‌ی مواد معدنی تجمع یافته و سموم مضر موجود در مفصل زانو کمک می‌کند. این سرکه همچنین به بازیابی روان کننده‌ی مفصل جهت کاهش درد و افزایش تحرک کمک می‌کند.

 • دو قاشق چایخوری سرکه سیب را در دو فنجان آب تصفیه شده مخلوط کنید. این مخلوط را در طول روز کم کم بنوشید. این داروی مقوی را روزانه بنوشید تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنید.
 • شما همچنین می‌توانید دو فنجان سرکه سیب را به یک وان حمام آب گرم اضافه کنید. زانوی آسیب دیده را به مدت 30 دقیقه در آب غوطه‌ور سازید.
 • همینطور می‌توانید یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و سرکه را با هم مخلوط کنید و از آن برای ماساژ زانو آسیب دیده یک یا دو بار در روز استفاده کنید تا زمانی که درد از بین برود.

فلفل هندی برای درمان زانو درد

فلفل هندی حاوی کپسایسین است که به عنوان یک تسکین دهنده‌ی درد عمل می‌کند. خواص طبیعی ضد درد و یا تسکین دهنده کپسی سایین باعث احساس گرمایی و کاهش درد در زانوی آسیب‌ دیده می‌شود.

 • یک مخلوط را با اضافه کردن دو قاشق غذاخوری پودر فلفل هندی در نصف فنجان روغن زیتون گرم آماده کنید. این خمیر را در ناحیه آسیب دیده دو بار در روز حداقل به مدت یک هفته استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید یک چهارم یا نصف قاشق چای خوری پودر فلفل هندی را در یک فنجان سرکه سیب مخلوط کنید. یک حوله‌ی کوچک را در محلول خیس کنید و آن را در حدود 20 دقیقه یکبار یا دو بار در روز روی زانو بگذارید تا درد و التهاب کاهش یابد.
 • حتی می‌توانید ژل حاوی 0.0125 درصد کپسایسین را به طور موضعی برای کاهش درد زانو استفاده کنید.

درمان زانو درد با ورزش - درمان زانو درد با زنجبیل

درمان زانو درد با چای سبز

چای سبز بعد از آب بیشترین نوشیدنی است که مصرف می شود .مطالعات جدید دال بر تاثیر چای سبز بعنوان یک آنتی اکسیدان خوب و کاهش التهاب مفصلی می باشد. چای سبز دارای ماده موثری است که  می‌تواند بر روی آرتروز و روماتیسم مفصلی موثر باشد.بر اساس مطالب چاپ شده در ژورنال American college of Nutrition  و همینطور در ژورنال Arthritis and Rheumatology  در چای سبز ماده ای به نام Catechin وجود دارد که این ماده اثرات خوبی در کنترل التهاب دارد لذا در بیماران آرتریت و آرتروز استفاده از چای سبز می تواند مفید باشد.

چای سبز روی سیستم ایمنی نیز اثر دارد و اثرات ضد ویروسی آن هم قابل توجه است و لذا در بیماریهای ویروسی هم کاربرد دارد .چای سبز تاثیرات خوبی روی بهبود حافظه هم داشته است .البته مصرف این ماده نیز مانند هر ماده غذایی دیگر باید به اندازه نیاز باشد و در مصرف آن نباید افراط انجام شود و در موارد خاصی هم نباید استفاده شود. مصرف زیاد  چای سبز باعث یبوست،دل درد،مشکلات کبدی،کم خوابی،خستگی،کم خونی می گردد. در مورد تغذیه همیشه حد تعادل مهم است نه زیاد نه کم.

زردچوبه

زردچوبه یک درمان مؤثر و طبیعی برای کاهش درد زانو است. زردچوبه حاوی یک ماده شیمیایی به نام کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی و همچنین خواص آنتی اکسیدانی است که به کاهش درد کمک می‌کند .زردچوبه می‌تواند پیشرفت رماتیسم مفاصل که یکی از دلایل اصلی زانو درد است را کند کند.

 • نصف قاشق غذاخوری از زنجبیل و زردچوبه هر دو با هم، به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و عسل را چاشنی آن کرده و از طعم آن لذت ببرید.
 • یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در یک لیوان آب بجوشانید. جوشانده را با عسل شیرین کرده و روزی یکبار بنوشید.
 • یکی دیگر از گزینه‌ها این است که سه بار در روز کپسول‌های زردچوبه 250 تا 500 میلی گرمی مصرف کنید.

این داروها را روزانه مصرف کنید تا درد به طور کامل برطرف شود.

توجه داشته باشید: از آنجا که زردچوبه می‌تواند خون را رقیق کند، این دارو برای کسانی که از داروهایی رقیق کننده خون استفاده می‌کنند مناسب نیست.

لیمو برای درمان زانو درد

لیمو همچنین به عنوان یک درمان خانگی برای درد زانو ناشی از آرتروز مفید است. اسید سیتریک موجود در لیمو به عنوان یک حلال برای کریستال‌های اسید اوریک که علت برخی از انواع آرتروز است، عمل می‌کند.

 • یک یا دو لیمو را به قطعات کوچک ببرید.
 • قطعات لیمو را در پارچه‌ی پنبه‌ای گره بزنید و در روغن کنجد داغ غوطه‌ور کنید.
 • پارچه را روی زانو آسیب دیده 5 تا 10 دقیقه قرار دهید.
 • این کار را 2 بار در روز تکرار کنید تا جایی که درد کاملا از بین برود.
جلوگیری از خواب آلودگی بهاری ؛ با این روش های خانگی دیگه چرت نمی زنی همچنین، نوشیدن آب یک لیمو در یک لیوان آب گرم صبح زود با معده‌ی خالی نیز مفید است.

تورم زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

برگ‌های قاصدک

بسیاری از افراد صاحب خانه‌ به خوبی با قاصدک به عنوان یک علف هرز آشنا هستند، اما تعداد کمی از آنها می‌دانند که در میان دیگر ویژگی‌هایی که قاصدک دارد، می‌توان به توانایی آن در کاهش زانو درد اشاره کرد.

 • برای چای، 3 قاشق غذاخوری از برگ‌های قاصدک تازه یا 1 قاشق چایخوری برگ‌های خشک قاصدک را در یک فنجان آب قرار دهید.
 • آب را به جوش آورده و 10 دقیقه به آرامی بجوشانید.
 • جوشانده را صاف کنید و چند بار در روز بنوشید.
 • همچنین می‌توانید برگ قاصدک را به سالاد خود اضافه کنید.

علاوه بر بسته‌بندی شدن همراه با ویتامین A و C، ماده فعال قاصدک اسید چرب لینولئیک است که مطالعات نشان می‌دهند در فرایند کاهش التهاب ضروری است.

روغن اکالیپتوس

روغن تسکین دهنده‌ی اوکالیپتوس یک روغن عصاره‌ای است که می‌تواند به کاهش درد زانو کمک کند.

 • ۶ قطره روغن اکالیپتوس را با دو قاشق غذا خوری روغن زیتون فرابکر یا روغن نارگیل ترکیب کنید.
 • روغن را چند دقیقه روی مفصل زانو و اطراف آن ماساژ دهید.
 • این کار را چندین بار در روز یا هر زمان که درد عود می‌کند، تکرار کنید.

روغن اکالیپتوس دارای خواص ضد درد است که احساس آرام شدن در مفصل ملتهب زانو ایجاد می‌کند.

روغن خردل و سیر

این ترکیب روغن خردل و سیر در تسکین زانو درد بسیار موثر است.

 • یک حبه سیر خرد شده را در 2 قاشق غذاخوری روغن خردل سرخ کنید تا زمانی که رنگ سیر قهوه‌ای شود.
 • بگذارید مخلوط سرد شود و سیر خرد شده را صاف کنید.
 • روغن را هنگامی که همچنان کمی گرم است بر روی مفصل زانو و اطراف آن ماساژ دهید.
 • در روز چندین بار این کار را تکرار کنید.

روغن خردل و سیر هر دو دارای خواص ضد التهابی هستند که به کاهش درد و افزایش گردش خون کمک می‌کنند.

نکته: استفاده از کمپرس گرم همراه با روغن‌های عصاره‌ای می‌تواند کارایی آنها را افزایش دهد.

روغن اکالیپتوس با روغن نعناع، روغن زیتون

روغن اوکالیپتوس دارای خواص ضد درد و رفع درد است که می‌تواند به شما در از بین بردن درد زانو کمک کند. علاوه بر این، احساس آرامش روغن اکالیپتوس می‌تواند درد زانو را که ناشی از آرتروز است، کاهش دهد. بنابراین استفاده از این روغن برای درمان درد زانو ایده خوبی است. در اینجا فهرستی از آنچه باید آماده کنید وجود دارد:

 • 5 تا 7 قطره روغن اکالیپتوس
 • 5 تا 7 قطره روغن نعناع
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون

اکنون زمان آن است که این روش را با توجه به دستورالعمل دقیق زیر انجام دهید:

 • ابتدا روغن اکالیپتوس را با روغن نعناع مخلوط کنید.
 • سپس روغن زیتون را اضافه کنید.
 • حالا آنها را خوب مخلوط کنید.
 • پس از آن، این مخلوط روغن را در بطری شیشه‌ای تیره نگهدارید و این بطری را دور از نور خورشید نگه‌داری کنید.
 • در نهایت، این روغن را روی زانوی دردناک خود بمالید و به آرامی آن را ماساژ دهید تا روغن در هر زمانی که زانو شما درد می‌کند، بتواند به پوست شما نفوذ کند.

مینیسک زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

کاهش وزن و رژیم غذایی

افراد چاق در معرض خطر بیشتری در ابتلا به زانودرد هستند . چرا که تمامی وزن بدن ما روی پاها قرار گرفته است و مفاصل باید این وزن اضافی را تحمل کنند. بنابراین کاهش وزن می تواند به کاهش این درد کمک کند .

وزن اضافی باعث افزایش التهاب در بدن افراد مبتلا به آرتروز را زیاد می کند و زانوها نیز تحت تأثیر این التهاب قرار می گیرند.

ورزش‌ های مناسب درمان زانو درد

یک سری تمرینات و ورزش‌هایی وجود دارند که سبب تقویت عضلات اطراف مفصل زانو خواهد شد و به همین سبب درد زانو کاهش خواهد یافت. برخی از تمرین‌هایی که سبب درمان زانو درد می‌شوند به شرح زیر هستند:

تمرین زانو به سینه دوبل برای درمان زانو درد

در این تمرین لازم است به پشت خوابیده و پا‌هایتان را دراز کرده و سپس زانو‌های خود را به سمت سینه خم کرده و دستانتان را دور زانو‌ها حلقه کنید. همچنین می‌توانید دستانتان را در پشت ران‌ها نیز قرار دهید‌. لازم است به مدت ۱۰ ثانیه این حالت را حفظ کرده و سپس زانو‌های خود را ر‌ها کنید.

تمرین خم‌ کردن زانو بدون وزنه

برای انجام این تمرین لازم است برای حفظ تعادل به پشتی یک صندلی تکیه داده و سپس‌ یک پای خود را بالا آورده به صورتی که زاویه ۹۰ درجه تشکیل شود. لازم است به مدت ۱۰ ثانیه این حالت را حفظ کرده و سپس به وضعیت اولیه و راحت خود باز گردید. سپس همین کار را با پای مخالف خود انجام دهید.

تمرین بازکردن کامل زانو برای درمان زانو درد

یکی دیگر از تمرین‌های مؤثر در جهت درمان زانو درد، این است که روی صندلی بلندی که امکان قرار دادن پا‌هایتان به صورت ۹۰ درجه است، بنشینید. سپس لازم است به آرامی و بدون این که فشاری به مفصل زانو وارد کنید، پای خود را تا حالت افقی بالا‌آورید‌. پای خود را ۵ ثانیه در این حالت نگه داشته و سپس آن را به حالت اولیه برگردانید. سپس باید همین کار را با پای مخالف خود نیز انجام دهید‌.

تمرین کشش مچ پا برای کاهش درد زانو

به منظور درمان زانو درد با این روش لازم است تا روی زمین بنشینید، پا‌های خود را دراز کرده و سپس یک سر کش بدن‌سازی را در گودی کف پا قرار دهید و سپس این کش را تا حدی که فشاری به زانویتان وارد نشود، بکشید. در حین انجام این حرکت پنجه خود را نیز به جلو خم کنید این وضعیت را پنج ثانیه نگه داشته و سپس پای خود را عوض کنید.

درد زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

سایر روش های درمان زانو درد

ماساژ زانو

ماساژ، حال توسط خود یا یک ماساژور می‌تواند به کاهش درد منجر شود. باید این کار را در حالت نشسته و زمانی که پایتان در جلو و در حالتی مسطح قرار بگیرد، انجام شود. دستانتان را به صورت مشتهای نیمه بسته ای در بیاورید، 10 مرتبه با دو دست به قسمتهای پایینی، میانی و بالای ران ضربانی وارد نمایید. این حرکت را سه مرتبه تکرار نمایید. همینطور که با پای صاف بر روی زمین نشسته اید، انتهای کف دست را بر روی بالای ران قرار داده و آن را تا زانو روی ران بلغزانید و سپس دستتان را بردارید.

این کار را پنج مرتبه تکرار نمایید. همین کار را بر روی قسمتهای درونی و بیرون ران نیز انجام دهید. چهار انگشتتان را درون عضلات زانو نموده و پنج مرتبه پایین و بالا ببرید. همه اینها را دوباره در اطراف زانو تکرار کنید. کف دست را بالای ران بگذارید، تا پایین ران و تا روی زانو را بمالید و سپس به سمت بالا و بیرون ران دست بکشید. ماساژ عضلات ران، تاثیر خوبی برا زانو خواهد داشت.

مراقبت، استراحت، یخ، کمپرس و بالا قراردادن (PRICE)

استراحت، یخ، کمپرس و بالا قراردادن زانو می‌تواند در کاهش درد خفیف زانو که از صدمه وارد بر بافت نرم – مانند پیچ خوردگی – ایجاد شده، مفید باشد. مراقبت، به مراقبت از زانو در مقابل صدمات بیشتر اشاره دارد، برای مثال با استراحت و عدم ادامه فعالیتی که منجر به آن شده است. استراحت می‌تواند احتمال آسیب های بیشتر را کاسته و به بافت زمان بیشتری برای بهبود بدهد. با اینحال قطع تمامی فعالیتها توصیه نمی شود، چرا که این کار می‌تواند به سفتی عضله و در طول زمان بهضعف عضلانی منجر شود. یخ می‌تواند به کاهش تورم و التهاب منتهی شود.

باید یخ را در پارچه پیچاند و در روز اول بعد از آسیب دیدگی در بازه های مختلف و هر دفعه به مدت 20 دقیقه بر روی محل صدمه دیده قرار داده شود. هرگز مستقیما یخ را بر روی پوست نگذارید، چرا که این عمل می‌تواند منجر به صدمات بیشتر شود. تحت فشار قراردادن زانو برای مثال توسط بریس زانو، می‌تواند سطح راحتی زانو را افزایش دهد. ابزار استفاده شده در کمپرس زانو، مانند بانداژ، باید سفت باشد اما نباید تنگ باشد. قرار دادن زانو در سطحی بالاتر یا بالا نگه داشتن آن می‌تواند به افزایش گردش خون و کاهش تورم کمک نماید. شکل ایده‌آل آن به این شکل است که زانو باید بالاتر از سطح قلب باشد.

گرما و سرما

گرما و سرما در درمان درد قسمت پایینی کمر موثر است و استفاده از آن در کاهش درد ناشی از آرتروز در مفاصل جلوگیری، توصیه می‌شود. اعمال گرما بر عضلات منجر به روانسازی و کاهش سفتی آن خواهد شد. از یک بطری آب یا دستمال گرم استفاده نمایید. یخ پیچیده شده در پارچه می‌توان درد، تورم، و التهاب را بکاهد. برخی ممکن است از گرما به منظور افزایش قدرت حرکت در صبح و کاهش تورم در ادامه روز استفاده می‌کنند. حتما به یاد داشته باشید که پیش از استفاده از هر جسم گرمی به منظور اعمال گرما، بخصوص در افراد مسن تر و یا افرادی که از امکان برقراری ارتباطی کمی برخوردارند، ابتدا آن را امتحان کنید.

خیلی استراحت نکنید

استراحت بیش از حد عضلات شما را تضعیف می‌کند و ممکن است درد مفاصل را شدت دهد. یک برنامه‌ی ورزشی پیدا کنید که برای زانوهایتان بی خطر باشد. سپس، به طور مداوم این ورزش را انجام دهید. اگر مطمئن نیستید که کدام حرکات بی خطر است یا چه قدر می‌توانید هر حرکت را انجام دهید، با پزشک یا فیزیوتراپیست صحبت کنید.

تیر کشیدن زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

کلاژن و دیگر مکمل های سودمند

کلاژن نوعی از پروتئین است که در بدنمان یافت می‌شود و در ساخت مفاصل و تقویت بافتهای ارتباطی سودمند است. کلاژن حاوب 19 آمینو اسید – بلوک های سازنده پروتئین – مختلف است و نقش بسیار مهمی در سلامت فیزیکی و روانی دارد و از جمله این موارد می‌توان به کاهش درد در بدن اشاره نمود. کلاژن به مانند چسبی طبیعی در بدن عمل خواهد نمود و از جمله مزایایی که می‌توان برای آن برشمرد می‌توان به: حفظ شکل پوست و مفاصل، حمایت از رشد سالم عضله، کاهش نشانه های آرتروز، بهبود دیواره های شریان‌ها و مسیر هاضمه و کمک به بازیابی توانی پس از تمرین اشاره نمود. برخی منابع اصلی غذایی شامل کلاژن عبارتند از: غذاهای دارای مقدار بسیار زیاد پروتئین مانند گوشت گوساله، مرغ، ماهی و غشاء پوسته تخم مرغ. همچنین می‌توان کلاژن را به شکل مکمل هایی همچون پودرهای پروتئین کلاژن یافت و یا می‌توان آن را به صورت طبیعی و از طریق مصرف سوپ استخوان بدست آورد.

آنزیم های پروتئین کافت (پروتئاز)

جایگزینی بسیار مناسب برای آسپیرین، استفاده از پروتئازها است. در مطالعاتی بخصوص، استفاده از مکمل های پروتئازی، دوره بهبود در ورزشکاران یا افراد مبتلا به درد مفاصل را تا حدود 50 درصد خواهد کاست و همچنین به کاهش طبیهی التهاب، و بهبود جذب پروتئین و مواد مغذی منجر خواهد شد. بروملین یکی از انواع آنزیم های پروتئین کافت است که در هسته آناناس است و استفاده از عصاره آن به کاهش تورم و عوامل ایجاد درد منتهی می‌شود. آنزیم ها، پروتئین های هاضم (آمینو اسیدها)ی هستند که به منظور ترمیم بافتهای آسیب دیده مفید است.

مواد گیاهی ضد التهاب

گیاهانی همچون زردچوبه و زنجبیل، مواد بسیار موثری به منظور کاهش التهاب و تورم به شمار می‌روند. می‌توان به منظور مصرف مقداری مشخص، از مکمل های آن استفاده نمود و یا از آنها در اشپزی استفاده نمود.

مصرف اسیدهای چرب ضروری

اسیدهای امگا – 3 مزایای بسیاری در بدن، همچون کمک به مبارزه با التهابات، را به همراه می‌آورد. ماهی سالمون رودخانه ای، ماهی ساردین، ماهی خال مخالی و گوشت گاو تغذیه شده از چمن، و همچنین  دانه کتان، دانه چیا و گردو منابعی غنی از  امگا – 3 به شمار می‌روند.

از مصرف وسایل کمکی راه رفتن خجالت نکشید

عصا یا چوب زیر بغل فشار روی زانوی شما را از بین می‌برد. انواع زانوبند نیز به پایدار ماندن شما کمک می‌کند.

اجازه ندهید کفش‌هایتان شرایط را بدتر کند

کفی طبی فشار روی زانو را کاهش می‌دهد. برای آرتروز زانو، پزشکان اغلب کفی مخصوصی را توصیه می‌کنند. برای یافتن کفی مناسب، با پزشک یا فیزیوتراپیست صحبت کنید.

مفصل‌های خود را خم نکنید

بر اساس تحقیقات، تمرینات شدید ممکن است موجب شود زانوهای دردناک بیشتر آسیب ببیند. از انجام دادن ورزش‌های آسیب رسانی مانند دویدن، پریدن و کیک بوکسینگ دوری کنید. همچنین، از انجام دادن بعضی حرکات ورزشی مانند لانج (قیچی) و اسکات عمیق (چمباتمه زدن) که فشار زیادی را به زانو وارد می‌کنند، بپرهیزید.

ورزش برای درد زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

الکترولیت‌ها (مانند پتاسیم و سدیم)

به الکترولیت‌ها به منظور کاهش دردهای عضلانی، کنترل نگهداری مایعات و فرایند سم زدایی کمک می‌کند. آنها همچنین از طریق انتقال آب و مواد مغذی به سلول های بدن، به مقابله با التهابات نیز کمک خواهد نمود. پتاسیم به خروج مواد زائد و سموم از سلولهای بدن کمک می‌کند و سطوح پایین پتاسیم در بدن می‌تواند منجر به درد و تورم مفاصل شود. آمریکایی‌ها به طور متوسط به دلیل کمبود مصرف میوه‌ها و سبزیجات، مقدار مصرف بسیار کمتری از مقدار مورد نیازشان دارند. برگ های سبز، سیب زمینی شیرین، موز، آووکادو و آب نارگیل از مواد غذایی هستند که دارای مقدار مناسبی از الکترولیت‌ها هستند و به تسریع فرایند بهبود کمک خواهد نمود.

کلسیم و ویتامین دی

استخوان‌ها و دندان‌ها به کلسیم نیاز دارند، ولی بدن به خودی خود قادر به تولید آن نیست؛ بنابراین باید آن را از طریق غذا یا مکمل غذایی دریافت کنیم. منابع طبیعی حاوی کلسیم عبارتند از برگهای با رنگ سبز تیره، محصولات لبنی و بادام. اگر مجبور به استفاده از مکمل شدید، حتما آنهایی را برگزینید که حاوی ویتامین دی باشند تا به بدنتان در حداکثر مقدار ممکن کلسیم کمک نماید.

ویتامین D بدن را چک کنید

بدن بدون وجود مقدار کافی از ویتامین D، قادر به جذب مقدار مناسبی از کلسیم نخواهد بود. ماهی، تخم‌ها و نور خورشید بهترین منابع طبیعی ویتامین دی به شمار می‌روند. در زمان انتخاب مکمل مناسب، به دنبال ویتامین دی-3 – همان ویتامینی که در صورت قرارگیری در معرض خورشید جذب می‌کنید – باشید.

گلوکزآمین

گلوکزآمین را می‌توان به صورت طبیعی در غضروف یافت و بهترین شیوه مصرف طبیعی گلوکزآمین، تهیه سوپ استخوان (جوشاندن استخوان برخی حیوانات به همراه سبزیجات) است. اگر تصمیم بر استفاده از مکمل‌ها دارید، جذب مایعات از پودرها برای بدن راحتتر خواهد بود.

داروها

به منظور کاهش درد زانوی ناشی از آرتروز می‌توان داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب و یا دیگر انواع آن استفاده نمود. برخی از این داروها را باید در مطب دکتر استفاده نمود و برخی دیگر را می‌توان به صورت خانگی نیز مصرف نمود و تهیه آنها به صورت با تجویز و گاها بدون نسخه ممکن خواهد بود. از آنها به منظور اثرگذاری بر درد یا سفتی زانو به کار گرفته می‌شوند:

 • آستامینوفن (تیلنول)
 • دیکلوفناک
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • سلوکسیب
 • کورتیکواستروئیدهای درون مفصلی
 • هیالورونیک اسید (اسید آبگینی که نوعی پرکننده یا فیلر محسوب می‌شود) درون مفصلی

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار