|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۴۶

طرز تهیه خیار شور فوری ترد و خوشمزه با ماندگاری بالا را یادتان داده ایم.

طرز تهیه خیار شور فوری و سه سوته با کیفیت بالا را به صورت مرحله به مرحله به همراه فوت و فن های تهیه آن را در امیدنیوز بخوانید.

طرز تهیه خیار شور فوری

خیارشور - طرز تهیه خیار شور فوری

مواد لازم برای ۱ شیشه متوسط
خیار قلمی ریز ۱ کیلوگرم
سرکه سفید ۱ لیوان
فلفل تند ۳ عدد
سیر ۵ عدد
آب ۲ لیوان
ترخون ۱۰۰ گرم
شوید ۱۰۰ گرم
زاج سفید اندازه دو حبه قند
تخم گشنیز ¼ قاشق چایخوری
نمک نصف لیوان

طرز تهیه خیار شور

مرحله اول

برای تهیه خیار شور خوشمزه و جلوگیری از نرم شدن خیار شور به روش خانگی ابتدا قسمت های اضافی خیارها را جدا می کنیم ( توجه داشته باشید که نباید به پوست خیار صدمه بزنیم ) سپس به همراه شوید و ترخون می شوییم و در آبکش قرار می دهیم تا آب اضافی شان برود.

طرز تهیه خیار شور فوری در خانه

مرحله دوم

پس از اینکه آب اضافی خیار و سبزیجات رفت آنها را برای اطمینان با یک دستمال تمیز خشک می کنیم. توجه داشته باشید مواد خیارشور هم باید مانند ترشیجات کاملا خشک باشد و رطوبت نداشته باشند زیرا باعث کپک زدن سریع خیارشور می شوند.

مرحله سوم طرز تهیه خیار شور فوری

به همین دلیل حتما خیارها و سبزیجات را با دقت خشک کنید تا خیارشور بهتری داشته باشید. در این مرحله یک قابلمه مناسب را روی حرارت بسیار ملایم قرار می دهیم و ۲ لیوان آب به همراه نمک و سرکه داخلش می ریزیم.

مرحله چهارم

در این مرحله اجازه می دهیم آب جوش بیاید و نمک به طور کامل در آب حل شود سپس قابلمه را از روی حرارت کنار می گذاریم تا مخلوط آب و سرکه خنک شود. حالا سیرها را پوست گرفته و پس از شستشو کنار می گذاریم تا خشک شوند.

طرز تهیه خیار شور خانگی - طرز تهیه خیار شور فوری

مرحله پنجم

در این مرحله یک ظرف شیشه ای مناسب برای خیارشور انتخاب می کنیم سپس خیارها را به ترتیب داخل ظرف می چینیم و بین خیارها از سیر ، ترخون ، شوید ، تخم گشنیز و فلفل تند قرمز یا فلفل سبز استفاده می کنیم.

مرحله ششم طرز تهیه خیار شور فوری

پس از اینکه تمام مواد را داخل شیشه ریختیم یک تکه زاج سفید درون شیشه قرار می دهیم ( زاج سفید باعث ترد شدن خیارشور ها می شود ) در ادامه مخلوط سرکه ، آب و نمک را به شیشه اضافه می کنیم تا جایی که به طور کامل روی خیارها را بگیرد.

مرحله هفتم

در این مرحله یک پلاستیک فریزر را باز می کنیم و روی درب شیشه قرار می دهیم سپس درب شیشه را می بندیم تا هیچ گونه هوایی وارد شیشه نشود. شیشه را در جای خشک و خنک دور از نور خورشید قرار می دهیم ، پس از یک هفته خیارشور آماده مصرف می شود.

طرز تهیه خیار شور فوری با سرکه - طرز تهیه خیار شور فوری

نکات طرز تهیه خیار شور

خیار مناسب خیارشور

برای خیار شور باید از خیارهای بوته ای استفاده است که دارای بافت نرم تری نسبت به خیارهای درختی هستند. خیارهای درختی به خوبی آب نمک و سرکه را جذب نمی کنند، به همین دلیل مدت طولانی تری باید در آب نمک بمانند تا آماده شوند.

خیار شور داخل بطری

تهیه خیارشور در بطری یا ظرف های دیگر تفاوتی ندارد ، فقط باید برای تهیه خیار شور داخل بطری از خیار های ریز و قلمی استفاده کنید. مانند دیگر ظرف ها مواد خیار شور را داخل بطری بریزید و در آخر مخلوط آب و نمک را با یک قیف به بطری اضافه کنید.

خیار شور یک روزه

برای تهیه خیارشور یک روزه، زمانی که مخلوط آب و سرکه به نقطه جوش رسید، خیارها را داخل قابلمه می ریزیم و چند دقیقه صبر می کنیم تا مخلوط آب نمک و سرکه به خورد خیارها بروند، سپس خیار شور آماده است. البته باید مراقب باشیم تا خیارها خیلی نرم نشوند.

زمان نگهداری خیار شور

خیار شور را پس از اینکه درون ظرف ریخیتیم، می توانیم تا مدت یک سال در جای تاریک و خنک نگهداری کنیم. البته توجه داشته باشید هر زمان درب ظرف خیار شور را باز کنیم باید آنرا به یخچال منتقل کنیم تا کپک نزند.

فوت و فن تهیه و نگهداری خیارشور

قسمت مهم آن این است که وقتی رنگ خیار به رنگ خیار شور در آمد شعله را خاموش می کنیم ولی اجازه می دهیم که داخل همان آب جوش در قابلمه بمانند تا کاملاً سرد شوند.

بعد شیشه های خیار شور را می گذاریم داخل یخچال، کافی است یک شب بمانند و فردای آن قابل خوردن است.

خیار شور خانگی - طرز تهیه خیار شور فوری

فقط حتماً باید خیارشور داخل یخچال نگهداری شود ضمناً می توانید بعد از آماده شدن از داخل شیشه در بیاورید و داخل دبه های پلاستیکی بریزید که کمترین جا را داخل یخچال بگیرند.

وقتی مهمان دارید و مثلاً می خواهید الویه به مقدار زیاد درست کنید احتیاج نیست که بروید و خیلی خیار شور بازاری بخرید.

این روش به شما کمک می کند که هم صرفه جویی کنید و هم یک شبه مقدار زیادی خیار شور بدون مواد نگهدارنده داشته باشید که مطمئن هستید که سالم هستند.

جلوگیری از کپک زدن خیارشور

برای اینکه جلوی کپک زدن خیارشورها را بگیریم پس از اینکه خیارشورها را اماده کردیمف یک قابلمه مناسب را تا نیمه آب پر می کنیم، سپس روی حرارت قرار می دهیم. در ادامه شیشه های خیارشور را به صورت برعکس درون قابلمه قرار می دهیم.

حالا اجازه می دهیم شیشه های خیارشور به مدت ۳۰ دقیقه به همین صورت بجوشند تا هوای درون شیشه های به طور کامل تخلیه شود. پس از گذشت این زمان شیشه ها را از آب خارج کرده و خشک می کنیم ، سپس روی یک دستمال تمیز به صورت برعکس قرار می دهیم.

شیشه هایی که نشتی دارند باید زودتر مصرف کنیم، چون خیارشور موجود در این شیشه ها به دلیل ورود و خروج هوا کپک می زند. اما شیشه هایی که به خوبی پلمپ شده اند را می توانیم مدت طولانی در کابینت یا یخچال نگهداری کنیم.

خیارشور - طرز تهیه خیار شور فوری

نکات تهیه خیارشور

1. اضافه کردن نخود خام و سوراخ کردن خیار سبزها تاثیری بر کیفیت خیارشور ندارد من امتحانش کردم دوست داشتید می توانید انجامش بدید ولی بود و نبودش یکی است.

2. چون مارک نمک و سرکه هم مهم است اگه میخواهید نتیجه ای که من گرفتم شما هم بگیرید برای خیارشور از همین مارک سرکه و نمک استفاده کنید.

3. اندازه ی نمک خیارشور خیلی مهم است اگه نمک کم باشد خیار شور بیمزه میشود و کپک میزند اگه نمک زیادی باشد خیارشور به سفیدی میره و داخلش حالت پوک میشود و اصلا هم اندازه ها را نمیشه چشمی کار کرد.

4. خیارسبز ها هم که حتما تازه باشند و مونده و پلاسیده نباشد با یک خیار سبز پلاسیده در آخر یک خیارشور پلاسیده تحویل می گیرید.

5. این اندازه که براتون می نویسم کاملا دقیق است و نیاز به کوچکترین دستکاری ندارد.

نکات تکمیلی در مورد خیارشور

  • زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 15دقیقه
  • و زمان پخت و انتظار آن در حدود 4 ساعت میباشد .
  • خیارشور را می توانید در وعده پیش غذا - سرو کنید .
  • توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 10 نفر مناسب میباشد .

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار