|
|
کدخبر: ۱۰۹۷۲۹

الهام ستاری

آنچه جهان و منطقه خاورمیانه امروز از آن رنج می برد، خوی استکباری امریکاست و نه مقاومت انقلابی ایران که گروهی متنفذ بخواهند برای حل این مشکلات به ایران بیایند. باید از این گروه خواست تا برای حل مشکلات جهان به امریکا سفر کنند نه به ایران!

به گزارشامید،حضور گروه موسوم به «متنفذین» به سرپرستی کوفی عنان دبیر کل اسبق سازمان ملل در ایران که قرار است تا ۹ بهمن ماه ادامه داشته باشد و آنگونه که ادعا می شود هدف از این حضور «ترغیب و ترفیع روحیه از نو شکل گرفته و پذیرا برای گفت‌وگو بین ایران و جامعه‌بین‌المللی و هم‌چنین بررسی راه های گسترش همکاری در مورد مسائل منطقه» است، باید مورد تامل و مداقه مسئولان جمهوری اسلامی و صاحبنظران سیاسی قرار گیرد و از چند زاویه به آن نگریسته شود.

۱ - جمهوری اسلامی همواره به این شبهه و دروغ جبهه استکبار پاسخ داده که ایران هیچگاه با «جامعه بین الملل» خصومتی نداشته و دروازه های تمدن ایرانی – اسلامی همواره بر روی جامعه بین الملل برای تعامل و دوستی دوطرفه باز بوده است و آنچه امریکا به عنوان جامعه بین الملل و دشمنی این جامعه با ایران تبلیغ می کند، صرفا دوستان معدود امریکا از جمله رژیم جعلی اسرائیل است و نباید آن را به عنوان دربرگیرنده و کلی «جهان و جامعه جهانی» تعمیم داد. اما آنچه که در هدف گروه متنفذین بیان شده، تعبیری از همین دروغ و شبهه امریکاییان است که گویی ایران با جامعه جهانی در تنازع بوده و حالا این گروه برای ترغیب و ترفیع گفت و گو با ایران به کشور ما سفر کرده اند. غرب در تلاش است تا چنین القا کند که در ایران بین بدنه حکومت و دولتی که بر سر کار آمده اختلافات ریشه ای و عمیق در نحوه اداره کشور وجود دارد و لذا حالا «روحیه از نو شکل گرفته ای» در ایران دیده می شود که می توان آن را دستاویز دخالت در امور داخلی ایران و یا در بعد خوش بینانه بهانه رایزنی های سیاسی برای حل مشکلات امریکا در منطقه کرد. این تلقی ساده از نظام جمهوری اسلامی در حالی است که دولت در این نظام صرفا «مجری» مصوبات مجلس است و تصمیمات سیاست خارجی و هدایت انقلاب اسلامی در دست دولت مجری نیست و البته این نکته به این معنا هم نیست که ایران از دو بخش «حکومت درگیر با جهان» و «دولت طرفدار دوستی با جهان» تشکیل شده بلکه این فقط یک فرافکنی امریکایی است.

باید به دلایل و اهداف حضور این گروه متنفذ در ایران اسلامی با تردید نگاه کرد زیرا عموما این تشکلات دیپلماتیک در «سازمان به اصطلاح ملل» و در واقع «سازمان امریکا» با هدایت و پشتیبانی امریکا ایجاد می شود و همانطور که در قضیه پس گرفتن دعوت ایران به ژنو۲ مشاهده شد، سازمان ملل از مسیر خواسته های امریکا خارج نمی شود.

۲ - در بخش دیگر به نظر می رسد ورود گروه متنفذین به ایران با هدف پی گیری مسائل هسته ای ایران باشد زیرا در اهداف این گروه آمده است «متنفذین پیشرفت‌های مثبت اخیر را فرصتی تاریخی و استراتژیک جهت پایان بخشیدن به سال‌ها خصومت میان ایران و جامعه بین‌المللی و از نو ساختن روابط بر اساس اعتماد و احترام متقابل محسوب می‌کنند».

آنچه به عنوان «پیشرفت های مثبت اخیر» مطرح شده نه در اوضاع سوریه و گروه های تروریستی و خصومت های کشورهای عرب منطقه با خود و دیگران بلکه مطمئنا در حوزه مسائل هسته ای ایران مورد نظر است.

باید توجه کرد که آنچه جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر پذیرفته و خود را متعهد به آن می داند، همان متن توافق ژنو است نه چیزی فراتر از آن، که این نیز چارچوب ها و مقررات خاص خود را دارد اما به نظر می رسد متن «قابل تفسیر» توافق هسته ای ژنو که در روزهای اخیر مقامات امریکایی با تفسیرهای بسیار متفاوت خود از این توافق، آن را متزلزل کرده اند و هشدارهای مقامات ایرانی را بر انگیخته اند، فرصتی پیش روی گروه های دیپلماتیک قرار داده تا احتمالا برای دامن زدن به تفسیرهای مورد نظر غرب، با مقامات کشورمان رایزنی و ایران را به ترک و برچیدن دستاوردهای هسته ای خود و پایان دادن به خصومت های جهانی(!) ترغیب کنند.

در این باره نیز موضع غیر قابل تغیبر ایران مشخص است و اگر گروه متنفذین با چنین هدفی به ایران سفر کرده باشند، از همین حالا باید دستان خالی خود را به دوستان خود نشان دهند.

۳ - در هر حال باید به دلایل و اهداف حضور این گروه متنفذ در ایران اسلامی با تردید نگاه کرد زیرا عموما این تشکلات دیپلماتیک در «سازمان به اصطلاح ملل» و در واقع «سازمان امریکا» با هدایت و پشتیبانی امریکا ایجاد می شود و همانطور که در قضیه پس گرفتن دعوت ایران به ژنو۲ مشاهده شد، سازمان ملل از مسیر خواسته های امریکا خارج نمی شود. پس نباید به ترکیب این گروه که چهره های خوشنامی مثل مارتی آهتی ساری، رییس‌جمهور پیشین فنلاند و برنده جایزه صلح نوبل، دزموند توتو اسقف اعظم بازنشسته کیپ تاون و برنده جایزه صلح نوبل و ارنستو زدیلو رییس جمهور پیشین مکزیک و خود کوفی عنان در آن عضویت دارند و یا حتی به بنیانگذار فقید و قابل احترام این گروه یعنی نلسون ماندلا دلخوش کرد و آنها را یک گروه مستقل برای اهداف مستقل دانست.

آنچه جهان و منطقه خاورمیانه امروز از آن رنج می برد، خوی استکباری امریکاست و نه مقاومت انقلابی ایران که گروهی متنفذ بخواهند برای حل این مشکلات به ایران بیایند. باید از این گروه خواست تا برای حل مشکلات جهان به امریکا سفر کنند نه به ایران!

الهام ستاری

کارشناس ارشد مطالعات منطقه

عضو پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی

ارسال نظر