|
|
کدخبر: ۱۴۶۰۱۰

با نظر نمایندگان مجلس صورت گرفت؛

خبرگزاری تسنیم: یک بند از لایحه اصلاح قانون مالیا ت های مستقیم که درباره معافیت های مالیاتی صادرات مواد خام و محصولات کشاورزی بود، برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز پارلمان، بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم را ادامه دادند و بند ۳۷ و ۳۸ آن را به تصویب رساندند.

در جزء(الف) بند ۳۷ این لایحه که به اصلاح بند(الف) ماده ۱۳۹ قانون می پردازد، بعد از عبارت " سازمان اوقاف و امور خیریه "، عبارت " و همچنین ساخت، تعمیر و نگهداری کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست در گروه های سنی و جنسی مختلف، مراکز نگهداری و مراقبت سالمندان، کارگاه های حرفه آموزی مصدومان ضایعه نخاعی، جسمی و حرکتی، زنان سرپرست خانوار و دختران خودسرپرست، مراکز آموزش توانبخشی و حرفه آموزی معلولان ذهنی و کودکان نابینا، کم بینا و کم شنوا و ناشنوا و سایر مراکز و اماکنی که در بتوانند در خدمت مددجویان سازمان های حمایتی بهزیستی کشور قرار گیرند " اضافه شد.

در جزء(ب) بند ۳۷ نیز، در ذیل بند(ط) ماده ۱۳۹ قانون یک تبصره اضافه شد که براساس آن کمک های نقدی و غیرنقدی که در هر سال مالی به مصرف نرسیده باشد، بدون تعلق مالیات به سال مالی بعد منتقل می شود.

همچنین بر اساس اصلاح صورت گرفته در جزء(ج) بند ۳۷ نیز، که به بند(ک) ماده ۱۳۹ قانون پرداخته است، بعد از عبارت " غیرنقدی " عبارت " درآمدها با عایدی حاصل از مبالغ فوق برای " اضافه شد. این پیشنهاد با ۱۴۶ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در صحن تصویب شد.

در ادامه رسیدگی به بند ۳۷ لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم، وکلای ملت با پیشنهادی مبنی بر اصلاح بند(ل) ماده ۱۳۹ قانون مالیات های مستقیم موافقت کردند تا بر این اساس در بند(ل) ماده ۱۳۹ قانون بعد از عبارت «مطبوعاتی» کلمه «قرآنی» اضافه شد. این پیشنهاد با ۱۳۹ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن رای آورد.

وکلای ملت همچنین با ارجاع بند ۳۸ این لایحه به کمیسیون اقتصادی مجلس موافقت کردند.

در این بند آمده بود: صددرصد(۱۰۰%) درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و پنجاه درصد(۵۰%) درآمد حاصل از صادرات مواد خام با نرخ صفر مشمول مالیات می شود. فهرست مواد خام و کالاهای نفتی به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و نفت به تصویب هیئت وزیران می رسد.

تبصره - درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به صورت ترانزیت به ایران وارد می شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می شوند، با نرخ صفر مشمول مالیات می شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر