|
|
کدخبر: ۱۴۶۸۴۶

افتخاری در جمع خبرنگاران مطرح کرد /

خبرگزاری تسنیم: سخنگوی فراکسیون زنان مجلس گفت: در پنجاه و هشتمین نشست سالیانه کمیسیون مقام زن در نیویورک پیشنهاد ایجاد فراکسیون زنان و خانواده را با محوریت برتری حقوق زنان و مردان مطرح کردیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، لاله افتخاری نماینده مردم تهران و سخنگوی فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در گزارشی از پنجاه و هشتمین نشست سالیانه کمیسیون مقام زن در نیویورک، گفت: در این نشست که با موضوع زنان بود، بنده و حلیمه عالی نماینده مردم زابل از پارلمان ایران در این اجلاس حضور داشتیم.

وی ادامه داد: با شرایطی که ما در دنیا داریم و تبلیغات ناصحیح رسانه ای که علیه مسلمانان و جمهوری اسلامی ایران به ویژه زنان مسلمان انجام می شود، ضرورت شرکت در این اجلاس بیش از پیش وجود داشت.

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: نقش زنان در تصمیم گیری و تصمیم سازی بر پارلمان ها اهداف هزاره و توسعه کشورها با نقش زنان و جایگاه برابری جنسیتی سه محوری بودند که در سخنرانی ها در مورد آنها توضیحاتی ارائه شد.

افتخاری با اشاره به هفده ملاقات حاشیه ای که در این اجلاس انجام شد، اظهار داشت: به درخواست هیئت بلندپایه سنای ایتالیا، نشستی با مسئولان سنا، نمایندگان مجلس و سفیر ایتالیا در سازمان ملل با محوریت بررسی مسائل زنان داشتیم.

وی با بیان اینکه ملاقاتی نیز با وزیر زنان و کودکان اندونزی داشتیم، گفت: در حاشیه این اجلاس ضمن حضور در مراسم تودیع سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل، با برخی از ایرانیان و فعالان اقتصادی و اجتماعی نیز دیدار کردیم.

سخنگوی فراکسیون زنان بازدید از مراکز بزرگ اسلامی، مرکز خیریه مسلمانان و کتابخانه مسلمانان در نیویورک و همچنین دیدار با رایزن فرهنگی را از جمله برنامه های این سفر عنوان کرد و افزود: یکی از موضوعاتی که در دیدارها در مورد آنها صحبت شد، مباحثتحریم و اشغال بود که در پی آن بیشترین آسیب به زنان وارد می شود، متاسفانه در اینگونه مقولات، نفوذ و دخالت بیگانگان در سرزمین های دیگران بیشتر آسیب را متوجه زنان می کند.

افتخاری با بیان اینکه در این اجلاس پیشنهاد ایجاد فراکسیون زنان و خانواده با محوریت برتری حقوق زنان و مردان مطرح شد، گفت: با این پیشنهاد امیدواریم که چنین فراکسیونی به تصویب برسد و عدالت برای زنان برقرار باشد، زیرا قوانین باید یکسان بوده و با تکیه بر آموزه های وحیانی اعمال شود.

وی اضافه کرد: همچنین در این اجلاس در مورد نقش زنان در توسعه پایدار با اشاره به سند چشم انداز و تاکیدات قانون اساسی توضیحاتی را ارائه کردیم و گفته شد که ایران توانسته به خوبی از حقوق زنان دفاع کند و ما حتی نهادهای مهمی مانند شورای فرهنگی اجتماعی زنان، معاون زنان در ریاست جمهوری، فراکسیون زنان در مجلس را در کشور ایجاد کرده ایم.

این نماینده مجلس ادامه داد: در این اجلاس سوالی درباره اعدام ها در ایران مطرح شد که به آنها در این زمینه توضیح دادیم که اسلام تاکید دارد حتی اگر خراش کوچکی یک انسان در دست خود ایجاد کند، باید نسبت به آن پاسخگو باشد و اگر چنین موضوعاتی اتفاق می افتد برای دفاع است.

همچنین حلیمه عالی نماینده مردم زابل در مجلس نیز در باره این اجلاس اظهار داشت: در این اجلاس در حین گزارش توضیحاتی ارائه شد مبنی بر اینکه زنان در پست های مختلفی فعالیت دارند و حتی بیش از ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه ها را بانوان تشکیل می دهند.

نماینده زابل در مجلس با اشاره به اینکه یکی از سوالات مطرح در این اجلاس این بود که چرا چهره زنان مسلمان در رسانه های بین المللی به طور غیرواقعی نشان داده می شود، افزود: در این زمینه نیز اقداماتی که باید در مورد کرامت زنان صورت گیرد و گفتیم که هر اقدامی که مغایرت با کرامت زنان باشد، محکوم است چراکه از نظر حقوقی میان زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر