|
|
کدخبر: ۱۴۸۹۵۱

لیلاز در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر اینکه ما اقتصاد مقاومتی را اساس استقلال ایران می دانیم، تصریح کرد: اصلا به نظر من استقلال بدون استقلال اقتصادی معنا ندارد.

سعید لیلاز فعال سیاسی اصلاح طلب و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار سیاسیخبرگزاری تسنیمبا بیان اینکه من می خواهم از جایی شروع کنم که شما بدانید که من اقتصاد مقاومتی را حداقل به اندازه یک نظریه می فهمم و می توانم برایتان تئوریزه کنم، گفت: هر زمان که در ایران حکومت ها نیرومند شدند و از شکل بندی ها یا فرماسیون ها و یا اتحادیه های بین المللی سر پیچی کرده اند. هر گاه ما در طول تاریخ نیرومند شدیم سر از اطاعت نیروهای جهانی پیچیدیم.

وی افزود: در تمام ۴۰۰سال گذشته هر گاه دولت ها یا رژیم ها در ایران نیرومند شدند، با آن دولت های محور که ما حول محورشان می چرخیدیم زاویه دید پیدا کردیم و سر از اطاعتشان پیچیدیم. بنابراین در ذات مناسبات ژئوپلوتیک و تاریخی ایرانی ها نوشته شده که ایران نمی تواند عضو هیچ یک از اتحادیه های جهانی باشد.

به گفته استاد دانشگاه شهید بهشتی، آنهایی که ایران را در ذهن و نگاه خود یک کشور وابسته به غرب یا هم پیمان با آن می دانند به ریشه ها و زمینه های ژئوپلوتیک و تاریخی توجه نمی کنند که هرگاه در ایران حکومت ها موازنه برقرار کردند موفق بودند و هر گاه این موازنه به هم خورده چه در صحنه داخلی چه در صحنه بین المللی شکست خوردیم. حالا این موازنه یا می تواند مثبت یا منفی باشد.

*** ایران نمی تواند به یکی از بلوک های قدرت جهانی وابسته باشد

" یک مثال بزنم؛ مثلا ما در دوره صفویه، بین قدرت های جهانی موازنه مثبت داشتیم و در دوره قاجاریه هم در نظام بین المللی موازنه مثبت داشتیم. امیر کبیر موازنه منفی داشت، مرحوم مصدق هم موازنه منفی داشت. جمهوری اسلامی هم موازنه منفی دارد. اینکه این موازنه منفی یا مثبت باشد آنقدر اهمیت ندارد، آنچه که مهم است این است که ایران نمی تواند به یکی از بلوک های قدرت جهانی وابسته باشد. "

لیلاز در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تعبیر حرف های شما همان مسئله استقلال است، گفت: احسنت! به لسان شما استقلال می شود.

" هر گاه ما این استقلال و برقراری موازنه را کنار گذاشتیم، آسیب دیدیم, مثل دوره شاه که او یک جانبه گرایی را پیشه کرد و شکست خورد. آقای احمدی نژاد هم به سمت شرق یک جانبه گرایی کرد و شکست خوردیم یا در دوره شاه به سمت غرب رفتیم و سعی کردیم که هم پیمان و وابسته این ها باشم ولی شکست خوردیم؛ علت این امر هم در ذات مناسبات و ژئوپلوتیکی ایران است. "

فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی و ژئوپلوتیکی ایران به گونه ای است که نمی تواند در پیوند اسراتژتیک با یک قدرت یا کشوری قرار بگیرد، تصریح کرد: مثلاً ما از چین خیلی دور هستیم و یا نمی توانیم جزء دولت های هم پیمان با روسیه باشیم، زیرا ما با روسیه حداقل در سه نقطه اختلاف نظرهای اساسی داریم؛ یکی قفقاز و یکی آسیای میانه و یکی هم حوزه دریای خزر است.

وی افزود: به دلیل اینکه ما با روسیه در این سه حوزه اختلاف نظر ژئوپلتیک داریم هرگز نمی توانیم هم پیمان او شویم و اولین دعوا بر سر خزر به فروپاشی هم پیمانی ما می انجامد. همچنین ما نمی توانیم با اتحادیه اروپا بر سر مسائل ایدئولوژیک هم پیمان شویم. شما ممکن است فکر کنید که چون جمهوری اسلامی هست اینگونه است، در حالی که اختلاف ایدئولوژیک به این دلیل نیست، زیرا ما در دوره شاه هم با اتحادیه اروپا مشکل ایدئولوژیک داشتیم.

*** استقلال در پیشانی ایرانی نوشته شده است

لیلاز اضافه کرد: ما با ایالات متحده نمی توانیم هم پیمان شویم زیرا ما با آمریکا بر سر منطقه نفوذ بر خلیج فارس مسئله داریم. ما مناطق نفوذی در خاورمیانه داریم که آمریکایی ها هم ادعا دارند و ما بر سر این مناطق با آمریکایی ها درگیر هستیم. مثل لبنان، خلیج فارس، در آینده عراق و افغانستان. بنابراین به دلیل اینکه این ها حوزه های نفوز استراتژیک و ژئوپلوتیک ایران هستند - این هایی که می گویم کاملاً فراتر از نظام های حاکم بر ایران است، دارم درباره مناسبات ژئوپلوتیک بسیار ژرف صحبت می کنم - بنابراین ایران نمی تواند یک کشور وابسته یا پیوسته یا هم پیمان باشد، استقلال در پیشانی ایرانی نوشته شده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه بعضی کشورها هم در دنیا مانند ایران هستند؛ نه آنقدر بزرگ ند که بتوانند به راحتی ابرقدرت شوند یا نه آنقدر کوچک هستند که بتوانند وابستگی به یک قدرت جهانی را در خودشان هضم کنند، اظهار داشت: بعضی کشورها مثل برزیل یا هند اینطور هستند، نه خیلی بزرگ اند و نه خیلی کوچک اند؛ نظام های مستقلی هستند که نه می توانند برای خودشان ابرقدرت و نه وابسته باشند.

*** اقتصاد مقاومتی یک «اجبار» است که از آن گریزی نداریم

کارشناس مسائل اقتصادی با تأکید بر اینکه من اساس استقلال را اقتصاد می دانم، گفت: هیچ استقلالی بدون اقتصاد معنا ندارد. من می گویم که اقتصاد مقاومتی یا آن چیزی که من اسم آن را استقلال اقتصادی می گذارم، نه تنها خیلی مهم است بلکه اولاً اساس هر استقلال دیگری است و ثانیاً برای ایران یک امر انتخاب شونده یا به قول آمریکایی ها یک گزینه روی میز نیست، بلکه این یک اجباری است که ما از آن گریز و گزیری نداریم و نخواهیم داشت.

وی افزود: ایران باید از نظر اقتصادی مستقل باشد، از اوایل ۱۳۴۰ بود که شاه مناسبات اقتصادی خودش را با بلوک شرق تقویت کرد، زیرا هر چقدر به آمریکایی ها به آلمانی ها یا فرانسوی ها فشار می آورد و خواهش می کرد و مذاکره می کرد، آنها حاضر نشدند به ایران ذوب آهن بدهند تا اینکه شاه مجبور شد سراغ شوروی برود و البته آمریکای ها خیلی ناراحت شدند ولی شاه علی رغم میل آنها این کار را کرد، برای اینکه آنها حاضر نبودند به ایران صنعت ماشین سازی بدهند.

لیلاز با بیان اینکه ما ماشین سازی و تراکتورسازی یا آهنگری یا صنعت ذوب فلزات را از بلوک شرق آوردیم، اظهار داشت: بلوک غرب به هیچ وجه حاضر نبود این صنایع را به ما بدهد. هر گونه وابستگی - ما بالاتر از وابستگی شاه به آمریکا نداریم - ولو شدیدتر باز منجر به این خواهد شد که تکنولوژی های مدرن را به ما نخواهند داد و ما باید همواره یک نگاهمان به دنیای جهان خارج باشد. به همین دلیل ضرورت اقتصاد مقاومتی خیلی خیلی قبل تر باید مطرح می شد.

*** اساس استقلال ایران، اقتصاد مقاومتی است

فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر اینکه ما اقتصاد مقاومتی را اساس استقلال ایران می دانیم، تصریح کرد: اصلا به نظر من استقلال بدون استقلال اقتصادی معنا ندارد و آن چیزی که مقام رهبری فرمودند، اسم آن اقتصاد مقاوتی است ولی نهایت فرمایش ایشان «استقلال اقتصادی» است. اگر شما محتوای ابلاغیه ایشان را ملاحظه کرده باشد، می بینید که ایشان در واقع حرف از بستن این اقتصاد ندارند؛ خود ایشان هم در سخنرانی نوروزشان به روشنی گفتند که من دنبال اقتصاد درون گرا نیستم بلکه دنبال اقتصاد درون زا هستم.

کارشناس مسائل اقتصادی خاطر نشان کرد: به نظر من اقتصاد درون زا، اقتصادی است که در چارچوب های اقتصاد آزاد حرکت می کند و دولت حداقل ممکن نقش را دارد, نه اینکه اصلا نقش نداشته باشد؛ نقش آن فقط جایی است که بخواهد نظارت و هدایت کند و آن زمانی که به اصطلاح بازار شکست می خورد. وقتی بازار شکست خورد دولت ناچار به دخالت شود، اشکالی ندارد ولی این نباید داوطلبانه باشد و منجر به کوچک شدن بخش خصوصی شود، یعنی اتفاقی که در ۸ سال گذشته افتاد.

لیلاز با بیان اینکه اگر ما بتوانیم اقتصاد را در چارچوب اقتصاد آزاد قرار دهیم و روندهای سرمایه گذاری بخش خصوصی را احیا کنیم و زمینه مشارکت همه را به دست آوریم موفق خواهیم شد، گفت: اقتصاد مقاومتی بدون برقراری یک نظم دموکراتیک که در آن همه مردم و همه آحاد ملت و همه افکار بتوانند در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی احساس مشارکت واقعی در تعیین سرنوشت خود کنند، ممکن نخواهد بود. یعنی با این نگاه خودی و غیر خودی، اقتصاد مقاموتی امکان ندارد.

وی افزود: تا زمانی که نظام ما به دنبال وفاداری بیش از کارآمدی می شود، بدیهی است که به اقتصاد واقعی مقاومتی و استقلال اقتصادی دست نخواهیم یافت و این ها وقتی تحقق پیدا می کند که ما بتوانیم در واقع کارآمدی را مقدم بر وفاداری بنشانیم، زیرا وفاداری در قلب آدم هاست و آدم ها تا زمانی که تظاهر نکنند، ممکن است شما نفهمید که این ها وفادار هستند یا خیر، در حالی که کار آمدی چیزی است که خودش را نشان می دهد.

***درگیری غرب با ایران با مذاکرات تمام نمی شود

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه نگرانی من است که مفهوم استقلال اقتصادی به شکل کاملاً روشن و به صورت یک نظام منسجم نباشد و تصور شود که ما با گرفتن بعضی از ضرورت های استقلال مقاومتی و رها کردن بعضی دیگر می توانیم مساله را حل کنیم، اظهار داشت: اگر کسی فکر می کند که درگیری ایران با غرب به این زودی حل می شود یا حتی با این مذاکرات تمام می شود و یا حتی بعد از کنار رفتن نظام جمهوری اسلامی، پایان می یابد کاملاً اشتباه است، یعنی دیر یا زود باید ایران به سمت نیرومند شدن اقتصادی رود.

*** اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه باید وابستگی متقابل ایجاد کنیم

لیلاز با بیان اینکه فهمی که من از اقتصاد مقاومتی دارم، یعنی اینکه دنبال ایجاد وابستگی متقابل باشیم، تصریح کرد: من معنی اقتصاد مقاومتی را وابستگی متقابل می دانم؛ اگر ما موفق شده بودیم که رویه برنامه سوم و چهارم توسعه را ادامه دهیم و این اختلالی که در ۸ سال شده اتفاق نیفتاده بود، غرب نمی توانست این بلا را سر ما بیاورد که الان آورده است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: ترکیه در تحریم های ایران شرکت نکرد، زیرا اقتصاد ترکیه به اقتصاد ایران وابسته بود، اگر ما این کار را با همه دنیا می کردیم، همه کشورها مثل ترکیه رفتار می کرد، مثل آن چیزی که الان در مورد روسیه اتفاق افتاده است. آیا هسته ای شدن ایران برای جامعه جهانی امری بدتر و وخیم تر بود تا این که روسیه بخشی از یک سرزمین را بلعید و می بنیم واکنش های بین المللی به روسیه بیشتر دوستانه است، زیرا روسیه نیرومندتر از ایران است.

انتهای پیام /

ارسال نظر