|
|
کدخبر: ۱۵۵۱۱۷

برادران نصیری در صحن مجلس:

خبرگزاری تسنیم: مسئول دفتر زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس گفت: اقتصاد مقاومتی وقتی شکل می گیرد که سود تولید کننده تامین باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، برادران نصیری مسئول دفتر زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی درباره اقتصاد مقاومتی و بخش کشاورزی در صحن علنی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی در کشاروزی یعنی اقتصادی کردن کشاورزی که این موضوع یکسری الزاماتی دارد؛ یعنی باید به خصوصیات بخش کشاورزی توجه کرد.

وی با بیان اینکه با اهمیتی که تامین غذا دارد، بخش کشاورزی می تواند مرکز ثقل اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: ریسک سرمایه گذاری در کشاورزی بالاست و در همه جای دنیا از این بخش حمایت می کنند و بدون حمایت ها در این عرصه نمی توان کار کرد.

نصیری خاطرنشان کرد: اگر سودآوری در بخشی پایین باشد، سرمایه به بخش های دیگر می رود و نیروی متخصص نیز در آن جذب نمی شود، چراکه هر فعال اقتصادی به سمتی می رود که سودآوری داشته باشد پس باید از بخش کشاورزی حمایت شودو یا باید هزینه تولید را کاهش دهیم. حمایت های بیمه ای نیز برای این بخش نیاز است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی وقتی شکل می گیرد که سود تولید کننده تامین باشد، گفت: اگر به بخش کشاورزی و ضروریات آن توجه شود، کشاورزی می تواند هم تامین کننده غذای کشور باشد و هم درآمد ارزی و صادرات محصولات را در این عرصه شاهد باشیم و می تواند طراز تجاری ما را مثبت کند.

نصیری با بیان اینکه کشاورزان ما امروز از بیمه هایی که دریافت می کنند راضی نیستند، گفت: وقتی عرضه محصولات کشاورزی کم می شود، قیمت ها بالا می رود در حالی که کشاورز در این میان سودی نمی برد و اگر تولید نیز بالا برود باز هم کشاورز ضرر می کند. چرا که قیمت پایین می آید و از تولید کننده نیز حمایت نمی شود. پس باید بازار بخش کشاورزی را اصلاح ساختاری کنیم و حاشیه بازارها اصلاح شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از گزارش نماینده مرکز پژوهش ها گفت: انتظار ما این بود که در مرکز پژوهش ها یک بحثمتقنی راجع به اقتصاد مقاومتی و اینکه چه برنامه هایی را می توان برای تقویت خودکفایی این بخش انجام داد ارائه کنیم و چنین انتظاری از شما وجود دارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر