|
|
کدخبر: ۱۶۰۶۷۱

خبرگزاری تسنیم: امام خمینی(ره) می فرمودند: مادر و مادربودن و اولاد تربیت ‏کردن، بزرگترین خدمتی است که انسان به انسان می‏ کند. اشرف کارها در عالم، مادربودن است و تربیت اولاد. همه منافع کشور ما از دامن مادرها تأمین می ‏شود.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، فرازهایی از فرمایشات امام خمینی(ره) به ‏مناسبت روز زن و روز مادر به شرح ذیل است:

اگر زن‏های انسان‏ ساز از ملت‏ها گرفته شوند، ملت‏ها به شکست و انحطاط کشیده خواهند شد.

به ‏مناسبت روز زن و روز مادر

۲۰ جمادی‏ الثانی؛ روز مبارک زن‏
روز بزرگ و عظیم و مبارک، روز ولادت زهرای مرضیه(س) که روز زن است، روز پیروزی زن و روز نمونه زن در عالم است.(۱) روز مبارک زن، روز شرافتمند عنصر تابناکی(است) که زیربنای فضیلت‏های انسانی و ارزش‏های والای خلیفةالله در جهان است، روز پرافتخار ولادت زنی(است) که از معجزات تاریخ و افتخارات عالم وجود است؛ زنی که در حجره کوچک و خانه ‏ای محقر، انسان‏هایی تربیت کرد که نورشان از بسیط خاک تا آن‏ سوی افلاک و از عالم ملک تا آن ‏سوی ملکوت اعلی می ‏درخشد. صلوات و سلام خداوند تعالی بر این حجره محقری که جلوه‏ گاه نور عظمت الهی و پرورشگاه زبدگان اولاد آدم است.(۲)

روز زن؛ روز اقتدا به حضرت فاطمه سلام‏ الله علیها
برای زن‏ها کمال افتخار است که روز تولد حضرت صدیقه(س) را روز زن قرار داده ‏اند؛ افتخار است و مسؤولیت. اگر پذیرفتید که روز بیستم جمادی الثانی که روز تولد حضرت زهرا(س) است، روز زن باشد، این(امر) به عهده شما مسائل بزرگی را می ‏آورد. شما باید به او اقتدا بکنید تا پذیرفته باشید که این روز، روز زن است؛ زهد و تقوا و همه‏ چیزها و عفافی که(ایشان داشتند)، شما باید آن‏ها را تبعیت کنید. باید در حفظ همه حیثیاتی که حیثیت بزرگ زن است، آن‏طوری‏ که حضرت زهرا(س) بود، کوشش کنیم. همه باید به او اقتدا کنیم.(۳)

تربیت فرزند؛ بزرگترین مسؤولیت و شریف‏ترین شغل عالم‏
این مادر که بچه در دامن او بزرگ می‏ شود، بزرگترین مسؤولیت را دارد و شریف‏ترین شغل را دارد؛ شغل بچه‏ داری. شریف‏ترین شغل در عالم، بزرگ ‏کردن یک بچه است و تحویل‏ دادن یک انسان به جامعه.(۴)
مادر و مادربودن و اولاد تربیت‏ کردن، بزرگترین خدمتی است که انسان به انسان می‏ کند. اشرف کارها در عالم، مادربودن است و تربیت اولاد. همه منافع کشور ما از دامن مادرها تأمین می‏ شود.
تربیت اولاد، بالاترین چیزی است که در همه جوامع، از همه شغلها بالاتر است. هیچ شغلی به شرافت مادری نیست. از دامن همین مادرها، مالک اشتر پیدا می‏ شود، از دامن همین مادرها، حسین‏ بن‏ علی(ع) پیدا می‏ شود، از دامن همین مادرها، اشخاص بزرگ پیدا می‏ شوند که یک ملت را نجات می‏ دهند.(۵)

شأن زنان اجل از «بچه‏ داری»!!!
دامن مادرها، دامنی است که انسان از آن باید درست بشود، یعنی اول‏ مرتبه تربیت، تربیت بچه است در دامن مادر، برای این‏که علاقه بچه به مادر بیشتر از همه علایق است و هیچ علاقه ‏ای بالاتر از علاقه مادری و فرزندی نیست، بچه ‏ها از مادر بهتر چیز اخذ می‏ کنند. آنقدری که(بچه‏ ها) تحت تأثیر مادر هستند، تحت تأثیر پدر نیستند، تحت تأثیر معلم نیستند.
مع‏ الاسف در آن حکومت طاغوتی، می ‏خواستند این شغل را از این مادرها بگیرند، تبلیغ کردند به این‏که زن چرا بچه‏ داری بکند؟! این شغل شریف را در نظر مادرها منحط کردند، برای این‏که می‏ خواستند که مادرها از بچه‏ ها جدا بشوند(و) بچه‏ ها را در پرورشگاه‏ها بزرگ کنند، مادرها هم علی‏ حده بروند یک کارهایی که آن‏ها دلشان می‏ خواهد، بکنند.
وقتی بچه در پرورشگاه بزرگ شود، عقده پیدا می‏ کند. وقتی بچه در پرورشگاه و بدون مادر با اجنبی بخواهد سر و کار داشته باشد و محبت مادر از سر او کم بشود، این بچه عقده پیدا می‏ کند. بسیاری از این مفسده‏ هایی که در جامعه واقع می‏ شود، از این بچه‏ هایی هستند که عقده دارند، از این انسان‏هایی هستند که عقده دارند، مبدأ یک عقده بزرگ، این جداکردن بچه از مادر است. بچه محبت مادری لازم دارد.(۶)

بالاتر بودن نقش زن از مرد در جامعه‏
زن، نقش بزرگی در اجتماع دارد. زن، مظهر تحقق آمال بشر است. زن، پرورش ‏دهنده زنان و مردان ارجمند است. از دامن زن، مرد به معراج می‏ رود. دامن زن، محل تربیت بزرگ‏ زنان و بزرگ‏مردان است.(۷) زن، یکتا موجودی است که می ‏تواند از دامن خود، افرادی به جامعه تحویل دهد که از برکاتشان، یک جامعه، بلکه جامعه ‏ها به استقامت و ارزش والای انسانی کشیده شوند.(۸) از شما است که مردان و زنان بزرگ تربیت می‏ شوند. در دامن شما، مردان و بانوان بزرگ تربیت می‏ شوند.(۹) اگر شما یک فرزند خوب به جامعه تحویل بدهید، برای شما از همه عالم بهتر است.(۱۰)
نقش زن در جامعه، بالاتر از نقش مرد است، برای این‏که زنان و بانوان علاوه بر این‏که خودشان، یک قشر فعال در همه ابعاد هستند، قشرهای فعال را در دامن خودشان تربیت می‏ کنند. خدمت مادر به جامعه از خدمت معلم بالاتر است و از خدمت همه کس بالاتر است.(۱۱)

صلاح و فساد جامعه در گرو صلاح و فساد زنان آن‏
صلاح و فساد یک جامعه از صلاح و فساد زنان آن جامعه سرچشمه می‏ گیرد.(۱۲) وظیفه زن انسان‏ سازی است. اگر زن‏های انسان‏ ساز از ملت‏ها گرفته شود، ملت‏ها به شکست و انحطاط کشیده خواهند شد.(۱۳)
۱) صحیفه امام، ج ۷، ص ۳۴۱
۲) صحیفه امام، ج ۱۶، ص ۱۹۲
۳) صحیفه امام، ج ۱۹، ص ۱۸۴
۴) صحیفه امام، ج ۶، ص ۲۶۱
۵) صحیفه امام، ج ۷، ص ۴۷۷
۶) صحیفه امام، ج، ص ۹۱
۷) صحیفه امام، ج ۷، ص ۳۴۱
۸) صحیفه امام، ج ۱۶، ص ۱۹۲
۹) صحیفه امام، ج ۶، ص ۵۲۱
۱۰) صحیفه امام، ج ۸، ص ۹۰
۱۱) صحیفه امام، ج ۱۴، ص ۱۹۷
۱۲) صحیفه امام، ج ۱۶، ص ۱۹۲
۱۳) صحیفه امام، ج ۶، ص ۳۰۰
انتهای پیام / ۱

ارسال نظر