|
|
کدخبر: ۱۶۷۲۸۰

مدیرکل سیاسی وزارت امورخارجه انگلیس، درملاقات با مقامات سیاست خارجی ایران مشکلات پیش روی بازسازی و بازگشایی سفارت آن کشور در تهران را مطرح و پیگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سایمون گس مدیرکل سیاسی وزارت امورخارجه انگلیس که بامداد روز گذشته در رأس هیأتی به منظور انجام رایزنی و تبادل نظر با مقامات کشورمان در خصوص موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی وارد تهران شده بود، با مقامات وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

در دیدار سایمون گس با مدیرکل غرب اروپای وزارت امورخارجه، طرفین در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه شامل وضعیت فعلی سفارتخانه ها، کارکنان، خدمات رسانی کنسولی به ایرانیان مقیم بریتانیا و تسهیل کارکرد روان سفارتخانه ها مذاکره و روند بهبود تدریجی مناسبات دو کشور را مرور کردند.

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه در این ملاقات مراتب ناخرسندی کشورمان را نسبت به گزارش حقوق بشر وزارت خارجه انگلیس و همچنین اقدام وزارت خزانه داری انگلیس برای روزآمد نمودن فهرست تحریم علیه برخی از مقامات کشورمان به طرف انگلیسی اعلام کرد و اینگونه اقدامات را مغایر با حسن نیت در بهبود روابط دو کشور دانست.

طرف انگلیسی نیز در این ملاقات ضمن ارائه توضیحاتی در این خصوص، مشکلات پیش روی بازسازی و بازگشایی سفارت آن کشور در تهران را مطرح و پیگیری کرد.

مدیرکل سیاسی وزارت خارجه انگلیس همچنین با مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا و عباس عراقچی معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه دیدار کرد و درخصوص موضوعات بین المللی از جمله مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای ۱ + ۵ که وی نیز مسئولیت کشورش در این گروه را بر عهده دارد، تبادل نظر نمود.

سایمون گس در آخرین مرحله از گفتگوهایش با مقامات وزارت امور خارجه، در دیدار با حسین امیرعبدالهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه در خصوص تحولات خاورمیانه به تبادل نظر پرداخت.

مدیرکل سیاسی وزارتخارجه انگلیس در پایان سفر خود به کشورمان، دوشنبه شب تهران را به مقصد لندن ترک کرد.

گفتنی است علاوه بر وزرای خارجه و هیأت های پارلمانی، مدیران کل سیاسی اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپایی نیز طی سه ماه گذشته برای پیگیری مسایل مربوط به روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی سفرهایی به تهران داشته اند

ارسال نظر