|
|
کدخبر: ۱۷۲۷۰۸

زیباکلام در مناظره با نوبری:

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه از ابتدای برنامه هسته ای جمهوری اسلامی آمریکا به مخالفت با آن برخواست گفت: ما باید بدانیم که در صنعت هسته ای تنها چیزی که وجود ندارد پیشرفت علمی است و این صنعت تنها هزینه بر است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری فارس، صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با حضور در دانشگاه آزاد تهران غرب پیرامون مذاکرات هسته ای و سیاست خارجی با ناصر نوبری به مناظره پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود گفت: اصلی ترین و مهمترین اتفاقی که در این دولت در رابطه با برنامه هسته ای افتاده است این نیست که در ژنو چه مذاکراتی انجام دادیم بلکه مسئله اصلی این است که اجازه داده شده است تا در محافل عمومی در خصوص برنامه هسته ای صحبت شود.

وی افزود: من در یک دهه گذشته بارها در خصوص مسئله هسته ای مقاله نوشتم که روزنامه ها به صراحت می گفتند نمی توانیم چاپ کنیم. البته ما بخش عمده ای از این فضای باز کنونی را نیز مدیون مخالفان هستیم. چرا که آنان با زور درباره برنامه هسته ای صحبت کردند.

وی افزود: اگر قرار است سیاست هسته ای دولت روحانی نقد شود باید سیاست های دولت قبلی نیز مورد انتقاد قرار گیرد. البته من از جبهه پایداری(البته نمی دانم این جبهه یا گروه های دیگر) که همایش دلواپسیم را برگزار کردند تشکر می کنم ولی آنان بدانند شاخه ای را بریدند که خودشان روی آن نشسته بودند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در گذشته موضوعاتی وجود داشت که جز تصدیق آنان نمی شد صحبت کرد. برای مثال مسئله جنگ و پذیرش قطعنامه، اشغال سفارت آمریکا و همچنین برنامه هسته ای از جمله این موارد بود. اما باید بدانید این وضعیت حاصل خوبی نداشت از اینکه از سال ۸۴ نگذاشتند درباره برنامه هسته ای صحبت شود به نفع کشور تمام نشد زیباکلام با ابزار خواندن مسئله هسته ای برای استکبار ستیزی گفت: اولین مسئله ای که درباره هسته ای وجود داشت این بود که ابزاری در دست حاکمیت برای اشاعه آمریکاستیزی شد و قرائت دولتی بر آن حاکم شد. بعد از سال ۸۲ که موضوع هسته ای ما لو رفت دلیل برای آن ادامه آن عنوان شد اولین مسئله پیشرفت علمی کشور و مسئله دیگر رشد صنعتی و اقتصادی کشور بود.

وی افزود: آمریکا از زمانی که متوجه شد ما در حوزه هسته ای فعالیت می کنیم از درب مخالفت وارد شد. ما باید بررسی کنیم که چرا برزیل و دیگر کشورها صنعت هسته ای را دارند و مخالفتی با آنان نمی شود اما با ایران مخالفت می شود. بنده می گویم دو دلیلی که برای فعالیت های هسته ای عنوان می کنند اشتباه است. در خصوص صنعت هسته ای تنها چیزی که وجود ندارد پیشرفت علمی است. از اینکه بگوییم در صنعت هسته ای نوآوری علمی داریم اینگونه نیست و اینکه بگوییم ما مرزهای علمی را شکافته ایم و غربی ها نگران آن هستند صحت ندارد.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به سیاست خاتمی در قبال برنامه هسته ای گفت: در دوران خاتمی برنامه هسته ایمان کج دار و مریض پیش می رفت تا دنیا در مقابل ایران قرار نگیرد اما احمدی نژاد تمامی این سیاست را کنار گذاشت و رویکرد دولت قبلی را به خائن بودن متهم کرد و عنوان کرد که ما برنامه هسته ایمان را با سرعت جلو می بریم و غرب هرچه می خواهد بکند که نتیجه آن صدور قطعنامه های شورای امنیت شد.

زیباکلام پیرامون مخالفت آمریکا با برنامه هسته ای ایران گفت: کشوری که می تواند اروانیوم را سه درصد غنی سازی کند می تواند به مرز ۹۰ درصد نیز برسد که امکان تولید سلاح هسته ای فراهم می شود. حال چرا دیگر کشورها که به این درصد رسیده اند باعثنگرانی آمریکا نشده اند. این موضوع بدین خاطر است که ایران تنها کشوری است که علناً اعلام می کند که می خواهد اسرائیل را نابود کند.

وی افزود: رفتار ما در جریان هسته ای به گونه ای بود که این احساس نا امنی دست داده است و اولین مشکل آن نیز این بود که تا سال ۸۲ برنامه هسته ای ما مخفیانه بود.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به فضای بازی که به وجود آمده خواهیم فهمید که کشور چه بهای سنگینی را برای انرژی هسته ای پرداخته است و این حق ملت است که بگوید هسته ای می خواهد یا خیر.

انتهای پیام /

ارسال نظر