|
|
کدخبر: ۱۷۵۲۷۸

تکرار / تسنیم از دستاورد جدید سپاه گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: در روز یکشنبه گذشته موشک های بالستیک ضدناو هرمز ۱ و ۲ برای نخستین بار رونمایی شد. این موشک ها، نمونه پیشرفته تر موشک های بالستیک خلیج فارس هستند.

به گزارش خبرنگار دفاعیخبرگزاری تسنیم، در نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جدیدترین موشک ضدناو ایران در ۲ رده رونمایی شد. مهمان ویژه مراسم رونمایی از دستاوردهای جدید سپاه، فرمانده معظم کل قوا بود.

موشک های بالستیک هرمز ۱ و هرمز ۲، موشک های ضدناو جدید ایران بودند که در نمایشگاه دستاوردهای سپاه برای نخستین بار رونمایی شدند.

این موشک به لحاظ شاکله و شکل ظاهری بسیار شبیه موشک بالستیک و ضدکشتی خلیج فارس است. این موشک طبق اظهارات جانشین فرمانده کل سپاه، یکی از مهمترین و منحصر به فردترین موشک هایی ایرانی است که توسط سردار شهید، حسن طهرانی مقدم طراحی و ساخته شده است.

این موشک، مدلی پیشرفته تر و بر اساس الگوی طراحی فاتح ۱۱۰ طراحی و ساخته شده است. خلیج فارس، یک موشک تک مرحله ای و سوخت جامد بوده و با سرعتی مافوق صوت، قادر است اهدافی تا ۳۰۰ کیلومتری را هدف قرار دهد.

اخیراً سازمان اطلاعات نیروی دریایی آمریکا، طی گزارشی دقت این موشک ضدکشتی را زیر ۱۰ متر اعلام کرد و نوشت که موشک خلیج فارس قادر است تمام تجهیزات نظامی دریایی دشمنان ایران در خلیج فارس و دریای عمان را شکار کند.

موشک بالستیک سوخت جامد خلیج فارس، با دقتی زیر ۱۰ متر و با کلاهک ۶۵۰ کیلوگرمی خود قادر است شناورهای سنگین دشمن و ناوهای هواپیمابر در خلیج فارس هدف قرار دهد.

هنوز هیچ اطلاعات رسمی از موشک های ضدکشتی هرمز منتشر نشده اما تصاویر منتشره نشان می دهد که دو مدل متفاوت از این موشک رونمایی شده است که احتمالا هرمز ۱، بردی کمتر از هرمز ۲ داشته و احتمالا موشک هرمز ۲ هم نسبت به موشک خلیج فارس، ضمن ارتقا، بُرد و دقت بیشتری خواهد داشت.

البته موشک هرمز ۱ و هرمز ۲، در سر جنگی با هم تفاوت دارند و احتمالا این تفاوت نشانگر ایجاد تغییر در قدرت انفجار و تخریب، هدایت موشک و... است.

تغییری هم در لانچر این موشک نسبت به موشک خلیج فارس دیده می شود. لانچر جدیدی که برای این موشک ساخته شده، نشان می دهد که این موشک در زمینه امکان پرتاب سریع، ارتقا یافته و قدرت لانچر در جابجایی و عبور از نقاط صعب العبور، بیشتر شده است.

امکان آماده سازی سریع موشک، یکی از مهمترین مولفه های موشک ها در موشک ها به شمار می آید.

ایران در سال ۸۹ با رونمایی از موشک بالستیک خلیج فارس وارد عرصه رقابت در حوزه موشک های ضدکشتی شد. رقبای قدرتمند موشک خلیج فارس،سان برنروسی و هارپون آمریکایی بودند اما حالا با رونمایی از نسل جدید موشک های بالستیک ضدکشتی با نام هرمز، ایران برگ دیگری از توان نظامی خود در عرصه این موشک ها را رو کرد، دستاوردی که تنگه هرمز را حالا با بالستیک های هرمز برای آمریکا ناامن خواهد کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر