|
|
کدخبر: ۱۸۲۷۷۴

به گزارش امید نیوز ، وزیر امور خارجه ایران گفت: «بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛

 اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.»

محمد جواد ظریف افزود: «با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضا‌سازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است 30 هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا‌سازی‌شان کنند.»

ظریف افزود: «مجموع بودجه دلاری و ریالی وزارت امور خارجه ١١٠٠ میلیارد تومان است؛ یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه‌های فرهنگی که با ارگان‌های قدرتمند کشور ارتباط دارند و ما نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم.» ظریف اما بلافاصله یادآوری کرد که قصد ندارد دستگاه خاصی را متهم به فضاسازی علیه تصویب لوایح مبارزه با پولشویی کند: «من هیچ دستگاهی را متهم نمی‌کنم. من افرادی را که در این قضیه منافع دارند، پشت القای این تصورات می‌دانم.»

ظریف همچنین با پرداختن به موضوعات دیگر گفت: «به امور آمریکا بی توجه نیستیم؛ اما اینکه برخی فکر می‌کنند ما به امید جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها نشسته‌ایم که کدام روی کار می‌آیند به هیچ وجه درست نیست. سیاست خارجی کشور ما براساس توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی بنا شده است.» ظریف در واکنش به دروغ‌سازی نسبت به تمایل دستگاه سیاست خارجی ایران به پیروزی دموکرات‌ها گفت: «یک پلنگ کاغذی می‌سازند، بعد همان را شکار می‌کنند و خوشحال می‌شوند.»

آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده

از سوی دیگر وزیر امورخارجه آخرین وضعیت آزادی مرزبانان ربوده شده ایرانی در میرجاوه را تشریح کرد. به گزارش تسنیم محمدجواد ظریف درباره سفر اخیرش به پاکستان درخصوص آزادی مرزبانان ربوده شده ایرانی، اظهار کرد: مقامات پاکستانی اعم از نخست‌وزیر، وزیر امورخارجه و فرمانده ارتش پاکستان تعهد کردند که اقدامات خود را برای آزاد کردن همه گروگان‌های ایرانی، افزایش دهند.

او ادامه داد: مقامات پاکستانی قول دادند که در آینده خبرهای خوبی برای ایران خواهند داشت. وزیر امورخارجه افزود: در سفر به پاکستان توافق کردیم تا اقداماتی انجام شود که در دراز مدت از وقوع کارهای شرورانه جلوگیری شود که از جمله این توافقات نزدیک‌تر کردن همکاری‌های مرزی، حضور مشترک در مرز و اقداماتی از این قبیل است.

ظریف ادامه داد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز پیگیر اجرایی شدن توافقات سفر اخیر به پاکستان هستند. وی در پاسخ به برخی انتقادات که معتقدند از ظرفیت‌های محلی در سفر وزیر امورخارجه به پاکستان استفاده نشده است، گفت: در آن حوزه‌ها سایر دستگاه‌های جمهوری اسلامی ایران یعنی دستگاه‌های نظامی و امنیتی مشغول هستند، آنها نیز دنبال می‌کنند.

ارسال نظر