|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۲۷

هند میزبان مذاکرات در مورد افغانستان است، اما هیچ مقام افغان دعوت نشده است

هند میزبان مقامات ارشد امنیتی روسیه، ایران و پنج کشور آسیای مرکزی است تا در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کنند.

هند میزبان مقامات ارشد امنیتی روسیه، ایران و پنج کشور آسیای مرکزی است تا در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کنند، اما هیچ نماینده افغان در آن حضور ندارد.

مشاور امنیت ملی هند، آجیت دوال، روسای امنیتی ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را برای گفتگو دعوت کرده بود. دوال در سخنان افتتاحیه قبل از جلسه گفت: «این زمان برای مشورت نزدیک میان ما است. او گفت که امیدوار است این رایزنی ها به مردم افغانستان کمک کند و امنیت جمعی منطقه را افزایش دهد.

وزارت امور خارجه هند در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست به چالش‌های امنیتی مربوطه رسیدگی خواهد شد و از مردم افغانستان در ارتقای صلح، امنیت و ثبات حمایت خواهد شد. قرار بود مقامات ارشد امنیتی روز چهارشنبه با نخست وزیر نارندرا مودی دیدار کنند. دو دوره اول این نشست در سال های 2018 و 2019 به میزبانی ایران برگزار شد.

در همین حال، یک هیئت بلندپایه طالبان به سرپرستی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه قرار است روز چهارشنبه در حالی که هند میزبان نشست افغانستان است به اسلام آباد سفر کند. وزارت خارجه طالبان گفت که متقی در طول سفر خود در مورد طیف وسیعی از مسائل از اقتصاد و پناهجویان گرفته تا افزایش ترانزیت از مرز پاکستان و افغانستان گفتگو خواهد کرد.

این اولین سفر متقی به اسلام آباد پس از تسلط طالبان بر افغانستان در ماه اوت است. انام الله حبیبی سمنگانی، سخنگوی حکومت طالبان، در حفاری در هند، روز سه شنبه گفت که امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان به نفع کشورهای همسایه آن است.

سمنگانی گفت: «امارت اسلامی نگران چنین نشست‌هایی نیست، اما امیدوار است همکاری خوبی را تسهیل کند.»

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین