|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۵۹

بایدن و شی درباره چگونگی "همسویی" مواضع در مورد موضوع هسته ای ایران گفتگو کردند

در تبادل سه ساعت و نیم، بایدن و شی در مورد تایوان، کنترل های استراتژیک هسته ای و مسائل اقتصادی جهانی صحبت می کنند.

یک مقام ارشد آمریکایی روز سه‌شنبه گفت، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین در مورد چگونگی هماهنگ کردن مواضع خود در ازسرگیری مذاکرات با ایران در مورد احیای توافق هسته‌ای 2015 گفتگو کردند.

مقامات ایران و شش کشوری که به این پیمان منعقد کرده‌اند - بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا - در 29 نوامبر در وین دیدار خواهند کرد تا ببینند آیا تهران و واشنگتن می‌توانند با تجدید مذاکرات غیرمستقیم درباره سازمان ملل موافقت کنند. توافقی به رسمیت شناخته شده که بر اساس آن ایران برنامه هسته ای خود را برای رهایی از تحریم های اقتصادی غرب محدود کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در یک رویداد اینترنتی که روز سه‌شنبه توسط موسسه بروکینگز در واشنگتن دی سی برگزار شد، به مخاطبان مجازی گفت: «دو رئیس‌جمهور این شانس را داشتند که در مورد اینکه چگونه می‌توانیم دیدگاه‌های خود را در آن دیدار هماهنگ کنیم، صحبت کنند. مذاکرات هسته ای ایران تنها یکی از طیفی از موضوعاتی بود که با آمریکا و چین مواجه بود و بایدن و شی در 3 ساعت و نیم در 15 نوامبر در مورد آن گفتگو کردند. دو تنش بر سر تایوان، کنترل های استراتژیک هسته ای و مسائل اقتصادی جهانی را پوشش می دهند.

در مورد ایران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 به طور یکجانبه ایالات متحده را از معاهده به رسمیت شناخته شده سازمان ملل خارج کرد و تحریم های اقتصادی سختی را علیه ایران بازگرداند، که باعث شد تهران یک سال بعد توسعه مجدد قابلیت های هسته ای خود را آغاز کند. مذاکرات ایران و آمریکا در وین غیرمستقیم بوده است و مقامات کشورهای دیگر بین آنها رفت و آمد داشتند. ایران از تماس مستقیم با مقامات آمریکایی خودداری می کند.

در حالی که چین طرفدار احیای این توافق است، مسئولیت تمدید توافق را به جای ایران به عهده آمریکا گذاشته و واشنگتن را به دلیل کنار گذاشتن آن مقصر می داند. چین با خرید نفت ایران علیرغم تحریم های آمریکا به تهران یک راه حیات اقتصادی داده است.

بایدن که روز سه شنبه در نیوهمپشایر صحبت می کرد، گفت که او و شی "دیدار خوبی" داشتند و ایالات متحده و چین باید کارهای بعدی زیادی را با هم در مورد طیف وسیعی از موضوعات انجام دهند. بایدن گفت که او به صراحتا به شی گفته است که ایالات متحده از تایوان حمایت می کند و می خواهد شاهد حل و فصل صلح آمیز و دیپلماتیک ادعاهای چین در مورد این جزیره باشد. در بیانیه چین در این نشست آمده است که شی جین پینگ تنش ها را به گردن تایوان که به دنبال حمایت آمریکا برای دستیابی به استقلال است و برخی از طرف آمریکایی از تایوان برای مهار چین استفاده می کنند، دانست. «این گونه حرکات بسیار خطرناک هستند، درست مانند بازی با آتش. هر کس با آتش بازی کند، می سوزد.

سالیوان گفت، بایدن و شی در نشست مجازی خود برای بررسی امکان گفتگوهای کنترل تسلیحات توافق کردند. سالیوان با اشاره به نگرانی های ایالات متحده در مورد ساخت هسته ای و موشکی چین گفت، دو رهبر توافق کردند که «به دنبال آغاز گفتگوها در مورد ثبات استراتژیک باشند». سالیوان در وبینار بروکینگز گفت: "شما در سطوح مختلف شاهد تشدید تعامل خواهید بود تا اطمینان حاصل کنید که حفاظ هایی در اطراف این رقابت وجود دارد تا به درگیری منحرف نشود."

ایالات متحده بارها از چین خواسته است که به آن و روسیه در یک معاهده جدید کنترل تسلیحات بپیوندد. پکن به زرادخانه دو کشور دیگر اشاره کرده است که زرادخانه‌های خود را کوچک‌تر کرده است، اما نشان داده است که چین آماده انجام گفت‌وگوهای دوجانبه درباره امنیت استراتژیک است. هیچ پیشرفتی در این جلسه انتظار نمی رفت. در عوض، مقامات ایالات متحده آن را به عنوان فرصتی برای قرار دادن پارامترها در مورد روابط آشفته بین دو قدرت بزرگ در نظر گرفته بودند. تحلیلگران دیدار شی و بایدن را ستودند و گفتند که به نظر می رسد شروعی برای بهبود روابط آمریکا و چین باشد.

بروس جونز، کارشناس ارشد سیاست خارجی در بروکینگز، روابط کلی را "در وضعیت نسبتاً بد" توصیف کرد و گفت: "سرعت وخامت از سرعت دیپلماسی پیشی گرفته است". شرکت در یک مسابقه تسلیحاتی مداوم یا ایجاد تعادل در برابر افزایش نظامی چین در غرب اقیانوس آرام یک چیز است. جونز به آسوشیتدپرس گفت، اما این چیز دیگری است که از تبدیل شدن به درگیری‌ها و بحران‌های ناخواسته یا ناخواسته جلوگیری کنیم.

هفته گذشته، دو کشور در مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسکو، اسکاتلند، متعهد شدند که اقدامات لازم برای مهار انتشار گازهای گلخانه ای مخرب آب و هوا را تسریع کنند. پس از دیدار شی و بایدن، رسانه دولتی چین به نقل از منابع ناشناس وزارت خارجه چین گفت که دو طرف محدودیت‌های دسترسی خبرنگاران از کشورهای یکدیگر را کاهش خواهند داد. روزنامه چاینا دیلی می‌گوید که پیش از این نشست مجازی، در مورد ویزای روزنامه‌نگاران، از جمله موارد دیگر، اجماع حاصل شد. وزارت خارجه آمریکا گفت چین متعهد به صدور ویزا برای گروهی از خبرنگاران واجد شرایط آمریکایی است. وانگ هویائو، رئیس مرکز چین و جهانی‌سازی، یک اندیشکده در پکن، گفت که دیدار بایدن و شی «سیگنال‌های مثبت» ارسال می‌کند. هویائو به آسوشیتدپرس گفت: «آنچه که امیدوارم این اجلاس انجام دهد، و همچنین برای 12 ماه آینده یا حتی بیشتر می تواند اتفاق بیفتد، این است که ناگهان شاهد یک نقطه عطف باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار