|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۷۴

اردوغان به دنبال تقویت روابط در نشست ترکیه و آفریقا است

سران کشورهای 16 کشور آفریقایی در اجلاسی با هدف تعمیق روابط اقتصادی و نظامی در استانبول حضور پیدا کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی در اجلاس بزرگ سران آفریقایی در استانبول گفت که ترکیه به دنبال تعمیق روابط اقتصادی و نظامی در قاره آفریقا است و خواستار یک کرسی به نمایندگی از این قاره در شورای امنیت سازمان ملل شد.

سران کشورهای 16 کشور آفریقایی به همراه بیش از 102 وزیر و نمایندگان اتحادیه آفریقا و جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در این اجلاس در استانبول حضور دارند. سومین اجلاس مشارکت ترکیه-آفریقا به دنبال فعالیت های متعدد ترکیه با هدف تقویت روابط با این قاره برگزار می شود . در ماه اکتبر، استانبول میزبان رهبران تجاری و ده ها وزیر از کشورهای آفریقایی برای نشستی بود که هدف آن افزایش تجارت بود.

اردوغان در همان ماه از آنگولا، نیجریه و توگو بازدید کرد. اردوغان روز شنبه گفت: «یک نقطه تا سه میلیارد نفر در قاره آفریقا زندگی می کنند و این کشور در شورای امنیت نمایندگی ندارد. «این یک بی عدالتی بزرگ و آشکار است. اردوغان با بیان اینکه از سال 2004 تاکنون بیش از 50 سفر به این قاره داشته و از بیش از 30 کشور جهان بازدید کرده است، گفت: من هنوز هر بار که به این قاره سفر می کنم هیجان زده و هیجان زده هستم.

این اجلاس گواهی بر این واقعیت است که ترکیه به آفریقا علاقه مند است و علاقه ترکیه به آفریقا یک منافع موقتی نیست، بلکه یک تعهد حفظ شده است. برادران و خواهران آفریقایی ما نشان می دهند که علاقه مند به همکاری بهتر با ترکیه هستند. اردوغان اعلام کرد که ترکیه در چند ماه آینده 15 میلیون دوز واکسن کووید-19 را با کشورهای آفریقایی به اشتراک می‌گذارد و افزود: مایه شرمساری برای کل بشریت است که تنها 6 درصد از جمعیت تا کنون واکسینه شده‌اند.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار