|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۸۴

سازمان همکاری اسلامی متعهد شده است تا صندوق امانی بشردوستانه را برای افغانستان ایجاد کند

کشورهای سازمان همکاری اسلامی برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان، متعهد به سرمایه گذاری هستند

سازمان همکاری اسلامی (OIC) متعهد شده است که در حالی که میلیون ها نفر با گرسنگی و فقر روبرو هستند، یک صندوق امانی بشردوستانه برای افغانستان ایجاد کند . این بحران با میلیاردها دلار کمک و دارایی های مسدود شده توسط جامعه بین المللی پس از تسلط طالبان بر کشور در ماه اوت سال جاری، زنگ خطری ایجاد کرده است .

عمران خان، نخست وزیر پاکستان که اجلاس را برگزار می کند، در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی گفت: «اگر فوراً اقدامی انجام نشود، افغانستان به سمت هرج و مرج پیش می رود». هر دولتی وقتی نمی تواند حقوق کارمندان دولتی، بیمارستان ها، پزشکان، پرستاران خود را بپردازد، هر دولتی فرو می پاشد اما هرج و مرج به درد هیچ کس نمی خورد، مطمئناً برای ایالات متحده مناسب نیست.»

در قطعنامه سازمان همکاری اسلامی که پس از این نشست منتشر شد، آمده است که بانک توسعه اسلامی تلاش ها را برای آزادسازی کمک ها تا سه ماهه اول سال 2022 رهبری خواهد کرد. همچنین از حاکمان افغانستان خواسته است تا به "وظایف مندرج در میثاق های بین المللی حقوق بشر، به ویژه در مورد حقوق زنان، کودکان، جوانان، سالمندان و افراد با نیازهای ویژه" پایبند باشند.

نشست OIC به دولت جدید طالبان به رسمیت شناخته نشد و امیرخان متقی وزیر امور خارجه افغانستان از عکس رسمی گرفته شده در این رویداد حذف شد. متقی گفت که دولت او «حق دارد که رسماً به رسمیت شناخته شود». وی به خبرنگاران گفت: «دولت کنونی افغانستان با همه سازمان‌های خارجی همکاری می‌کند» و افزود که تحریم‌ها «باید برداشته شوند». وی در یک سخنرانی در جمع نمایندگان گفت که مسدود کردن دارایی های آمریکا "نقض آشکار حقوق بشر افغان ها است و می تواند به عنوان دشمنی با یک ملت تعبیر شود.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار